شاخص بورس تهران رشد کرد

گروه اقتصادی الف،   3990905059

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات آخرین روز هفته با افزایش ۱۰ هزار و ۵۷ واحد روبرو شد.

به گزارش فارس، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران گرچه از ابتدای بازگشایی در ساعات اولیه با کاهش حدود ۱۵ هزار واحد روبرو شد، اما روند رو به رشد از میانه ساعات معاملاتی بازار شروع شد، این نشان می‌دهد اشخاص حقوقی و افراد حرفه‌ای در صدد جمع‌آوری سهام ارزنده از بازار هستند، به گونه‌ای که در پایان وقت  معاملات ارزش معاملات بورس و فرابورس به ۲۸ هزار میلیارد تومان رسید و امروز شاخص کل بورس با افزایش ۱۰ هزار و ۵۷ واحد به رقم یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۱۶۶ واحد رسید.

شاخص کل بورس با معیار هموزن امروز با افزایش ۴۵۵۱ واحد به رقم ۳۹۵ هزار و ۱۲۸ واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از ۵ میلیون و ۳۵۳ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۱۵.۴ میلیارد سهام، حق تقدم و سایر اوراق مالی در قالب ۱.۷ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۵ هزار و ۶۲۳ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از ۱۲ هزا رو ۴۶۴ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، امروز معامله‌گران بیش از ۲۸ هزار و ۸۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند و این رقم نشان می‌دهد، معاملات بورس به سطح قابل قبول و به دوران رونق بورس در حدود ۴ ماه قبل برگشته است و این تائیدی بر این ادعاست که بسیاری از سهام موجود بازار با اصلاحات صورت گرفته ارزنده شده و اکنون وقت خرید سهام ارزنده است.

در عین حال توصیه می‌شود سهامداران حقیقی حتماً قبل از خرید سهام از افراد متخصص و امین مشورت بگیرند و یا خودشان اوضاع شرکت‌ها را مطالعه و تحقیق کنند و بعد تصمیم بگیرند تا دچار زیان نشوند.

با نگاهی به شاخص‌های بورس درمی‌یابیم امروز همه شاخص‌ها سبز بودند که حکایت از رشد شاخص‌ها دارد به گونه‌ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام ۷۴ صدم درصد رشد کردند.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن ۱.۱۷ درصد رشد کرده است. شاخص آزاد شناور یک درصد، شاخص بازار اول بورس ۱.۱ درصد و شاخص بازار دوم بورس ۲۱ صدم درصد نسبت به روز قبل افزایش یافته است.

امروز نمادهای ملی مس، فولاد مبارکه، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، بانک تجارت، فولاد خوزستان، به ترتیب بیشتری اثر افزایشی را در رشد شاخص کل را داشتند و برعکس نماد شستا، با کاهش ۲۶۱۵ واحد در شاخص کل بورس بیشترین اثر منفی را داشته است.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل شستا، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، بانک تجارت،‌ سایپا، ملی مس ایران ، پالایش نفت بندرعباس بودند.


روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل در پایان معاملات با افزایش ۲۵۲ واحد به رقم ۱۶ هزار و ۹۵۱ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۵۳ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۲.۷ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۷۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۴۶۴ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، آریاساسول، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان و صنعتی مینو به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و در طرف دیگر بانک دی بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته است.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل سرمایه گذاری سپهر صادرات، انرژی برق پیوند گستر پارس، بانک دی، لاستیک یزد، پتروشیمی ارومیه، سرمایه‌گذاری پویا و توسعه مسیر برق گیلان بودند.

نقشه معاملات امروز بورس تهران

به گزارش فارس، سرمایه‌گذاری در بازار بورس همواره همراه با ریسک و سود و زیان است، بنابراین سرمایه‌گذاران قبل از خرید و فروش سهام، ابتدا مطالعه، تحلیل و تحقیق کنند و یا از افراد متخصص و مورد اعتماد مشورت بگیرند و یا این که روش سهامداری غیرمستقیم یعنی خرید سهام صندوق‌های با درآمد ثابت یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام در بازار حضور پیدا کنند تا ریسک آنها کاهش یابد.

از طرفی اصل اولیه سرمایه‌گذاری در بورس انتخاب پرتفوی مناسب است به این معنا که باید سهام شرکت‌های مختلف و صنایع مختلف خریداری شود تا بازدهی بیشتر و ریسک کمتر شود. در عین حال نباید فراموش کرد که حضور در بازار سرمایه و سرمایه گذاری در این بازار همراه با ریسک و سود و زیان است. 

در عین حال باید توجه داشت سرمایه گذاری در بازار سرمایه از سرمایه گذاری در بازارهای دیگر مانند ملک، مسکن، دلار و  حتی طلا بازدهی بیشتری در بلندمدت دارد و اگر دولت به گونه‌ای برنامه ریزی کند که سرمایه‌های مردم به جای تقاضا برای ملک که باعث تغییر کاربری زمین‌ها می‌شود، در بورس انجام شود تا به تولید کشور کمک شود.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  9. سردرگمی سیستماتیک مردم

  10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  ابر آروان

  آخرین عناوین