مینو محرز: عطاری‌ها باید جمع شوند/ با طب سنتی مشکلی نداریم

 3990904080 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو کمیته ملی مقابله با کرونا می‌گوید: طب سنتی وجود دارد، حتی دانشکده و متخصصین خودش را دارد. اما این‌ها باید مقداری با روش‌های جدید تحقیقاتشان را انجام بدهند از سمتی عطاری‌ها باید جمع شوند چون متاسفانه بخشی از طب‌سنتی وارد سیستم عطاری شده، ما اصلا عطاری را قبول نداریم. به همین دلیل از این طب مکمل سوء‌استفاده می‌شود، این طب باید وجود داشته باشد، قبولش هم داریم اما به جای خودش.

مینو محرز: عطاری‌ها باید جمع شوند/ با طب سنتی مشکلی نداریم

خبرآنلاین نوشت: «مجوز به چهار داروی طب سنتی موثر در درمان کرونا توسط وزارت بهداشت، آن هم در صورتی که هنوز شرکت‌های داروسازی جهان هیچ دارویی برای درمان این بیماری پیدا نکرده‌اند با واکنش‌های مختلفی روبرو شده است؛ مخالفان نحوه صدور این مجوز را زیر سوال برده‌اند و برخی موافقان افراطی طب سنتی هم این داروها را موثر از داروهای دیگر دانسته‌اند.

در همین رابطه رئیس سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به رئیس سازمان غذاودارو خواست مستندات علمی منجر به تایید داروهای منصوب به حوزه طب سنتی در خصوص درمان کرونا به این سازمان ارائه شود. در بخشی از نامه او آمده است: «با توجه به طرح پرونده‌هایی در حوزه انتظامی سازمان نظام‌پزشکی در مقوله بیماری کرونا و داروهای استفاده شده در این بیماری خواهشمند است مستندات علمی منجر به ارائه مجوز به داروهای شربت موکوزیفت، شربت استاپ سیویر، شربت آنوال اس، اسپری دهانی PHR ۱۶۰ را برای استفاده کارشناسان و اساتید کمیسیون انتظامی سازمان نظام‌پزشکی ارائه فرمایید.»

البته این نگاه موافق و مخالف به طب سنتی در ایران موضوع جدیدی نیست، حتی به نظر می‌رسد این اختلاف نظر در استعفای رضا ملک‌زاده معاون وزیر بهداشت بی‌تاثیر نبوده است. او در بخشی از نامه استعفای خود نوشته بود که "تمام کشورهای پیشرفته دستیابی به داروی این بیماری را به مطالعات کارآزمایی بالینی بزرگ متصل کرده‌اند و ایران نمی‌تواند در این زمینه به درمان‌های پیشنهادی حامیان شبه علم دل خوش کند که هیچ آگاهی از تحولات علم پزشکی مدرن و جوانب پیچیده ویروس کرونا ندارند و به خود زحمت تحقیقات در هیچ موضوع علمی را نمی‌دهند."

اما به نظر می‌رسد، طب سنتی نه یک درمان مهم برای بیماری‌های خطرناک و نه روشی قابل انکار است. دکتر مینو محرز، پزشک عفونی و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا می‌گوید که این طب مانند هومیوپاتی، طب سوزنی و ... در رده طب‌های مکمل قرار می‌گیرد و خودش نه اما زیاده روی در آن خطرناک است، اتفاقی که در ماه‌های گذشته بارها دیده شده است.

محرز در این رابطه می‌گوید: «در اینجا مردم را به عطاری عادت داده‌اند و متاسفانه این خطرناک است. چون ما اصلا نمی‌دانیم گیاهی که در عطاری وجود دارد اصلا چه چیزی است. کسانی که عطاری راه‌انداختند طب سنتی را به یک مسیر بسیار غلط بردند. این طب سنتی که دانشکده و متخصص دارد را باید از عطاری‌ها جدا کرد، ما عطاری‌ را به هیچ‌وجه قبول نداریم.همچنین متخصصین ایران هم باید روی اثرات داروهایشان تحقیقات بیشتری کنند و با متدولوژی درست کار کنند، وقتی این داروها از نظر تحقیقاتی جواب معنادار داشته باشد، آدم از آن استفاده می‌کند و ما هم آن را قبول می‌کنیم، بالاخره پایه خیلی از داروها گیاهی است.»

مشروح گفت‌وگو با محرز را اینجا بخوانید:

شما به عنوان یک پزشک، چقدر طب سنتی را قبول دارید؟ و اصلا آیا این نوع درمان علمی حساب می‌شود؟

ببینید طب سنتی چیزی است که در کتاب‌های پزشکی از آن به عنوان طب مکمل یا Alternative medicine  نام می‌برند و مثل هومیوپاتی، طب سوزنی، طب گیاهی و ... طب سنتی زیرمجموع این گروه است. ما باید به عنوان پزشک این درمان‌ها را بلد باشیم اما در استفاده از آن زیاده‌روی نکنیم، چراکه ممکن است با پیامدهای این کار در بیماران روبرو شویم.

چه پیامدهایی؟

یک مثال بزنم، زمانی هومیوپاتی خیلی مد شده بود. من مریضی داشتم که باید تحت درمان کورتون قرار می‌گرفت چراکه چشمش به دلایلی گرفتار شده بود. این بیمار یک مدت نیامد، بعد دیدم متاسفانه کور شدند. گفتند که پیش یک هومیوپات رفته‌اند و به او گفته‌اند تا همه داروهایش را قطع کرده و چیز دیگری مصرف کند. وقتی آن بیماری چشمش را گرفتار کرده بود، مشخص بود که عدم مصرف کورتون کورش می‌کند.

به طور کلی زیاده‌روی در هرچیزی غلط است، مثلا این که مریضی که سرطان خون دارد، به درمان هومیوپاتی ببرند نمونه زیاده‌روی در این کار است. من در هند و پاکستان دیدم که در بیمارستان‌ها یک کلینیک هومیوپاتی وجود دارد، این‌ها کنار هم هستند. ما هم آن‌ها را انکار نمی‌کنیم، اما در عین حال آن‌ها هم نباید در پزشکی و درمان‌های لازم دخالت کنند و بدون شناخت یک نوع بیماری از بیمان بخواهند که درمانشان را کنار بگذارند.

ما پزشکانی که طب نوین خواندیم باید یک مقدار مباحث طب مکمل را مطالعه کرده باشیم تا بتوانیم به سوالات مریض پاسخ بدهیم. مثلا این که بیماری را راهنمایی کنیم که بدون قطع داروهایش از یک شیوه طب مکمل استفاده بکند یا نه.

با توجه به اطلاعاتی که طب‌های مکمل دارید، فکر می‌کنید این شیوه‌ها در درمان بیماری‌های عفونی چقدر موثر هستند؟

هومیوپاتی و طب سوزنی خیلی نمی‌توانند روی ویروس یا باکتری اثری داشته باشند. در طب سنتی ممکن است این چنین باشد، چون برخی گیاه‌ها وجود دارند که موثر هستند.

من و چند نفر از استادان دانشگاه روی چهار گیاه که ترکیبشان روی HIV موثر بوده کار کردیم و من مسئول بخش آزمایش‌های کلینیکی آن بودم و بلدم چه کار کنم. چهرسال طول کشید تا روی دوهزار بیمار کار کنیم تا وزارت بهداشت به ما مجوز بدهد. به این راحتی وزارت بهداشت به داروهای گیاهی و سنتی مجوز نمی‌دهد.

اما چند روز پیش اعلام شد که چند دارو در بخش طب سنتی برای درمان کرونا مجوز گرفته‌اند، در حالی که درباره کرونا خیلی از کشورها به داروهای طب مدرن هم مجوز نمی‌دهند، چراکه هنوز یک سال از شیوع ویروس نگذشته است. فکر نمی‌کنید برای انجام این کار کمی زود بود؟

قرار شد که تحقیقات این داروها در کمیته علمی مطرح بشود، این داروها را یک عده متخصصین طب سنتی انجام دادند و با آنچه در عطاری‌ها عرضه می‌شود فرق می‌کند. قرار است آن‌ها متدولوژی خود را در کمیته‌ علمی مطرح کنند، اگر قابل بود و روی تعداد بیشتری مریض بررسی شوند چراکه در کووید تعداد بیمارانی که درمان روی آن‌ها آزمایش می‌شود باید خیلی زیاد باشد.

اگر انشالله موثر بودند از این داروها به عنوان مکمل و نه داروی کرونا مجوز بگیرند.

شما گفتید که در مراجعه به طب‌ مکمل باید نوعی تعادل وجود داشته باشد، به نظر شما در ایران این نوع تعادل وجود دارد؟

ببینید طب سنتی وجود دارد، حتی دانشکده و متخصصین خودش را دارد. این‌ها باید مقداری با روش‌های جدید تحقیقاتشان را انجام بدهند تا حرفی برای گفتن داشته باشند. از سمتی عطاری‌ها باید جمع شوند چون متاسفانه بخشی از طب‌سنتی وارد سیستم عطاری شده است، ما اصلا عطاری را قبول نداریم. به همین دلیل از این طب مکمل سوء‌استفاده می‌شود، این طب باید وجود داشته باشد، قبولش هم داریم اما به جای خودش. یکی از کشورهایی که خیلی روی فیتوترامی (گیاه درمانی) کار می‌کند، آلمان است. اما آنجا این کار روی اصول و با مجوز وزارت بهداشت صورت می‌گیرد.

در اینجا مردم را به عطاری عادت داده‌اند و متاسفانه این خطرناک است. چون ما اصلا نمی‌دانیم گیاهی که در عطاری وجود دارد اصلا چه چیزی است. کسانی که عطاری راه‌ انداختند طب سنتی را به یک مسیر بسیار غلط بردند. این طب سنتی که دانشکده و متخصص دارد را باید از عطاری‌ها جدا کرد، ما عطاری‌ را به هیچ‌وجه قبول نداریم.همچنین متخصصین ایران هم باید روی اثرات داروهایشان تحقیقات بیشتری کنند و با متدولوژی درست کار کنند، وقتی این داروها از نظر تحقیقاتی جواب معنادار داشته باشد، آدم از آن استفاده می‌کند و ما هم آن را قبول می‌کنیم، بالاخره پایه خیلی از داروها گیاهی است.

اما متاسفانه از اول پاندمی در فضای مجازی با تبلیغات عجیبی از عطاری‌ها می‌دیدیم یا حتی فردی تبلیغ ادرار شتر را می‌کرد، این‌ها آبروی طب سنتی را هم برده‌اند.

شما پیامدی از این ماجرا بین بیماران کرونایی دیدید؟

من اجازه نمی‌دهم که برای بیماران کرونایی چنین چیزهایی تزریق شود، اما شنیدم که چند مورد از این مسائل در شهرستان‌های دیگر رخ داده است. ما در بیمارستان امام یا بیمارستان‌های دانشگاهی اجازه نمی‌دهیم کسی الکی دارو بدهد. اگر چیزی مجوز انسانی گرفت آن زمان ما آن داروها را با روش‌هایی که وجود دارد روی مریض‌ها کار می‌کنیم و نتایجش را بررسی کنیم. کمیته اخلاق باید مجوز بدهد، اما وزارت بهداشت خیلی نسبت به این موضوع سختگیر است و به راحتی برای این موضوع مجوز صادر نمی‌شود.

به طور کلی ما مخالف طب مکمل نیستیم اما تاثیرگذاری آن باید ثابت بشود، یکی از کشورهایی که تجربه زیادی در طب سنتی دارد چین است اما هنوز این کشور هم چیزی ارائه نکرده است که بتوانیم آن را درمان کووید-۱۹ بدانیم.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۰۰۶۲۸۱۴:۴۰:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۴
خوب همین مصاحبه برای برکناری خانم دکتر کفایت می کند .
ناشناس۱۷۰۰۹۲۴۱۸:۰۱:۰۴ ۱۳۹۹/۹/۴
پزشکا میخوان طب سنتی هم در اختیار خودشان باشه اونوقت خیلی هم خوبه.الان ببینید جواز داروخانه چند صد میلیون فروش میره ودر اعمال جراحی چند ده و صد میلیونی از مردم میگیرن . در ضمن طب سنتی- اسلامی اگه خوب پا بگیره موجب پیشگیری بسیاری از امراض میشه که موجب تخته شدن دکان بعضی پزشکان سوادگر میشه.
ناشناس۱۷۰۰۶۴۶۱۴:۴۷:۳۶ ۱۳۹۹/۹/۴
به نظر میاد کم کم مدعیان پزشکی مدرن در برابر قدرت طب سنتی دارن کم کم به زانو در میان هر چند مثل این خانم سعی میکنن خودشون رو از تک و تا نندازن
ناشناس۱۷۰۰۶۴۸۱۴:۴۹:۴۳ ۱۳۹۹/۹/۴
باید قانون بذارند که همه عطارها بعداز جواز کسب مدرک طب سنتی داشته باشه
ناشناس۱۷۰۰۷۴۴۱۵:۳۶:۱۷ ۱۳۹۹/۹/۴
طب سنتي براي پيشگيري از بعضي بيماري ها خوب است ولي به هيچ عنوان براي درمان بيماري مناسب نيست
ناشناس۱۷۰۰۹۳۴۱۸:۰۷:۳۲ ۱۳۹۹/۹/۴
شما چقدر در مورد طب سنتی اطلاعات دارید?
ناشناس۱۷۰۰۷۷۳۱۵:۴۶:۳۷ ۱۳۹۹/۹/۴
طرف ماست بند بوده عطاری باز کرده همه چیز را به سخره می گیرن
ناشناس۱۷۰۰۸۳۵۱۶:۲۳:۰۱ ۱۳۹۹/۹/۴
اینقدر حرف متناقض از دکترها شنیدیم از بقیه نشنیدیم.جریان کرونا که هر روز یک نظریه وتوصیه...
ناشناس۱۷۰۱۱۱۹۲۰:۳۹:۵۵ ۱۳۹۹/۹/۴
اگه به طب سنتی بود که هنوز عامل بیماریها جن و پری و چشم زخم بود میلیونها انسان صدها سال از طاعون و وبا و آبله میمردن ، کی بساط این بیماریها رو جمع کرد؟یه کار ساده انتقال خون حاصل چیه؟پادزهر مار و عقرب؟ پیوند اعضا؟مالاریا؟ طب سنتی مال دوران سنتی بود الان فقط کار علمی قابل قبوله یعنی آزمایش و تحلیل و بررسی دقیق و مشاهده حالا اسمش رو هرچی میخواهید بگذارید
ناشناس۱۷۰۱۲۵۵۲۲:۴۷:۰۲ ۱۳۹۹/۹/۴
ذات نظریات علمی همینه متغییر بودنشه,علم نسبت به تحقیقات متواضع است و عطاری ها در سطح نفخ شکم باید نسخه بپیچن!
گنجی۱۷۰۱۰۴۷۱۹:۲۸:۰۴ ۱۳۹۹/۹/۴
طب سنتی به شکل فعلی طب نیست و علم نیست بلکه یک نوع شیادی است در واقع هر دارویی در دنیای علم باید جواب بدهد که چگونه و طبق چه شرایطی در درمان موثر است و نحوه و عمکرد درمان آن چیست و عوارض آن چگونه است ولی طب فعلی سنتی بر پایه .. و آزمون و خطاست اینکه چند داروی گیاهی و عصاره را با هم مخلوط کنیم و سپس به خورد عده ای بدهیم و بدون انجام فعالیت های آزمایشگاهی نتیجه بگیریم که چقدر خوب بود شیادی در قرن 21 است
M.h۱۷۰۱۰۹۷۲۰:۱۴:۵۷ ۱۳۹۹/۹/۴
این خانم که می گوید این داروها را در عطاری ها نمی شناسد حداقل دو واحد شناخت گیاهان دارویی را پاس کند.
ناشناس۱۷۰۱۱۰۶۲۰:۲۰:۰۸ ۱۳۹۹/۹/۴
در اراک یه عطار به نام سید یحیی بود که پدرش هم عطار بوده و در این کار تبحر واقعی داشت و داروهای گیاهی که تجویز می کرد بسیار موثر بود و مردم به ایشان اعتقاد واقعی داشتند مثلا به پدر بزرگ من که از کمر درد زمین گیر شده بود یک روغن شامل روغن بادام تلخ و جوهر گنه گنه و یک چیز دیگر که خودش مخلوط کرد تجویز کرد که در آبگرم محلات به مدت سه روز استفاده شود ما به زحمت فراوان پدر بزرگ را به آبگرم بردیم و روزی دو بار بعد از خارج شدن از آب گرم با روغن کمرش را ماساژ دادیم و بعد سه روز پدر بزرگ با پای خودش به منزل برگشت ! برای فشار خون و مشکلات کبدی هم داروهایی تجویز می کرد که من در جای دیگر ندیده ام نمی دونم هنوز کار می کنند یا نه ولی احتمالا اگر عمرشان به دنیا باشد بسیار مسن هستند کاش تجربیات ایشون مکتوب شده باشه طب سنتی برای بیماری هایی مثل سرطان و کرونا که نیاز به درمان فوری و تخصصی دارد مناسب نیست ولی برای اصلاح مزاج و پیشگیری از بعضی بیماریهای مزمن مفید است ولی نباید جایگزین درمان دارویی شود
حامد۱۷۰۱۳۰۸۲۳:۲۷:۳۸ ۱۳۹۹/۹/۴
همین عطاری ها هستن که مردم تشریف میارن با گیاهان مختلف خودشون رو تقویت میکنن و فهمیدن که طب شیمیایی ضرر در ضرر هست و
ناشناس۱۷۰۱۳۵۷۲۳:۵۴:۴۱ ۱۳۹۹/۹/۴
اون موقع که طب سنتی و اسلامی هزاران بیمار را معالجه میکرد تو و امثال تو هم نبودید.
ناشناس۱۷۰۱۴۷۵۰۶:۳۳:۰۸ ۱۳۹۹/۹/۵
عطاری ها باید جمع شوند چون ارزان‌تر و موثر هستند و کاسبی پزشکان مغرور را به هم می زنند.
ناشناس۱۷۰۱۵۲۱۰۸:۰۰:۲۰ ۱۳۹۹/۹/۵
اونی که باید جمع کنه بره طب شیمیایی که ناکارامدی شو نشون داده
ناشناس۱۷۰۲۰۰۸۱۳:۰۹:۰۴ ۱۳۹۹/۹/۵
چون باعث میشه منافع و اعتبار و درآمدشون بخطر بیفته
ناشناس۱۷۰۲۲۶۴۱۴:۵۳:۲۸ ۱۳۹۹/۹/۵
استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی در ایران سابقه 7 هزار ساله دارد.
ناشناس۱۷۰۲۷۱۰۲۱:۴۳:۳۷ ۱۳۹۹/۹/۵
بمیریم بهتر از آنست که نزد شما آییم وعلوفه بگیریم
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 2. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 3. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 4. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

 5. تور شریک ترامپ برای دلار ایرانی‌ها/ حضور ۴۷ چهره هنری-ورزشی ایران در تبلیغات داماک

 6. بایدن و ایالات نامتحده آمریکا

 7. عذرخواهی صادق زیباکلام از خسرو معتضد

 8. پلیس راهور: مستندات برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز را داریم

 9. عذرخواهی رئیس صداوسیما از روحانی

 10. یارانه نقدی ۲۶۸ هزار تومان شد + جزئیات

 11. انفجارهای تروریستی بغداد؛ ناامن‌سازی عراق با ابزار سعودی

 12. وزیر بهداشت: دروغ انگلیسی‌ها درباره سرایت کرونا اثبات شد/ ورود واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی

 13. واکنش روزنامه کیهان به رفتار نماینده سبزوار

 14. روحانی: فضای بازار سرمایه در فضای فعلی نیازمند آرامش است/ مردم نسبت به افق روشن آینده اقتصاد اطمینان داشته باشند

 15. واکنش نمایندگان‌ مجلس به برخورد یک نماینده با مأمور راهور

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 4. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 5. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 6. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 7. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 8. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 9. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 10. وضع تماشایی آمریکا

 11. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 12. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 13. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 14. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 15. خود «بهشتی» پنداری !

 16. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 17. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 18. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 19. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 20. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 21. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 22. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 23. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 24. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 25. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

پربحث‌های هفته

 1. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 2. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 3. تور شریک ترامپ برای دلار ایرانی‌ها/ حضور ۴۷ چهره هنری-ورزشی ایران در تبلیغات داماک

 4. عذرخواهی صادق زیباکلام از خسرو معتضد

 5. پلیس راهور: مستندات برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز را داریم

 6. چرا قوه قضائیه به ماجرای توهین به رئیس جمهور ورود نمی‌کند؟

 7. پشت پرده یک توئیت جنجالی که حذف شد

 8. وزیر بهداشت: دروغ انگلیسی‌ها درباره سرایت کرونا اثبات شد/ ورود واکسن کرونا به کشور طی روزهای آتی

 9. چالش‌ دانشگاه‌های ایرانی برای همکاری‌ بین‌المللی

 10. ۱۰۲۸ کلمه در خصوص یک پرونده پلیسی - معمایی

 11. تله «عادی انگاری» با بازگشایی حضوری مدارس

 12. رئیسی: دستگاه قضایی، خود را موظف به دفاع از حقوق زنان می‌داند

 13. جهانگیری: بزرگ‌ترین سرمایه ایران دانش و مغز جوانان کشور است

 14. مادر سربازی که سیلی خورد: به پسرم افتخار می‌کنم

 15. محرز: واکسن کرونای «سوئدی» به‌زودی وارد کشور می‌شود/ افزایش مبتلایان به کرونا

 16. دستور ویژه فرمانده ناجا برای پیگیری ضرب و شتم مامور راهور توسط نماینده مجلس

 17. خانواده پیرزن کوچه‌نشین زیر سقف محبت همسایه‌ها قرار می‌گیرد

آخرین عناوین