سفیر چین: واکسن کرونا را پس از تولید به ایران هم می‌دهیم/ سه پیشنهاد پکن برای صلح در خلیج فارس

گروه جهان الف،   3990811006 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

سفیر جمهوری خلق چین در ایران معتقد است لغو محدودیت های تسلیحاتی ایران براساس قطعنامه ۲۲۳۱، بازتاب‌دهنده موضع مشترک جامعه بین‌المللی در خصوص حفظ چندجانبه‌گرایی، پیامدهای موجود مسئله هسته‌ای ایران و کارآمدی برجام است.

سفیر چین: واکسن کرونا را پس از تولید به ایران هم می‌دهیم/ سه پیشنهاد پکن برای صلح در خلیج فارس
براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و در راستای اجرای برجام ۲۷ مهر ماه سال جاری برابر با ۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۰ محدودیت های تسلیحاتی ایران و همچنین محدودیت های مسافرتی برخی اشخاص حقیقی لغو شد که بنا به بیانیه وزارت امور خارجه کشورمان لغو این محدودیت ها خودکار بوده و به هیچ اقدام دیگری نیاز ندارد. 

پس از این اتفاق چین از جمله کشورهایی بود که سخنگوی وزارت امور خارجه اش از اظهارات تهدید آمیز وزیر امور خارجه آمریکا در زمینه تجارت تسلیحاتی کشورهای مختلف با ایران انتقاد کرد و آن را کاملا غیر قابل توجیه دانست.

پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران و باز شدن راه داد و ستد نظامی با ایران

چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در ایران در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که «با توجه به پایان محدودیت تسلیحاتی ایران، دولت چین در راستای همکاری های تسلیحاتی با ایران چه برنامه هایی دارد؟»، ابراز کرد: مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و محدودیت‌های جابه‌جایی در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ منقضی و اولین فاز اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ تکمیل شد. 

وی خاطر نشان کرد: این لحظه‎ای مهم در فرآیند اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ محسوب می‌شود و بازتاب‌دهنده موضع مشترک جامعه بین‌المللی در خصوص حفظ چندجانبه‌گرایی، مرجعیت شورای امنیت، پیامدهای موجود مسئله هسته‌ای ایران و کارآمدی برجام است.

پایبندی چین به برجام و تاکید بر لزوم اجرای آن توسط همه اعضا

این دیپلمات چینی تاکید کرد: چین به همکاری با تمامی طرفین به منظور تداوم پیگیری اجرای برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، پیشرفت در حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران و حراست از سیستم منع گسترش بین‌المللی( جنگ افزارهای هسته ای) و صلح در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس ادامه خواهد داد.

چانگ هوآ می گوید: در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به طور آشکار برداشته شدن اقدامات بازدارنده نظیر تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران قید شده است که باید به طور وفادارانه‌ای به آن عمل شود. چین به حراست از صلح و ثبات در خاورمیانه و منطقه خلیج فارس و پیشبرد فعالانه حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران متعهد بوده است. چین با دنبال کردن سیاست‌هایش در خصوص صادرات تجهیزات نظامی و تعهدات بین‌المللی‌ اش، به انجام دادوستد تسلیحاتی به شیوه ای محتاطانه‌ ادامه می‌دهد.

طرح صلح چین برای خلیج فارس

طرح صلح چین برای خلیج فارس از دیگر موضوعاتی بود که وزیر امور خارجه چین اخیرا در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح وزیران مطرح کرد و از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای حوزه خلیج فارس خواست تا نسبت به آرمان‌های جامعه بین‌المللی به خصوص مردم منطقه پاسخ‌گویی بیشتری داشته باشند. 

 

چانگ هوآ سفیر چین در تهران در پاسخ به این سوال که طرح صلحی که کشورش برای منطقه آماده کرده شامل چه موضوعاتی است و چه هدفی را دنبال می کند؟ گفت: در عصر روز ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰، عضو شورای دولتی و وزیر خارجه چین، وانگ یی، از طریق ویدیو کنفرانس در پکن در نشست شورای امنیت سازمان ملل در سطح وزیران در خصوص وضعیت در منطقه خلیج فارس شرکت کرد. او با اشاره بر اینکه تنش‌های موجود در منطقه خلیج فارس در حال گذاشتن تاثیری مخرب بر صلح و امنیت منطقه‌ و حتی در سطح بین‌المللی است، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای حوزه خلیج فارس خواست تا کلید رسیدن به صلح را با نیک‌خواهی و حسن نیت بجویند و نسبت به آرمان‌های جامعه بین‌المللی به خصوص مردم منطقه پاسخ‌گویی بیشتری داشته باشند. 

وی تصریح کرد: چین سه پیشنهاد را ارائه داده است: نخست تعهد به قانون به منظور ارتقای امنیت خلیج فارس است. تمامی طرف ها می‌بایست اهداف و اصول منشور سازمان ملل را دنبال کنند؛ نرم‌های بنیادین حاکم بر روابط بین‌المللی از جمله احترام گذاشتن کامل به حق حاکمیت و حل و فصل صلح‌آمیز مناقشات را حفظ کنند؛ با تحریم های یکجانبه و استفاده از زور برای اعمال فشار مخالفت کنند؛ و استانداردهای دوگانه برای رسیدن به اهدافشان و نادیده انگاشتن هرآنچه که عامل بازدارنده می پندارند را رها کنند. سازمان ملل باید به طور کامل نقش خود را در میانجی‌گری و تسهیل مذاکرات ایفا کند و از تلاش‌های میانجی‌گرایانه تشکیلات منطقه‌ای همچون شورای همکاری خلیج فارس حمایت کند. تمامی طرف ها باید به طور جد قطعنامه‌های شورای امنیت را اعمال و تعهدات بین‌المللی خود را عملی کنند. پیشنهاد دوم حفظ همسایگی خوب به منظور کمک به امن‌تر کردن خلیج فارس است. هیچ کشوری نمی‌تواند همسایگانش را انتخاب کند پس همزیستی مسالمت‌آمیز تنها انتخاب درست است. تمامی طرفها باید به دنبال تفاهم باشند، اختلافات بنیادین را نادیده بگیرند، دودستگی‌های فرقه‌ای را کنار بگذارند، به انجام گفت‌وگو و مشورت و فراهم کردن شرایط لازم برای امنیت منطقه‌ای متعهد بمانند.

به گفته وی؛ پیشنهاد سوم هم دفاع از عدل و عدالت به منظور باثبات‌تر کردن خلیج فارس است. چانگ هوا می‌گوید: خلیج فارس خانه تمامی کشورهای حوزه خلیج فارس است. با اینکه کشورهایی که در حوزه خلیج فارس نیستند ممکن است کمک‌های سازنده‌ای را پیشنهاد دهند، نباید از گلیم خود پا را فراتر ببرند و محفل‌هایی را برای منافع شخصی تشکیل دهند. کشورهایی که جزو کشورهای حوزه خلیج فارس نیستند، باید موضعی متعادل و عادلانه اتخاذ کنند و تلاش‌های صادقانه‌ای در جهت ارتقای مذاکرات صلح و تحکیم شرایط محلی داشته باشند.

بازدید سفیر چین از خبرگزاری ایسنا در سال ۹۸

گفت‌وگوی منطقه‌ای بر اساس برجام، کلید حل اختلافات در حوزه خلیج فارس

سفیر پکن در ایران در ادامه یادآور شد: وزارت خارجه چین بر این باور است که مسئله هسته‌ای ایران کلیدی برای وضعیت در منطقه خلیج فارس است. اکثریت اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مواجه با تهدیدها، به اتخاذ موضعی عادلانه و بی‌طرفانه بر سر مسئله هسته‌ای ایران و اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متعهد باقی ‌مانند. چین خواهان تشکیل صحنی جدید برای گفت‌وگوهای چندجانبه برای کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه حفظ برنامه جامع اقدام مشترک، و افزایش عزم برای تنش‌زدایی و حصول اجماع در خصوص حفظ صلح و ثبات در منطقه است.

وی ادامه داد: این صحن باید علنی و متعادل باشد؛ در نتیجه تمامی طرف ها باید اصول احترام متقابل، درک متقابل و سازگاری متقابل را رعایت کنند، به فرایند گفت‌وگو ملحق شوند و به نگرانی‌های خود از طریق مشورت در یک شرایط برابر رسیدگی کنند. این صحن کنش-محور خواهد بود؛ در نتیجه تمامی طرف ها باید اصول بده بستان، همگامی و رسیدن به یکدیگر در نیمه راه را دنبال کنند و تمرکزشان را بر روی اعتمادسازی و نشان دادن حسن نیت بگذارند. این صحن پیشرفت مداوم را هدف قرار می‌دهد پس تمامی طرف ها باید به اجماع برسند و ابتدا برای حل مشکلات ساده‌تر با یکدیگر همکاری کنند و سپس به سراغ مشکلات سخت‌تر بروند و به طور پویا دستورات جلسات را تنظیم کنند تا از پیشرفت آرام و مداوم گفت‌وگوها اطمینان حاصل کنند.

چانگ هوآ همچنین به نقل از وزیر خارجه کشورش ابراز کرد: همه کشورهای حوزه خلیج فارس همیشه دوستان و شرکای خوبی برای چین هستند. چین نقش فعالی در امور منطقه خلیج فارس ایفا و برای فرونشاندن شرایط منطقه‌ای تمام تلاش خود را می کند. چین همچنین به عمیق تر کردن همکاری هایی که برای هر دو طرف سودمند هستند، به تعامل با کشورهای حوزه خلیج فارس ادامه می دهد و به منطقه کمک می کند که شالوده توسعه و ثبات را مستحکم تر کند. 

کرونا و همکاری چین با کشورهای حوزه خلیج فارس برای مقابله با پاندومی

سفیر جمهوری خلق چین درباره کرونا و همکاری برای مقابله با این پاندومی گفت: چین با کشورهای حاشیه خلیج فارس(از جمله ایران) در خصوص مبارزه با کووید ۱۹ همکاری فعالانه‌ای دارد و هرگاه که کار تولید و توزیع واکسن به اتمام رسید، واکسن‌ها را به میزان نیاز در اختیار آن ها قرار می دهد. چین همواره آماده است تا به تمامی کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی در پیشبرد ثبات و امنیت منطقه و ساختن یک "مامن امنیت" ملحق شود.

چانگ هوا با اشاره به نشست اخیر شورای امنیت درباره امنیت در خلیج فارس که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز در آن به ایراد سخنرانی پرداخت، یادآور شد: نشست در سطح وزیران و به ابتکار روسیه - رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل – برگزار شد. میزبانی این نشست بر عهده سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، قرار داشت و وزرای امور خارجه دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل به همراه کشورهای منطقه خلیج فارس و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در این جلسه حضور داشتند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۶۷۶۴۵۰۷:۱۴:۰۳ ۱۳۹۹/۸/۱۱
در مورد خلیج فارس برو ته صف وایستا
الف ر۱۶۶۷۶۷۳۰۷:۵۹:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۱۱
واکسن چینی مثل سائرکالایش بی کیفیت حتی هم خطر ناک است خواهشا حداقل از واردات واکسن خوداری کنید
ناشناس۱۶۶۷۷۸۱۰۹:۳۸:۳۰ ۱۳۹۹/۸/۱۱
شما همون اجناس بی کیفیت خود رو به ایران میدهید کفایت میکند واکسن چینی پیشکش
ناشناس۱۶۶۷۸۴۳۱۰:۰۸:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۱۱
وقتی داروهای چینی ادمکش هستند معلوم نیست واکسن چینی چگونه باشد
ناشناس۱۶۶۷۸۷۵۱۰:۲۰:۳۴ ۱۳۹۹/۸/۱۱
شما خودتان این ویروس را تولید کردید و جان جهان انداخته اید.شما ..هایی که از هیچ کاری برای گسترش سلطه اقتصادی تان بر جهان فروگذار نیستید.
ناشناس۱۶۶۷۸۸۷۱۰:۳۰:۰۶ ۱۳۹۹/۸/۱۱
امیدواریم مثل بقیه جنس هایتان بنجل نباشد!
ناشناس۱۶۶۷۸۹۰۱۰:۳۱:۰۹ ۱۳۹۹/۸/۱۱
استفاده از جنس بی کیفیت چینی (که در مورد واکسن حتی میتواند باعث آسیب جانی بشود و بدتر از آن منجر به مرگ شود) عقلانی نیست!
تیمور۱۶۶۷۹۰۲۱۰:۴۴:۴۸ ۱۳۹۹/۸/۱۱
توروخدا دیگه توبرای مردم ایران تصمیم نگیر واکسن هم برای خودتان مردم ایران موش آزمایشگاهی نیستند تمام این مشکلات اقتصادی وبیماری جدید ازچین می باشد مردم ایران ازمسوولان چین به شدت ناراضی هستند ..
ناشناس۱۶۶۷۹۲۴۱۰:۵۰:۳۶ ۱۳۹۹/۸/۱۱
مارا به خیر شما امیدی نیست شر مرسان
ناشناس۱۶۶۷۹۲۵۱۰:۵۱:۰۴ ۱۳۹۹/۸/۱۱
خوب واکسن هم یه کالاست آنهم از نوع ضروری در این شرایط چین هم مانند همه دنیا دنبال کسب در آمد از این اپیدمی هست هر که پول بده واکسن میگیره از ما شاید نفت هم قبول کنه
ناشناس۱۶۶۸۰۱۹۱۱:۴۵:۳۱ ۱۳۹۹/۸/۱۱
جیب ملت ایرانو نزنید واکسن برا خودتون. چقدر رو دارند
ناشناس۱۶۶۸۰۲۰۱۱:۴۸:۲۵ ۱۳۹۹/۸/۱۱
دستتون درد نکنه همون ویروسش و دادید کافیمونه
ناشناس۱۶۶۸۰۳۹۱۱:۵۹:۲۵ ۱۳۹۹/۸/۱۱
نه جون من ! منت هم میزاره !
علی سعیدی۱۶۶۸۰۷۴۱۲:۱۶:۲۵ ۱۳۹۹/۸/۱۱
شما از قبل هم این واکسن رو داشتید
ناشناس۱۶۶۸۰۷۸۱۲:۱۸:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۱۱
لازم نکرده شما پول صادرات مارو بده دارو خودمون میخریم
ناشناس۱۶۶۸۱۰۰۱۲:۲۷:۴۲ ۱۳۹۹/۸/۱۱
١- چين بداند ايران ازمايشگاه اش نيست
ناشناس۱۶۶۸۱۳۶۱۲:۴۸:۴۲ ۱۳۹۹/۸/۱۱
ویروس و مفتی دادید حالا واکسنش و به قیمت گزاف بفروشید.
ناشناس۱۶۶۸۱۵۴۱۲:۵۶:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۱۱
منظورش اینه مثل تمام بنجل هاشون اول رو ایرانیها تست میشه نقایص برطرف شد کل دنیا میدیم
عوام۱۶۶۸۱۷۰۱۳:۰۷:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۱۱
پناه بر خدا. وارد کنندگان محترم دارویی، ته مونده‌ها و بنجلهاش رو وارد میکنند که در نهایت تلفاتش بالاتر از خود کرونا میشه.
بی نام۱۶۶۸۴۳۶۱۵:۵۵:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۱۱
شما فعلا پاسخگویی جانهایی باشید که از مردم دنیا بخاطر این ویروس چینی گرفتین . واکسن پیشکش
ناشناس۱۶۶۸۴۶۹۱۶:۱۲:۱۱ ۱۳۹۹/۸/۱۱
چین به کمتر از بلعیدن این منطقه پولدار و انداختن بنجل هایش راضی نیست.
ناشناس۱۶۶۸۴۷۷۱۶:۱۴:۵۵ ۱۳۹۹/۸/۱۱
علت اینکه مسوولین چینی بدون ترس از کرونا در تجمعات حاضر می شوند دقیقا چیست؟ آیا به شوق رفتن به بهشت چنین شجاعتی دارند؟ یا اینکه داروی کرونا را در اختیار دارند و مشغول تماشای تباه شدن رقبای تجاری هستند؟
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 2. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 3. این تحلیل ها دام است !

 4. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 5. تصاویری از پیکر مطهر شهید محسن فخری زاده

 6. جزئیات جدید از ترور شهید فخری زاده/ چرا شهید فخری زاده از خودرو پیاده شده بود؟

 7. پرواز مرغ با ارز دولتی/ یارانه ۲.۵ میلیارد دلاری تولید گوشت مرغ کجاست؟

 8. احتمال کاهش ۴۰ درصدی قیمت در بازار مسکن

 9. سندرز: ترور «فخری‌زاده» غیرقانونی، تحریک‌آمیز و بی‌ملاحظه بود

 10. غذاخوری‌های دانشگاه‌های خارجی چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

 11. شهادت جودوکار ایرانی همراه با شهید فخری‌زاده

 12. رئیس سابق بنیاد شهید درگذشت

 13. ذوالنوری: جمهوری اسلامی باید مسیری که برای برجام رفته است را برگردد

 14. ۱۲ شبکه ملی تلویزیون HD شد

 15. شناسایی کرونا مثبت‌ها در کسری از ثانیه

 16. انتخاب کارگزاری مفید به عنوان کارگزار اول در لیگ بورس‌های اروپایی و آسیایی

 17. وزیر کشاورزی: قیمت مرغ ۱۸۵۰۰ تومان است

 18. هاشمی: قیمت بلیت مترو ۱۵ هزار تومان است

 19. جنگ خیابانی در فرانسه

 20. امارات جنایت ترور شهید «محسن فخری‌زاده» را محکوم کرد

 21. مقام صهیونیست: جهان باید به خاطر ترور فخری‌زاده از ما تشکر کند

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 3. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 4. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 5. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 6. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 7. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 8. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 9. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 10. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 11. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 12. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 13. وقتش که برسد خواهید دید ...

 14. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 15. این تحلیل ها دام است !

 16. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 17. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 18. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 19. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

 20. رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 

 21. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 22. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 23. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 24. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

 25. ترور یکی از دانشمندان هسته‌ای-موشکی در آبسرد دماوند/ نتانیاهو درباره این دانشمند ایرانی چه گفته بود؟ + عکس

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 3. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 4. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 5. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 6. رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 

 7. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

 8. واکنش سازمان ملل به ترور دانشمند ایران

 9. الحوثی: موشکی که آرامکو را هدف قرار داد، صددرصد ساخت یمن بود

 10. ۳ راهکار پیشنهادی کاترین اشتون به بایدن برای احیای برجام

 11. ظریف: شرم آور است که برخی از ایستادن در برابر تروریسم خودداری می‌کنند

 12. سندرز: ترور «فخری‌زاده» غیرقانونی، تحریک‌آمیز و بی‌ملاحظه بود

 13. ترامپ دست داشتن موساد در ترور شهید «فخری زاده» را تائید کرد

 14. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 15. چگونه ترامپ آمریکا را بی اعتبار کرد؟

 16. دغدغه‌های تل‌آویو در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ

 17. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

 18. الجزیره: خروج نظامی آمریکا، توازن قدرت را به نفع ایران تغییر می دهد 

 19. روحانی: بازکردن پای رژیم صهیونیستی عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد بود

 20. آمریکا پرتاب بمب هسته‌ای با جنگنده اف-۳۵ را تمرین کرد+فیلم

 21. هم‌زمانی سفر نتانیاهو به عربستان و حمله موشکی انصارالله به تاسیسات سعودی چه پیامی داشت؟

 22. قاضی‌زاده هاشمی: دانشمندان جوان ایرانی واکسن ملی کرونا را به زودی تولید می‌کنند

 23. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

 24. شکایت رژیم صهیونیستی از ایران به شورای امنیت

 25. قدردانی پامپئو از کویت به دلیل مشارکت در کارزار فشار حداکثری علیه ایران

آخرین عناوین