نرخ شیوع «اعتیاد» در جمعیت دانش‌آموزی متوقف شد

گروه اجتماعی الف،   3990828003 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانشجویان را ۴ درصد و در دانش‌آموزان ۲ درصد خواند و گفت: با اقدامات مؤثری که از سوی دستگاه‌ها و خانواده‌ها انجام شد، نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی متوقف شد.

نرخ شیوع «اعتیاد» در جمعیت دانش‌آموزی متوقف شد

به گزارش فارس اسکندر مؤمنی،دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در آیین امضای  تفاهم‌نامه  همکاری مشترک جدیدی بین ستاد مبارزه با موادمخدر و جمعیت هلال احمر با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت‌های اجرایی برای پیشگیری اولیه از اعتیاد در کشور که به مدت دو سال امضا شد، گفت: آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، تأثیرات عمیقی در لایه‌های مختلف جامعه می‌گذارد و آثار خود را در کوتاه‌ مدت و بلندمدت نشان می‌دهند.

وی افزود: ایران به لحاظ موقعیت جغرافیایی در مسیر بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده موادمخدر قرار گرفته است و کسانی آنجا حضور دارند که کشت و تولید موادمخدر را توسعه می‌دهند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: میزان تولید موادمخدر در افغانستان به حدود 10 هزار تن رسیده و این مسئله نشانگر افزایش 50 برابری تولید موادمخدر از زمان حضور آمریکاییان در آن کشور است؛ همچنین تولید موادمخدر صنعتی همچون شیشه در افغانستان افزایش قابل‌توجهی داشته است.

مؤمنی اذعان داشت: تولید موادمخدر صنعتی نیاز به دانش، تکنولوژی، تجهیزات پیشرفته دارد و امکان ندارد افغانستان این حجم از مواد را بدون حمایت آمریکائیان و اروپاییان تولید و در بازارهای دنیا عرضه کند؛ لذا ما مستقیم در جنگی قرار داریم که طرف مقابل، عامدانه کشت و تولید موادمخدر را توسعه می‌دهد.

وی گفت:کشفیات ایران در شش ماهه نخست امسال با کشفیات سال ۹۲ برابری می‌کند و این نشان از تلاش همه‌جانبه ایران در امر مبارزه با موادمخدر دارد؛ اما معتقدیم در کنار اقدامات مقابله‎ای، باید از ظرفیت مردم و سازمان‌ها که ظرفیت درونی کشور محسوب می‌شوند، برای ایجاد مصونیت و بازدارندگی درونی نیز استفاده کنیم تا حتی اگر موادمخدر در دسترس بود، هیچ‌کس به سمت آن نرود.

مؤمنی نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانشجویان را 4 درصد و در دانش‌آموزان 2 درصد خواند و افزود: با اقدامات مؤثری که از سوی دستگاه‌ها، مردم و خانواده‌ها انجام شد، نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانش‌آموزی متوقف شد.

وی با بیان اینکه در اقدامات پیشگیرانه، تمرکز اصلی بر جوانان است و نیازمند همراهی خانواده‌ها هستیم، بر تقویت اقدامات پیشگیرانه تأکید کرد و افزود: در این راستا، در نظر داریم از سازمان جوانان هلال احمر که دارای ظرفیت بین‌المللی و داخلی است، در امر پیشگیری از اعتیاد استفاده کنیم و همکاری‌های فی‌مابین را گسترش دهیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه آموزش، پیشگیری و توانمندسازی از مباحث اصلی تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان ستاد و هلال احمر است، گفت: در حوزه «آموزش»، هلال احمر با توجه به توانمندی بالایی که دارد، می‌تواند نقش‌آفرینی کند، بسیاری از نوجوان و جوانان بر این باور غلط هستند که بعد از یکی دو بار مصرف مواد، قادر به ترک آن هستند که اساساً این باور کذب محض است.

مومنی بیان داشت: نتایج یک پژوهش نشان داده است که 33 درصد افراد معتاد تصور می‌کردند بعد از دو، سه بار مصرف، می‌توانند به‌ راحتی آن را ترک کنند و ۳۰ درصد نیز اعلام کردند توان نه گفتن در مقابل پیشنهاد مصرف موادمخدر را نداشتند؛لذا آموزش می‌تواند در پیشگیری از مصرف مواد مخدر افراد مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه «پیشگیری» یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، افزود: جمعیت هلال احمر تعامل خوبی با مجموعه نهادهای کشور دارد و کارهای خوب و ارزشمندی را انجام داده است و در حوزه پیشگیری از اعتیاد نیز می‌تواند اقدامات مؤثرتری انجام دهد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اگر جوانی گرفتار اعتیاد شد و در مراکز درمانی تحت درمان قرار گرفت، هلال احمر در بخش «توانمندسازی»، می‌تواند این فرد را دوباره به جامعه برگرداند، یکی از مشکلات اصلی آن است که بهبودیافتگان به دلیل نبود جذب و اعتماد به نفس دوباره به سمت اعتیاد برمی‌گردند؛ لذا آنان در کنار درمان، باید همزمان مهارت و شغلی فراگرفته و تولیدات خود را به فروش برسانند، البته این مهم در برخی مراکز در حال انجام است و هلال احمر نیز می‌تواند کمک شایانی داشته باشد.

مومنی تاکید کرد: جمعیت هلال احمر ‌در این سه حوزه می‌تواند نقش‌آفرین باشد تا همه با یاری یکدیگر، این ابر آسیب اجتماعی را ساماندهی کنیم.

مباحث پیشگیرانه در خانه‌های هلال ارائه می‌شود

همچنین  کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر در این مراسم گفت: استفاده از ظرفیت جوانان، همیشه در کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار بوده و جمعیت هلال احمر و سازمان جوانان این جمعیت در تمام سال‌های گذشته در کنار مردم و با مردم بودند که با مردم بودن؛ سرلوحه تمام خدمات این نهاد بشردوستانه است.


وی افزود: خانه‌های هلال در کشور ظرفیت خوبی برای ارائه مباحث پیشگیری از اعتیاد در مناطق دوردست به شمار می‌روند، در منطقه ۱۲، محله هرندی نیز، خانه هلال ایجاد شد که در حال حاضر، مباحث آموزشی و پیشگیرانه در حال ارائه است.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: با هم‌افزایی و استفاده از توان یکدیگر در حوزه پیشگیری از اعتیاد، می‌توان کارهای خوبی انجام داد و از گرایش مجدد بهبودیافتگان به اعتیاد جلوگیری و بازگشت آنان را به جامعه فراهم کنیم.

 همکاری در برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد در اردوها، همایش‌ها و جشنواره‌های تخصصی ملی و منطقه‌ای، همکاری برای افزایش آگاهی عمومی با بهره‌گیری حداکثری از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در پیشگیری اولیه از اعتیاد، مشارکت در اجرای طرح یاریگران زندگی با گسترش فعالیت‌های داوطلبانه مرتبط با سلامت روان و پیشگیری از اعتیاد و همکاری در برگزاری رویدادهای کمک نوآور (استارت‌آپ) با محوریت پیشگیری از اعتیاد از اهم مفاد این تفاهم‌نامه است.

همچنین پیش از این، تفاهم‌نامه همکاری مشترکی در سال ۹۳ با هدف استفاده کارآمد از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های جمعیت هلال‌احمر در راستای تحقق سیاست‌های اجتماعی شدن امر مبارزه با موادمخدر و روان‌گردان‌ها از طریق اجرای برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد، آموزش مهارت‌های زندگی و... امضا شده بود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۹۲۲۶۳۰۶:۵۸:۲۳ ۱۳۹۹/۸/۲۸
لطفا دست آورد کرونا را به نام خودتان نزنید!
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. درباره یک تصمیم

 3. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 4. آقای همتی! شاه مهره‌های لیست شما در زندانند/سرنوشت ابربدهکاران بانکی چه شد؟

 5. ماجرای ادامه دار احراز صلاحیت‌ ها

 6. وزیر نفت: افزایش قیمت بنزین تصمیم سران سه قوه بود

 7. زاکانی: پنج نامزد جریان انقلاب به سمت همگرایی بروند/ آیا باید تا پایان انتخابات در عرصه ماند

 8. سفر مهرعلیزاده به تبریز

 9. مداحان برای گرم‌کردن تنور انتخابات به میدان آمدند+ عکس

 10. روایت سیزدهم | شوک دوباره به انتخابات؛ این بار وزیر اطلاعات اسبق/ نامزد یواشکی! / دعوت بهزاد نبوی برای شرکت در انتخابات

 11. روایت سخنگوی قوه قضاییه از لیست ۱۱ نفره «همتی»/سیستم بانکی نه تنها مدعی نبود بلکه مانع تراشی هم می کرد

 12. موضع نوبخت در انتخابات ریاست جمهوری ١۴٠٠

 13. رئیسی: آقایان توسعه کشور را به لبخند بیگانگان گره زدند/ پایان رانت و فساد را اعلام خواهیم کرد/ سفره مردم وابسته به خارج شد

 14. توییت جالب امین توکلی درباره رئیس جمهور

 15. محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره عملکرد شورای نگهبان نامه نوشت + متن

پربحث‌های هفته

 1. حقوق‌های نجومی کماکان پابرجاست/ تصویری از فیش حقوقی ۸۵ میلیون تومانی تاجگردون در پست جدید

 2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 3. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. چیزی از مناظره ها دستگیر مردم شد؟!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. پیش بینی عجیب عرفات پیش از مرگ درباره فلسطین

 8. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 9. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 10. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 11. فراخوان زاکانی از مردم درباره دولت روحانی

 12. سوال بی‌رودربایستی با مردم؛ آیا امسال رأی می‌دهید؟

 13. افشاگری وزیر اسبق کشاورزی درباره مدرک تحصیلی مهرعلیزاده / ماجرای حکم‌های آقای کاندیدا برای خودش!

 14. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 15. حضور سید ابراهیم رئیسی در جمع مردم ورامین

 16. آیا مناظره های تلویزیونی را باید جدی گرفت؟!

 17. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 18. برای دختر حاج قاسم نه!

 19. درباره یک تصمیم

 20. قضاوت آشنا درباره مستند زاکانی

 21. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 22. رییسی گذشت !

 23. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

 24. دستور رئیسی برای جمع‌آوری بنرها و عکس‌های تبلیغاتی از سطح شهر

 25. پاسخ محسن رضایی به انتقاد دختر شهید باکری

ابر آروان

آخرین عناوین