میرتاج‌الدینی: تندروی یک نماینده را نباید به پای کل مجلس گذاشت / لوایح دولت باید در مجلس اولویت داده شود

گروه سیاسی الف،   3990809070

میرتاج الدینی، نماینده اصولگرای مجلس یازدهم می گوید: متفق القول هستیم که در نحوه بیان انتقاد شئون افراد و حرمت افراد را نگه داریم. من خودم همیشه با احترام حرفهایم را زده ام و عموم نمایندگان هم چنین هستند، اگر گاهی یکی تندی می کند نباید این را به حساب کل مجلس گذاشت.

میرتاج‌الدینی: تندروی یک نماینده را نباید به پای کل مجلس گذاشت / لوایح دولت باید در مجلس اولویت داده شود

به گزارش خبرآنلاین، ‌نزدیک به ۵ ماه است که مجلس یازدهمی ها سکان قوه مقننه را به دست گرفته اند، نمایندگانی که برخی با وعده های زیاد در ایام تبلیغات انتخاباتی توانستند جواز ورود به بهارستان را از مردم حوزه انتخابیه شان بگیرند و حال که پایشان به پارلمان رسیده در تلاشند طرح های معیشتی را مطرح کنند که گاها بار مالی زیادی به کشور و دولت وارد می کند. دولت نیز بارها نسبت به تصویب طرح هایی که دولت را در شرایط فعلی تحریم و کرونا تحت فشار مالی زیاد قرار می دهد تذکر داده است اما به نظر می رسد عزم مجلس بر تصویب طرح های اقتصادی و معیشتی جزم شده است.

محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده تبریز، از جمله نمایندگانی است که از تصویب این قسم طرح ها حمایت می کند اما این را هم می گوید که باید لوایح دولت اولویت بررسی را در مجلس داشته باشند. او از تندروی برخی نمایندگان نیز گلایه دارد و معتقد است نباید رفتار یک نماینده را به حساب کل مجلس گذاشت.

میرتاج الدینی زمزمه های مطرح شده درباره تقابل برخی طیف های سیاسی حاضر در مجلس با ریاست مجلس را رد می کند و آن را در چارچوپ مراودات سیاسی حاکم بر پارلمان عادی می داند.

آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح این گفت‌وگو است:

***********

* آقای میرتاج الدینی! نزدیک به ۵ ماه است که از عمر مجلس می‌گذرد در این مدت عملکرد مجلس را چگونه دیدید آیا خودتان از آنچه اقدام کردید راضی هستید؟ چقدر برنامه‌هایی را که وعده داده بودید توانستید عملیاتی کنید؟ 

مجلس برنامه هایش را شروع کرد و مدتی برای ساماندهی داخلی خودش وقت گرفت که حداقل ۲ ماه طول کشید و کم کم در ریل قانون گذاری قرار گرفت. کمیسیون های مجلس خیلی فعال هستند، اگر روزهایی که کمیسیون ها هستند کسی به مجلس بیاید می بیند که همه کمیسیون ها فعال هستند و وظیفه نظارتی خودشان را انجام می دهند یعنی یا وزرا و دستگاه های مختلف را برای گفتگو و نظارت بر عملکردشان دعوت کرده اند یا به بررسی طرح های مختلف مشغول هستند.

در این مدت، ۲ الی ۳ طرحی که یک نوع چاره اندیشی و راهگشایی برای امور کشور بود را مجلس انجام داد که یکی از این طرح ها در حوزه عمرانی بود که مجلس یک میلیون تن قیر رایگان را تصویب و مراحل آن را سپری کرد و تمامی ایرادهای شورای نگهبان را برطرف و آن را نهایی کرد، یکی دیگر از این طرح ها اصلاح ساختار بودجه بود که در مجلس گذشته و دولت هنوز این اصلاح ساختار به جایی نرسیده بود و کمیسیون برنامه و بودجه این کار را به دست گرفت و بخشی از این را پیش برد و الان آن مؤلفه ها و رویکردهای اصلاح بودجه را آماده کرده ایم تا در صحن مجلس تصویب شود یا به صورت بیانیه به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کنیم.

از کارهای مهم مجلس حمایت از معیشت مردم بود که این هم بعد از اینکه روی آن ۲ ماه کار کردیم اخیرا در صحن مجلس نهایی شد که یارانه کالایی برای دهک های پایین جامعه(۳ دهک پایین) با مبلغ ۱۲۰ هزار تومان ماهانه برای هر فرد و ۶۰ هزارتومان هم برای افراد بعدی تا ۶۰ میلیون نفر جامعه هدف این طرح بود، این یکی از کارهایی بود که با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور لازم بود تا انجام شود و مجلس این کار را کرد. مجلس طرح های تقنینی بزرگی را در پیش دارد، اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام اداری و اصلاح نظام انتخاباتی را نیز در پیش رو دارد. اینها کارهایی است که زمان می برد اما در رویکردهای راهبردی و اصلی مجلس قرار دارد. مجلس در دو حوزه نظارتی و تقنینی مسیر خوبی را در پیش گرفته است و دارد با عزم و جدیت این را پیش می برد. حضور نمایندگان و رئیس مجلس در استان ها و در حوزه های انتخابیه تا اقصی نقاط روستاها و مناطق محروم برای نظارت کردن، که حتی شرایط سخت کرونایی هم مانع آن نشده است و نمایندگان این رسالت خودشان را انجام می دهند، در حوزه تقنینی هم به موارد آن اشاره کردم.

* شما در صحبت هایتان بحث یارانه کالاهای اساسی و توزیع قیر رایگان را مطرح کردید. اینها یکی از طرح هایی بود که حرف و حدیث درباره آن وجود دارد، مثلا در مورد قیر رایگان احتمال رانت وجود دارد، یا در مورد بحث یارانه کالاهای اساسی این یک طرحی است که بار مالی برای دولت دارد. برای اینها قرار است چه کار کنید؟

هر کار بزرگی بار مالی دارد و نمی شود بدون بار مالی مشکل مردم را حل کرد.

*به هر حال منع قانونی وجود دارد.

آن منع قانونی را مجلس حل می کند.

* مجلس معمولا هر طرحی می دهد یک قید فوریت دارد، به نظر شما همه این طرح ها قید فوریت لازم دارد ؟

در بعضی از طرح ها احساس فوریت است و این را به صورت فوریتی مطرح می کنند ولی معمولا طرح های یک فوریتی هم مانند طرح های عادی پیش می رود. الان همین طرح یارانه کالای اساسی فوریتی تصویب شده بود اما ۲ ماه طول کشید، بالاخره آن ماهیت طرح است که سرعت آن را نشان می دهد. فوریتی عمل کردن بخاطر این است که نماینده ها به آن اولویت می بخشند و انگیزه زیادی برای انجام آن دارند.

دولت فوریت دار بودن بررسی لوایحش را به مجلس اعلام کند

دقت و کیفیت فدای سرعت نمی شود؟

خیر. مثلا همین طرح یارانه ها که فوریتی است ما ۲ ماه روی آن کار کردیم و ده ها جلسه کارشناسی داشته ایم. فوریت به نوعی اهمیت طرح را نشان می دهد یعنی این کار شروع شده است، اگر چه فلسفه اصلی فوریت زمان است اما فلسفه اصلی فوریت در مجلس اهمیت طرح است.

*آقای امیری معاون پارلمانی دولت گفته اند که بیشتر از ۶۰ لایحه در مجلس داریم. الان تکلیف این لایحه ها در ماه های آخر دولت چیست؟ 

بعضی از این لایحه ها در صحن مجلس رای آورد مثلا به لایحه ای که وزرات اقتصاد برای تقویت بورس داشت نمایندگان رای دادند و پیگیری شد و بقیه لوایح هم در دستور کار کمیسیون ها قرار گرفته است. زمانی که مجلس عوض می شود روال این است که لایحه های دولت و لایحه هایی که در مجلس قبلی بوده است را دولت دوباره باید به مجلس ارائه دهد و الان هم تعدادی از نمایندگان می توانند آن را امضا کنند تا در دستور کار قرار گیرد؛ حدود ۴۰ الی ۵۰ تا از این طرح ها دوباره در دستور کار مجلس قرار گرفت و آن ۶۰ لوایحی که اشاره کردید هم دولت می تواند دوباره آنها را درخواست کند تا در دستور کار قرار گیرد.

*یعنی دولت باید دوباره لوایح را به مجلس ارائه دهد؟

من آیین نامه آن را الان در خاطر ندارم ولی درخواست فوریتی بودن آن لوایح را باید دوباره به مجلس ارائه دهد و بقیه هم در روند کار مجلس قرار دارند یعنی این معاونت قوانین دولت است که باید اینها را پیگیری کند تا در کمیسیون ها در اولویت قرار بگیرد و بررسی شود و نهایتا به صحن بیاید. چند مورد هم این هفته داشتیم که در دستور کار بود.

*به نظر شما آیا بهتر نیست که در این ماه های آخر این لوایح بیشتر مورد بررسی قرار گیرد تا طرح های پیشنهادی خود مجلس؟

بله؛ به هر حال چون دولت بر روی این لوایح  کار کرده است و تجربه کاری دولت است بنابراین به نظر من اولویت دادن به این لایحه ها بهتر است.

* در این چند ماه یکسری حواشی متوجه مجلس بود که یکی از آنها بحث انتقادهایی نسبت به دولت بود که مطرح شد و انتقادی هم بود که رهبری متوجه بعضی از نمایندگان مجلس کرد. نظر شما درباره این بحث و این حواشی که متوجه مجلس شد چیست؟

مجلسی که تازه کار را شروع کرده است و مجلسی پویا و پرتحرکی است نمی تواند بدون حاشیه باشد، مثل این است که ما از رودخانه ای رد شویم و لباسهایمان خیس نشود. بالاخره زمانی که کار شروع می شود ممکن است حواشی به دنبال داشته باشد و مثلا یکی عجله کند یا برای خودش تندی کند که طبعا با تذکر بزرگان این موارد حل می شود، کما اینکه بعد از توصیه مقام معظم رهبری ما دیگر در مجلس شاهد چنین مساله ای در صحن مجلس نبودیم.

*نظر شما درباره انتقاداتی که از سوی مجلس در قالب الفاظ  تند خطاب به دولت  و شخص رئیس جمهور مطرح شد چه بود؟

مردم الان در فشار اقتصادی عجیبی قرار دارند، مردم عوامل این فشارهای اقتصادی و تورم و گرانی و نوسانات ارز و رکود اقتصادی و بی ثباتی اقتصادی را می بینند ولی عوامل آن به طور شفاف برای مردم تبیین نمی کنند که چیست، بعضا بخشی از اینها مربوط به دولت است؛ این دولتی که با شعار حل مشکلات اقتصادی آمده بود الان همان مشکلات اقتصادی ۱۰ برابر شده است و طبیعی است که زمانی که مردم ناراضی هستند نمایندگان که زبان مردم هستند باید اینها را بگویند و انتقاد کنند.

*البته منظور انتقاد به معنای عام آن نیست بلکه منظور لحن و بعضی از الفاظ و کلماتی است که استفاده می شود..

ما متفق القول هستیم که در نحوه بیان انتقاد شئون افراد و حرمت افراد را نگه داریم. من خودم همیشه با احترام حرفهایم را زده ام و عموم نمایندگان هم چنین هستند، اگر گاهی یکی تندی می کند نباید این را به حساب کل مجلس گذاشت.

*در این بحث ها یک انتقادی هم درباره اداره مجلس مطرح می کردند و گفته می شد نحوه اداره مجلس منجر به ایجاد برخی حواشی شده است  به نظر شما چقدر این ایرادات به اداره مجلس وارد است؟

باید بدانیم ایراد چیست تا نسبت به آن نظر دهیم و بگوییم این ایراد وارد است یا خیر. مجلس مثل دولت نیست که یک رئیس جمهور داشته باشد و وزرا و همه تابع او باشند، مجلس متشکل از گرایش ها و ایده ها و تفکرها و سلیقه های مختلف است و هر نماینده هم در بیان نظرات خودش آزاد است، بنابراین اداره مجلس را نباید با اداره دستگاه های دیگر مقایسه کرد. در مجلس یک ساز و کارهایی مثل فراکسیون ها است که این را سر و سامان می دهد؛ ما کارهای فراکسیون اکثریت و فراکسیون انقلاب اسلامی را شروع کرده ایم و از زمانی که برنامه ها آن را آغاز کرده ایم، نظم در کارهای جمعی بیشتر شده است.

*چند ماهی از شروع مجلس می‌گذرد و در این چندماه مباحث سیاسی کم نبود به ویژه از جنس اختلافات حزبی و گروهی الان طیف های مختلف از جمله جبهه پایداری و طیف اعضای دولت نهم و دهم چقدر در تقابل با هیئت رئیسه یا ریاست مجلس هستند و این تقابل چقدر باعث می شود اختلافات همچنان مانند آتش زیر خاکستر داغ بماند ؟

در تقابل نیستند ولی همه پویایی مجلس به این است که بلوک های سیاسی مختلف در داخل جریان انقلاب وجود دارد و این باعث رشد یافتگی مسائل می شود، یعنی دیدگاه های مخالف و موافق مطرح و کامل می شود. اگر همه یکسان و یک نوع فکر کنند چندان پختگی در خروجی ها پیش نمی آید و دلایل مختلف را می پذیریم و می پسندیم اما این به معنای تقابل نیست. شما در هیچ کدام از مسائل اصلی تقابلی ندیدید، حتی در بحث انتخاب رئیس هم بعد از نظر فراکسیون بقیه کنار آمدند و خیلی راحت آن را پذیرفتند.

*یعنی یک حالت لجبازی وجود ندارد؟

خیر. همان دیدگاه های سیاسی نهایتا بعدا به جایی می رسد.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 2. مالیات بر خانه‌های خالی در ایستگاه آخر/ ایرادات شورای نگهبان رفع شد

 3. پرویز پورحسینی چشم از جهان فروبست/ وداع با بازیگر «کشتی آنجلیکا»

 4. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 5. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 6. رئیس سازمان اداری و استخدامی: هفته آینده اصل بر تعطیلی ادارات است

 7. حمله لفظی ترامپ به خبرنگار در کنفرانس خبری

 8. دستاوردهای ارزشمند متخصصان ‌ایرانی در اوج تحریم‌ / ایران جزو ‌بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوره جهان ‌شد‌

 9. کشوری که خشونت علیه زنان به وفور در آن یافت می‌شود!

 10. تصاویری از محل شهادت و ترور شهید فخری زاده

 11. سکانس بی نظیر از فیلم روز فرشته با بازی پرویز پورحسینی

 12. تغییر روند حضور کارکنان/ آیا تعطیلی برای همه است؟

 13. وزیر کار به رهبر انقلاب نامه نوشت: برنامه ایجاد نظام متمرکز تامین اجتماعی فوراً تقدیم رئیس جمهوری می‌شود

 14. صدای عادل فردوسی‌پور به تلویزیون برگشت

 15. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس: بیشترین امضاهای طلایی در وزارت جهاد صورت گرفته است/ ۲میلیون و ۳۰۰هزار تن نهاده دامی در کشور کمبود داریم

 16. بدترین و غیراخلاقی‌ترین سلفی دنیا؛ وقتی به پیکر مارادونا بی‌احترامی شد!

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 3. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 4. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 5. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 6. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 7. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 8. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 9. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 10. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 11. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 12. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 13. ملک زاده استعفا کرد

 14. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 15. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 16. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 17. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 18. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 19. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 20. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 21. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 22. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 23. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

 24. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

 25. قالیباف: پایه های اقتصاد داخلی ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 3. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 4. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 5. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 6. ویژگی‌های ناو اقیانوس‌پیمای سپاه + تصاویر

 7. سردار دهقان؛ اولین نامزد رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری/ نامه انتقادی همتی به روحانی/ اصلاح‌طلبان همچنان به‌دنبال تنش‌زدایی/ قالیباف از نامزدی در انتخابات منع شده است؟

 8. انتقاد سلیمی نمین از مقایسه ترامپ و میرحسین موسوی/ اصلاح‌طلبان از ائتلاف ظریف و لاریجانی حمایت می‌کنند؟/ نظر علی مطهری درباره رئیس‌جمهور نظامی

 9. محسن رضایی: یک قطعه زمین حق همه مردم است/ ناله‌های بانوی بندرعباسی، روح قانون اساسی را جریحه‌دار کرد

 10. قالیباف: قیمت مرغ به نماد ناکارآمدی تبدیل شده است/ دست روی دست گذاشتن تا لغو تحریم‌ها کارگشا نیست

 11. وصول شکایت از ملک‌زاده به‌دلیل "ارائه اطلاعات به بیگانگان"

 12. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

 13. روحانی: پایان دوران ترامپیسم یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران است/ دولت آینده آمریکا گذشته را جبران کند

 14. واکنش‌ اصلاح‌طلبان به فهرست محسن هاشمی برای انتخابات ۱۴۰۰/ حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف منتفی است؟

 15. ذوالنور: آقای روحانی برای دشمن فرش قرمز پهن نکنید/ به حضرت عباس هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست

 16. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 17. علی مطهری: رئیس جمهور نظامی یعنی قحط الرجال/ فکر نمی‌کنم ریاست جمهوری نظامیان مورد اقبال مردم باشد

 18. قالیباف:‌ به دنبال آن بودیم که کالاهای اساسی راحت‌تر و ارزان‌تر به مردم برسد/ مهم نیست این کار از سوی مجلس انجام می‌شود یا دولت

 19. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 20. طعنه روزنامه وطن امروز به دولت

 21. رضایی: سیاست‌های مسکن باید به سرعت اصلاح شود

 22. رئیس رسانه ملی: صداوسیما در راس اعتماد مردم قرار دارد

 23. روحانی: پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا فشار اقتصادی کم شود/ یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به ۳۰ میلیون نفر/ ممکن است تعطیلی‌ها ادامه یابد

آخرین عناوین