نگاهی به جهان پس از ترامپ چگونه ترامپ آمریکا را بی اعتبار کرد؟

گروه جهان الف،   3990905085 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
چگونه ترامپ آمریکا را بی اعتبار کرد؟
 با این‌که مخالفان و منتقدان دونالد ترامپ این روزها به خاطر شکست او در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا خوشحال هستند و خروج او را از کاخ سفید به معنای پایان دوره کابوس‌وار حکمرانی او می‌دانند؛ اما بسیاری نیز هستند که باور دارند ترامپ چنان تاثیرات عمیقی در دنیا و فضای سیاسی دنیا گذاشته که تنها با خروجش از کاخ سفید، این تاثیرات رنگ نخواهند باخت. به باور این گروه از کارشناسان، ترامپ و ترامپیسم حتی در نبود او نیز ادامه خواهد داشت- و در واقع دنیا و به خصوص آمریکا دیگر هیچ‌گاه به روزهای قبل از ظهور دونالد ترامپ باز نخواهد گشت.

به گزارش  شفقنا از آتلانتیک؛ آنه آپلبوم نویسنده این سایت عقیده دارد که دنیا بعد از این نخواهد توانست یک بار دیگر به وضعیت نرمال- یعنی همان وضعیتی که قبل از دوران ریاست جمهوری ترامپ بر دنیا حاکم بود، بازگردد. شرایطی که در آن آمریکا مدعی مدیریت جهان بود و البته مدعی دموکراسی در داخل و خارج از این کشور. اما ترامپ همه چیز را تغییر داد، و حالا دیگر این ادعاها نه تنها جدی گرفته نمی‌شوند، که کشورهای دیگر نیز به زندگی و تصمیم‌گیری بدون حضور مسلط آمریکا عادت کرده‌اند و بی‌تردید جو بایدن کار دشواری برای کنار آمدن با این شرایط خواهد داشت.

امروز کشور‌ها جهان بدون آمریکا را تصور می‌کنند. تصوری که حاصل بی‌اعتمادی عمیق مردم جهان به آمریکا است 

در این مقاله با اشاره به تبریکات زودهنگام رهبران مختلف جهان پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، که حتی رهبرانی مانند “بوریس جانسون” نخست وزیر بریتانیا، “امانوئل مکرون” رئیس جمهور فرانسه، “جوزپه کنته” نخست‌وزیر ایتالیا، “مایکل مارتین” نخست وزیر ایرلند، و “پدرو سانچز” نخست وزیر اسپانیا را نیز شامل می‌شد و چنان پرتعداد بود که “فاکس‌نیوز” حامی ترامپ هم توانایی کتمان و نادیده گرفتن این استقبال را نداشت، چنین آمده: «بی‌تردید رهبران دنیا یک بار دیگر از این که می‌توانند با یک رهبر منطقی و معقول گفتگو کنند، شادمانند و از این امر لذت می‌بردند. بیراه نیست اگر بگوییم آن‌ها هم از اینکه ترامپ و تیمش را چهار سال دیگر تحمل نخواهند کرد، و حالا می‌توانند با گروه دیگری ارتباط داشته باشند، از ته دل خوشحال شده‌اند.

با این حال یک نکته نادرست مهم و البته گمراه کننده در این میان وجود دارد و آن‌هایی که در جایگاه‌ها و موقعیت‌های مختلف به جو بایدن تبریک گفته‌اند، این مورد مهم را فراموش کرده‌اند که «به رغم تصور همه، خروج ترامپ از دنیای سیاسی آمریکا به این معنا نیست که بعد از او دوباره به دوره قبل از او باز خواهیم گشت. نه. نقطه بازگشتی در این بین وجود ندارد. چون دنیا مثل دوران قبل از ترامپ نیست و همه چیز در این چهار سال تغییر کرده است. چون روابط آمریکا با دوستان و دشمنانش با چهار سال پیش تفاوت دارد و شبیه روابط چهار سال قبل نیست. و چون سازمان‌ها و نهاد‌های دیپلماتیک شبیه چهار سال پیش نیستند. در واقع بعد از انتخابات شماری از دموکرات‌ها و به خصوص مقامات دولت اوباما در تلاش هستند اوضاع به دوره قبل از ترامپ بازگردد. اما وقوع چنین اتفاقی محال است. نمی‌شود نسبت به رخدادهای دوره ریاست جمهوری ترامپ بی‌تفاوت ماند باشند».

در ادامه می‌خوانیم: آمریکا از سال ۲۰۱۶ به این سو دیگر اعتبار و آبرویی در مجامع بین‌المللی ندارد. در واقع ترامپ به این اعتبار خدشه وارد کرده است. آمریکا دیگر مهم‌ترین دموکراسی جهان نیست. هم‌چنین در این سال‌ها نظام سیاسی آمریکا به شدت ناکارآمد نشان داده و البته نگاه دنیا به رهبران سیاسی ایالات متحده آمریکا نیز در جهان تغییر کرده و آن‌ها را به عنوان چهره‌هایی خطرناک نگریسته‌اند.آمریکا از سال ۲۰۱۶ به این سو دیگر اعتبار و آبرویی در مجامع بین‌المللی ندارد. در واقع ترامپ به این اعتبار خدشه وارد کرده است. آمریکا دیگر مهم‌ترین دموکراسی جهان نیست.

در این زمینه می‌توان به چند نظرسنجی‌ مهم اشاره کرد که حاکی از این امر هستند. مثلا نظرسنجی‌هایی اخیرا منتشر شده که حکایت از این دارند که ۷۰ درصد کره ای‌ها و ۶۰ درصد ژاپنی‌ها دیگر آمریکا را به عنوان یک دوست قدیمی ندیده و به این متحد سابق به مثابه یک تهدید نگاه می‌کنند. حتی نظرسنجی‌های آلمان نشان می‌دهد که مردم این کشور از دونالد ترامپ بیشتر نفرت دارند، تا ولادیمیر پوتین، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی یا شی جینپینگ، رئیس جمهور چین.

نباید فراموش کرد که در جهان امروز اخبار در دسترس همگان هستند و نمی‌توان چیزی را مخفی نگه داشت. در ادامه یادداشت آمده که این ویژگی جهان امروز باعث می‌شود هیچکدام از اقدامات و رفتار‌های تنش‌زای ترامپ از یاد نرود. از جمله ادعاهای تنش‌زای او و طرفدارانش درباره وقوع تقلب در انتخابات اخیر- که اوضاع را به شدت متشنج کرده و آمریکا را از کشوری با ادعای دموکراسی و ترویج ارزش‌های دموکراتیک در جهان، به کشوری که مهم‌ترین انتخاباتش آکنده از تقلب است، وامی‌نماید.

نویسنده آتلانتیک اعتقاد دارد که علاوه بر برهه انتخابات، ترامپ در تمام دوره چهار ساله ریاست جمهوریش تقریبا تمام ارزش‌های آمریکایی را زیر پا گذاشته است. تا جایی که دیگر یک آمریکایی نمی‌تواند کشورش را کشوری سالم و دور از استبداد و فساد بداند.

این اقدامات نادرست تنها بر آمریکایی‌ها و طرز تلقی‌شان از خود موثر نبوده- بلکه دیگر کشور‌ها را هم به صرافت انداخته جهان بدون آمریکا را هم تصور کنند. تصوری که حاصل بی‌اعتمادی عمیق مردم جهان به آمریکا است و البته به عقیده نویسنده مقاله سودش تنها به یک سری کشور معدود رسیده است.

یکی از کشور‌هایی که بیشترین استفاده را از رویکرد‌های نابخردانه ترامپ برده، چین است- که به رغم تمام لفاظی‌ها و ادعاهای ضد چینی ترامپ و مقاماتی مانند مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تنها نیاز به چهار سال دیگر ریاست جمهوری ترامپ یا کسی مثل او دارد، تا جای آمریکا را در عرصه معادلات و نهاد‌های بین‌المللی بگیرد. یعنی در شرایطی که تا همین چند وقت پیش چین حکومتی خوش‌نام در دنیا نبود، الان آمریکای ترامپ در مجامع بین‌المللی بی‌آبروتر و بی‌اعتبارتر از چین است.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۰۲۴۴۶۱۷:۱۹:۴۹ ۱۳۹۹/۹/۵
آدم عاقل دنبال کار و موفقیت خودشه. آدم بازنده(و حسود) دنبال عیب جویی و لذت بردن از مشکلات دیگران. فکر میکنم درمورد کشورها هم صادقه.
رضا۱۷۰۲۴۴۹۱۷:۲۳:۳۷ ۱۳۹۹/۹/۵
در بیمارستانهای روانی دنیا تعداد زیادی از ا دمهای مثل ترامپ بستری هستند.
ناشناس۱۷۰۲۵۳۷۱۹:۱۴:۲۱ ۱۳۹۹/۹/۵
آمریکا اصلاً اعتباری نداشته ، ترامپ فقط برای کسانیکه آمریکا رو بزک میکردن و خودشون رو پشت این چهره مخفی میکردن عیان و برملا کرد
ناشناس۱۷۰۲۴۵۹۱۷:۳۸:۰۱ ۱۳۹۹/۹/۵
اساتید گرامی شما نگران اعتبار آمریکا نباشین. اگر سواد دارین درباره آقایون و خانمهایی که دارند ایران را بی اعتبار میکنند بنویسید
ناشناس۱۷۰۲۸۱۳۲۳:۴۷:۲۴ ۱۳۹۹/۹/۵
ایران بی اعتبار نشد بزرگوار بلکه مناظرات غیر اخلاقی و حرکات بدتر از آن بعد از انتخابات 88 اتحاد کشور را خدشه دار کرد امید که عقلای نظام اتحاد کامل را به کشور عزیزمان باز گرداند آمین
ناشناس۱۷۰۲۴۷۱۱۷:۴۸:۳۲ ۱۳۹۹/۹/۵
ترامپ امریکا را بی اعتبار نکرد. سیستم حاکم بر امریکا تو اون مرحله اینطور طلب می کرد. امریکا سیستمه نه فرد عزیز دل.
ناشناس۱۷۰۲۴۹۷۱۸:۱۸:۴۴ ۱۳۹۹/۹/۵
مفسدين اقتصادي - دزديها - بي ارزشي پول كشورمان - اعتبار بسیار كم پاسپورتمان - بيكاري جوانان - شكاف طبقاتي كشورمان - پرونده هاي دعواها در دادگستري - زندانيها - اعتيادها - ووو همه بيانگر اين است كه عده اي مديران كشور مملكت ما را هم در جهان بي اعتبار و آبرو كرده اند ..
رضا۱۷۰۲۶۳۴۲۰:۳۸:۵۷ ۱۳۹۹/۹/۵
آمریکا و غرب اعتباری نداشته اندتا ترامپ آنرا از بین ببرد ما این اعتبار قلابی را برای آنها درست کرده ایم که ترامپ بی اعتباری را عریان کرد.
ناشناس۱۷۰۲۷۶۰۲۲:۵۶:۰۷ ۱۳۹۹/۹/۵
بهتر نیست ما در مورد اعتبار کشورها نظر ندیم؟!
ناشناس۱۷۰۳۰۳۰۰۷:۵۲:۴۵ ۱۳۹۹/۹/۶
حالا که به قول شما آمریکا دیگه اعتبار نداره، می‌تونم بپرسم که چه کشوری اعتبارداره؟ لابد چین و روسیه یا ایران!
ناشناس۱۷۰۳۱۶۷۰۹:۵۴:۴۵ ۱۳۹۹/۹/۶
پس فهمیدیم چرا ترامپ محبوب برخی قلب های ایرانیان است. او تنها کسی است که توانست امریکا را بی اعتبار کند . مرگ بر امریکا.
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 4. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 5. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 6. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 7. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 8. وضع تماشایی آمریکا

 9. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 10. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 11. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 12. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 13. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 14. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 15. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 17. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 18. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 19. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 20. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 21.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 22. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 23. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 24. حدادعادل: امیدواریم دولتی پدید بیاید که راه درست و مردمی دو قوه قضاییه و مقننه را ادامه دهد/ کم‌کاری، بی‌تدبیری و ناهماهنگی درونی دولت را همه می‌بینند

 25. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

پربحث‌های هفته

 1. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 2. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 3. موشک‌های دقیق مقاومت؛ کابوس اسرائیل در ۲۰۲۱

 4. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

 5. قالیباف: ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت است/ درآمد نفتی نباید صرف هزینه های جاری که تورم زا است، شود

 6. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

 7. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

 8. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

 9. منبع آگاه: بازگشت به برجام کف سیاست‌های بایدن درباره ایران است نه سقف آن

 10. نیویورک تایمز: پمپئو تمام پُل‌های پشت سرش را خراب کرده است

 11. لودریان: کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران موفق نبود / بازگشت به توافق هسته ای کافی نیست

 12. تحریم ترامپ و ۹ نفر از مقامات دولتش از سوی ایران+ بیانیه وزارت امورخارجه

 13. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

 14. اسباب کشی تیم ترامپ از کاخ سفید

 15. درخواست تهران از سئول به روایت رسانه کره جنوبی

 16. عقب‌نشینی نظامیان کره جنوبی از تنگه هرمز

 17. سخنگوی قوه قضائیه:‌ ترامپ حتماً مجازات می‌شود

 18. لحظه آغاز موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین الاسد از اتاق عملیات

 19. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

 20. پیشنهاد معاون اوباما به بایدن برای «توافق موقت» با ایران

 21. گزارش واشنگتن پست از «گاوچرانی» که امشب جایش را به یک «پدر بزرگ» می دهد

 22. مرگ ۵۵ نفر در آمریکا بعد از دریافت واکسن‌های فایزر و مدرنا

 23. کره شمالی بزرگترین رژه نظامی خود را با نمایش موشک‌های بالستیک جدید برگزار کرد

 24. خاخام اسرائیلی: واکسن کرونا افراد را «همجنس‌باز» می‌کند!

 25. بیزینس اینسایدر: ترامپ «کیف هسته ای» را در مراسم تحلیف تحویل بایدن نخواهد داد

آخرین عناوین