ارکانی: دژپسند بدترین عملکرد را در میان وزرای اقتصاد بعد از انقلاب دارد/ با توزیع رانت بورس را به ورطه سقوط کشاندند

گروه اقتصادی الف،   3990811043 ۲۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: وزیر اقتصاد بیشترین تبلیغ ها را در خصوص بازار سرمایه انجام داد اما بعد از استقبال مردم با سوءمدیریت های شخص وزیر با روند منفی مواجه شد. در واقع وزارت اقتصاد و سازمان بورس با توزیع رانت اطلاعاتی به برخی افراد و جریانات و فروش ناگهانی سهام در اوج قیمت ها، بورس را به ورطه سقوط کشاندند.

دژپسند بدترین عملکرد را در میان وزرای اقتصاد بعد از انقلاب دارد/ با توزیع رانت بورس را به ورطه سقوط کشاندند

به گزارش اقتصاد آنلاین، احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور در تشریح برنامه های کمیسیون برنامه و بودجه گفت: به جریان افتادن استیضاح وزیر اقتصاد در کنار تفحص از سازمان برنامه و بودجه، نتیجه سوء مدیریت هایی است که از یک طرف معیشت مردم را نشانه گرفته و از سوی دیگر باعث نزولی شدن شاخص های اقتصادی شده است. به هر حال الگوی برنامه ریزی های کلان کشور، توسط سازمان برنامه و بودجه تدوین و به وسیله وزارت اقتصاد، زیر مجموعه هایش و سایر نهادهای اقتصادی، اجرایی می شوند. بنابراین در زمان بروز مشکلات نیز طبیعی است که جهت گیری پرسش ها و تحقیقات متوجه این بخش ها شود.

ارکانی در ادامه افزود: به عنوان طراح طرح تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه، هر بار از آقای نوبخت پرسیدم بر اساس چه الگوریتمی، بودجه های عمرانی نهادی مثل وزارت راه و شهرسازی را مشخص  یا مبتنی بر چه پارامترهایی، ضرایب بودجه ای برای فلان پروژه عمرانی را تعیین کرده اید؟ با این عبارت مواجه شدم که «نظر کارشناسان ما این است.» نظرات کارشناسی هم که با یک تماس، سفارش، فشار، تطمیع و ... می تواند تغییر کند و متعاقب آن، بودجه های دستگاه ها و بخش های مختلف جابه جا شوند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: این ها مشکلاتی است که 40سال به اقتصاد ایران ضربه زده است. سازمان برنامه و بودجه نیز نتوانسته به یک الگوی کارآمد از طراحی ساختار بودجه برسد. ساختاری که هیچ رییس، وکیل و حتی رییس مجلسی نتواند ردیف های آن را جابه جا کنند یا تغییری در آن به وجود بیاورد. بر اساس یک چنین  ضرورت هایی، طرح تحقیق و تفحص از سازمان برنامه و بودجه در صحن مطرح می شود تا بعد از نظر مثبت نمایندگان روند اجرایی شدن آن آغاز شود.

سوءمدیریت های گسترده در وزارت اقتصاد

ارکانی در بخش دیگری از گفتگو با اشاره به عملکرد نامطلوب وزارت اقتصاد و تصمیم نمایندگان برای استیضاح دژپسند گفت: دژپسند قبل از حضور در وزارت اقتصاد و از زمان معاونت نوبخت در سطوح بالای تصمیم سازی های اقتصادی دولت حضور داشته است. به عبارت روشنتر، بخشی از مشکلات اقتصادی امروز کشور، نتیجه سوءمدیریت برآمده از عملکرد شخص او است. دژپسند در وزارت اقتصاد حقیقتا بدترین عملکرد را در بین همه وزرای اقتصاد بعد از انقلاب داشته است. دلار را با 16هزار تومان تحویل گرفتند و به رکورد 32هزار تومان رساندند که این نزول در نوع خود یک رکورد است.

نماینده مردم نیشابور در پاسخ به پرسش دیگری در این خصوص که ایا از نظر مجلس این مشکلات در اثر سوءمدیریت ها رخ داده یا تخلفی در جریان بوده؟ گفت: واقع آن است که اقتصاد کشور امسال با کسری بودجه تاریخی 250هزار میلیارد تومانی مواجه شده است. از منظر کارشناسان و تحلیلگران این کسری، زیربنای رشد نقدینگی و توسعه پایه پولی و سایر مشکلات است. از سوی دیگر، با رشد بی سابقه کاملا منفی روبه رو هستیم. در حوزه مدیریت دژپسند، فجایعی چون هفت تپه، کشت و صنعت مغان و.. به وقوع پیوسته است. دلیل این مشکلات، اشتباهاتی است(اگر نگوییم تخلف)که در واگذاری این بنگاه های مهم به افراد فاقد صلاحیت، رخ داده است.

ارکانی در ادامه عملکرد دژپسند در بازار سرمایه را نیز غیر قابل دفاع ارزیابی کرد و گفت: در مورد بازار سرمایه هم که وزیر اقتصاد بیشترین تبلیغ ها را در خصوص آن انجام داد، بعد از استقبال مردم با سوءمدیریت های شخص وزیر با روند منفی مواجه شد. در واقع وزارت اقتصاد و سازمان بورس با توزیع رانت اطلاعاتی به برخی افراد و جریانات و فروش ناگهانی سهام در اوج قیمت ها، بورس را به ورطه سقوط کشاندند. این گزاره ها در کنار سایر سوءمدیریت ها برای استیضاح وزیر کفایت می کند.

بررسی روند تخصیص ارز 4200 تومانی در دیوان محاسبات

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به ورود دیوان محاسبات بر بررسی حذف دلار 4200تومانی گفت: یکی از مفسده های بزرگ کشور، رانت واگذاری ارز 4200 تومانی است. هر زمان ارز دو نرخی وجود داشته، سود سرمایه گذاری ها به جای سفره های ملت به جیب عده ای دلال متصل به برخی افراد صاحب نفوذ در برخی دستگاه ها رفته است. البته مجلس بدون تردید پیگیری این ارزها را رها نخواهد کرد و از طریق دیوان محسبات، تحقیق و تفحص را دنبال و متخلفان را معرفی خواهد کرد.

ارکانی با اشاره به تصمیم عجیب دولت برای افزایش بیش از 20درصدی تراکنش های بانکی گفت: در شرایطی که طرح مجلس برای افزایش چند هزارم درصدی تراکنش های بین بانکی، برای تامین منابع طرح اقلام اساسی با مخالفت جدی دولت مواجه شد، اما ناگهان دولت از شنبه بیش از 20درصد بر قیمت هر تراکنش بین بانکی بدون اخذ مجوزهای لازم از مجلس افزود.

نماینده مردم نیشابور در ادامه افزود: در اثر این تصمیم ناگهانی نرخ 5هزار ریالی هر تراکنش بانکی، ناگهان 1000ریال افزایش پیدا کرد، بدون اینکه مجلس در جریان یک چنین تصمیمی قرار گرفته باشد. هرچند مجلس منابع مورد نیاز طرح توزیع اقلام اساسی را از منابع دیگر تامین کرد اما این نوع رفتارهای دولت، پالس خوبی به اقتصاد و جامعه ارسال نمی کند. ضمن اینکه مجلس این رفتارهای غیر قانونی دولت را با استفاده از ابزارهای نظارتی که دارد، پیگیری حقوقی خواهد کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۶۷۹۷۵۱۱:۱۸:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۱۱
تنها بورس نیست اخوی ارز و سکه و تمام بازار از مواد غذایی گرفته تا خودرو را این کار انجام گرفت و استفاده آن رفت داخل جیب رانتی های خودی
ناشناس۱۶۶۷۹۸۵۱۱:۲۳:۱۶ ۱۳۹۹/۸/۱۱
در این قواره نبود اصلا فقط اومد که .. بگه و یه رزومه درست کنه برای خودش به قیمت نابودی اقتصاد کشور و آه مردم
اسد۱۶۶۷۹۹۳۱۱:۳۰:۲۹ ۱۳۹۹/۸/۱۱
خود نمایندگان وشما دراین مدت چکار برای مردم کردید فقط دولت کوبیدین ووضعیت مردم را بدتر کردی فقط کار نمایندگان شده توجیه کردن ومصاحبه واقعا چرا هیچ کس بفکر مردم نیست
ناشناس۱۶۶۷۹۹۵۱۱:۳۲:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۱۱
وزیری بسیار ضعیف و بی کفایت
ناشناس۱۶۶۸۴۷۰۱۶:۱۲:۲۴ ۱۳۹۹/۸/۱۱
دژپسند بی اختیارترین .. وزیر است وای بر این مجلس
ناشناس۱۶۶۸۰۵۹۱۲:۰۹:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۱۱
سود ها مشخص است کجا رفته قوه قضاییه حساب ها و سهام هایی که از رانت اطلاعاتی استفاده کرده اند مسدود نمایند
ناشناس۱۶۶۸۱۷۴۱۳:۱۰:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۱۱
لابد صلاح نیست استیضاح شود اصلا مصلحت نیست این مجلس ..
ناشناس۱۶۶۸۲۴۴۱۳:۵۲:۴۵ ۱۳۹۹/۸/۱۱
هر کسی که با سرمایه و روان مردم بازی می کنه تو این شرایط خدا لعنتش کنه
ناشناس۱۶۶۸۲۷۹۱۴:۲۷:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۱۱
فقط وفقط حرف دریغ از ذره ای عمل
بازنشسته۱۶۶۸۲۸۵۱۴:۳۰:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۱۱
جناب آقای ارکانی تکلیف ما که اندک پس انداز مون رو بعنوان سپرده دربانک گذاشتیم وارزش اون به یک دهم رسید چیست چه مقامی باید جوابگوی این ضربه اقتصادی به ما باشه؟ درحالی که بانکها وکارکنانشون بعلت دسترسی به بورس سودهای چندین برابری کردن
باهر۱۶۶۸۳۰۰۱۴:۳۶:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۱۱
پس چرا چنین وزیر نالایق ..ی را که این همه اجحاف به مردم بی نوا ..کرده است استیضاح وبرکنار نمی کنید و به او فرصت میدهید که مملکت را در .. گسترده غرق نماید؟ !!!!
ناشناس۱۶۶۸۳۲۳۱۴:۴۳:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۱۱
شما ها فقط حرف ميزنيد پس كو عمل. قرار بود شما تانقلابي عمل كنيد زودتر استيضاحش كنيد.
ناشناس۱۶۶۸۴۲۱۱۵:۴۱:۳۳ ۱۳۹۹/۸/۱۱
باشه تو خوبی
ناشناس۱۶۶۸۴۲۳۱۵:۴۳:۱۰ ۱۳۹۹/۸/۱۱
حمایت نکردن مجلس از توده مردم، یعنی حمایت از همین افراد .. !؟ چرا مجلس و بقیه تصمیم گیران کاری نمی کنند؟ البته ما مردم میدانیم ..
ناشناس۱۶۶۸۴۹۹۱۶:۳۰:۵۸ ۱۳۹۹/۸/۱۱
اگر راست میگید استیضاحش کنید.
ناشناس۱۶۶۸۵۱۵۱۶:۴۶:۱۱ ۱۳۹۹/۸/۱۱
فارغ از بحث بورس که فاجعه آفرین بودند من در یکی از شرکت های زیر مجموعه وزارتخانه شاغلم مدیری که ایشان به شرکت بیمه ای ما تزریق کرده اند به صورت بسیار واضحی مسایل عدیده مالی دارد.
ناشناس۱۶۶۸۵۲۷۱۷:۰۳:۵۲ ۱۳۹۹/۸/۱۱
به این دولت اصلاح طلب پیر و فرسوده .. هیچ امیدی برای بهبود اوضاع نیست.
ناشناس۱۶۶۸۵۵۸۱۷:۳۴:۴۵ ۱۳۹۹/۸/۱۱
شما را نماینده نکردیم که این حرفها را بزنید ، اگر واقعا فکر می کنید وزیر کم کاری کرده برکنارش کنید
ناشناس۱۶۶۸۵۹۴۱۸:۱۱:۰۳ ۱۳۹۹/۸/۱۱
گفتین کرباسیان خوب نیست و عوض شد.گفتین طیب نیا خوب نیست و عوض شد.حالا هم به این یکی بند کردین اما نمیخواین قبول کنین که ..نمیشه کشور رو اداره کرد.
ناشناس۱۶۶۸۶۵۲۱۹:۰۶:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۱۱
مقصر دولت آقای روحانی است که دانش مدیریت بر یک کشور را نداشت . دولتی که ضعیف که چه عرض کنم فاجعه است . هیچ دشمنی نتوانسته تاکنون این همه به کشور. اعتبارش. اقتصادش . وجهه بین المللی اش و .. ضربه بزند که دولت آقای روحانی زده است
علی۱۶۶۸۸۰۹۲۱:۰۲:۰۹ ۱۳۹۹/۸/۱۱
دژپسند همان کسی است که درجلسه شورایعالی کار درخصوص دستمزد کارگران درسال ۹۹ بدترین .. کارممکن رو انجام داد واجازه نداد تا حقوق کارگران بیش از ۱۵درصدافزایش یابد، خدا..
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 2. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 3. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 4. خرازی: ذبح مدیریت در همین دوره روحانی صورت گرفت/ باید به خاطر رئیس‌جمهور اجاره‌ای توبه کنیم

 5. همتی: کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنند

 6. تندیس های بی روایت!  

 7. مرگ بیش از ۲۰ نفر پس از تزریق واکسن فایزر در نروژ

 8.  نادران: با رد بودجه دولت می‌توانستیم ژست انقلابی بگیریم اما گزینه اصلاح به نفع مردم را انتخاب کردیم/ ۴ محور اصلاح بودجه ۱۴۰۰

 9. ۱۰ آلمانی پس از دریافت واکسن فایزر جان خود را از دست دادند

 10. استخراج بیت کوین با طعم نوشابه

 11. پیشنهاد معاون اوباما به بایدن برای «توافق موقت» با ایران

 12. پورابراهیمی: در لایحه بودجه ناترازی‌ غیرقابل انکار و گسترده وجود دارد/ مردم از ما ثبات و قدرت خرید می‌خواهند

 13. فدراسیون تکواندو هادی ساعی را نقره داغ کرد/ یک سال محرومیت + ۱۰ میلیون جریمه

 14. وام مسکن ملی در یک قدمی ۱۵۰ میلیون تومان/ قسط ماهانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود

 15. اسباب کشی تیم ترامپ از کاخ سفید

 16. شلیک انبوه موشک‌های بالستیک در رزمایش سپاه/حمله پهپادها به سپرموشکی دشمن

 17. کره شمالی بزرگترین رژه نظامی خود را با نمایش موشک‌های بالستیک جدید برگزار کرد

 18.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 19. شناسایی ۱۲ هزار "کارمند خیالی" در دولت افغانستان

 20. کامن دریمز: تفکر پلید ترامپیسم را باید کنار گذاشت

 21. کدام فناوری‌ها ایلان ماسک را ثروتمندترین فرد جهان کردند؟

 22. لحظه آغاز موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین الاسد از اتاق عملیات

 23. چهره ضد ایرانی دولت اوباما از سوی بایدن به عنوان معاون رئیس سیا انتخاب شد

 24. با تغییر دولت آمریکا، کره دارایی‌های ایران را برمی‌گرداند؟

 25. انتشار تصاویر آخرین دیدار شهید سلیمانی با سید حسن نصرالله

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. از ندا آقاسلطان و ترانه موسوی تا اشلی بابیت؛ تفاوت در چیست؟

 4. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 5. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 6. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 7. اگرهای تمام نشدنی !

 8. آپارتاید پزشکی

 9. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 10. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 11. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 12. چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

 13. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 14. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 15. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 16. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 17. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 18. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 19. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 20. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 21. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 22. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 23. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 24. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

 25. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

پربحث‌های هفته

 1. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 2. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 3. همتی: کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنند

 4. برق کدام مناطق تهران امروز قطع می‌شود؟

 5. توقف فعالیت ماینرهای چینی در ایران

 6. توضیح وزیر نیرو درباره استفاده چینی‌ها از رمزارزها

 7. درخواست توکلی از نوبخت د رباره شفافیت در واگذاری اموال و دارایی های عمومی در بودجه ۱۴۰۰

 8. پیش‌بینی کاهش ۴۰ درصدی قیمت مسکن

 9. سهم هر ایرانی از پول‌های بلوکه‌شده چقدر است؟

 10.  نادران: با رد بودجه دولت می‌توانستیم ژست انقلابی بگیریم اما گزینه اصلاح به نفع مردم را انتخاب کردیم/ ۴ محور اصلاح بودجه ۱۴۰۰

 11. خاموشی در ۱۰ منطقه پایتخت/ افزایش مصرف گاز خانگی علت خاموشی است

 12. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 13. پورابراهیمی: در لایحه بودجه ناترازی‌ غیرقابل انکار و گسترده وجود دارد/ مردم از ما ثبات و قدرت خرید می‌خواهند

 14. وام مسکن ملی در یک قدمی ۱۵۰ میلیون تومان/ قسط ماهانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود

 15. فردا آخرین روز ثبت‌نام مسکن ملی در استان‌ها/ شرایط ثبت‌نام چیست؟

 16. جدول/ قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

 17. همتی: از شرایط سخت عبور کرده ایم

 18. واعظی: ان‌شاءالله جلوی قطع برق گرفته خواهد شد

 19. توقف استخراج رمز ارز در مزرعه رفسنجان

 20. هزینه تهرانی‌ها برای خرید خانه ۸۳ درصد بیشتر شد

 21. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

 22. مخالفت ایران با پیشنهاد پوچ کره‌جنوبی/ همتی: مشکل ما ۵۰ میلیون دلار نیست

آخرین عناوین