آینده سیاسی ترامپ در گفتگوی الف با کارشناس مسایل آمریکا مهره سوخته یا بازگشت دوباره ؟!

گروه جهان الف،   3990826065 ۱۶ نظر، ۲ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
 مهره سوخته یا بازگشت دوباره ؟!

در صورت تایید نهایی پیروز "جو بایدن" در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، بایستی "دونالد ترامپ" را در عرصه سیاست داخلی این کشور، مهره ای سوخته در نظر گرفت. با این حال، وی احتمالا به تنش آفرینی های خود در عرصه سیاسی و اجتماعی آمریکا ادامه خواهد داد. 

 انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا را بایستی یکی از چالشی‌ترین انتخابات ها در کل تاریخ سیاسی این کشور ارزیابی کرد. در جریان این انتخابات، دونالد ترامپ رئیس جمهور مستقرِ آمریکا که یکی از جنجالی ترین روسای جمهور این کشور است، با استفاده از تمامی ظرفیت های خود در بحث عملیات روانی و اقدامات تبلیغاتی، سعی داشت تا نتیجه نهایی انتخابات را به نفع خود رقم زند و از موقعیت و جایگاه رقیب اصلی اش یعنی جو بایدن، مشروعیت زدایی کند. با این حال، علی رغم تمام چالش ها و تنش هایی که ترامپ ایجاد کرد (نظیر اعلام پیروزی پیش از موعد یا تحریک طرفدارانش جهت اعتراض به نتیجه انتخابات)، این جو بایدن بود که از وی پیشی گرفت و توانست آرا مردمی و الکترال بیشتری را به خود اختصاص دهد.

ترامپ نیز همسو با رویکردهای همیشگی خود، مکررا از وقوع "تقلب" و تخلف های گسترده در جریان انتخابات 2020 آمریکا خبر داده و حتی مقام های ارشد دولت وی نظیر "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا نیز، علنا از تداوم حضور ترامپ در قدرت علی رغم شکست در انتخابات سخن می گویند و به نوعی، طرفداران ترامپ را بیش از پیش تحریک می کنند. حتی خودِ ترامپ نیز در توئیتی (در تاریخ یکشنبه 25 آبان ماه) از پیروزی بایدن (البته با طرح اتهام انجام تقلب انتخاباتی از سوی او و حزب دموکرات) خبر می دهد و در روز بعد(26 آبان ماه)، ناگهان می گوید که "این من هستم که پیروز انتخابات شد". 

با این همه، اکنون برای افکار عمومی در جهان، سوال های مختلفی در مورد شرایط جاری آمریکا و دلیلِ به طول انجامیدن اعلامِ پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری 2020 این کشور مطرح می شود. به طور خاص این سوال مطرح می شود که چرا این انتخابات، به یکی از جنجالی ترین ها در تاریخ آمریکا بدل شد؟ آینده سیاسی ترامپ چه خواهد بود؟ آیا آمریکای پساترامپ، درگیر تنش و آشوب خواهد شد؟ پرسش هایی که در ادامه سعی می شود در گفتگو با "مهدی فقیه"، دکترای علوم سیاسی از دانشگاه تهران و کارشناس مسائل آمریکا، به آن ها پاسخ داده شود. 

*دلیل اصلی چالش انتخاباتی اخیر در آمریکا و ایجاد تنش میان جمهوریخواهان و دموکرات ها در مورد نتیجه انتخابات را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا نظام انتخاباتی آمریکا در این زمینه از ضعف برخوردار است؟

چالش و تنش های انتخابات 2020 آمریکا تا حدی بر می گردد به شخصیت و روحیات ترامپ و بخشی نیز به عملکرد وی. از بعد روانشناسی، وی شخصیتی اقتدارگرا با رفتاری خارج از عرف داشت(چیزی مشابه رفتار قذافی در تخریب مرزهای لیبی تا اعراب (به قول وی: برادران عرب) بدون تشریفات اداری آزادانه به لیبی بروند، یا ملاقات وی با حسنین هیکل روزنامه نگار معروف مصری در ساعت 2 صبح، به نحوی که در مقطعی از دوره ریاست جمهوری ترامپ بحث سلامت عقل وی هم مطرح شد که با گواهی پزشک کاخ سفید، ماجرا خاتمه یافت. 

ترامپ خود را پیرومکتب "جکسونیسم" می دانست و «شعار اول آمریکا» را مطرح و سعی در اجرای آن نمود. اجرای این شعار توسط شخصی با روحیات و منش ترامپ باعث می شد تا عملکرد وی بیشتر از آنکه جاذبه داشته باشد، مبتنی بر دافعه باشد. در یک دوره کاری یک رئیس جمهور در آمریکا، این تعداد استعفاء، تغییر وزرا و مسئولین، بی گمان، بی سابقه یا حداقل کم سابقه است. 

در مورد بخش دوم پرسش که آیا نظام انتخاباتی آمریکا دارای ضعف است باید گفت هر کشوری ساز وکار انتخاباتی خاص خود را دارد، نظام انتخاباتی آمریکا ترکیبی از آرای عمومی و آرای کالج های انتخاباتی است که به نوعی سعی بر آن بوده تا بین رای عمومی و گزیبنش توسط نخبگان، تجمیع صورت گیرد.

اینکه آیا این نظام انتخاباتی با الزامات عصر کنونی سازگار است یا نه؟ بحثی است که جامعه و نظام سیاسی باید به این جمع بندی برسد تا تغییر لازم را انجام بدهد. تا پیش از پایان جنگ ویتنام، خدمت نظام وظیفه در آمریکا اجباری بود، یکی از تبعات اعتراضات به جنگ ویتنام، لغو اجباری بودن خدمت نظام وظیفه بود. در واقع، هنوز این باور و دغدغه در جامعه آمریکا ایجاد نشده که نظام انتخاباتی این کشور از کارایی چندانی برخوردار نیست تا متعاقبا برای اصلاح نقاط ضعف آن اقدام شود. 

*چرا اعلام نتیجه نهایی انتخابات در آمریکا تا به این حد به طول انجامیده است؟ آیا این یک رویه عادی در انتخابات آمریکا است؟ آیا دلیل تاخیر در اعلام نتیجه نهایی انتخابات آمریکا، مسایل و درگیری های سیاسی بوده است؟

معمولا بعد از پایان رای گیری عمومی در انتخابات آمریکا، فاصله زمانی یک ماهه ای است تا کالج های انتخاباتی تشکیل شود، این فاصله زمانی فرصت لازم را برای مانورهای سیاسی ترامپ فراهم کرده تا جوی متشنج را بعد از انتخابات فراهم کند. ولیکن تاثیری در عملکرد نهادهای حکومتی(کنگره و دیوان عالی) نخواهد گذاشت. 

* آینده سیاسی آمریکا در سایه تنش آفرینی های انتخاباتی ترامپ را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا ترامپ که تا حد زیادی موجب شکاف و انشقاق در جامعه آمریکا شده، از این ظرفیت در ادامه مسیر، در راستای منافع خود استفاده خواهد کرد و بحران های جدیدی را ایجاد می کند؟

ترامپ با عملکردش باعث شد تا شکاف های موجود در جامعه آمریکا بار دیگر نمایان شود، اما اگر نتیجه فعلی(پیروزی بایدن) تایید شود، شاید همچنان شاهد رفتارهای نامتعارف از رئیس جمهوریِ شکست خورده باشیم. تجربه جنبش های دانشجویی و ضد جنگ در آمریکای دهه 60 و 70 نشان داد که ساختار سیاسی آمریکا توانست این اعتراضات را در خودش حل کند و از بحران عبور کند، شاید این دیدگاه همانند دیدگاه اندیشمند برجسته و فقید علوم سیاسی، "رابرت دال" خوشبیانه باشد، دال در کتاب«درباره برابری سیاسی» معتقد است:

«فعالان مدنی شاهدند که چگونه واقعیت های سیاسی و اقتصادی و زندگی اجتماعی در آمریکا وعده اساسی و بشارت دموکراسی و برابری سیاسی را پیوسته کنار می زند و با آن همخوانی ندارد. همین که آمریکایی ها متوجه شوند، راه های متعددی برای کاهش سطح نابرابری وجود دارد، آنگاه حس جدیدی به زندگی آمریکایی دمیده خواهد شد».

اگر هم ساختار و سیستم سیاسی نتواند این شکاف ها را ترمیم یا کاهش دهد باید منتظر آنتروپی و تلاشی جهت نابودی سیستم فعلی بود. ولی مسئله ای که در این دوره از انتخابات شاهد بودیم و کمتر به آن پرداخته شد، بحث شکاف در درون حزب جمهوریخواه بود. عملکرد ترامپ به گونه ای بود که برخی از شخصیت های برجسته حزب جمهوری خواه در کمپین انتخاباتی بایدنِ دموکرات حضور پیدا می کردند و به نفع وی تبلیغ می کردند یا جان بولتن که در مقطعی به عنوان«مشاور امنیت ملی» ترامپ انجام وظیفه می کرد، نه ترامپ، و نه بایدن را شایسته رهبری آمریکا نمی دانست.

آنچه اهمیت دارد این پرسش است که آیا حزب جمهوری خواه خواهد توانست از پیامدهای دوره چهار ساله ترامپ رهایی پیدا کند؟ دقیقا همانند دهه 60 و 70 میلادی که آمریکا توانست خود را در مواجهه با بحران ها، بازسازی فکری و ساختاری کند(پیروزی رونالد ریگان در انتخابات 1980 آمریکا در حقیقت پیروزی نومحافظه کاری بود). 

*آینده سیاسی ترامپ را چگونه ارزیابی می کنید؟ به نظر شما اقدامات احتمالی وی همزمان با خروج از قدرت چیست؟ آیا گمانه زنی ها در مورد نامزدی وی برای انتخابات ۲۰۲۴ امریکا جدی هستند؟

ترامپ شاید بتواند در مدت باقی مانده تحرکات و اقداماتی انجام دهد که مهم ترین مسئله افزایش تعداد تحریم‌های ایران خواهد بود. در مورد ماهیت این اقدامات نمی توان به روشنی پاسخ داد.

 به طور کلی روسای جمهور آمریکا چه این که دو دوره متوالی انتخاب شوند یا تک دوره ای باشند، بعد از پایان دوره خود به عنوان یک سرمایه سیاسی و اجتماعی شناخته می شوند.

تا پیش از تصویب متمم یا اصلاحیه بیست و دوم قانون اساسی آمریکا در سال 1951، « فرانکلین دلانو روزولت» 4 دوره متوالی رئیس جمهور آمریکا بود، اما با تصویب متمم بیست و دوم هیچ کس نمی تواند بیش از دوبار سِمت رئیس جمهوری را دارا باشد. بعد از تصویب این متمم، روسایی که تک دوره ای بودند با پایان دوره خود، دیگر در عرصه انتخابات وارد نمی شدند.

به فرض حضور دونالد ترامپ در انتخابات 2024، باید این پرسش را مطرح کرد که آیا این نامزدی از سوی حزب جمهوریخواه خواهد بود یا به عنوان نامزد مستقل؟ حزب جمهوریخواه بعید است از نامزدی دوباره وی حمایت کند، انتخابات آمریکا همواره بین دو حزب جمهوری خواه و دموکرات بوده و نامزد سوم یا مستقل شانس چندانی ندارد یا در بهترین حالت به کاهش رای یکی از دو نامزد اصلی کمک می کند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۸۹۰۲۶۱۳:۲۷:۳۷ ۱۳۹۹/۸/۲۶
مطمئن باشید که جمهوری خواهان دوباره ترامپ را برای ریاست جمهوری 2024 آمریکا نامزد نخواهند کرد. ترامپ مرد!
ناشناس۱۶۸۹۰۴۰۱۳:۴۰:۳۴ ۱۳۹۹/۸/۲۶
ترامپ با تهمت دروغ تقلب مثل موسوی و کروبی به مهره سوخته تبدیل شد.
ناشناس۱۶۸۹۰۹۶۱۴:۱۶:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۲۶
ولی ترامپ مثل موسوی امریکا به اشوب نمیکشه
ناشناس۱۶۸۹۱۲۴۱۴:۳۴:۴۰ ۱۳۹۹/۸/۲۶
با ترامپ تا ۲۰۲۴ کنگره ، ریاست بایدن رو نپذیزفته
کهن۱۶۸۹۱۶۳۱۵:۰۲:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۲۶
کجای قانون امریکا گفته کنگره باید ریاست بایدن را بپذیرد؟؟ قبل از حرف زدن یه کم مطالعه ثواب داره.
نازلی محب علی۱۶۸۹۰۵۹۱۳:۵۷:۲۴ ۱۳۹۹/۸/۲۶
تحلیل آقای فقیه بسیار روان و درست بود. ترامپ دیگر کاندید نمیشود.
ناشناس۱۶۸۹۰۹۴۱۴:۱۴:۵۳ ۱۳۹۹/۸/۲۶
زیاد به خبرهای رسانه های فاکس نیوز و سی ان ان دل و... مبنی بر اعلام پیروزی بایدن دل نبندید هوشمند باشید مثل پوتین
ناشناس۱۶۸۹۱۱۶۱۴:۲۷:۵۰ ۱۳۹۹/۸/۲۶
مهره ای سوخته با دارا بودن رای 50 درصدی مردم امریکا..
ناشناس۱۶۸۹۲۰۶۱۵:۴۹:۵۹ ۱۳۹۹/۸/۲۶
توی انتخابات امریکا اگر جای نامزدهای دموکرات و جمهوری خواه هویج هم بذاری همین قدر رای میارند
ناشناس۱۶۸۹۳۴۴۱۷:۵۱:۳۰ ۱۳۹۹/۸/۲۶
50 رو از کجات دراوردی برادر؟!
ناشناس۱۶۸۹۱۲۳۱۴:۳۳:۴۳ ۱۳۹۹/۸/۲۶
بازگشت دوباره با اقتدار دو چندان
ناشناس۱۶۸۹۱۴۸۱۴:۵۲:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۲۶
اگر همین مقدار که به انتخابات آمریکا توجه داشتید به مردم و انتخاب‌های آنها توجه داشتید مشکلات مملکت حل شده بود .
دلارام۱۶۸۹۱۵۰۱۴:۵۲:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۲۶
خوشحالم که شیرینی شرکت ۴۰ میلیون ایرانی درانتخابات ۸۸ را به کام ایرانی هاتلخ ‌ کردن حالا خودشون دچار همون اختلافات ودرگیری طرفداران دوکاندیدا شدن.فقط سیا و ام آی سیکس و....اینها نمی رن ندا اقا سلطانی را دوکوچه اونطرفتر تجمع بکشند ومستقیم تلویزیون انگلیس نشون بده
ناشناس۱۶۸۹۲۱۷۱۶:۰۳:۳۵ ۱۳۹۹/۸/۲۶
ترامپ الان 74 سالشه.دوره بعدی مشغول ماهی گیری به ریش من و شما میخنده
ناشناس۱۶۸۹۲۶۸۱۶:۴۹:۵۸ ۱۳۹۹/۸/۲۶
ترامپ تنها چیزی که نیست مهره سیاست است که بسوزد
ناشناس۱۶۸۹۳۴۳۱۷:۵۰:۵۲ ۱۳۹۹/۸/۲۶
این قمارباز به زباله دان تاریخ پیوست
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 3. واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به ادعای ترور یک دانشمند هسته ای

 4. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 5. تایید ترور دانشمند هسته ای ایران

 6. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 7. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 8. اینفوگرافیک /شهید فخری‌زاده در یک نگاه

 9. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 10. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 11. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 12. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 13. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 14. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 15. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 16. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 17. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 18. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 19. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 3. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 4. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 7. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 10. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 11. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 12. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 13. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 14. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 15. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 16. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 17. ملک زاده استعفا کرد

 18. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 19. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 20. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 21. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 22. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 23. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 24. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 25. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

  2. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

  3. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

  4. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

  5. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

  6. الحوثی: موشکی که آرامکو را هدف قرار داد، صددرصد ساخت یمن بود

  7. ۳ راهکار پیشنهادی کاترین اشتون به بایدن برای احیای برجام

  8. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

  9. چگونه ترامپ آمریکا را بی اعتبار کرد؟

  10. دغدغه‌های تل‌آویو در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ

  11. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

  12. الجزیره: خروج نظامی آمریکا، توازن قدرت را به نفع ایران تغییر می دهد 

  13. روحانی: بازکردن پای رژیم صهیونیستی عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد بود

  14. آمریکا پرتاب بمب هسته‌ای با جنگنده اف-۳۵ را تمرین کرد+فیلم

  15. هم‌زمانی سفر نتانیاهو به عربستان و حمله موشکی انصارالله به تاسیسات سعودی چه پیامی داشت؟

  16. قاضی‌زاده هاشمی: دانشمندان جوان ایرانی واکسن ملی کرونا را به زودی تولید می‌کنند

  17. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

  18. بحرین: بایدن درباره برجام باید با ما مشورت کند!

  19. شکایت رژیم صهیونیستی از ایران به شورای امنیت

  20. قدردانی پامپئو از کویت به دلیل مشارکت در کارزار فشار حداکثری علیه ایران

  21. ترامپ، مشاور امنیت ملی پیشین خود را عفو کرد

  22. بازی مشترک سعودی-صهیونیستی برای رونمایی از توافق سازش

  آخرین عناوین