وضعیت اجرای پروتکل‌ها برای مقابله با کرونا + نمودار

گروه اجتماعی الف،   3990909033 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

طی حدود ۱۰ ماهی که کرونا به کشور آمده است، اقداماتی برای مقابله با بیماری اتخاذ شده است و بر اساس آخرین تصمیمات و اعمال محدودیت‌های شغلی و عدم تردد شبانه، تغییراتی در بار بیماری مشاهده می‌شود، اما سهم هر شهر، شغل و... در رعایت پروتکل‌ها و دستورالعملهای ضدکرونا چقدر بوده است؟

وضعیت اجرای پروتکل‌ها برای مقابله با کرونا + نمودار

به گزارش ایسنا، از تاریخ ۲۸ آبان تا ۵ آذرماه بر اساس آخرین وضعیت کشوری نتایج اقدامات ناشی از تشدید بازرسی‌ها از کل ۳ میلیون و ۴۱۴ هزار و ۶۲۸ مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی و اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی تعداد ۱۶۷ هزار و ۴۷۷ واحد مورد بازرسی قرار گرفتند که از این تعداد ۱۵ هزار و ۳۳۵ واحد اخطار دریافت کرده و به مراجع قضایی معرفی شدند و در نهایت ۱۶۳۸ واحد نیز پلمب شدند.

بر اساس داده‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی طی هشت ماه گذشته فراز و نشیب‌هایی را پشت سر گذاشته است به شکلی که در اواخر اردیبهشت ماه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۷۷.۵۷ درصد رسیده بود اما بنابر آنچه‌که وزارت بهداشتی‌ها عادی انگاری شرایط خواندند، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اواخر خرداد ماه به ۱۷.۵۹ درصد در کل کشور تنزل یافت. اما روند سینوسی رعایت پروتکل‌ها ادامه یافت و تاکنون بالاترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور در نیمه مردادماه ۸۱.۸۱ درصد بوده است. این درصد نیز با تغییراتی که طی ماه‌های بعد پیدا کرد در تاریخ ۵ آذرماه ۷۸.۴۱ درصد گزارش شده است. در مقیاس کشوری اما استان‌های سمنان، سیستان و بلوچستان، قم، خوزستان، مازندران و گیلان طی تاریخ مذکور یعنی از ۲۸ آبان‌ماه تا ۵ آذرماه کمترین درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشتند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت از تاریخ ۳۰ مهرماه تا ۵ آذر ماه کم‌ترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی در سامانه‌های مسافربری درون‌شهری و بیشترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس و ادارات گزارش شده است. همچنین پاساژها پس از سامانه‌های مسافربری درون‌شهری در رتبه بعدی کمترین میزان رعایت پروتکل‌ها قرار می‌گیرد و نانوایی‌ها، دفاتر پیشخوان دولت، داروخانه‌ها، پلیس+۱۰، بانک‌ها، سامانه مسافربری برون‌شهری، جایگاه سوخت، آرامستان، سوپرمارکت، رستوران، فروشگاه‌های زنجیره‌ای به ترتیب رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص می‌دهند.

در میان صنایع کشور نیز صنایع نفت و گاز و انرژی با ۷۹.۴۱ درصد بالاترین درصد رعایت پروتکل‌ها بهداشتی را به خود اختصاص می‌دهند. پس از آن صنایع تولیدی و سایر صنایع، کارگاه‌ها و صنایع کوچک، معادن، مراکز شماره‌گذاری و معاینه فنی، کشاورزی و دامپروری به ترتیب در رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعال بودند و صنایع ساخت و ساز با ۴۴.۲۹ درصد عنوان کمترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی را به خود اختصاص می‌دهند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت درمورد آخرین وضعیت اخطار و معرفی به مراجع قضایی در میان اماکن عمومی به ترتیب نانوایی‌ها، پاساژها، رستوران‌ها، ادارات و سازمان‌ها، مدارس، بانک، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، جایگاه سوخت، پیشخوان دولت، داروخانه، آرامستان، سامانه مسافربری درون‌شهری، سامانه مسافربری برون شهری و پلیس+۱۰ بیشترین اخطار را از سوی مراجع قضایی دریافت کردند. 

در میان صنایع نیز کارگاه‌ها و صنایع کوچک بیشترین اخطار را دریافت کردند و پس از آنها به ترتیب صنایع تولیدی و سایر صنایع، کشاورزی و دامپروری، معادن، صنایع ساخت و ساز، صنایع نفت، گاز و انرژی و مراکز شماره‌گذاری و معاینه فنی در رتبه‌های بعدی دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی بودند.

پس از اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی شهرهای زنجان، قزوین، همدان، کرمانشاه، ایلام، اهواز، یاسوج، شهرکرد، اصفهان، اراک، قم، سمنان، یزد، رفسنجان، فسا، جهرم، لارستان، هرمزگان، بم، تربت جام و اسفراین با ۹۱ تا ۹۹ درصد رعایت، بیشترین رعایت محدودیت‌ها از سوی واحدهای مشمول تعطیلی را داشتند و شهرهای بابل و دزفول با یک تا ۳۵ درصد رعایت، کمترین رعایت محدودیت‌ها از سوی واحدهای مشمول تعطیلی را تجربه کردند. در این بین شهرهای ارومیه، خوی، تبریز، گیلان، مازنداران، البرز، ساوه، گلستان، بجنورد، سبزوار، شاهرود، نیشابور، گناباد، بیرجند، کرمان، سیرجان، جیرفت و ایرانشهر حدود ۷۹ تا ۹۰ درصد در رعایت محدودیت‌های شغلی موفق بودند. شهرهای اردبیل، سراب، مراغه، کردستان، تهران، لرستان، آبادان، اهواز، بهبهان، شیراز، گراش، زاهدان، زابل و مشهد حدود ۳۶ تا ۷۸ درصد در رعایت محدودیت تعطیلی مشاغل موفق بودند.

با اعمال محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا ۴ صبح و وضع جریمه برای خودروهای فاقد مجوز تردد، شاهد کاهش ترددها بودیم. بیشترین و کمترین میزان رعایت در محدودیت ترددهای شبانه را در عکس زیر مشاهده می کنید:

با اجباری شدن زدن ماسک در اماکن عمومی از تاریخ ۱۵ تیرماه سال جاری روند استفاده از ماسک از سوی مردم و خدمت‌دهندگان مورد ارزیابی قرار گرفت‌ بر این اساس در آخرین ارزیابی‌ها از تاریخ ۳۰ مهرماه تا ۵ آذر، بیشترین میزان استفاده از ماسک در میان خدمت دهندگان با ۹۵.۴۴درصد در آرامستان‌ها گزارش شده است و پس از آن در رتبه‌های بعدی داروخانه، بانک، ادارات و سازمان‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سامانه‌های مسافربری برون شهری، پیشخوان دولت، پلیس+۱۰، مدارس، سامانه مسافربری درون‌شهری، رستوران، سوپرمارکت، جایگاه سوخت قرار دارند و کمترین میزان استفاده از ماسک نیز به ترتیب مربوط به پاساژها و نانوایی ها است‌.

در میان مردم یا خدمت‌گیرندگان نیز بیشترین میزان استفاده از ماسک در مدارس با ۸۸.۷۵ درصد بوده است و پس از آن در رتبه‌های بعدی آرامستان‌ها، ادارات و سازمان‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، بانک، سامانه مسافربری برون‌شهری، داروخانه، پلیس+۱۰، رستوران، سامانه مسافربری درون‌شهری، سوپرمارکت، پاساژ، پیشخوان دولت هستند و کمترین میران استفاده از ماسک از سوی مردم در جایگاه‌های سوخت و نانوایی ها گزارش شده است.

بر اساس اعلام وزا ت بهداشت از تاریخ ۲۸ آبان‌ماه تا ۵ آذر تعداد ۱۵ هزار و ۳۴۶ مدرسه از حضوری به غیرحضوری تغییر روش دادند. شیراز با ۲۱۰۶ مدرسه بیشترین تغییر و لرستان با ۱۰۰ مدرسه کمترین تغییر در شیوه آموزش را داشتند. همچنین آخرین وضعیت کشوری نتایج اقدامات نظارت بر رعایت مفاد پروتکل‌های بهداشتی نشان می‌دهد  ۱۰۰ درصد بوفه‌های مدارس فعالیت نداشتند، در ۷۲ درصد مدارس گندزدایی صحیح محیط وکلاس‌ها انجام شده است. تهیه و وجود مایع دستشویی در سرویس بهداشتی ۷۰ درصد، تعبیه تهویه مناسب در فضای کلاس‌ها و فضای عمومی ۶۶ درصد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خوابگاه‌های دانش‌آموزی ۳۸ درصد گزارش شده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۰۷۹۴۸۱۱:۲۷:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۹
خد ا کند تنها هدف سلامت و بهداشت مردم باشد..
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 2. همتی: کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنند

 3. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 4. مرگ بیش از ۲۰ نفر پس از تزریق واکسن فایزر در نروژ

 5. پیشنهاد معاون اوباما به بایدن برای «توافق موقت» با ایران

 6. پورابراهیمی: در لایحه بودجه ناترازی‌ غیرقابل انکار و گسترده وجود دارد/ مردم از ما ثبات و قدرت خرید می‌خواهند

 7. خرازی: ذبح مدیریت در همین دوره روحانی صورت گرفت/ باید به خاطر رئیس‌جمهور اجاره‌ای توبه کنیم

 8. کره شمالی بزرگترین رژه نظامی خود را با نمایش موشک‌های بالستیک جدید برگزار کرد

 9. شناسایی ۱۲ هزار "کارمند خیالی" در دولت افغانستان

 10. استخراج بیت کوین با طعم نوشابه

 11.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 12. کدام فناوری‌ها ایلان ماسک را ثروتمندترین فرد جهان کردند؟

 13. وام مسکن ملی در یک قدمی ۱۵۰ میلیون تومان/ قسط ماهانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود

 14. با تغییر دولت آمریکا، کره دارایی‌های ایران را برمی‌گرداند؟

 15. ۱۰ آلمانی پس از دریافت واکسن فایزر جان خود را از دست دادند

 16. جزئیات صدور کارت شناسایی برای معلمان مدارس غیردولتی

 17. تندیس های بی روایت!  

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. از ندا آقاسلطان و ترانه موسوی تا اشلی بابیت؛ تفاوت در چیست؟

 4. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 5. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 6. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 7. اگرهای تمام نشدنی !

 8. آپارتاید پزشکی

 9. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 10. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 11. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 12. چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

 13. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 14. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 15. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 16. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 17. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 18. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 19. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 20. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 21. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 22. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 23. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

 24. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 25. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

آخرین عناوین