رحمانی فضلی: روند بیماری کرونا نزولی است/ باید همچنان تلاش کنیم

گروه سلامت الف،   3990908139

وزیر کشور گفت: با استانداران به صورت روزانه ارتباط داریم و همه می‌گویند که روند بیماری نزولی است البته باید همچنان تلاش‌ کنیم.

رحمانی فضلی: روند بیماری کرونا نزولی است/ باید همچنان تلاش کنیم

به گزارش مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در برنامه تیتر امشب با اشاره به اقدامات انجام شد در حوزه جریمه محدودیت‌های شبانه اظهار کرد: روزی ۲۲ هزار و در برخی مناطق هم ۲۶ هزار خودرو جریمه شدند.

وی افزود: یک نکته را باید بگویم که در شرایط غیرکرونایی و شرایطی که مردم آمادگی نداشته باشند و اصناف میل همکاری نداشته باشند اگر همه نیروهای قهریه را هم پای کار بیاوریم باید بگویم که ده درصد مغازه‌ها هم تعطیل نخواهد شد، اما امروز می گویم که در بسیاری از مناطق بالای ۹۰ درصد اصناف تعطیل شده اند.

وزیر کشور گفت: البته این تعطیلی‌ها هزینه‌های بسیار زیادی هم دارد اما دولت تلاش می‌کند تا بخشی از خسارت را جبران کند. ما با موضوع جان مردم و سلامتشان مواجه هستیم.

وی ادامه داد: امروز ۸۰۰ هزار نفر مبتلا شده اند و حتی اگر بگوییم ۱.۶ میلیون مبتلا هستند می‌شود دو درصد از جمعیت ایران و همه این کارها و محدودیت‌ها برای ۲ درصد کل جمعیت است.

رحمانی فضلی بیان کرد: ۹۸ درصد مردم کشور سالم هستند اما اگر همین ۲ درصد را کنترل نکنیم همه آن ۹۸ درصد مابقی هم مبتلا خواهد شد.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا گفت: ما از مردم می‌خواهیم تا با کوچک‌ترین علامتی به سراغ تست دادن بروند امروز وضعیت تست گیری های ما در دو هفته اخیر بسیار خوب شده است و قول داده شده است که تا روزی صد هزار کیت تست سریع تولید شود.

به گفته وی مرحله اول اقدامات همکاری مبتلایان است و مرحله دوم همکاری سایر مردم برای انجام دستورالعمل‌ها است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: امروز در قرارگاه مرتب جلساتی برگزار می‌شود. برای حذف افراد زیاد در جلسات این روزها با کمیته‌های تخصصی جلسه برگزار می‌کنیم و با همه فرمانداران که جمعیتشان ۴۵۰ نفر بود و با بیش از ۱۲۰۰ نفر از بخشداران هم به صورت مجازی جلسه داشتیم.

رحمانی فضلی گفت: روزانه ارتباطمان با فرمانداران و بخشداران برقرار است و بر ضرورت اجرای درست طرح‌ها تاکید شده است و امیدواریم در پایان این هفته بتوانیم جمع بندی عملکردمان را ارائه کنیم.

وزیر کشور ادامه داد: با استانداران به صورت روزانه ارتباط داریم و همه می‌گویند که روند بیماری نزولی است البته باید همچنان تلاش‌ها را به شدت اجرا کنیم.

وی در پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه محدودیت‌ها از ساعت ۲۱ اجرا می‌شود اما قبل از آن ترافیک زیادی در خیابان‌ها وجود دارد آیا این خودش ابتلاء را افزایش نمی‌دهد گفت: موضوع تردد شبانه یک حلقه از یک زنجیره بود، وقتی مغازه‌ها در روز تعطیل باشد وقتی ادارات تعطیل باشد طبیعتاً مردم شب‌ها به شب نشینی می‌روند و شاید به برخی محل‌هایی بروند برای تفریح و این ابتلاء را بیشتر می‌کند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در خصوص ترافیک جمعیت در اتوبوس رانی و مترو هم گفت: قرار شده است از ظرفیت اتوبوس‌های ارتش و سپاه و سایر ارگان‌ها استفاده کنیم تا تجمع در ناوگان اتوبوسرانی کاهش یابد. همچنین مقرر شد تا یک سری از واگن‌های موجود در گمرک هم هرچه سریع‌تر ترخیص شده و به مترو اختصاص پیدا کند.

رحمانی فضلی بیان کرد: وی گفت: امروز در حوزه سوار شدن به اتوبوس و هواپیما و قطار افرادی را داشتیم که کرونایی بودند اما از طریق رهگیری این افراد از سفر آن‌ها جلوگیری شد.

وی ادامه داد: امروز در ستاد تصویب شد تا همه کسانی که به ادارات مراجعه می‌کنند باید کارت ملی داشته باشند تا بر اساس کدملی وضعیت بیمار بودن یا نبودن آنها بررسی شود.

وزیر کشور بیان کرد: رسانه‌ها به خوبی و هوشمندانه وارد این عرصه برای اطلاع رسانی به مردم شده اند و انگیزه عمومی در مردم ایجاد شده است که باید یک سری از ضوابط و دستورالعمل‌ها را رعایت کنند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا افزود: موضوعی که درباره تعطیلی گفته شد به معنای تعطیلی کامل نبود بلکه منظور این بود که حداکثر یک سوم کارمندان به کار گیری شوند یعنی با کمتر از یک سوم کار خودش را ادامه دهد.

وی ادامه داد: قرار نیست خدمات رسانی به مردم متوقف شود، مردم می‌توانند به ادارات مراجعه کنند اما تعداد کارمند کمتری در آنجا خدمت رسانی خواهند کرد.

رحمانی فضلی در خصوص پلمب اصناف هم گفت: در اجرای هر قانونی بالاخره یک سری قانون‌شکن و متخلف وجود دارد اما در این حوزه تخلفات حداقلی بوده است. به صورت روزانه و بر اساس بازدیدها حدود ۵۰۰ هزار فقره بازدید میدانی شده است که حدود ۱۲ هزار واحد پلمب شده است.

وی در خصوص اینکه برای برخی این سوال است که چرا صحن علنی مجلس برقرار است یا در ادارات چرا کارکنان فاصله شأن کم است گفت: ما هر کجا که ببینیم دستورالعمل‌ها رعایت نمی‌شود تذکر می‌دهیم. درخصوص مجلس دکتر نمکی به هیأت رئیسه نامه نوشتند اما دوستان استدلالشان این بود که مجلس فضایش بزرگ است و گفتند هوا در تهویه است.

وی تاکید کرد: اگر شاهد هر تجمعی خارج از شاخص‌های معین شده مواجه شویم حتماً به مسؤولان و دست اندرکاران تذکر خواهیم داد.

وزیر کشور گفت: البته نظر ستاد و قرارگاه و وزارت بهداشت این است که بهتر بود جلسات مجلس هم تشکیل نمی‌شد اما خب دوستان هم استدلال خودشان را داشتند.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در خصوص اجرای طرح شهید سلیمانی هم گفت: در خیلی از جاها به مردم اطلاع رسانی شده و بسیج به عنوان یاور نیروهای بهداشتی وارد عمل شده است و در عین حال ۲۰ هزار نفر از جمعیت هلال احمر هم پای کار آمدند.

رحمانی فضلی وی در خصوص هفت محور کلان اجرایی طرح‌های مصوب هم گفت: بحث محلات تنها ۵۰ درصد پیشرفت داشته است در این حوزه‌ها هماهنگی زیادی میان دستگاه‌های متولی نیاز است.

وی گفت: حوزه دیگر بحث قرنطینه بوده است که باز هم نیازمند فضا برای قرنطینه سازی بودیم، به همین منظور در قرارگاه یک سری هتل و مسافرخانه‌ها را در اختیار گرفته اند که برای قرنطینه بشود از آنها استفاده کرد.

وزیر کشور گفت: حوزه دیگر موضوع کمک معیشت بود که مقرر شد به هر نفر از افراد نیازمند نفری صد هزار تومان داده شود که البته ما خودمان هم می‌دانیم این عدد خیلی رقم زیادی نیست اما توان دولت بوده است.

فرمانده قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا در خصوص اینکه مسؤولین وزارت بهداشت افقشان این است که بیماران در خانه بمانند و سایر مردم بتوانند به زندگی عادی ادامه بدهند نظر شما چیست گفت: یکی از حلقه‌های اینگونه کارهای الکترونیک محور رهگیری بیماران است.

وی افزود: هدف باید کنترل ویروس و مدیریت کردن آن باشد و باقی کارها ابزار رسیدن به این هدف است. ما باید میزبان این ویروس را سریع شناسایی کرده و سپس قرنطینه کرده و دست آخر او را درمان کنیم.

رحمانی فضلی بیان کرد: ما فردی را داریم که مبتلا به کرونا بوده است و بر اساس بررسی‌های صورت گرفته فهمیده ایم به شانزده استان تردد کرده است! نکته دیگر این است که رهگیری بیماران کرونایی به ما نشان داد که هفتاد و پنج درصد مبتلایان قرنطینه را نقض کرده اند.

وزیر کشور افزود: هر چقدر در کنترل و شناسایی آن ۲ تا ۳ درصد مبتلا نسبت به کل جمعیت کشور موفق شویم می‌توانیم برای آن ۹۷ تا ۹۸ درصد افراد سالم محدودیت‌ها را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: اگر به درستی شناسایی مبتلایان انجام شود و سپس اگر قرنطینه سازی های خانگی و در گام سوم درمان درست اجرا شود محدودیت‌ها را می‌توان کاهش داد.

فرمانده قرارگاه مقابله با کرونا در خصوص شناور شدن ساعت کار ادارات برای کاهش ازدحام و طرح‌های اینچنینی هم گفت: طرح‌های متعددی به ما رسیده است و دوستان ما در حال مطالعه بر روی این طرح‌ها هستند.

رحمانی فضلی گفت: اگر پیشنهادی اقتصادی باشد به کمیته اقتصادی می‌رود و به طور کلی هر پیشنهادی به کمیته تخصصی خودش ارائه می‌شود و مجموعه این پیشنهادها در قرارگاه مطرح می‌شود.

وزیر کشور در پایان گفت: فرایند بزرگی برای هر کدام از پیشنهادها طی می‌شود اما باید برای طرح هر پیشنهادی یک نگاه کلی و جامع نگر داشته باشیم و فراموش نکنیم که جامعه هم تاب آوری خاصی دارد.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

 2. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 3. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 4. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

 5. طوفان معاون وزیر بهداشت در جلسه ستاد کرونا

 6. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

 7. سوابق ننگین آمریکا در بیوتروریسم

 8. پایان بررسی یک طرح پر‌حرف‌و‌حدیث در مجلس/ شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟

 9. لحظه فروش تابلوی ۱۲ میلیاردی که رکورد حراج تهران را شکست

 10. واکنش هادی ساعی به حکم محرومیتش: نمی‌توانند فضا را بر من ببندند

 11. دو دلیل برای ریزش اخیر بازار سرمایه/ چرا بورس دوباره ریخت؟

 12. ویژگی‌های پهپادهای انتحاری و موشک‌های جدید سپاه + تصاویر

 13. ریزش قیمت ارز ادامه‌دار شد؛ بازار منتظر سقوط قیمت دلار/ مردم به دلار ۱۵هزارتومانی روحانی اعتماد کردند؟

 14. نامه وزیر بهداشت به وزیر کشور: مانع ورود مسافران به استان‌های شمالی شوید

 15. انتقال تنها دلفین برج میلاد به کیش

 16. رودخانه هان کره جنوبی یخ زد

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 4. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 5. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 6. اگرهای تمام نشدنی !

 7. آپارتاید پزشکی

 8. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 9. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 10. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 11. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 12. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 13. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 14. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 15. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 16. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 17. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 18. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 19. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 20. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 21. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 22. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 23. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 24. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 25. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

آخرین عناوین