نظرات برگزیده مخاطبین الف: مشکل اقتصاد ایران ساختارهای فاسد و پوسیده است/ پیشرفت صرفا از راه ارتباط با آمریکا به دست نمی‌آید/ بایدن برای منافع ایران گام برمی‌دارد؟

گروه سیاسی الف،   3990821017 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل سه مطلب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.

نظرات برگزیده مخاطبین الف: مشکل اقتصاد ایران ساختارهای فاسد و پوسیده است/ پیشرفت صرفا از راه ارتباط با آمریکا به دست نمی‌آید/ بایدن برای منافع ایران گام برمی‌دارد؟

مخاطبین الف درباره «اظهارات جنجالی «لیلاز» درباره تحلیل های «ساده لوحانه» از آمریکا، برجام و اسراییل» نظرات متعددی ابراز کردند که تعدادی از آنها را می خوانید:

*یک. تعداد قوانین تحریمی امریکا ضد ایران، ۲۹ قانون است که ۲۲ قانون در زمان دموکراتها و هفت قانون در زمان جمهوریخواهها تصویب شده است. دو. اوبامای دموکرات با ۱۳ قانون رکوردار تحریم است، اوبامایی که معاونش، همین جو بایدن بوده است. لذا برای ورود دوباره آمریکا حداقل چهار شرط لازم است: اول، سلب حق استفاده از مکانیسم ماشه از امریکا. دوم، اخذ ضمانت حقوقی انجام تعهدات امریکا سوم، تصویب برجام در مجالس امریکا (مانند ایران) و چهارم، اخذ هزینه چند صد میلیاردی که بعد از خروج ترامپ به اقتصاد ایران تحمیل شد.

*آقایان یک حرف درست زده باشن همین دعا کردن مردم ایران است. اعتقاد دارم تاثیر این دعا کردن در زندگی ایرانیان بیشتر از وجود و اقدامات مسئولین بی سواد و کارنابلد با هر دیدگاه راستی و چپی، میانه رو و تندور در این مملکت می باشد. 

*دلار،سکه،بورس،خانه، ماشین، گوسفند، مرغ، تخم مرغ، ذرت، گوجه، دارو، پوشک و.. تا وقتیکه دعای مردم بالا رفتن قیمت یکی از این موارد باشد که جز دارایی شان هست هرگز جامعه ای خوشبخت نخواهیم داشت ذهن آشفته به جامعه و وطنش فکر نمیکند فقط به منفعت خویش می اندیشد و بس

*اولين باري است كه مي بينم يك فرد مرتبط به گروه اصلاح طلب از ديدگاه هاي ژورناليستي رايج آن جمع فاصله مي گيرد و به مسائل سياسي و بين المللي نيم نگاه راهبردي و نيمه عميق دارد. اصلاح طلب ها چون ابزار كارشان حداكثر رسانه و ژورناليزم است، الزاما تفكرشان نيز در چنبره نگرش هاي عاميانه و سطحي زمين گير شده و در موارد زيادي خود اسير دست ساخته هاي خود مي شوند. بعد جالب قضيه اينجاست كه اين نخبگان خودخوانده دعوي ضدپوپوليسم هم دارند!!

*تا زمانیکه از درون ریشه فساد و رانت و آقازاده گی و پارتی سالاری و اختلاس و دزدی در دولت را نسوزانیم هیچ چیز اصلاح نمی شود. نیاز به قانون حمایت از افشاکنندگان فساد داریم، نیاز به نظارت مردمی داریم. اینکه دولت خودش یا مجلس و دستگاه قضایی خودشان ناظر خودشان باشند می شود سرطان فساد و رانت و اختلاس. باید تمام دست هایی که مانع تصویب و اجرای قانون حمایت از گزارشگران فساد می شوند را قطع کرد. باید نظارت مردم بر حکومت را گسترش داد تا ریشه زیاده خواهی ها، سهم خواهی ها، رشوه خواهی ها، فرارهای گسترده مالیاتی..... سوزانده شود.

*امریکا باید دست از تهدید ، تحریم و ترور و خشونت و جنگ افروزی در جهان و مداخله در امور داخلی سایر کشورها بردارد و به یک کشور عادی در دنیا تبدیل بشود تا زمانیکه یانکی ها خوی قلدری و روحیه استکباری دارند تعامل با آنها ممکن نیست.

*تحریم و نفروختن نفت اگر چه حسن است ولی قفل بودن مراودات بانکی ضمن افزایش هزینه 30 تا 50 درصدی، کل چرخش اقتصاد را متاثر کرده است. وقتی نفت نمی فروشی باید بروید به سمت صادرات غیر نفتی و وقتی صادرات می خواهی انجام دهید باید با سیستم مالی جهانی ارتباط برقرار کنید. ضمن اینکه بسیاری از مواد اولیه ما حتی خوراک دام و طیور، پوشک، کاغذ، خودرو، تجهیزات الکترونیکی و .... وارداتی و ارز بر است و تولید سرمایه و ارز را قرار است چگونه انجام دهیم؟ لطفا بروید و بررسی کنید چه مقدار ارز ناشی از صادرات غیر نفتی به کشور به دلیل تحریم ها به کشور بازگشته است؟ زمان حمل پول و تجارت با چهارپایان و سکههای طلا گذشته است. ایران باید به سیستم اقتصاد جهانی برگردد وگرنه ایزوله شده و روز بروز فقیر تر و ضعیف تر شده و یک لقمه چپ می شود.

*اینکه برای پیشرفت باید رابطه داشته باشیم حرفی نیست . ولی اینکه پیشرفت را بخواهیم تنها به داشتن ارتباط ربط بدهیم و بقیه و مهمترین موارد که توجه به ساختار داخلی و استفاده از ظرفیت های داخلی است را نادیده بگیریم به نظرم بزرگترین خیانت است . اثرش هم میشود همین شرایط فعلی که اقتصاد کشور شرطی می شود . منتظر کاندید کشور دیگر می شود .

***

یادداشتی با عنوان «همه تخم مرغ ها را دوباره به سبد غرب می ریزیم؟!»  از مطالب پربحث الف در هفته گذشته بود. برخی از نظرات مخاطبین الف را می خوانید:

*دموکرات ها هر زمان بر سرقدرت آمده اند در لوای ترویج دموکراسی (از نوع غربی) و به بهانه حقوق بشر بلوا، آشوب و جنگ راه انداخته اند. با باز شدن دوباره دروازه ها می خواهند بقیه ثروت ملی ما را با کمک همداستان های داخلی به یغما ببرند.

*علی القاعده تمام تخم مرغ ها در یک سبد اقتصادی-سیاسی و... گذاشتن اشتباه فاحش محض است.باید از مذاکرات 1+5 و اشتباهات مندرج در آن عبرت بگیریم، این بار اگر گفتمانی شکل گرفت می باید در چارچوب 1+1 ( ایران +آمریکا ) بدون حضور کشورهای ثالث که بعضا نقش لاشخور و پلیس بد بودن را ایفاکنند، اکیدا ممعانت بعمل آورد.

*مردم هوشیار باشند در دور بعدی ریاست جمهوری اجازه ندهند هیچ یک از عوامل این دولت و وابستگان به آنها به ریاست جمهوری برسند زیرا علاوه بر تکرار این ۸ سال تمامی فساد ها و تخلفات مخفی میماند و مشمول مرور زمان میشود

*در زمان تحریم های فلج کننده، نزدیکی ما به چین و روسیه چقدر بدردمان خود؟ چینی ها حتی دلارهای ما را آزاد نکردند و روسها نیز اس 300 قدیمی بدرد نخور را با چندین برابر قیمت بعد از 5 سال به ما فروختند.

*بهترین راهکار دور زدن تحریمهای ظالمانه امضاء قرارداد همکاری تجاری و اقتصادی با چین و روسیه و کشورهای بلوک شرق است برجام بی فرجام نشان داد که نتیجه مذاکره با امریکا تحریم بیشتر است.

*آن کسانی که به جای همت برای حل مشکلات کشور، روی رئیس‌جمهور جدید آمریکا حساب باز کرده‌اند، حکم انسان‌های عقب‌افتاده‌ای را دارند که خود را محتاج قیم می‌بینند.

***

«آیا بایدن در دشمنی سرسختی می‌کند؟» عنوان یادداشتی درباره رفتار بایدن در قبال ایران بود. برخی از نظرات کاربران الف در این زمینه خواندنی است:

*سرسختی نمی کند اما حریفی است که نه گفتن و دست رد زدن به سینه او سخت خواهد بود ، او هنوز قبل از اینکه کار را شروع کند یکی از محترم ترین روسای جمهور امریکاست و به اشاره ای می تواند اجماع جهانی را علیه ما به راه بیاندازد

*بایدن سیاستمدار کهنه کار است، دلیلی ندارد دست آورد های ترامپ را از بین ببرد. او سیستم فشار حداکثری را ایجاد نکرده، ولی بدون دلیل هم برش نخواهد داشت. ضمن اینکه بسیاری از فرمان ها صرفا با خواست بایدن برداشته نمی شود و وی احترام سنا را حفظ می کند، مانند ترامپ ادای یک هفتیر کش نفهم را در نمی آورد.

*بایدن 70 روز دیگه روی کار می یاد، وقتی بایدن رئیس جمهور می شه، روحانی 196 روز بیشتر رئیس جمهور نیست. حتی آمریکایی های دیوانه هم با رئیس جمهور 196 روزه مذاکره نمی کنند.

*منافع ملی ایجاب میکند با همه کشورها رابطه داشته باشیم حالا یکی مثل امریکا نمیخواهد رابطه داشته باشد و تعامل و احترام متقابل بلد نیست، مشکل از خودش است، اما نمیتوانیم به خاطر او رابطه با دیگر کشورها را خراب کنیم

*فکر کنم تو دنیا ماتنها کشوری باشیم که سیاست مداران ساده لوح ما فکر میکنند سیاست یعنی رفاقت ، روسیه و چین و حتی بعضی کشورهای عربی هم که با ما رفیقن اول فکر منافع ملی شون هستند

*وقتی ما هدف خود را نابودی اسرائیل و آمریکا و هم پیماننش معرفی کردیم و این هدف رو هم علنی اعلام می کنیم چه طور انتظار داریم آمریکا با ما دشمنی نکنه و اجازه بده به خواستمون برسیم؟

*(پاسخ به کامنت بالا)وقتی هدف آمریکا از 60 سال پیش تا الان دنبال تجزیه کشورتان و کشورهای منطقه است تا اسرائیل را قدرتمند کند ما هم حتما باید بنشینیم و نگاه نکنیم؟ نخیر مقابله می کنیم

*پیشرفت ایران با کار وتلاش اتفاق می افتد. منتظر امریکا بودن سرابی بیش نیست. برای اینکه پیشرفت اتفاق بیافتد نیاز به ساختارهای نوین است که بتواند جوابگوی نیازهای کشور باشد. من خودم الان مدت ۹ ماه است منتظر اخذ جواز هستم ولی هر روز با یک ترفند روبرو هستم. در کشورهای پیشرفته گرفتن جواز ۵ روز کاری زمان می برد. مشکل ما زیرساختاههای پوسیده و فاسد است. با آمدن بایدن هیچ اتفاق مثبتی نمی افتد. مشکلات باید ریشه ای حل شود.

*از ترامپ و بایدن نترسید. بلکه از دوستان و سرمایه داران داخلی بترسید که مورد حمایت بوده و سر وقت که باید مردم کشورشان را حمایت کنند جز سوءاستفاده و خنجر از پشت کار دیگری نکرده اند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۸۴۶۵۹۱۷:۳۳:۵۹ ۱۳۹۹/۸/۲۳
با این همه نوسان ارزش ریال کار کردن در ایران وقت تلف کردنه. دلالی بهتره
ناشناس۱۶۸۵۴۳۱۰۹:۴۸:۱۱ ۱۳۹۹/۸/۲۴
تنها راه سالم سازی اقتصاد و میارزه با فساد اجرای قانون از کجا اورده ای و مشروعیت سنجی اموال است و تصویب قوانین بسیار سخت برای مفسدان از این به بعد که کسی جرات فساد را هم در ذهنش نپروراند
ناشناس۱۶۸۴۸۷۳۲۰:۱۰:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۲۳
مزاح تلخی است مردم مراقب باشند هشت سال بعد ریس جمهوری ... یعنی مردم زا اینقدر خام فرض میکنید که امید به تکرار این بازی تکراری ببندند ؟
ناشناس۱۶۸۴۹۷۹۲۱:۲۶:۵۵ ۱۳۹۹/۸/۲۳
درست است که همه مشکلات کشور با برقراری رابطه با آمریکا حل نمیشود ولی عجبا که تمام این مشکلات از قطع رابطه با آمریکا بر ما تحمیل شده ،حتی تحمیل شدن مقامات نالایق .
آزاده۱۶۸۴۹۸۰۲۱:۲۷:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۲۳
سیستم و نظام اداره دولت و دیوان سالاری فاسد فاقد کارامدی و بسیار حجیم و در ابعاد مختلف فاسد و افراد بشدت ناراکارمد و بدون پشتوانه علمی مناسب
ناشناس۱۶۸۵۰۷۴۲۲:۴۴:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۲۳
حتما ساختار هاي فاسد وپوسيده تقصير پهلوي بوده كه تواين سالها درست نشده!یاتقصیر مردم!یادژمن
ناشناس۱۶۸۵۱۸۴۰۰:۳۹:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۲۴
مشکل ایران مسولین دزد و فاسدش هستند نه امریکا و تحریمش
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 4. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 5. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 6. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 7. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 8. تصاویر قدیمی دیده نشده از حرم امام رضا(ع)

 9. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 10. رقم‌های دیوانه‌کننده از کشف‌ بزرگترین ‌مزرعه‌ بیت‌کوین

 11. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 12. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 13. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 14. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 15. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. لطیفه ساختن برای «شریعتی» جواب نداد، حالا سنگ پرتاب کنیم!

 20. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 21. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 24. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 25. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 3. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 4. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 5. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 6. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 7. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 8. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 9. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 10. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 11. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 12. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 13. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 14. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 15. لطیفه ساختن برای «شریعتی» جواب نداد، حالا سنگ پرتاب کنیم!

 16. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 17. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 18. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 19. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 20. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 21. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 22. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 23. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 24. رسالت دولت آینده‎

 25. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

آخرین عناوین