علائم کلیوی ناشی از کرونا

گروه سلامت الف،   3990826017

انجام آزمایش‌هایی از راه خون و یک آزمایش ادرار ساده می‌تواد نشان دهنده وضعیت کلیه باشد و وجود خون در ادرار، کف آلود شدن ادرار، تغییرات نوسانات فشارخون و کاهش حجم ادرار نشان دهنده مشکل در کلیه است.

علائم کلیوی ناشی از کرونا

به گزارش ایسنا، یک فوق تخصص بیماری‌های کلیه گفت: کسی که دچار مشکل کلیه ناشی از کرونا می‌شود علائمی مانند کاهش حجم ادرار، وجود خون در ادرار، ادرار کف آلود، فشار خون زیاد یا کاهش فشار خون خواهد داشت که در این موارد نیاز به مراجعه به پزشک دارد و سایر موارد دردرهای عضلانی ناشی از کرونا، با مُسکن‌های این دوره قابل رفع است.

دکتر"نجمه شمس پور" درباره تاثیر کرونا بر کلیه بیماران اظهار کرد: افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مستعد ابتلاء به نارسائی‌های کلیوی هستند.

وی افزود: بیماران کلیوی که دیالیز می‌شوند بدن آن‌ها ضعیف است و باید حتما در مراجعه برای دیالیز در تمام زمان از ماسک استفاده کرده و قبل از مراجعه با پرستار مرکز یالیز تماس بگیرند، تا کمترین معطلی را در انتظار برای دیالیز داشته باشند.

شمس پور تصریح کرد: یکی از مشکلات دیگر بیماران کلیوی هزینه‌های درمان است که در ماه‌های اخیر این هزینه‌ها و قیمت داروها افزایش یافته و به دلیل اینکه مراکز خیریه نیز به سمت تهیه ملزومات بیماران کرونائی رفته اند، بیماران کلیوی در مضیقه قرار گرفته اند.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه با اشاره به اینکه کرونا ممکن است روی کلیه‌ها اثر بگذارد و حتی کسانی که بیماری زمینه‌ای و یا کلیوی ندارند، در کرونا دچار نارسائی کلیه و حتی نیازمند دیالیز شوند اظهار کرد: عموما بیماری‌های شدید کرونا که نیازمند بستری هستند، دچار نارسائی حاد کلیه ناشی از کرونا می‌شوند و در موارد خفیف و متوسط کرونا احتمال درگیری کلیوی خیلی ناچیز است.

وی افزود: اکثر بیماران کرونائی دچار دردهای عضلانی شدید و به ویژه درد پهلو می‌شوند که فکر می‌کنند درد کلیه است و با مراجعه به مراکز درمانی و مطب‌ها باعث ابتلای افراد بیشتر می‌شوند.

شمس پور تصریح کرد: کسی که دچار مشکل کلیه ناشی از کرونا بشود علائمی مانند کاهش حجم ادرار، وجود خون در ادرار، ادرار کف آلود، فشار خون زیاد یا کاهش فشار خون خواهد داشت که در این موارد نیاز به مراجعه به پزشک دارد و سایر موارد دردرهای عضلانی ناشی از کرونا، با مُسکن‌های این دوره قابل رفع است.

وی بیان کرد: بیماران دیالیزی ضعف سیستم ایمنی دارند و در معرض خطر بیشتری نسبت به دیگران در ابتلاء به کرونا هستند و نباید این بیماران درمان و دوره‌های دیالیز را کاهش بدهند و نیازمند مراجعه هستند که توصیه داریم اگر بیمار تب، درد عضلانی و علامتی ناشی از عفونت در خود دارد به پرستار اعلام کند تا در مراکز ایزوله بستری یا به مراکز مخصوص کرونائی‌ها ارجاع داده شود. ضمن اینکه در مراکز دیالیز فاصله تخت‌ها دو متر است.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه درباره تغذیه در بیماران دیالیزی گفت: این افراد به دلیل اینکه دفع مناسب کلیه ندارند، توصیه می‌شود مصرف زیاد آب و مصرف نمک نداشته باشند و مصرف میوه و سبزی با محدودیت‌های خاصی به آن‌ها اعلام می‌شود ضمن اینکه باید واکسن آنفلوانزا نیز تزریق کنند.

وی درباره راهکارهای سالم ماندن کلیه‌ها بیان کرد: بیماری‌های دیگر از جمله دیابت و فشارخون موجب نارسائی کلیه در درازمدت می‌شود و توصیه‌های کلی که برای پیشگیری از فشارخون، دیابت و ... می‌شود، برای سالم ماندن کلیه‌ها موثر است.

شمس پور با تاکید بر تاثیر رژیم غذائی مناسب در سلامت کلیه‌ها تصریح کرد: مصرف نمک در جامعه ما زیاد است و توصیه می‌کنیم افراد از نمک کمتری استفاده کنند؛ داروهای مُسکن مانند بروفن و ژلوفن و در طولانی مدت و حتی مصرف کم موجب مشکل برای کلیه می‌شود و تاکید داریم مصرف داروی خودسرانه نداشته باشند.

وی بیان کرد: انجام آزمایش‌هایی از راه خون و یک آزمایش ادرار ساده می‌تواد نشان دهنده وضعیت کلیه باشد و وجود خون در ادرار، کف آلود شدن ادرار، تغییرات نوسانات فشارخون و کاهش حجم ادرار نشان دهنده مشکل در کلیه است.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه در بخش دیگری از سخنانش گفت: کسانی که پیوند کلیه دارند، برای حفظ بافت پیوندی باید مادام العمر یکسری داروها استفاده کنند که این داروها سیستم ایمی بدنشان را ضعیف می‌کند و همیشه در معرض خطر عفونت‌ها هستند که در دوره پاندمی کرونا باید رعایت‌های شدیدتری داشته باشند.

وی افزود: توصیه داریم کاملا پروتکل درمانی خود را تحت نظر پزشک معالج دنبال کنند و به جد تاکید داریم از هرگونه دورهمی، رفتن به میهمانی و حتی جلسات کاری تا جائی که می‌توانند خودداری کنند و بهترین کار این است در منزل بمانند.

شمس پور تصریح کرد: در صورت حضور در اجتماع در مواقع ضروری باید فاصله دو متر را رعایت کنند و شست و شوی مرتب دست ها، استفاده از ماسک را حتما داشته باشند و توصیه می‌شود هر ساله واکسن آنفلوانزا تزریق کنند.

این فوق تخصص بیماری‌های کلیه در پایان تاکید کرد: افزایش نگران کننده ابتلاء به کرونا را در هفته‌های اخیر داریم و عاجزانه از مردم درخواست دارم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت و دورهمی‌های غیرضروری را حذف کنند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 2. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 3. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 6. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 7. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 8. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

 9. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 10. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

 11. نیاز ۱۴ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل خودروهای ناقص/پیشنهاد آزادسازی قیمت‌ها به مدت ۶ ماه

 12.  طرحی که اجاره کارت بانکی را ترویج می کند !

 13. رئیسی دستور داد: حق‌الزحمه معوقه معلمان را پرداخت کنید

 14. تاثیرات منطقه‌ای عضویت ایران در سازمان شانگهای

 15. طرح شفافیت آرای نمایندگان اصلاح شد+ متن نهایی

 16. واکنش مقام آمریکایی به تغییر تیم مذاکره کننده برجامی ایران

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 4. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 5. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 6. سردرگمی سیستماتیک مردم

 7. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 8. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 9. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 10. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 12. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 13. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 14. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 15. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 16. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 17. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 18. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 20. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

 21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 22. معایب دادن حق طلاق به زن چیست؟

 23. سازمان شانگهای ، مقدمه تشکیل " اتحادیه آسیا "

 24. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

 25. سرانجام رایزنی‌های برجامی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

ابر آروان

آخرین عناوین