واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

گروه اقتصادی الف،   3990809087 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

سید شمس الدین حسینی طرح معیشتی مجلس را در راستای وظایف حکمرانی دانست که به متوازن سازی بودجه خانوار کمک کرده و برخلاف ادعای دولت منابع کافی برای اجرای آن وجود دارد.

واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

به گزارش تسنیم، تنگنای معیشت مردم و عدم طراحی مکانیسمهای حمایتی باعث ورود مجلس شورای اسلامی به موضوع شده است. متغیرهای؛ افزایش نرخ بیکاری، افزایش فاصله طبقاتی، بی عملی و بدعملی دولت به عنوان پیشران اقتصاد، افسارگسیختگی عملکردی نظام بانکی، به حاشیه رفتن بخش واقعی و حاکم شدن فضای سفته بازی بر اقتصاد باعث شده است تا آثار منفی این متغیرها جمع شده و حذف بخش عمده ای از مردم از تقاضای کل را به دلیل کاهش درآمدهای خانوار به دنبال داشته باشد. 

ورود مجلس شورای اسلامی به موضوع و لزوم کمک به بهبود معیشت مردم؛ واکنش فوری دولت حسن روحانی را در پی داشت و علی ربیعی سخنگوی دولت به سرعت اعلام کرد که پولی برای چنین پرداخت هایی وجود ندارد. خبرگزاری تسنیم در گفتگو با سید شمس الدین حسینی وزیر اسبق اقتصاد، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و رئیس کمیسیون جهش تولید در مجلس یازدهم نشسته و جوانب مختلف این موضوع را بررسی کرده است. 

جناب آقای دکتر حسینی، ضمن عرض سلام و خیرمقدم و تشکر از اینکه با وجود مشغله فراوان و ترافیک طرح های در دست بررسی مجلس شورای اسلامی دعوت ما را پذیرفتید. لطفا بفرمایید که از منظر تبارشناسی و ریشه یابی؛ چه دلیلی برای ورود دولت و مجلس به مساله معیشت خانوارها وجود دارد و چرا باید بودجه جبرانی در نظر گرفت؟
بنده هم از شما تشکر می کنم. مساله اصلی که بنده بارها تاکید کرده ام و فکر می کنم از آن غفلت می شود، این است که بودجه کشور یک سند حکمرانی است و نباید با آن به مانند یک سند حسابداری برخورد کرد. یعنی باید منطبق بر اسناد بالادستی نظام عمل کند که اساس آن بر مردم و توجه به وضع مردم است و نمی تواند به توزیع ثروت بی توجه باشد. متاسفانه دولت به توازن بودجه خود اهمیت می دهد، اما از "توازن بودجه خانوار" غفلت کرده است. به نظر ما، همان اندازه که وجود توازن در بودجه دولت اهمیت دارد، وجود توازن در بودجه خانوارها هم مهم است. 

یعنی معتقدید توازن در بودجه خانوارهای ایرانی برهم خورده است؟
همینطور است و برای فهم اینکه چرا چنین طرحی در مجلس تعریف شده است باید به چند شاخص اقتصادی توجه شود که یکی از آنها درآمد سرانه است. واقعیت این است که در 10 سال گذشته رشدی در درآمد سرانه نداشته ایم و بطور ویژه در 2 سال اخیر افت کلی هم داشته است. یعنی سفره مردم کوچکتر شده است. مساله دیگر توزیع درآمد است که از سال 93 تاکنون به طور ممتد بدتر شده است. شاخص ضریب جینی از 36 درصد در سال 92 به 41 درصد در سال 98 رسیده است. یعنی توزیع درآمد به زیان مردم و دهک های ضعیف تغییر کرده است. حالا اینها را در کنار جهش های قیمتی متوالی 3 سال اخر قرار دهید تا موضوع روشنتر شود. تورم نقطه ای در ماه گذشته از 41 درصد فراتر رفته است که نشان می دهد سلسله جهش های قیمتی تمام نشده و همچنان ادامه دارد. 

یعنی همه متغیرهای اقتصادی علیه توزان بودجه خانوارها به کار افتاده است؟
دقیقا همینطور است. کاهش درآمد سرانه، افزایش فاصله طبقاتی و جهش های تمام نشدنی قیمتی باعث شده است که باید به سرعت دست به کار شویم و به کمک مردم بشتابیم.

تسنیم: برنامه دولت چیست و چه تفاوتی با طرح مجلس دارد؟
دولت اصلا برنامه ای ندارد و ظاهرا اصل موضوع را درک نکرده و به آن اعتقاد ندارد. نمایندگان مجلس به دلیل ماهیت که دارند، با مردم در ارتباط مستمر هستند و این فشار شدید بر مردم را حس می کنند. و به دلیل ارتباط با دولت، منغعل بودن دولت را به عینه می بینند و هرگز برنامه ای برای جبران این فشار قیمتی بر مردم از طرف دولت ندیده ایم. به همین دلیل نمایندگان به این نتیجه رسیده اند که طرحی برای جبران نیازهای معیشتی مردم تدوین شود. 

هدفگذاری دقیق طرح چیست؟
طرح با این نقطه تمرکز آغاز می شود که جبران بخشی از رفاه از دست رفته خانوارها عملیاتی شود. همانقدر که ناترازی مالی بودجه دولت برای مجلس اهمیت دارد، ناترازی مالی بودجه مردم و خانوارهای ایرانی هم اهمیت دارد. طرح ارائه شده در واقع طرح تامین کسری بودجه خانوار است. سوال پایه ای ما این است که آیا دولت فقط متولی جبران کسری بودجه خودش است یا باید کسری بودجه خانوار را هم جبران کند. در قانون اساسی داریم که مجموعه حکمرانی باید به بودجه خانوار توجه داشته باشد و مسئولیت مستقیم دارد. در این طرح به طور مشخص به تامین کالاهای اساسی مورنیاز مردم توجه شده است. 

آیا طرح، تکرار کوپن و طرح های دهه های قبل و یا حتی طرح توزیع کالا در اوایل دولت روحانی است؟
خیر اینگونه نیست. در طرح به الگوهای قبلی و آسیب شناسی نقاط ضعف آنها توجه شده است. از شکست دولت یازدهم در سال 1392 در توزیع سبد کالا عبرت گرفتیم و به جای توزیع سبد کالا به واریز اعتبار به کارت یارانه مردم رسیده ایم و از ظرفیت طرح هدفمندسازی یارانه ها استفاده کرده و از طرح ناکام دولت یازدهم در توزیع فیزیک کالا اجتناب کرده ایم. 

جامعه هدف را چگونه تعریف کرده اید؟
بحث زیادی در این باره شده است و جمعبندی مجلس این است که حداقل 60 میلیون نفر از آن بهره مند شوند و چنین طرحی نیازمند تفصیل است، و به جای اینکه تمام حزئیات در قانون پیش بینی شود، بخشی از آن به دولت سپرده شده است تا راسا مدیریت کند. در مقدمه طرح، در بند دال آیین نامه اجرایی؛ یارانه سرانه مشمولین و حتی مصادیق کالاهای اساسی هم ذکر شده است. طبق این طرح، کالاهای اساسی توسط وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی تامین و امکان تخفیف برای خرید آن فراهم می شود. یعنی به دنبال این هستیم که اگر 100 هزار تومان به فرد تعلق می گیرد، بتواند با تخفیف ارائه شده مثلا 105 هزار تومان خرید کند و تشویق به استفاده از این اعتبار به جای فروش آن به پایین تر از قیمت 100 هزار تومان فرضی شود. 

ظاهرا دولت به صراحت اعلام کرده است که منابعی برای اجرای این طرح ندارد.
به همه این مسائل با منطق کارشناسی توجه شده است. اجازه بدید تا نسبت منابع مورد نیاز با ارقام بودجه را برقرار کنم تا جلوی مغلطه های عددی و رقمی گرفته شود. بودجه عمومی از محل درآمدهای عمومی 570 هزار میلیارد تومان است. یعنی بدون در نظر گرفتن هزینه ها و درآمدهای اختصاصی؛ دولت ماهیانه حدود 50 هزار میلیارد تومان هزینه دارد. سوال مشخص مجلس این است که آیا دولتی که ماهیانه 50 هزار میلیارد تومان هزینه دارد نمی خواهد برای جبران کسری بودجه خانوار در 6 ماه فقط 20 روز از بودجه خود را اختصاص دهد. 

یعنی کل منابع طرح چقدر است؟
30 هزار میلیارد تومان، یعنی کمتر از 20 روز هزینه دولت. 

 یعنی حدود 5 درصد بودجه کشور را برای این طرح نیاز دارید، درست است؟
همین است و موضوع زمانی جالب تر می شود که ببینیم دولت بدون برنامه برای بودجه خانوار، چه برنامه هایی برای بودجه خود در نظر گرفته است. دولت از مراجع ذی ربط مجوز گرفته و بانک ها را مجبور کرده است که 3 درصد از منابع خود را اسناد خزانه خریداری کنند که طبق برآورد ما حدود 100 هزار میلیارد تومان می شود. مساله اولویت ها است نه نبود منابع. سوال ما از دولت این است که با چه منطقی بانک ها را مکلف می کنی 3 درصد از مانده سپرده ها خود را اسناد خزانه خریداری کنند و آنها را مجبور به تامین مالی خود می کند، و خود را موظف به تاکین مالی خانوارها نمی کند. دولت به صندوق ها گفته است که بخشی از سهام خود را فروخته و از محل آن امور جاری خود را تامین کنند. یعنی دولت اگر اولویت را قبول داشته باشد امکان تامین دارد. به این بستگی دارد که در قبال تامین بودجه خانوار احساس مسئولیت کنیم یا نه. دولت می تواند با فروش اموال مازاد که قانون آن هم وجود دارد، این مبلغ را تامین کند. یا فرض کنید آن 100 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه را به 130 هزار میلیارد تومان یا به عبارتی؛ 3 درصد را به 3.3 درصد ارتقا دهد.

یک سوال مهم هم این است که در سالهای بعد این طرح چه وضعیتی پیدا می کند. طرحی بلندمدت است و یا یک مسکّن برای مقطع کنونی؟
می تواند باشد و می تواند نباشد. فعلا بحث آن نیست و به شرایط بودجه خانوار در سال های بعد دارد. باز هم تاکید می کنم که رقم مورد نیاز برای این رقم تسکین دهنده آلام خانوارها، باتوجه به قیمت کنونی ارز نیمایی، معادل 1.2 میلیارد دلار است. با دلار 4200 تومانی حدود 6 میلیار دلار در 6 ماهه اول سال، رانت؛ به نام خانوار و به کام نمیدانم کی، توزیع شده است و فعلا کاری هم به ارقام سال های قبل ندارم. دولت حدود 10.5 میلیارد دلار رانت با اختصاص دلار 4200 تومانی در بودجه پیش بینی شده است. ارقام به این زیادی صرف تامین کالاهای اساسی می کنیم، اما بالاترین جهش ها را در همین کالاهای اساسی شاهدیم و اصرار عجیبی برای ادامه این روش شکست خورده وجود دارد که فهم شکست خورده بودن آن نیازمند اقتصاددان بودن هم نیست.

این نرخ 4200 تومانی را مدت کوتاهی در دولت دهم با عنوان 1226 تومانی شاهد بودیم.
بله، اما به سرعت متوقف شد و مانند الان نبود که 2 سال بر اجرای یک کار غلط اصرار داشته باشند و رانت تولید کنند. متاسفانه بسیاری از تصمیم های دولت خارج از اختیارات آن بوده و منبعث از جلسات شورای هماهنگی سه قوه است. بخش قابل توجهی از این مصوبات هم به 3 ماهه اول سال باز می گردد که هنوز مجلس یازدهم بر سر کار نیامده بود. در بسیاری از این مصوبات؛ دولت آمده و قانون بودجه را تغییر داده است. درحالیکه تصویب بودجه و تصویب تغییر در ارقام بودجه باید ازسوی مجلس شورای اسلامی انجام شد، اما دولت به صورت مبسوط الید از ظرفیت شورای هماهنگی سه قوه استفاده کرده است. دولت در برابر طرح های مجلس برای کمک به حل گرفتاری های خانوارها و بهبود معیشت؛ از طریق شورای نگهبان مانع تراشی کند. اما مجلس نمی تواند نسبت به شرایط معیشتی مردم بی تفاوت بماند و تبیین این طرح باعث همراهی مجموعه حکمرانی خواهد شد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۶۵۸۴۲۱۴:۰۵:۴۰ ۱۳۹۹/۸/۹
دولت این اقدام مجلس رو اجرایی نکنه . با اجرای این طرح قیمت اجناس ۵ برابر میشود ..
ناشناس۱۶۶۶۲۳۰۲۲:۲۳:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۹
منابعی که برای توزیع یارانه بود از قبل پیش بینی شده بود و دولت حدود نیمی از آنرا توزیع میکرد، الان منابعی که دولت از جیب ملت برداشته چندین برابر آن موقع است، بازگرداندن بخشی از پول مردم به مردم باعث افزایش قیمت میشه یا گران فروشی دلار و طلا و سهام توسط بانک مرکزی و دولت به مردم؟ بدون حفظ قدرت خرید با این محدودیتهای صادرات چگونه تولید حفظ میشه؟
ناشناس۱۶۶۵۸۵۵۱۴:۱۵:۴۴ ۱۳۹۹/۸/۹
منابع کافی داریم منظور چاپ بیشتر پوله دیگه .
ناشناس۱۶۶۵۸۵۸۱۴:۱۸:۵۳ ۱۳۹۹/۸/۹
اگر مثل دوره خودت دست درازی به ذخایر بشه، که تو مغلطه می کنی ..
ناشناس۱۶۶۵۸۶۷۱۴:۲۵:۱۷ ۱۳۹۹/۸/۹
اتفاقا به وضوح اين آقا مغلطه مي كند. اين بخشي از مغالطه هاي اماري، عددي است. عدد مورد نظر بسيار بزرگ است اما چون آن را با بودجه كل دولت مقايسه مي كند درصد پاييني مي شود. بگذاريد جور ديگر بيان كنيم. بدون مشخص كردن منابع، به اندازه 20 روز هزينه كل كشور را اعم از حقوق و پول آب و برق ادارات و .. را براي يك طرح اختصاص داده اند. يعني دولت بايد در اين كمبود و بحران نزديك به يك ماه نه حقوق بدهد و نه ..من با طرحي عاقلانه براي رفع بحران موجود موافقم اما اين كار يا با چاپ اسكناس و تورم بيش از حد انجام مي شود يا با فروش منابع درآمد زاي دولت. كارخانه هايي كه فروششان به بحران هاي بعدي براي كارگران مي انجامد.
ناشناس۱۶۶۵۸۶۸۱۴:۲۵:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۹
من ته ذهنم بهم میگه که هدف دولت بیرون آوردن مردم به..
ناشناس۱۶۶۵۸۷۳۱۴:۳۳:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۹
دولت ۳۰۰ میلیارد دلار در صندوق ذخیره دارد چرا امروز از این ۳۰۰ میلیارد استفاده نمیکند
ناشناس۱۶۶۵۸۷۹۱۴:۳۹:۵۹ ۱۳۹۹/۸/۹
آقاي وزير اسبق شما در زمان صدارت خودتان چه گلي به سر اقتصاد اين مملكت زديد كه حالا اظهار نظر مي فرماييد!!! واي به حال اين ملت كه اجازه دادند امثال شما سكان هدايت اقتصاد و .. اين مملكت را بدست گيريد
ناشناس۱۶۶۶۱۲۳۱۹:۵۸:۵۴ ۱۳۹۹/۸/۹
ایشان همان گلی را زده که امثال نوبخت ها و جهانگیری ها طی 24 سال زدند و کماکان با یکم شعار علیه.. بهشان رای می دهید
احمد۱۶۶۵۹۱۵۱۵:۲۷:۰۴ ۱۳۹۹/۸/۹
همین مانده بود ایشان هم صحبت بنمایند.
ناشناس۱۶۶۵۹۵۵۱۶:۴۰:۰۴ ۱۳۹۹/۸/۹
یادش رفته دوران محمود ایشان چه کارنامه ای داشته و امروز ..
ناشناس۱۶۶۶۱۲۴۱۹:۵۹:۱۶ ۱۳۹۹/۸/۹
صد رحمت به مدیریت آن زمان
ناشناس۱۶۶۵۹۵۹۱۶:۵۰:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۹
اینقدر بازی ندین ملت را ..
ناشناس۱۶۶۵۹۶۲۱۶:۵۶:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۹
دولت سهام عدالت را نصف کرد و گفت اگر 1 میلیون می خواهید باید نصف آن را بپردازید این چیزها که دیگر سهل است
ناشناس۱۶۶۵۹۷۰۱۷:۰۶:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۹
پاسخگوی اعمال .. خودت باش،
عباس۱۶۶۵۹۹۴۱۷:۳۴:۲۳ ۱۳۹۹/۸/۹
ممنون از حرفای قشنگتون.آقای حسینی دوره شما هم که همینطور بوده از چی حرف میزنی؟مگه شما وامثال شما اصلا به مردم فکر میکنید فقط وفقط دنبال سهم خواهی بیشتر هستید ولاغیر..ما که دوره وزارت شما را فراموش نکردیم شما اگر فراموش کردید برید وحرفای جهانگیری رو در مناظره دوباره گوش کنید که دقیقا ویا بدتر از دوره شما شده.لطفا خموش
ناشناس۱۶۶۶۰۰۴۱۷:۴۷:۴۴ ۱۳۹۹/۸/۹
بیرون گود نشسته میگه.. اون زمانی که کاره ای بودی با قیمت نفت تاریخی و تحریم های کمتر چه گلی به سرمون زدی که الان به خودت اجازه ^ اینگونه ^ اظهار نظر میدی ؟
ناهید۱۶۶۶۰۱۶۱۷:۵۹:۰۹ ۱۳۹۹/۸/۹
آقای حسینی شما همان آدمی بودید که در زمان احمدی نژاد وزیر بودید و باعث نابودی اقتصاد و بروز تحریمها گردیدید یادت رفته؟ حالا خواهش میشود اظهار نظر اقتصادی نکنید.
ناشناس۱۶۶۶۰۲۲۱۸:۰۵:۴۹ ۱۳۹۹/۸/۹
چاپ پول و پرداخت نقدی فقط باعث افزایش بیشتر تورم و سقوط آزاد ریال میشه !
ناشناس۱۶۶۶۰۶۲۱۸:۵۱:۲۱ ۱۳۹۹/۸/۹
آقای وزیر سابق، نتیجه جراحی بزرگ اقتصاد کشور چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۶۶۶۱۱۳۱۹:۴۷:۴۹ ۱۳۹۹/۸/۹
با وجود ارز 4200 قیمت اقلام بالا رفته است قطعا حذف ارز 4200 و پرداخت ما به التفاوت به مردم بهتر از این است که از رانت موجود یک سری افراد محدود برخودار شوند
ناشناس۱۶۶۶۲۰۸۲۱:۵۰:۱۲ ۱۳۹۹/۸/۹
جناب وزیر سابق! اگر منابع کافی در اختیار داشتید ، چرا قانون همسانسازی بازنشستگان را اجرا نکردید تا اجرای این قانون ۱۴ سال معطل نماند؟! حالا ببین کی مغلطه میکند.
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 3. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 4. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 5. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 6. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 7. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 8. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 9. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 10. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 11. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 12. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 13. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 14. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 15. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 16. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 3. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 4. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 5. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 6. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 7. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 8. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 9. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 10. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 11. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 12. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 13. ملک زاده استعفا کرد

 14. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 15. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 16. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 17. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 18. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 19. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 20. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 21. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 22. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 23. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

 24. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

 25. قالیباف: پایه های اقتصاد داخلی ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

  2. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

  3. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

  4. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

  5. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

  6. قالیباف: پایه های اقتصاد داخلی ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد

  7. صادرات پراید به اسپانیا/ خودروی ایرانی به ۹ کشور صادر می شود

  8. نامه انتقادی رئیس بانک مرکزی به رئیس جمهور/ هشدار در خصوص ایجاد پرونده‌های کلان اقتصادی

  9. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

  10. محسن رضایی: ‌مشکلات اقتصادی ‌جز با نگاه انقلابی حل نمی‌شود

  11. دلایل گرانی مرغ از زبان دبیرستاد تنظیم بازار

  12. طرح ۲ فوریتی مجلس برای ممنوعیت افزایش قیمت‌ها

  13. شفاف‌سازی نائب رئیس مجلس در مورد تخلفات بورسی/حضور برخی ذینفعان در شورای عالی بورس!

  14. روحانی رکورددار تورم در ۶۰ سال اخیر

  15. نگاهی به راه‌های نجات اقتصاد ایران

  16. قیمت مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است/ برخورد با گرانفروشان مرغ

  17. نسخه مصباحی مقدم برای مشکلات اقتصادی

  18. کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و ارز/ سکه به کانال ۱۰ میلیونی بازگشت

  19. دوران از دست‌رفته اصلاحات اقتصادی/ دولت یا نمی‌خواهد یا ناتوان از حل مشکلات است

  20. قالیباف:‌ به دنبال آن بودیم که کالاهای اساسی راحت‌تر و ارزان‌تر به مردم برسد/ مهم نیست این کار از سوی مجلس انجام می‌شود یا دولت

  21. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

  22. رانت‌های بازار خوراک مرغ باید برچیده شود

  23. چگونه با ۳۵ میلیون تومان وام ۲۴۰ میلیونی مسکن بگیریم؟

  24. قیمت لاشه خودرو خارجی برابر نرخ تولیدات داخلی!

  25. پاسخ معاون گمرک به انتقادات رئیس کل بانک مرکزی

  آخرین عناوین