گزارش مرکز پژوهش‌ها از دلایل شکست پروژه صدور کارت ملی هوشمند

گروه اجتماعی الف،   3990910072 ۱۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به ارزیابی پروژه صدور کارت هوشمند ملی و ارائه پیشنهادات سیاستی در این زمینه پرداخت و اعلام کرد: اگرچه می‌بایست در سال ۱۳۹۴ صدور کارت هوشمند ملی برای اتباع ایرانی پایان می‌پذیرفت، اما در حال حاضر با گذشت هشت سال این پروژه به سرانجام نرسیده است.

گزارش مرکز پژوهش‌ها از دلایل شکست پروژه صدور کارت ملی هوشمند

به گزارش الف به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی،‌ دفتر مطالعات سیاسی این مرکز در گزارشی با عنوان «ارزیابی پروژه صدور کارت هوشمند ملی و ارائه پیشنهادات سیاستی» با بیان اینکه پروژه کارت هوشمند ملی از سال 1391 با صدور دو میلیون کارت آغاز به‌کار کرد، آورده است؛ اگرچه مطابق آیین‌نامه اجرایی بند «د» ماده (46) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه می‌بایست در سال 1394 صدور کارت هوشمند ملی برای اتباع ایرانی پایان می‌پذیرفت، اما درحال حاضر با گذشت هشت سال این پروژه به سرانجام نرسیده است.

براساس آمار منتشر شده تاکنون از مجموع 62 و نیم میلیون نفر واجد شرایط دریافت کارت هوشمند، حدود 58 میلیون نفر برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت‌نام کرده‌اند که برای 48 میلیون نفر کارت صادر شده است. بنابراین حدود 10 میلیون نفر از افرادی که ثبت‌نام کرده‌اند کارت هوشمند ملی خود را دریافت نکرده‌اند. حدود 4 یا 5 میلیون نفر نیز برای دریافت کارت تاکنون اقدامی نکرده‌اند. همچنین کارت هوشمند ملی که قرار بود کارکرد شناسایی، احراز هویت و امضای دیجیتال را انجام دهد درحال حاضر صرفاً برای شناسایی به‌کار گرفته می‌شود. احراز هویت نیز به‌صورت محدودی به شکل آفلاین و بیشتر از طریق آنلاین انجام می‌گیرد.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس می‌افزاید؛ در متن قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران به‌صراحت تکمیل پایگاه اطلاعات هویتی با حوادث اربعه شرط لازم برای تولید کارت هوشمند ملی قید شده بود اما برخی کارشناسان عنوان می‌کنند فرایند راستی‌آزمایی اطلاعات سببی ـ نسبی از پروسه ثبت‌نام کارت هوشمند حذف و درنتیجه کشور فاقد پایگاه اطلاعات سببی و نسبی است. بنابراین به‌نظر می‌رسد امکان وقوع هویت‌های جعلی در کارت هوشمند ملی دور از ذهن نباشد. با این توضیحات باید بیان داشت که پروژه صدور کارت هوشمند ملی چندمنظوره به اهداف تعریف ‌شده در قوانین و آیین‌نامه‌ها دست نیافته و صرفاً کارکردی تک‌منظوره دارد و برای شناسایی می‌توان از آن استفاده کرد.

همچنین باید اذعان داشت که صدور کارت هوشمند ملی نه‌تنها مطابق آیین‌نامه اجرایی بند «د» ماده (46) قانون برنامه پنج‌ساله توسعه پیش نرفته که حتی زمان انقضای مدت اعتبار کارت که در ابتدا عنوان ‌شد فرارسیده است. مسئولان سازمان ثبت‌احوال کشور دلیل ایجاد چنین وضعیتی را به مسائل تحریم، جابه‌جایی ردیف‌های بودجه و هزینه درآمدها در محل‌های دیگر عنوان کرده‌اند.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می‌کند که مسئله مهم‌تری که در آینده، کشور با آن روبه‌رو خواهد شد نحوه به‌کارگیری کارت هوشمند و نیاز به تولید یا واردات تعداد کثیری کارت‌خوان است که خود با هزینه‌ای که امروز در حدود 3 تا 5 میلیون تومان است بار مضاعفی بر دوش کشور خواهد گذاشت.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با توجه به شرایط کنونی و مذکور بر ضرورت انجام اقداماتی همچون پاسخگویی مسئولان سازمان ثبت‌احوال درباره فرایند طی‌ شده صدور کارت هوشمند ملی از ابتدا و کارکردهای آن در عرصه واقعی، تمدید اعتبار کارت‌های ملی قدیمی واتمام صدور باقی‌مانده صدور کارت‌های هوشمند ملی با استفاده از منابع و توانمندی‌ شرکت‌های مختلف داخلی در مدت ‌زمان مشخص، تاکید دارد؛ ضمن آنکه درهرصورت با استفاده از زیرساخت پایگاه‌های اطلاعات هویتی ایجاد شده در کشور، ضروری است مطالعه در مورد پروژه شناسایی الکترونیکی شروع و زمان‌بندی فازهای اجرایی تدوین و برای تصویب طی لایحه‌ای قانونی به مجلس ارائه شود.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

دیدگاه کاربران

علی۱۷۰۹۷۱۳۱۴:۱۲:۳۳ ۱۳۹۹/۹/۱۰
از طلا بودن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید. کارت ملی هوشمند پیشکش، لطفا از همان کارت های قدیمی استفاده کنید. برای همه مشکل درست کرده اید. فرزند من مقیم یک کشور اروپایی است و زمانی که به کنسولگری ایران برای گرفتن کارت جدید ملی مراجعه کرده به او گفته اند برو ایران کارت بگیر، نه اینکه الآن اینجا کارت فراوونه و دو روزه میدن.
ناشناس۱۷۱۰۳۴۷۰۰:۰۲:۲۲ ۱۳۹۹/۹/۱۱
وقتي فساد وجود داشته باشد ، نخواهد گذاشت شفافيت بوجود بيايد .
ناشناس۱۷۰۹۸۲۷۱۵:۲۷:۱۲ ۱۳۹۹/۹/۱۰
بی عرضگی از این دولت میباره. گاهی شک میکنم این همه ضعف از ناتوانی است یا عمدی؟! البته همیشه بهانه تحریم هست! آب خوردن رو هم با تحریم میخواستن حل کنند حضرات!
ناشناس۱۷۰۹۸۹۶۱۶:۱۱:۵۹ ۱۳۹۹/۹/۱۰
اینم یکی دیگه از مصادیق خود کفایی هست
ناشناس۱۷۰۹۹۳۹۱۶:۴۵:۴۰ ۱۳۹۹/۹/۱۰
وقتی غذای مرغ از خارج وارد می کنیم چگونه می توانیم کارت هوشمند تولید کنیم. تا زمانی که واردات آزاد بود و تحریم نبودیم مسئولین با پز دادن تولید و ارائه کارت ملی هوشمند هر روز در مطبوعات بودند حالا که تحریم شدیم زبانشان کوتاه شده چون فقط متخصص دروغ گفتن و خالی بستن هستیم
ناشناس۱۷۱۰۰۲۲۱۸:۲۰:۵۶ ۱۳۹۹/۹/۱۰
دولت .. روحانی بدتر از این نمی تونست اداره کنه کشور رو.. خدا ازتون نگذره ..من که نمی گذرم
محمدابوب۱۷۱۰۰۴۸۱۸:۵۹:۱۵ ۱۳۹۹/۹/۱۰
میگن کارت نداریم تحریم هستیم. وقتی 420 کانتینر. لوارم خانگی بوش. وارد میشه تحریم نیستیم. چون هم قبیله ای وکلی رانت وسود داره اگه واردکردن سودزیادی داشت. الان آنقدر وارد میکردن که به جای بلیط مترو استفاده بشه علی برکت ..
بهرام۱۷۱۰۰۵۶۱۹:۰۸:۱۹ ۱۳۹۹/۹/۱۰
کارت ملی صادر شده خصوصا عکس صاحب کارت هیچ شباهتی با دارنده کارت ندارد چطور مسئولان جوابگوی این همه صرف هزینه و صرف وقت ملت ایران نتوانستند یک کارت آنقدر هم پیچیده نیست خصوصا از تهیه یک دوربین عکاسی مناسب نتوانستند بر بیایند فقط در حرفهای گنده زدن شماره یک هستند اما عملکرد آنها صفر هیچکس هم جوابگو نیست
نوید۱۷۱۰۰۶۲۱۹:۱۴:۲۶ ۱۳۹۹/۹/۱۰
کارتخوان لازم نداره چندین ساله تکنولوژی nfc روی همه گوش های هوشمند وجود داره
ناشناس۱۷۱۰۰۸۶۱۹:۵۸:۴۰ ۱۳۹۹/۹/۱۰
اگر در کشور ما فکرهایی که آخر کار میکنند اول کار میکردند این همه مشکل در کشور نبود.
ناشناس۱۷۱۰۱۲۲۲۰:۳۴:۱۶ ۱۳۹۹/۹/۱۰
الآن من دوسالو نیمه که کارت ملی نوشتم ولی ندادن بهم تهران ۷ ماهه دادن
ناشناس۱۷۱۰۱۳۹۲۰:۴۶:۱۴ ۱۳۹۹/۹/۱۰
کشوری که نتونه یه طرح ملی رو پیش ببره و برای هر کاری واردات نیاز داره چطوری اینقدر ادعا داره؟؟؟
ناشناس۱۷۱۰۱۵۸۲۱:۰۳:۴۸ ۱۳۹۹/۹/۱۰
هروقت کارت ملی را نگاه میکنم احساس میکنم شبیه جغد شده ام یعنی عرضه گرفتن یه عکس مناسب راهم ندارند ،ابتدا فکر کردم فقط عکس من اینطور شده ولی کارت هرکس را نگاه کردم دیدم صد رحمت به همون جغد
ناشناس۱۷۱۰۱۹۲۲۱:۴۳:۱۷ ۱۳۹۹/۹/۱۰
اگر به منویات مقام معظم رهبری عمل میشد مشکلات همه‌اش میشد حل شده
ناشناس۱۷۱۰۲۸۱۲۳:۰۱:۰۸ ۱۳۹۹/۹/۱۰
این طرح های بی کاربرد از ذهن مهندسان کم تجربه بیرون میاد. اگر بنا بر هوشمند سازی بود با همان بارکد روی کارت ملی قدیمی شدنی بود. افزودن اطلاعات امنیتی و امضای الکترونیک روی کارتی که قابل دزدیدن و گم شدن است بی ارزش است.
ناشناس۱۷۱۰۳۰۷۲۳:۲۷:۲۸ ۱۳۹۹/۹/۱۰
مسوولین بروید کارت خام از عراق بخرید بهانه نیارید برای کارت هوشمند به سفارتهای خارج کشور از عراق یا ترکیه بخرید کاغذ کارت الکترونیکی و خوب بودجه زیر دستتان فراوان است باید وجدان کاری باشه و مسوول دل سوز فکر مردم خارج کشور باشی روز قیامت جواب پس میدید کار ما را راه بیندازید من پاسپورتم گم شده دربغداد و شما متوقف کردید کارسفارت ایران در سلیمانیه را ۲ ساله کی دیگه کم بهانه بیارید کار راه بیندازید
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

  2. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

  3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

  4. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

  5. خود «بهشتی» پنداری !

  6. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

  7. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

  8. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

  9. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

  10. عذرخواهی عنابستانی از مردم و سرباز وظیفه شناس

  11. ماکیاوللی؛ روحت شاد!

  12. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

  13. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

  14. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

  15. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

  16. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

  17. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

  18. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

  19. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

  20. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

  21. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

  22. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

  23. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

  24. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

  25. آخوندی: دلار از کانال ۳۰۰۰ تومان عبور می‌کرد، بدن روحانی به ارتعاش درمی‌آمد/ روحانی تضعیف برجام را کلید زد

  آخرین عناوین