چرا سکه و طلا دوباره گران شد؟

 3990821022 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: این روز‌ها طلا و سکه در بازار داخل تابع قیمت ارز است و تا زمانیکه دلار نوسان قیمتی را تجربه کند، سکه و طلا نیز بالا پایین خواهد شد، در حال حاضر در چنین شرایطی که بازار پرنوسانی است، تقاضا نیز در بازار بسیار کم است، همه منتظر هستند تا ببینند، سمت و سوی قیمت‌ها چگونه خواهد شد، تا بعد از آن اقدام به خرید کنند.

چرا سکه و طلا دوباره گران شد؟

ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه قیمت سکه و طلا این روز‌ها تحت تاثیر نوسان قیمت دلار است، گفت: بعد از انتخابات آمریکا دلار با توجه به جو خوشبینی که ایجاد شد، با کاهش روبرو شد و به تبع آن نیز طلا و سکه نیز کاهش قیمت پیدا کردند، اما طی دو روز اخیر دلار با افزایش محسوسی مواجه گشت، که این مسئله در بازار سکه و طلا نیز بسیار اثر گذاشت و موجبات افزایش قیمت‌ها را فراهم آورد.

وی با اشاره به اینکه بازار طلای داخل این روز‌ها اثرگذاری کمتری از بازار جهانی طلا دارد، افزود: روز دوشنبه که خبر درست شدن واکسن کرونا مخابره شد و بر اساس آن امید‌ها برای تولید واکسن در سطح وسیع ایجاد شد، طلا در بازار‌های جهانی با کاهش نزدیک ۱۰۰ دلاری همراه شد، اما متاسفانه این موضوع در بازار داخل انعکاس پیدا نکرد و طلا تحت تاثیر افزایش نرخ ارز نیز سیر صعودی به خود گرفت.

محمدولی اظهار داشت: این روز‌ها طلا و سکه در بازار داخل تابع قیمت ارز است و تا زمانیکه دلار نوسان قیمتی را تجربه کند، سکه و طلا نیز بالا پایین خواهد شد، در حال حاضر در چنین شرایطی که بازار پرنوسانی است، تقاضا نیز در بازار بسیار کم است، همه منتظر هستند تا ببینند، سمت و سوی قیمت‌ها چگونه خواهد شد، تا بعد از آن اقدام به خرید کنند، ما نیز به عنوان صنف از این وضعیت راضی نیستیم، زیرا که کسب و کارمان نیز با این تلاطمات چند وقت آسیب فراوانی دیده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: در حال حاضر پیش بینی‌های کلی حاکی از آن است که به دلیل انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، نرخ دلار به صورت کلی جهت گیری کاهنده خواهد داشت، البته در این زمینه مدیریت بازار از سوی بانک مرکزی از اهمیت بسزایی برخوردار است، در حال حاضر به دلیل اینکه دولت شرایط ترخیص کالا‌های رسوب کرده در گمرک را تسهیل کرده، تقاضا از سوی واردکنندگان برای ارز بالا رفته و این مسئله خود یکی از دلایل افزایش قیمت دلار در این دو روز اخیر است.

وی ادامه داد: همچنین معاملات فردایی در بازار سکه، طلا و ارز نیز از دیگر مشکلاتی است که باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود، انجام این معاملات در فضای مجازی که بعضا نیز بسیاری از آن‌ها صوری است، باعث التهاب در بازار می‌شود، ما انجام چنین معاملاتی را ممنوع کرده ایم که به صورت کاغذی باشد، در این زمینه با این دلالان برخورد صورت گرفت، که این رویه باید ادامه پیدا کند، زیرا این چنین معاملاتی فضای روانی بازار را بهم می‌ریزد و باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود.

محمدولی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد تقاضای موجود در بازار مرتبط با خرید سکه و طلای آبشده است، یادآور شد: خرید سکه از گذشته به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن مطرح بوده که انجام می‌شده و طی ماه‌های اخیز نیز به دلیل افزایش قیمت زیادی که صورت گرفت، تقاضا برای خرید سکه با افزایش بسیار زیادی همراه شد، این در حالی است که خرید طلای خام یا همان آبشده نیز به دلیل اینکه حاشیه سود بیشتری نسبت به خرید مصنوعات طلا دارد، با اقبال روبرو است، مردم به دلیل اینکه طلای آبشده اُجرت و مالیات ندارد، راغب هستند، به خرید اما باید توجه داشته باشند، که انجام این کار همراه با ریسک است.

وی خاطر نشان ساخت: به دلیل اینکه هنگام خرید طلای آبشده هیچگونه سند و فاکتور رسمی صادر نمی‌شود، اگر کسی که اقدام به خرید می‌کند، اگر در این زمینه دارایی تخصص و مهارت نداشته باشد، ممکن است دچار ضرر و زیان شود، زیراکه اگر مشکلی در وزن و یا عیار طلای آبشده به وجود بیاید، به دلیل اینکه فاکتور رسمی به مشتری داده نمی‌شود، او نمی‌تواند شکایتی را مطرح کند، با توجه به این موضوع افراد اگر در این کار دقت لازم را به عمل نیاورند، با صدمات جبران ناپذیری روبرو خواهند شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: در حاضر این امیدواری وجود دارد که بازار به زودی به ثبات برسد، زیرا که این وضع به نفع همه است و در چنین شریطی همه می‌توانند کار خود را انجام دهند، بنابراین باید منتظر ماند و مشاهده کرده که دلار در چه بازه‌ای آرام خواهد گرفت، به تبع این موضوع وضعیت طلا و سکه نیز مشخص می‌شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۸۱۶۳۴۰۹:۳۱:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۲۱
آخه زمزمه های بازگشت ترامپه
ناشناس۱۶۸۱۹۹۷۱۲:۵۶:۱۹ ۱۳۹۹/۸/۲۱
مافیا اقتصاد در کشور حاکم شده قانون از کجا اورده ای و مشروعیت سنجی اموال اگر انجام نشود کشور و انقلاب با مخاطرات جدی روبرو خواهد شد
ناشناس۱۶۸۲۱۶۷۱۴:۲۸:۳۴ ۱۳۹۹/۸/۲۱
خودشون ارزون میکنن ، فک و فامیل و رفقا و ژنهاشون میخرن . بعد گرون میکنن و میفروشن و میلیاردها سود میبرن . بعد در میرن کانادا
ناشناس۱۶۸۲۰۰۵۱۳:۰۱:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۲۱
و زمزمه کاندیداشدن ظریف که یعنی تیم اقتصادی فعلی میمانند خبر خوشحال کننده برای دلالان و...
ناشناس۱۶۸۱۷۲۴۱۰:۲۴:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۲۱
واقعا اين سواله
ناشناس۱۶۸۲۱۶۵۱۴:۲۷:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۲۱
همون هایی که چهار سال بیشترین فشار اقتصادی رو به مردم آوردن تا راضی به مذاکرات موشکی و.. با امریکا بشن وقتی جواب نگرفتن و دیدن بایدن داره میاد ، راه برعکسش رو رفتن و خودشون همه چی رو ارزون کردن تا بگن اگر با امریکا مذاکره کنیم همه چی خوب میشه . بعد که دیدن خیلی تابلو شده و اون طرف هم هنوز دعواست ، دوباره همه چی گرون شد
ناشناس۱۶۸۱۷۶۸۱۰:۴۸:۵۶ ۱۳۹۹/۸/۲۱
چون سود قدرتمندان سیاسی کشور در گران بودن ارز و طلاست ، چون ثروت کشور در دست قدرتمندان سیاسی است ، چون همان هایی که شعار مرگ بر آمریکا می دهند فرزندانشان ساکن آمریکا و کانادا و انگلستان هستند چون ..
ناشناس۱۶۸۱۸۴۵۱۱:۲۲:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۲۱
جواب این سوال این همه داستانی که ایشان گفتند نیست یک جمله است اینها کدام بخش را توانستند مدیریت کنند که این یکی را بتوانند
ناشناس۱۶۸۱۹۵۵۱۲:۳۷:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۲۱
برای اینکه کلا دولت تدبیررررر با ارزون شدن مخالفه و جلوشو میگیره
ناشناس۱۶۸۱۹۹۲۱۲:۵۴:۴۲ ۱۳۹۹/۸/۲۱
مسئولین از این افزایش قیمت سود می برند سلطان ارز و تو‌مسئولین پیدا کنین تامشکلتون حل بشه
رجب۱۶۸۲۰۲۶۱۳:۱۲:۲۵ ۱۳۹۹/۸/۲۱
مردم بدبخت ایران ببین چه جور اسیر دلالهای دولتی و غیر دولتی اسیرندو به نظر نمیرسه راه نجاتی هم باشه .
ناشناس۱۶۸۲۰۶۳۱۳:۳۶:۳۵ ۱۳۹۹/۸/۲۱
دلال اصلی دلار یعنی دولت و همتی نمیزارن دلار بیاد پائین
ناشناس۱۶۸۲۳۶۷۱۷:۳۹:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۲۱
همتی اجازه ندارد مقصر نیست
دلارام۱۶۸۲۱۰۲۱۳:۵۶:۳۹ ۱۳۹۹/۸/۲۱
بانک مرکزی ودولت هم دوست ندارن قیمت دلار سقوط کنه .چرا ۵ میلیون تن کالای دپوشده توکمرگ را الان یادشون افتاده ترخیص کنن چون واردکننده ها هجوم بیارن ارز تهیه کنن وقیمت باز بره بالا .
علی۱۶۸۲۱۳۰۱۴:۰۸:۱۱ ۱۳۹۹/۸/۲۱
چون نیاز دولت وترس از ورشکسته شدن فاسدین اقتصادی است.
محمد۱۶۸۲۲۲۴۱۵:۰۴:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۲۱
برای اینکه طیف قدرتمندی در کشور خواهان ارزانی نیست و دوست دارد کشور تحریم بماند و از اینکه ترامپ رای نیاورد ناراحت است بعنوان نمونه به اخبار صدا و سیما بنگرید
مرادی۱۶۸۲۳۱۰۱۶:۵۰:۰۱ ۱۳۹۹/۸/۲۱
کاملا واضح است دولت از جیب ملت میخورد و از پایین آمدن قیمت دلار و طلا جلوگیری می کند.
ناشناس۱۶۸۲۳۴۴۱۷:۱۸:۴۴ ۱۳۹۹/۸/۲۱
بی کفایتی و دست داشتن در فساد دستگاه اجرایی و گاها نظارتی
ناشناس۱۶۸۲۵۴۵۲۰:۵۳:۴۲ ۱۳۹۹/۸/۲۱
نوسان و هیجان نیاز بازار است تا اگر دلار سی تومنی فروش نرفت بیست ‌هشت صف درست شه
ناشناس۱۶۸۲۵۶۹۲۱:۲۶:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۲۱
به نظر من اگه چند نفر را بگیریم و اعدامشون کنیم حتما نرخ ارز برای چند روزی هم که شده پایین میاد. در هر صورت امتحانش ضرری نداره!
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

  2. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

  3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

  4. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

  5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

  6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

  7. درباره یک تصمیم

  8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

  9. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

  10. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

  11. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

  12. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

  13. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

  14. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

  15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

  16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

  17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

  18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

  19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

  20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

  21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

  22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

  23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

  24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

  25. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

  ابر آروان

  آخرین عناوین