شاید زمان عبور از «عند المطالبه» و «عند الاستطاعه» باشد

گروه اجتماعی الف،   3990830006 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک حقوقدان در خصوص بخشنامه چگونگی رسیدگی به دادخواست‌های مطالبه مهریه گفت: اینکه زوجه چگونه و پیرو چه محدودیت‌ها یا موانعی باید مهریه را مطالبه کند، راهکاری دایمی نیست و صرفاً چسبی ساده بر زخمی کهنه بوده که طول درمان آن نامحدود است.

محمدجعفر ساعد در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از "‌بخشنامه چگونگی رسیدگی به دادخواست های مطالبه مهریه در محاکم" اظهار کرد: صرف‌نظر از جایگاه قانونی بخشنامه‌های قضایی در مواجهه با قانون و برابری یا عدم برابری آنها نسبت به قانون که نوشته‌ای دیگر می‌طلبد، از لحاظ عملی بخشنامه صادره می‌تواند مزایا و معایبی را به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه "بخشنامه‌هایی اینچنین به مثابه «مسکنی» هستند برای درد موجود"، تصریح کرد: در وضعیت فعلی بیش از آنکه ضرورت چاره اندیشی در مورد نحوه مطالبه مهریه از ناحیه زوجه باشد، ضرورت چاره اندیشی در مورد میزان مهریه و ضوابط لحاظ آن در عقد نکاح است. اینکه زوجه چگونه و پیرو چه محدودیت‌ها یا موانعی باید مهریه را مطالبه کند، راهکاری دایمی نیست و صرفاً چسبی ساده بر زخمی کهنه بوده که طول درمان آن نامحدود است.

این وکیل دادگستری ادامه داد: سنگ اندازی در مطالبه مهریه راهکاری غایی نیست و چه بسا برخی زنان را جری سازد و این واکنش و آثار این واکنش بی‌تردید در درون خانواده و رابطه میان زوجین بیش از پیش خود را نمایان می‌سازد.

ساعد عنوان کرد: به نظر مبانی این بخشنامه بیش از آنکه مصلحت زوجین را دنبال کند مصلحت دستگاه قضا از منظر "کاهش اطاله دادرسی و ورودی پرونده‌ها به محاکم و نیز کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها" را دنبال می‌کند، هرچند کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در ماهیت متوجه شوهران بدهکاری که زندانی نمی‌شوند نیز می‌شود.

وی گفت: وفق این بخشنامه ارجاع خواهان مهریه به اداره ثبت الزامی و انصراف از اجرای مهریه با گذشت دو ماه یا شش ماه از آغاز، امری اختیاری است. جالب است که از یک سو زنان روانه اداره ثبت می‌شوند و دو ماه یا شش ماه در آنجا درگیر می‌شوند و بعد آنها که اکنون دو یا شش ماه درگیر اجراییات ثبتی شده‌اند، می‌توانند با اختیار خود از این اجراییات انصراف داده و تازه روانه دادگاه شوند.

این حقوقدان تصریح کرد: به نظر می‌رسد که چنین بخشنامه‌ای از این نظر متولی شکل گیری یک «دور باطل» است و به نظر می‌رسد که حاصل آن نه مصلحت اجتماعی را تامین می‌کند و نه مصلحت خانواده‌ها و نه مصلحت زنان متقاضی مهریه را. تلاش برای بازداشت نشدن مردان بدهکار در این بخشنامه نمایان است و با وضعیت موجود اجتماعی کشورمان از نظر بیماری کرونا و تورم لحظه‌ای و مواردی از این دست قابل دفاع است، اما راهکاری نیست که بر آن تکیه کرد و افسار مهریه را به آن واگذار کرد.

ساعد خاطرنشان کرد: پیشگیری از بازداشت شوهر فاقد توان مالی که خود آثار مثبت متنوعی دارد از جمله پیشگیری از شیوع کرونا در وضعیت فعلی از رهگذر عدم بازداشت شوهر بدهکار مهریه و عدم ورود وی به زندان، جدا نشدن فرزند از پدر، از دست ندادن شغل و ممر معاش در خصوص زوج و مواردی از این قبیل به منزله دستاوردهای این بخشنامه را نمی‌توان از نظر دور داشت، اما نباید از پاره‌ای معایب آن نیز غافل ماند.

وی در ادامه تصریح کرد: ایجاد روند دوگانه اجرایی- قضایی مطالبه مهریه برای زنان خواهان مهریه، اطاله روند مطالبه مهریه به سبب این نهاد دوگانه، اطاله زمانی درگیری خواهان مهریه، ایجاد یاس و ناامیدی در زنان در دستیابی به حق مالی ناشی از عقد نکاح، منصرف کردن آنها از احقاق حق قانونی مطالبه مهریه به سبب دو مرحله‌ای کردن مطالبه اجرایی- قضایی می‌تواند از جمله معایب این بخشنامه باشد. برای نمونه، معضل ارجاع زنان متقاضی مهریه در گام اول به اداره ثبت این است که با عدم وجود منابع مالی شوهر، بعد از دوندگی‌های طاقت فرسا تازه به سرخط اول رسیده و به دستگاه قضا برای احقاق حق خود مراجعه می‌نمایند که در این میان، مدت شش ماه درگیری آنان از یک سو و باز کردن پرونده‌ای جدید در این راستا در دستگاه قضا از سویی دیگر به نوعی تحمیل دو روند اجرایی و قضایی مطالبه مهریه بر زنان متقاضی است.

این کارشناس مسائل حقوقی افزود: هرچند که همین راهبرد مراجعه نخستین به اداره ثبت و مراجعه بعدی به دستگاه قضا در صورت عدم وجود منابع مالی شوهر خود به منزله ابزاری بازدارنده، برخی از زنان را از مطالبه مهریه باز می‌دارد.

ساعد با تاکید بر اینکه "چه بسا زمان آن باشد که دست از تعابیر کلیشه‌ای «عند المطالبه و عند الاستطاعه» برداشت"، گفت: باید میزان مهریه تعیینی میان زن و شوهر را به خود زوجین در زمان انعقاد عقد نکاح واگذار کرد که به صورت ماهانه شوهر به زن در پایان هر ماه بدهد و ضمانت اجرای استنکاف زوج از پرداخت مهریه به مدت حداکثر ۶ ماه را به منزله ابزاری قانونی برای تقاضای طلاق زوجه پیش بینی کرد و با این راهکار یا راهکارهای اینچنین، موجبات تخدیش روابط زوجین را فراهم نساخته و در راستای تحکیم این رابطه گام برداشت.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۹۴۸۹۴۱۱:۲۰:۴۴ ۱۳۹۹/۸/۳۰
اون پاراگراف اخر زندگی نابود کن هست، نگارنده متوجه نشده چی گفته، مهریه در حد عرف پدیده ی بدی نیست، ولی این که اقای پولی ندارد و مهریه بالا را هم قبول میکند، خود نوعی کلاه برداری که باید برای این هم به زندان برود، مهریه بالا برای پول دارها و پایین هم برای بدبخت ها، این جوری زندانی مهریه هم نخواهیم داشت، بهترین کار این است که مهریه به طور مثال 20 درصد اموال اقا در نظر گرفته شود نه بیشتر، این جوری خیلی از مشکلات حل خواهد شد،
محمد معظمی۱۶۹۴۹۸۶۱۳:۰۲:۰۹ ۱۳۹۹/۸/۳۰
امروز وقت اش است تا دکان برخی زنان تاجر بسته شود
ناشناس۱۶۹۵۱۱۰۱۵:۰۸:۵۹ ۱۳۹۹/۸/۳۰
مهریه یک هدیه نقد از طرف داماد در زمان ازدواج هست بقیش رو ما ساختیم دوست من هشت هزار سکه مهریه خانمش کرده کل منطقه شون رو حراج کنن هشت هزار سکه نمیشه
ناشناس۱۶۹۵۱۷۷۱۶:۱۷:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۳۰
لطفا جمع کنید این رسوم .. را مهریه حق طلاق برای مرد اگر حق طلاق برابر باشد اگر قانون شود فرزند به دنیا امد طلاق دیگر امکان ندارد اگر در طلاق قبل از به دنیا امدن فرزند اموال دقیقا نصف شود ( مرد و زن شاغل هم سطح ) اگر قبل از ازدواج دارایی های مرد و زن تعیین‌درصد شود همه قضایا حل می شود . ..
ناشناس۱۶۹۵۱۷۸۱۶:۱۸:۵۳ ۱۳۹۹/۸/۳۰
باید کلمه عندالاستطاعه که متاسفانه برخی دفاتر ازدواج آنرا قید نمی کنند نوشته شود و در صورت تمکن مالی شوهر و معرفی مال به دادگاه زن شاکی آنرادر اختیار بگیرد.وگرنه زندان رفتن مرد که هیچ مالی ندارد هیچ دردی را دوا نمی کند.
ناشناس۱۶۹۵۲۶۸۱۷:۵۶:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۳۰
به نظرم از ثبت مهریه در سند ازدواج خود داری شود و گرفتن یا نگرفتن آن به عهده زوجه باشد چون مهریه برای نشانه صداقت مرد است ولی تبدیل به ضمانت عشق شده است. همان تقسیم دارایی بعد از ازدواج(بعد از اظهار نامه قضایی) کافی می باشد.
ناشناس۱۶۹۵۲۷۱۱۷:۵۹:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۳۰
حالا چرا حتما باید مهریه کرد بابا با این قوانین ازدواج پسر ها و دختر ها به تاخیر افتاده آخه این هم شد نظر حقوقی و کارشناسی مهریه حد توان پرداخت هدیه از شوهر به همسر در زمان عقد است تمام روی این مسئله کار کنید چرا مردم رو اسیر این حرف ها و قوانین میکنید دیگر تمامش کنید
ناشناس۱۶۹۵۲۸۳۱۸:۲۶:۴۰ ۱۳۹۹/۸/۳۰
باسلام ،این همه ایراد ،فقط یه راهکار وپیشنهاد نمیدین؟!
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 2. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 3. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 4. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 5. حسینی: روح لایحه بودجه ۱۴۰۰ قانون شکنی رندانه است/ مجلس، منافع مردم را به آبروی خود ترجیح داد

 6. لودریان: کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران موفق نبود / بازگشت به توافق هسته ای کافی نیست

 7. پیشتازی رئیسی بر قالیباف در نظرسنجی انتخاباتی

 8. محسن هاشمی: قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارم

 9. ضرورت جلب نظر کارگران در تعیین مزد ۱۴۰۰/ رشد اقتصادی با دستمزد حداقلی ممکن نیست

 10. سخنگوی قوه قضائیه:‌ ترامپ حتماً مجازات می‌شود

 11. سخنگوی کمیسیون بهداشت: راه‌‌انداختن دوگانه "سلامت ــ مذاکره" خیانت است

 12. قاب‌های خاطره‌انگیز از نخستین نماز جمعه به امامت آیت‌الله خامنه‌ای

 13. مشاور آیت الله هاشمی: باید ناز اصلاح طلبان را هم بکشند که ۱۴۰۰ کاندیدا شوند / فائزه هاشمی متفاوت از خانواده است

 14. تشریح جزئیات دسترسی به واکسن کرونا/ خرید ۲.۶ میلیون دوز واکسن

 15. سیلی «هادی ساعی» به خودش!

 16. بدهی ۱۶ میلیون دلاری ایران و احتمال تعلیق حق رای در سازمان ملل

 17. مرگ ۵۵ نفر در آمریکا بعد از دریافت واکسن‌های فایزر و مدرنا

 18. خاخام اسرائیلی: واکسن کرونا افراد را «همجنس‌باز» می‌کند!

 19. بیزینس اینسایدر: ترامپ «کیف هسته ای» را در مراسم تحلیف تحویل بایدن نخواهد داد

 20. واکنش ظریف به گشت‌زنی بمب‌افکن‌های آمریکا: درباره درهم شکستن متجاوزان تردیدی نداریم؛ از دوستان صمیمی‌تان که از صدام حمایت کردند بپرسید

 21. لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم عزاداری شام شهادت حضرت زهرا (س)

 22. توضیحات خطیب زاده درباره شایعه آزادی کشتی کره ای

 23. رضاخان و محمدرضا چقدر پول از کشور خارج کردند؟

 24. دلار همچنان در کانال ۲۲ هزار تومان /طلا از یک میلیون تومان پایین‌تر آمد

 25. سناریوهای ترامپ برای جلوگیری از انتقال قدرت به بایدن 

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 2. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 3. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 4. اگرهای تمام نشدنی !

 5. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 6. آپارتاید پزشکی

 7. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 8. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 9. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 10. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 11. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 12. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 13. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 14. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 15. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 16. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 17. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 18. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 19. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 20. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 21. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 22. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 23. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 24. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 25. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

پربحث‌های هفته

 1. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 2. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 3. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 4. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 5. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 6. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

 7. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 8. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 9. طوفان معاون وزیر بهداشت در جلسه ستاد کرونا

 10. آلودگی هوا، تیغ تیز دولت بر گلوی حقوق عامه

 11. رئیس سازمان نظام پزشکی: تا قبل از عید دو میلیون واکسن از هند، چین و روسیه وارد می‌کنیم

 12. نامه ۲۵۰۰ پزشک به روحانی: واکسن‌‌های mRNA می‌تواند عوارض جبران‌‌‌ناپذیری به‌جای بگذارد

 13. همه چیز درباره واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹/ واکسن‌های ایرانی بر پایه کدام فناوری‌ها تولید می‌شوند؟

 14. تندیس های بی روایت!  

 15. صوفی: صداوسیما کمتر برنامه زنده داشته باشد/در رابطه با آقای صدیقی خیلی نباید فضا سازی کرد 

 16. عذر‌خواهی حجت‌الاسلام صدیقی بابت نقلی از غسال مرحوم آیت‌الله مصباح

 17. نمکی: با بازگشایی مدارس مخالفیم/ نگران خیز کرونا در دوماه آینده هستیم

 18. جزئیات تازه از واکسن کرونا "ایرانی-کوبایی"، "داخلی" و "وارداتی"

 19. مصاف جدی با یقه سفیدها

 20. شاهی که از بانک قرض می‌گرفت تا عیش و نوش کند

 21. پشت پرده یک توئیت جنجالی که حذف شد

 22. نامه وزیر بهداشت به وزیر کشور: مانع ورود مسافران به استان‌های شمالی شوید

 23. تله «عادی انگاری» با بازگشایی حضوری مدارس

 24. ۵ میلیون مجرد در ایران/ یک‌چهارم دهه شصتی‌ها مجردند

 25. ثبت آلوده‌ترین هوای پایتخت از ابتدای سال ۹۹ / تهران چه زمانی تخلیه می‌شود؟

آخرین عناوین