جو بایدن و پروژه قدیمی تجزیه عراق

گروه جهان الف،   3990826077 ۲۱ نظر، ۶ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

با ورود دوباره جوبایدن به کاخ سفید این بار به عنوان رئیس‌جمهور بحث پروژه «تجزیه عراق» که خود او در سال ۲۰۰۷ مطرح کرده بود مجددا در محافل و رسانه‌ها مطرح شده است.

جو بایدن و پروژه قدیمی تجزیه عراق

به گزارش الف به نقل از پایگاه خبری العهد، «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده در سال ۲۰۰۷ هنگامی که پروژه تجزیه عراق به 3 قسمت را مطرح کرد رئیس کمیته روابط خارجی در سنا بود.  در واقع جو بایدن به عنوان طراح پروژه تجزیه عراق این اقدام را همزمان با تشدید درگیری‌های فرقه‌ای ایجاد شده توسط گروه تکفیری- تروریستی القاعده در عراق که بسیاری از مردم بی گناه این کشور را از گروه های مختلف به خاک و خون کشید، انجام داد.

العهد نوشت: پس از آن بایدن از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ معاون «باراک اوباما» رئیس جمهور اسبق ایالات متحده بود. اما وی در این سال‌ها از طرح مجدد پروژه تجزیه عراق اجتناب کرد؛ البته نه به این دلیل که دیگر به این پروژه فکر نمی‌کرد یا اطلاعات جدیدی در این زمینه کشف کرده بود، بلکه به دلیل تحولات ایجاد شده در منطقه شرایط ایجاب می‌کرد که درباره برخی از پرونده‌ها با احتیاط رفتار شود.  اما این به معنای آن نیست که  دولت آمریکا پروژه تجزیه عراق را فراموش کرده است.

به نوشته العهد، این پروژه آمریکایی  همواره در محافل مختلف و مجامع سیاسی رسانه‌ای و فکری در واشنگتن و بغداد و پایتخت های دیگر جهان مورد بحث بوده است.اما امروز پس از پیروزی  جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گمانه زنی‌های زیادی درباره ماهیت سیاست وی در خصوص پرونده‌های حساس و مهم که اهمیت و حساسیت آنها تنها محدود به عراق نبوده و به فضای عمومی منطقه کشیده می شود مطرح می گردد.

پایگاه خبری العهد اشاره کرد: مطمئناً بایدن که ۱۲ سال قبل به عنوان معاون رئیس جمهور وقت آمریکا  از اجرای پروژه تجزیه عراق جلوگیری کرد پس از بازگشت دوباره به کاخ سفید این بار به عنوان رئیس جمهور بنا به دلایل و ملاحظات دیگر باز هم وارد این پروژه نخواهد شد؛ اما این بدان معنا نیست که ایده تجزیه عراق از ذهن او خارج شده و دیگر وجود ندارد، بلکه شاخص‌ها نشان می‌دهد پروژه تجزیه عراق یکی از عناوین اصلی پرونده این کشور در محافل و مراکز تصمیم گیری در واشنگتن خواهد بود.

به گزارش وبسایت خبری العهد، البته ایده اصلی این پروژه متعلق به بایدن به عنوان سناتور کنگره یا معاون رئیس جمهور و یا حتی خود رئیس جمهور آمریکا نیست؛ در واقع سابقه این پروژه به سال  ۲۰۰۷ که بایدن آن را پیشنهاد کرد و مورد استقبال مجلس سنا قرار گرفت برنمی‌گردد. بلکه محافل و شخصیت‌های مختلف آمریکایی و صهیونیستی بیش از ۶۰ سال قبل شروع به کار روی این پروژه و تبلیغ آن کرده بودند.

العهد خاطرنشان کرد: در سال ۱۹۵۷ یک نویسنده هندی کتابی تحت عنوان «خنجر اسرائیل» منتشر کرد که شامل اسناد فاش شده از ارتش رژیم صهیونیستی درباره طرح تجزیه عراق به سه قسمت کرد، شیعه و سنی بود.  ۱۵ سال بعد از آن «هنری کیسینجر» وزیر امور خارجه وقت آمریکا طرحی را پیشنهاد کرد مبنی بر اینکه کشورهای عربی بر اساس گرایش‌های فرقه ای تجزیه شوند و آغاز اجرای این پروژه باید در عراق باشد، چراکه ارتباط خطرناکی میان این کشور و تهدید امنیت موجودیت اسرائیل برقرار است.

به گزارش العهد، «عوديد بنون» مشاور «مناخیم بیگن» نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۰ مقاله مفصلی تحت عنوان «استراتژی اسرائیل در دهه ۸۰» منتشر کرد که در آن صراحتا از تقسیم جهان عرب از موریتانی تا عمان بر اساس گرایش‌های قومی و فرقه‌ای صحبت و اعلام کرده بود که طبق این طرح عراق به سه قسمت تقسیم خواهد شد؛ چرا که این کشور بزرگترین دشمن اسرائیل است.  پس از آن «برنارد لوئیس» خاورشناس صهیونیستی -انگلیسی با ارائه نقشه‌هایی به کنگره آمریکا پیشنهاد کرد که کشورهای عربی به ویژه کشورهای فعال و تاثیرگذار به نهادهای کوچک فرقه‌ای و قومی تبدیل شوند تا امنیت اسرائیل و برتری آن در خاورمیانه تضمین شود.

العهد نوشت: در بازه زمانی حمله رژیم صدام، دیکتاتور معدوم عراق به کویت در سال ۱۹۹۰ تا حوادث بعدی و تغییر نظام عراق در سال ۲۰۰۳ با حمله نظامی آمریکا به این کشور همه ایده‌ها و پیشنهادات و پروژه‌های تجزیه عراق بار دیگر شکوفا شد. حدود یک سال قبل از سرنگونی رژیم صدام مرکز مطالعات و تحقیقات استراتفور با انتشار گزارشی اعلام کرد که استراتژی بلند مدت آمریکا که پس از حمله به عراق انجام می‌شود تقسیم این کشور به سه منطقه جداگانه خواهد بود: یک منطقه سنی در مرکز عراق که به اردن می پیوندد، یک منطقه شیعه نشین در جنوب که مرتبط با کویت و ایران است و یک منطقه کردنشین شامل استانهای موصل و کرکوک.  هم‌زمان برخی از رسانه‌های صهیونیستی صراحتاً اعلام کردند که یکی از اهداف آمریکا برای حمله به عراق تکه تکه کردن استان‌های سنی و الحاق آنها به اردن است. سیاستمداران ارشد در محافل تصمیم‌گیری واشنگتن نیز این موضوع را تایید می کردند.

پایگاه خبری العهد درپایان اعلام کرد:  این آمار نشان می‌دهد که بایدن در واقع صاحب اصلی پروژه تجزیه عراق نیست و مانند یک عنصر تبلیغاتی و بازاریابی برای اجرای این پروژه فعالیت می کند. با ورود جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا به کاخ سفید و ادامه پروژه‌های عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم اشغالگر صهیونیستی و تمرکز برای وارد کردن عراق به این روند ممکن است دولت دموکرات آمریکا به فکر فعال کردن پروژه تجزیه عراق بیفتد و در این میان تردیدی نیست که تئوری ها و نظریه های مختلف آمریکایی درباره منطقه همچون خاورمیانه بزرگ، هرج و مرج خلاق ،معامله قرن و سایر موارد همه در نقاط و ایستگاه های محوری به هم برسند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۹۷۷۹۰۱۳:۲۲:۲۱ ۱۳۹۹/۹/۲
اگر تعارفات را کنار بگذاریم تجزیه عراق به سه کشور واقعا به نفع ماست. بگذارید راحت کارشان را بکنند. البته برای ما بی دردسر نیست اما درد سر آن از یک کشور به زور به هم چسبانده شده کمتر است.
ناشناس۱۶۹۷۸۰۴۱۳:۳۰:۳۸ ۱۳۹۹/۹/۲
چرا قصاص قبل از جنایت می کنید؟ این بابا هنوز سر کار نیامده چرا این قدر حرف برایش درست می کنید؟
ناشناس۱۶۹۷۸۱۶۱۳:۳۶:۴۴ ۱۳۹۹/۹/۲
البته فقط عراق نیست بلکه ایران هم هست راستی دوست 30 ساله.....!!
ناشناس۱۶۹۸۱۶۵۱۷:۲۹:۰۳ ۱۳۹۹/۹/۲
امور کشورهای دیگر به ما مربوط نیست. بفهمید این را.
ناشناس۱۶۹۸۲۲۰۱۸:۱۷:۳۶ ۱۳۹۹/۹/۲
خاله بازی که‌نیست بایدن و هیچ کسی تو این دنیا دوستی ۳۰ساله براش مهم نیست منافع کشورشون مهمه و دیگر هیچ
ناشناس۱۶۹۷۸۲۳۱۳:۴۰:۰۷ ۱۳۹۹/۹/۲
وقتی ترامپ رو به بایدن یا بایدن رو به نتانیاهو یا اوباما رو به ترامپ یا کلینتون رو به بوش ترجیح میدیم یعنی داریم شیطان رو به ابلیس و ابلیس رو به اهریمن ارجح میدونیم!!
ناشناس۱۶۹۷۸۳۴۱۳:۴۶:۵۴ ۱۳۹۹/۹/۲
عراق خودش دولت و ملت دارد. به من و شما چه مربوط است.
ناشناس۱۶۹۸۲۶۴۱۸:۵۷:۲۰ ۱۳۹۹/۹/۲
به تو هم ربط دارد چون همسایه هستی و نوبت بعدی شما هستی افتاد الان یا نه؟
ناشناس۱۶۹۸۲۸۹۱۹:۲۰:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۲
از آلبانی داری امر و نهی میکنی؟ توی انتخابات شیاطین یانکی چه .... میکنی؟
ناشناس۱۶۹۷۸۳۹۱۳:۴۹:۴۴ ۱۳۹۹/۹/۲
ما باید فقط سرمان به رفع و رجوع مشکلات کشور خودمان گرم باشد.
ناشناس۱۶۹۸۵۶۸۰۰:۳۲:۴۵ ۱۳۹۹/۹/۳
اره کبک بودن خیلی باحاله
ناشناس۱۶۹۷۸۴۳۱۳:۵۲:۰۱ ۱۳۹۹/۹/۲
به نظرم تنها راه جلوگیری از خونریزی های تاریخی و پیوسته در عراق همین تجزیه عراق هست.اقوامی که نمی تونن با هم کنار بییان بهتر جدا باشند.در بیشتر از ۱۰ قرن گذشته بارها شاهد قتل عامهای بزرگ قومی و مذهبی در عراق بوده ایم.
ناشناس۱۶۹۷۸۹۳۱۴:۱۳:۱۸ ۱۳۹۹/۹/۲
هدف امریکا و اسرائیل از تاسیس داعش تجزیه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و سوریه و لبنان و یمن بود اما با رشادت سردار سلیمانی ها ناکام ماندند و با 7 تریلیارد دلار هزینه شکست سختی خورند.
مث۱۶۹۸۱۴۱۱۷:۱۱:۵۱ ۱۳۹۹/۹/۲
عزیز تا حالا لبنان را درنقشه نگاه کردید ؟ لبنان کلا 10 هزار کیلومتر مربع مساحت داره ، چیشو تجزیه کنن ؟
ناشناس۱۶۹۷۸۹۷۱۴:۱۵:۱۲ ۱۳۹۹/۹/۲
با این حساب ما هم از گزند این نقشه شوم در امان نیستیم بخصوص اینکه که در داخل بالغ بر 25 سال است که عده ای بخصوص در میان مسئولین و نمایندگان هم بر طبل قومیت گرایی میکوبند .
ناشناس۱۶۹۷۹۶۸۱۴:۴۸:۵۹ ۱۳۹۹/۹/۲
اتفاقا بد نیست عراق تجزیه بشه مخصوصا بخش شیعه که‌ بعد از تجزیه میتونیم‌ به خاک ایران زمینه کنیم
ناشناس۱۶۹۸۲۹۲۱۹:۲۳:۴۸ ۱۳۹۹/۹/۲
اونوقت میگن سایت الف میترسه کامنت‌های منافقین و داعش مسلک‌ها و تروریست‌ها و تجزیه طلب‌ها و کدخدا بازها رو منتشر کنه!!!!! گاهی وقت‌ها الف رو با رادیو فردا اشتباه میگیرم
ناشناس۱۶۹۸۲۹۹۱۹:۲۹:۴۳ ۱۳۹۹/۹/۲
ضمیمه عزیزم نه زمینه. شما اول سواد یاد بگیر، بعدش تز بده.
ناشناس۱۶۹۷۹۸۴۱۵:۰۰:۴۳ ۱۳۹۹/۹/۲
چاه کن خودش ته چاه هستش!
ناشناس۱۶۹۸۰۱۱۱۵:۲۲:۳۲ ۱۳۹۹/۹/۲
سگ زرد برادر شغال دوگروه هستند که یک کشور رو نابود میکنن خائنین ونادانان
ناشناس۱۶۹۸۴۰۴۲۰:۴۹:۳۲ ۱۳۹۹/۹/۲
فتنه مزدوران عثمانی از هنه بدتر است
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 3. واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به ادعای ترور یک دانشمند هسته ای

 4. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 5. تایید ترور دانشمند هسته ای ایران

 6. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 7. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 8. اینفوگرافیک /شهید فخری‌زاده در یک نگاه

 9. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 10. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 11. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 12. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 13. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 14. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 15. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 16. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 17. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 18. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 19. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 3. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 4. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 7. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 10. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 11. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 12. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 13. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 14. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 15. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 16. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 17. ملک زاده استعفا کرد

 18. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 19. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 20. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 21. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 22. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 23. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 24. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 25. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

  2. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

  3. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

  4. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

  5. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

  6. الحوثی: موشکی که آرامکو را هدف قرار داد، صددرصد ساخت یمن بود

  7. ۳ راهکار پیشنهادی کاترین اشتون به بایدن برای احیای برجام

  8. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

  9. چگونه ترامپ آمریکا را بی اعتبار کرد؟

  10. دغدغه‌های تل‌آویو در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ

  11. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

  12. الجزیره: خروج نظامی آمریکا، توازن قدرت را به نفع ایران تغییر می دهد 

  13. روحانی: بازکردن پای رژیم صهیونیستی عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد بود

  14. آمریکا پرتاب بمب هسته‌ای با جنگنده اف-۳۵ را تمرین کرد+فیلم

  15. هم‌زمانی سفر نتانیاهو به عربستان و حمله موشکی انصارالله به تاسیسات سعودی چه پیامی داشت؟

  16. قاضی‌زاده هاشمی: دانشمندان جوان ایرانی واکسن ملی کرونا را به زودی تولید می‌کنند

  17. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

  18. بحرین: بایدن درباره برجام باید با ما مشورت کند!

  19. شکایت رژیم صهیونیستی از ایران به شورای امنیت

  20. قدردانی پامپئو از کویت به دلیل مشارکت در کارزار فشار حداکثری علیه ایران

  21. ترامپ، مشاور امنیت ملی پیشین خود را عفو کرد

  22. بازی مشترک سعودی-صهیونیستی برای رونمایی از توافق سازش

  آخرین عناوین