رئیس بانک مرکزی: ثبات بازار ارز بیش از گذشته نمود پیدا خواهد کرد/ فشارهای تورمی تقلیل می‌یابد

گروه اقتصادی الف،   3990819047 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

همتی در خصوص روند تورم را در ماه‌های آینده گفت: پیش‌بینی می‌شود که در ماه‌های آتی شاخص‌های قیمتی وضعیت باثبات‌تری داشته باشند و فشارهای تورمی که مردم عزیز ما در این ماه‌ها متحمل شدند، تقلیل یابد.

رئیس بانک مرکزی: ثبات بازار ارز بیش از گذشته نمود پیدا خواهد کرد/ فشارهای تورمی تقلیل می‌یابد

روزنامه ایران نوشت: اقتصاد ایران در سال‌ها و بخصوص ماه‌های اخیر تحت تأثیر متغیرهای بیرونی قرار داشته و روزهای دشواری را پشت سر گذاشته است. از اواخر سال گذشته در کنار تحریم‌های بی سابقه امریکا علیه ایران، شیوع کرونا نیز فشار زیادی بر شاخص‌های اقتصادی وارد کرد. بر همین اساس در این مدت نرخ ارز و به دنبال آن نرخ تورم با رشد همراه شد. اما به نظر می‌رسد وضعیت اقتصادی ایران درحال تغییر است.

در همین خصوص عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، چشم‌انداز مهمترین متغیرهای اقتصاد ایران را ترسیم می‌کند. براساس گفته‌های رئیس شورای پول و اعتبار، همان گونه که از هفته‌های قبل پیش‌بینی می‌شد، نرخ ارز وارد مرحله نزولی خود شده است و آثار فشار حداکثری متغیرهای بر آن رو به محو شدن است. همتی همچنین از نزولی شدن شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه‌های پیش رو خبر می‌دهد. برآیند گفته‌های رئیس کل بانک مرکزی نشان می‌دهد که روزهای دشوار بتدریج رو به پایان است.

آقای دکتر تحولات اخیر در بازار ارز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من در مصاحبه‌ای در روز ۲۳ مهرماه امسال اعلام کردم، فشار حداکثری در روزهای پایانی خود است و براین نکته پافشاری کردم که ریسک بازار ارز بسیار بالاست و از مردم خواستم که به بازار وارد نشوند. الان پس از سه هفته شاهد کاهش چشمگیر نرخ در بازار هستیم. نرخ ارز متأثر از ریسک‌های غیراقتصادی به میزان زیادی از سطح تعادلی خود خارج شده بود و برای من مشخص بود که با چشم‌انداز رفع موانع، اثر متغیرهای غیراقتصادی بر قیمت ارز، تقلیل یافته و نرخ مبتنی بر عوامل پایه‌ای اقتصاد خواهد شد. بانک مرکزی اجازه خواهد داد تا انتظارات مثبتی که اکنون وجود دارد و موجب خلق روند نزولی شده است، کاملاً تخلیه شود. درعین حال که معتقدیم با کاهش ریسک‌های برونزا و تعیین نرخ ارز بر مبنای متغیرهای اقتصادی، دست بانک مرکزی برای مدیریت بازار بسیط‌ تر خواهد شد و در نتیجه ثبات بازار بیش از گذشته نمود پیدا خواهد کرد.

در چند روز اخیر اخباری مبنی بر تغییر نرخ سود نیز در رسانه‌ها منتشر شده است. البته برخی از خبرها به افزایش و برخی به کاهش این نرخ اشاره داشته‌اند. آیا بانک مرکزی تصمیم تازه ای در این خصوص گرفته است؟

همین که این اخبار متناقض است نشان دهنده شایعه بودن آنهاست. واقعیت آن است، بانک مرکزی با تغییر چارچوب سیاستگذاری پولی خود بر آن شد تا با تعریف کریدور نرخ که کف آن نرخ سپرده‌گذاری سیستم بانکی نزد بانک مرکزی و سقف آن نرخ اعتبارگیری بانک‌ها از بانک مرکزی است، نرخ سود بین بانکی را در این کریدور قرار دهد و با اثرگذاری بر این نرخ، سیاست پولی خود را تنظیم کند. ما اکنون در بانک مرکزی با رصد مداوم تورم، تحولات بازارهای دارایی و دیگر متغیرهای کلان اقتصادی، نسبت به تعیین نرخ‌های کریدور و نرخ هدف که در درون کریدور تعیین می‌شود و نرخ بهره بین بانکی را به سمت آن سوق می‌دهیم، تصمیم‌گیری می‌کنیم و تأکید می‌کنم درحال حاضر با وجود تعادل در ریسک‌های مثبت و منفی اقتصاد ملی، تصمیمی برای تغییر در نرخ‌ها نداریم.

البته فراموش نکنیم که سیاست پولی ذاتاً برای افق کوتاه مدت و برای تعدیل چرخه‌های تجاری به کار می‌رود و بانک مرکزی باید به شکل واکنش سریع عمل کند و نشان دهد که می‌تواند بخوبی و به فوریت ریسک‌ها را شناسایی و نسبت به آنها پاسخ دهد. از این رو، نباید از بانک مرکزی انتظار داشت که همیشه در را روی یک پاشنه بچرخاند و اتفاقاً هر چه واکنش‌های سیاستگذار به ریسک‌ها بیشتر باشد، نشان دهنده کارآمدی آن است.

نکته دیگری که باید بدان اشاره کنم، آن است که با تعریف چارچوب جدید سیاستگذاری پولی،‌ بانک مرکزی عملیات بازار باز را برای جهت دهی نرخ بین بانکی به سمت نرخ هدف آغاز کرد. این ابزار دهه‌ها در بانک‌های مرکزی دنیا وجود داشته که در دوره اینجانب در بانک مرکزی ایران عملیاتی شد. در هفته‌های اخیر نیز بانک مرکزی توافق بازخرید را برای تزریق مدت دار نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی معرفی کرده است. این قرارداد تازه موجب انعطاف پذیری بیشتر برای مدیریت نقدینگی، نرخ سود و همچنین سیگنال‌دهی به بازار نسبت به موضع سیاست پولی می‌شود.

مسأله دیگری که در بانک‌های مرکزی دنیا وجود دارد شفافیت در سیاستگذاری است، بانک مرکزی در این راستا چه اقدامی انجام داده است؟

در چارچوب جدید سیاست پولی، بانک مرکزی شفافیت را سرلوحه کار خود قرار داده است. کلیه اقدامات مربوط به سیاست پولی و عملیات بازار باز به سرعت از طریق اطلاعیه‌هایی در وبسایت بانک مرکزی منتشر می‌شود و به اطلاع مردم رسانده می‌شود. از سوی دیگر ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا یک سیاست ارتباطی مستحکم را با مردم و عاملان بازار داشته باشیم و موضع سیاستی خود را به شکل سریع و شفاف در اختیار مخاطبان بگذاریم.

روند تورم را در ماه‌های آتی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

واقعیت آن است که امسال شوک‌های متعددی به اقتصاد کلان وارد شد مانند کرونا، کاهش صادرات نفتی، جهش انتظارات تورمی که این عوامل باعث شد تا روند تورم صعودی شود. اما با وجود کاهش ریسک‌ها در محیط بین‌الملل و انتظار ثبات در بازارهای دارایی، پیش‌بینی می‌شود که در ماه‌های آتی شاخص‌های قیمتی نیز به تبع آن وضعیت باثبات‌تری داشته باشند و فشارهای تورمی که مردم عزیز ما در این ماه‌ها متحمل شدند، تقلیل یابد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۷۸۴۷۴۱۰:۳۶:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۱۹
منظورت از وضعیت با ثبات تر یعنی گرانی ها با ثبات ادامه دارد .
ناشناس۱۶۷۸۴۷۸۱۰:۳۸:۱۰ ۱۳۹۹/۸/۱۹
آقای دکتر ما قبلا شاهد ثبات ارز توسط شما بودیم. البته ظاهر کار شما این است صبح در مغازه را باز می کنید و عصری هم کرکره می کشید پایین تشریف می برید منزل ارز هم که برای خودش هر کاری خواست میکنه میره بالا خوشش نیومد میاد پایین
ناشناس۱۶۷۸۵۵۴۱۱:۱۲:۲۶ ۱۳۹۹/۸/۱۹
کرونا در جهان باعث نزولی تورم کشورها با اقتصاد درست شد در ضمن کاسبی از ارزها تمام شده که بر می گردانید؟
ناشناس۱۶۷۸۵۶۸۱۱:۱۹:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۱۹
خدا رحم کنه . رفت بالا
ناشناس۱۶۷۸۶۴۴۱۱:۴۳:۴۳ ۱۳۹۹/۸/۱۹
حالا که به لطف انتخابات آمریکا و نه سیاست های بانک مرکزی ارز داره میاد پایین آقایون میخوان جلوی ریزش نرخ ارز رو که مردم و بیچاره کرده بود رو بگیرن!!!مرحبا بکم
محمد۱۶۷۸۹۰۷۱۳:۲۹:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۱۹
نون تو همین کاره ...چه چیز بهتر از این تا خزانه پر کنند ... بیچاره مردم هالو ....
ناشناس۱۶۷۹۰۱۵۱۴:۲۸:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۱۹
وقتی افراد ساده لوحی مثل شما باشند بانک مرکزی و دولت هم به ریشتان می خندن و دو قطبی را همچنان در پیش می گیرند
ناشناس۱۶۷۸۶۸۲۱۱:۵۹:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۱۹
به برکت بایدن البته! شما یا به عمد کاری نمی کنید یا به عمد بالا می برید قیمت ارز را!
ناشناس۱۶۷۸۶۸۶۱۲:۰۲:۲۹ ۱۳۹۹/۸/۱۹
انتخابات آمریکا هیچ تاثیری نداشته و کلیدهای فراوان توانایی و تدبیر عزیزان قیمت ارز رو پایین آورده . مردم هم که کلا سر در نمیارن چی به چیه !!! شما درست می گین و دولت تدبیر
ناشناس۱۶۷۸۷۰۰۱۲:۰۹:۳۴ ۱۳۹۹/۸/۱۹
به خدا اگر اجازه بدی دلار بیاد پایین
ناشناس۱۶۷۸۷۰۲۱۲:۰۹:۵۷ ۱۳۹۹/۸/۱۹
ثبات فقط یارانه 45 تومنی و حقوق کارگری. اگه لطیف گفتی که اصلا خنده دار نبود اگه نه که توهین به شعور ماست
ناشناس۱۶۷۸۷۰۵۱۲:۱۲:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۱۹
جناب همتی حتما به یاد دارید که ابتدای امسال برنامه بانک مرکزی هدف گزاری تورم ۲۲ درصد بود و گفتید حالا شاید بشه ۲۴ درصد ولی سعی ما این است که ۲۲ درصد برسیم؟ و حتما اطلاع دارید که قیمتهای الان نسبت به ابتدای سال چطور هست. انشالله قصدی ندارید توضیحی بدهید؟
ناشناس۱۶۷۸۷۳۱۱۲:۲۴:۵۰ ۱۳۹۹/۸/۱۹
چرا صرافی ملی (دلالان بانک مرکزی ) قیمت ثابت نگهنمیدارند
ناشناس۱۶۷۸۷۹۰۱۲:۴۹:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۱۹
خیلی زحمت میکشین
ناشناس۱۶۷۸۷۹۹۱۲:۵۱:۱۱ ۱۳۹۹/۸/۱۹
شما که دیروز با سیگنال اثبات وغیره باعث شدین امروز دوباره دلار صعود کند خدا ازتون نگذرد.فقط به فکر بیچاره کردن ملی هستید وبه خیال رابطه با کدخدا اصلا برای مردم رحم نمیکنید
مجيد۱۶۷۸۸۰۳۱۲:۵۴:۲۹ ۱۳۹۹/۸/۱۹
به همه ثابت شده وقتي شما اسم ثبات و حباب و.... را مياريد يعني ميخاد قيمت بره بالا. تا قبل از نطق اقاي همتي دلار روبه پايين بود و بعدش تا همين الان روند افزايشي. خدا از ببخشه شمارا.
دکتر جواد۱۶۷۸۸۶۳۱۳:۱۶:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۱۹
مردم نخرید تا مجبور بشن ارزون. کنن مجبورن ارز بفروشن و با نخریدن میارن پایین
ناشناس۱۶۷۸۹۱۰۱۳:۳۰:۰۴ ۱۳۹۹/۸/۱۹
همتی دقیقا همان کاری را انجام میدهد که سلف قبلیش یعنی سیف انجام داد،و آن جلوگیری از ارزان شدن ارز میباشد. در زمان سیف دلار از 3800ب کانال 2000تومن وارد شده بود که سیف در یک صبحانه کاری!!! با اعضای اتاق بازرگانی اعلام نمود اجازه بی ثباتی در بازار ارز را نمیدهد.همین سیگنال دوباره قیمت دلار را برد.نباید فراموش کرد یکی از بهترین راههای جبران کسر بودجه فروش ارز میباشد فرقی هم بین دولتها نمیکند چه احمدی نژاد چ روحانی
آزاده۱۶۷۸۹۱۶۱۳:۳۱:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۱۹
دولت و بانک مرکزی اجازه نخواهند داد قیمت دلار به کمتر از بیست هزارتومان کاهش پیدا کند از عملکردشون کاملا پیداست . دولت و دولتیها و نهاد های دولتی منفعت خودشون رو در قیمت بالای ارز میبینن
ناشناس۱۶۷۸۹۶۶۱۳:۵۷:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۱۹
مگه شما نبودی که می گفتی آرزوی دلار بیست تومنی بر جوانان عیب نیست.حالا چی شده که دو روز نشده جلوی ریزش رو گرفتی؟؟؟شما ناکارآمد هستی اقا همتی.البته همتون همینید.چرا نمیگزارید دلار ارزون بشه تا همه چیز ارزون بشه؟؟؟خدا ازتون نگذره
ناشناس۱۶۷۸۹۷۹۱۴:۰۶:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۱۹
خیانت به مردم گناه کبیره است جناب دکترهمتی بایستی خوشحال باشه که قیمت ارز نزولی شده حالا به هردلیل اما مثل اینکه نارضایتیشو خودشم نمیتونه مخفی کنه و..
ناشناس۱۶۷۹۰۱۱۱۴:۲۶:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۱۹
خواهش مي كنيم دو هفته ساكت باش يا مرخصي بگير تو خانه بمؤن مصاحبه نكن ، توييت هم نزن بذار يك كم دلار بياد پايين
بازنشسته۱۶۷۹۰۷۴۱۴:۴۹:۰۱ ۱۳۹۹/۸/۱۹
آقای همتی روزی که شما بانک مرکزی رو تحویل گرفتی دلار چقدربود؟الان چقدره؟مردم دیگه به حرفهای شما ودولتی ها اطمینان ندارند تو روخدا بسه دیگه خسته شدیم
ناشناس۱۶۷۹۰۸۹۱۴:۵۶:۱۰ ۱۳۹۹/۸/۱۹
دولتمردان بی تدبیر در زمان گران شدن دلار اظهار نظر نمی کنند ولی در این موقع ، دو روز پشت سر هم صحبتهای هدفمند می کنند .
حسین۱۶۷۹۱۵۰۱۵:۲۰:۵۶ ۱۳۹۹/۸/۱۹
بازار کلا رهاست، اینها فقط ژست مدیریت کردن بازار رو دارن
ناشناس۱۶۷۹۲۱۳۱۵:۵۲:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۱۹
چقدر دعا کردیم که شر ترامپ از سرمون کوتاه بشه. ولی تحت هیچ شرایطی دولت و بانک مرکزی اجازه نمی دهند قیمت ارز کاهش یابد. چون درآمد راحتتر از این برای دولت پیدا نمیشه.
ناشناس۱۶۷۹۳۹۱۱۸:۰۹:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۱۹
.. مگر می شود با حقوق دولتی ثروت نجومی داشته باشی؟ اغلب دولتمردان صاحب میلیاردها ثروت هستند و ثروت خود را از طریق رانت و نفوذ خود بدست اورده اند انها ادای دلسوزی برای مردم در می اورند ولی. در واقع برای پرکردن جیب گشادشان برنامه ریزی می کنند.
ناشناس۱۶۷۹۴۱۵۱۸:۲۵:۵۴ ۱۳۹۹/۸/۱۹
این همه انتقاد از آقای همتی بی انصافی است. به نظر می اید عملکرد کلی ایشان نسبت به شاید همه روسای بانک مرکزی بعد از انقلاب بهتر بوده است. در صورت امکان شاید مناسب باشد بعضی از بازارهای موازی مثل بورس هم تحت کنترل ایشان باشد.
عباس۱۶۷۹۵۰۷۱۹:۳۲:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۱۹
آقای همتی از زمانیکه قیمت دلار آزاد از 7200 تومان کمی بیشتر شد و به 7800 تومان رسید، همیشه گفته که ارز ارزان میشود و سرمایه گذاری روی ارز حتماً با ضرر خواهد بود که متاسفانه همیشه صحبتهای ایشان غلط از آب درآمد. حالا چه دلیلی دارد که کسی سخنان ایشان را بپذیرد؟ فقط افرادی که به صحبتهای ایشان اعتماد کردند، متضرر شدند و بس.
ناشناس۱۶۷۹۶۵۵۲۱:۲۸:۳۹ ۱۳۹۹/۸/۱۹
با این تحریمها از کسی کاری برنمیاید
ناشناس۱۶۷۹۶۶۰۲۱:۳۱:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۱۹
زمان آقای سیف هم دلار داشت میومد پایین که یهو حاج آقا سیف فرمودند که نباید پایین تر بیاد که همان شد که رفت بالای سه هزار تومن یادش بخیر
سید۱۶۷۹۷۲۲۲۲:۲۶:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۱۹
طبق فرمول ریاضی در مدت 7 سال دلار ده برابر شده پس سال دیگر دلار باید تقریبا صد تومان شود
ناشناس۱۶۷۹۷۳۳۲۲:۴۳:۴۳ ۱۳۹۹/۸/۱۹
دلار با اولین سخنرانی رسمی بایدن میره بالا.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 2. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 3. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 4. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 5. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 6. رسالت دولت آینده‎

 7. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 8. چریکِ مقاومت لبنان

 9. آیت الله رئیسی: شرط کار در دولت من قبول داشتن من نیست بلکه حفظ کرامت مردم است

 10. تابلوها را جا به‌جا نکنید !

 11. ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور ۲ بار در سال برگزار می‌شود

 12. رئیسی، نیامده، برایش خبر فیک ساختند !

 13. حمله آمریکا به آزادی بیان/ وب‌سایت‌های محور مقاومت مسدود شدند

 14. انتقاد سعید محمد به شورای نگهبان

 15. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 16. مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 10. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 20. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 21. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 22. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 23. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

ابر آروان

آخرین عناوین