«سنن‌النبی»؛ علامه سیدمحمدحسین طباطبایی؛ ترجمه محمدهادی فقیهی؛ به کوشش سید هادی خسروشاهی؛ موسسه بوستان کتاب چرا باید «سنن‌النبی» را خواند؟

محمدرضا زائری،   3990807095 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

حوادث یازدهم سپتامبر كه بهانه تهدیدهای بزرگ و آسیب‌های سنگین برای مسلمانان و كشورهای اسلامی بود، درعین‌حال باعث جلب‌توجه جامعه جهانی به پیام قرآن و رسالت دین خاتم‌الانبیا شد و در مدتی كوتاه قرآن كریم بیشترین شمار چاپ و عرضه در کتاب‌فروشی‌های آمریكا را پیدا كرد و در سال‌های پس از آن موجی از گرایش به اسلام در كشورهای غربی به دنبال داشت

«سنن‌النبی»

مولف: علامه سیدمحمدحسین طباطبایی

مترجم: محمدهادی فقیهی

به کوشش: سید هادی خسروشاهی

ناشر: موسسه بوستان کتاب، چاپ نهم

224 صفحه، 29000 تومان

 

****

 

هر چه می‌گذرد، ضرورت شناخت شخصیت پیامبر اسلام و زندگانی و محتوای حقیقی رسالت آن حضرت بیشتر روشن می‌شود.از سویی توهین‌ها و جسارت‌هایی كه به بهانه آزادی بیان نسبت به ساحت قدسی رسول اكرم صورت گرفته و از سوی دیگر کارنامه‌ای سیاه از رفتارهای غلط و ناپسند كه به نام پیروان ایشان معرفی شده مانند دو لبه یك قیچی عمل کرده‌اند و بر مظلومیت او افزوده‌اند؛ اما وقتی خدا بخواهد چراغ نور خود را برافروزد، ابلیس و پیروانش هر چه بكوشند نمی‌توانند آن را خاموش كنند.

حوادث یازدهم سپتامبر كه بهانه تهدیدهای بزرگ و آسیب‌های سنگین برای مسلمانان و كشورهای اسلامی بود، درعین‌حال باعث جلب‌توجه جامعه جهانی به پیام قرآن و رسالت دین خاتم‌الانبیا شد و در مدتی كوتاه قرآن كریم بیشترین شمار چاپ و عرضه در کتاب‌فروشی‌های آمریكا را پیدا كرد و در سال‌های پس از آن موجی از گرایش به اسلام در كشورهای غربی به دنبال داشت. اكنون نیز توطئه‌ها و دشمنی‌های مكرر نسبت به رسول خدا، بی‌تردید توجه عمومی به آن حضرت را افزایش خواهد داد و زمینه‌ای برای مطالعه بیشتر درباره پیامبر را ایجاد خواهد كرد.

طبیعی است كه مطالعه و شناخت تاریخ زندگانی و سیره (رفتار و شیوه زندگی) پیامبر اكرم برای ما بیش از مخاطبان غیرمسلمان اهمیت دارد، زیرا از سویی پیامبر اكرم را معصوم می‌دانیم و بر اساس آیه شریفه «ماینطق عن الهوى» در كلام خداوند معتقدیم كه رفتار و گفتار او عین وحی الهی بوده و از سوی دیگر سخن و سیره آن حضرت یكی از منابع قانون‌گذاری و تشریع فقهی و استنباط حكم شرعی در اسلام است.

به همین سبب مسلمانان از همان ابتدای اسلام و در زمان حیات شریف ایشان نسبت به کوچک‌ترین رفتارها و ساده‌ترین سخنان پیامبر توجه داشتند و آن‌ها را ثبت و حفظ کرده‌اند -و گرچه متأسفانه پاره‌ای از این روایات به دلیل برخی مخالفت‌های سیاسی با ضبط احادیث در سال‌های بعد از بین رفته- اكنون مجموعه ارزشمندی از احادیث صحیح و قابل‌اطمینان از سیره حضرت در اختیار ماست.

در طول قرن‌های گذشته کتاب‌های متعددی نیز در این زمینه - یا حتى ظاهر و سیمای پیامبر اكرم با عنوان شمایل‌النبی- تألیف و منتشر شده كه با عنوان کتاب‌های سیره شناخته می‌شوند و برخی از آن‌ها مانند «سیره ابن هشام» شهرت بسیار دارند.

مهم‌ترین تفاوت کتاب‌های مختلف سیره - جدا از فاصله زمانی با صدر اسلام- رویكرد مؤلف در گزینش و ترتیب احادیث است، زیرا با وسواس و حساسیتی كه برخی از عالمان در تشخیص احادیث ضعیف یا غیرقابل‌قبول را دارند بسیاری از روایات جعلی یا مخدوش را نمی‌توانند بپذیرند و دقت بیشتری را در این زمینه لازم می‌دانند.

با این ملاحظه می‌توان گفت یكی از بهترین کتاب‌هایی كه در زمینه سیره پیامبر نوشته و به زبان فارسی ترجمه شده كتاب ارزشمند «سنن‌النبی» از مرحوم علامه طباطبایی است. آن دانشمند بزرگ كه از سویی فقیه و حدیث‌شناس بود و از سوی دیگر به‌عنوان یكی از برجسته‌ترین فلاسفه مسلمان معاصر رویكرد عقلی و فلسفی داشت، بسیار درباره پالایش احادیث حساس و جدی بود و حتى در دوره‌ای حاشیه‌نویسی بر بحارالانوار را آغاز كرد كه متأسفانه به دلیل برخی تنگ‌نظری‌ها ناكام و ناتمام ماند و شاید اگر آن كار سترگ و مهم انجام می‌شد، ارزش و اهمیتش از تألیف تفسیر المیزان بیشتر می‌شد.

گرچه علامه طباطبایی كتاب «سنن‌النبی» را طی دوران تحصیل در نجف اشرف و گویا برای استفاده شخصی خود نوشته است، اما با توجه به آن حساسیت و گزینشگری دقیق خود كوشیده تا نسخه‌ای قابل‌توجه از مجموعه روایات سیره به دست دهد. این كتاب بعدها به فارسی ترجمه شد و اكنون چند ترجمه خوب از آن موجود است كه یكی از آن ترجمه‌ها همین نسخه‌ای است كه به قلم مرحوم آیت‌الله فقهی و زیر نظر خود علامه انجام شده و بعدها مرحوم آیت‌الله سیدهادی خسروشاهی در بازنگری و بازنشر مجموعه آثار فارسی علامه طباطبایی آن را در ضمن این سلسله قرار داده‌اند.

مرحوم خسروشاهی در مقدمه خود بر این كتاب به دو نكته مهم نیز توجه کرده‌اند؛ نخست این‌که همه روایات سنن جنبه تشریعی ندارند و «به معنای دستورالعمل لازم‌الاجرا برای همیشه و همگان نیست» زیرا برخی از آن رفتارها بر اساس شرایط و اقتضائات و موقعیت خاص زمانی و مكانی خود از حضرت مشاهده شده -مثل غذا خوردن با دست- و حتى فرزندان معصوم پیامبر در موقعیت‌های دیگر رفتارهای متفاوت داشته‌اند.

دوم این‌که بسیاری از روایات سنن ضعیف یا مخدوش و به تعبیر ایشان «بی‌تردید از اسراییلیات و جعلیات» هستند و باید كنار گذاشته شوند. چرا كه در طول تاریخ بسیاری از این احادیث دچار تحریف و تصحیف شده‌اند و كار سترگ و حساس عالمان دینی پالایش و جداسازی این‌گونه روایات است.

مجموعه روایاتی كه مرحوم علامه طباطبایی از زندگی روزمره پیامبر خدا در كتاب خود آورده‌اند حوزه گسترده‌ای از شیوه غذا خوردن و خوابیدن حضرت تا دعاها و اذكار ایشان را دربر می‌گیرد و می‌تواند علاوه بر ترسیم چهره روشنی از رفتار رسول خدا، راهنما و الگویی برای پیروان ایشان باشد. هر چند نمی‌توان با قاطعیت ادعا كرد كه هر چه علامه طباطبایی در كتاب خود نقل کرده‌اند صد در صد مطمئن و صحیح است، اما تردیدی نیست كه اثر ایشان یكی از بهترین کتاب‌های سنن و ترجمه آن نخستین گزینه برای مخاطب امروز در زبان فارسی است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۶۳۷۱۶۲۲:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۸/۷
اسلام قربانی تروریسم است.
ناشناس۱۶۶۴۰۵۰۰۸:۴۹:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۸
کار از اینا گذشته جناب زائری عزیز تمام باورها و اعتقادات مردم را نابود کردید اما همچنان چشم بر واقعیتها بسته اید
ناشناس۱۶۶۴۱۰۵۰۹:۲۸:۱۵ ۱۳۹۹/۸/۸
آقای زائری اینکه گفته اید «بر اساس آیه شریفه «ماینطق عن الهوى» در كلام خداوند، معتقدیم كه رفتار و گفتار او عین وحی الهی بوده» ، صحیح نیست. چون این آیه در خصوص گفتار پیامبر در مقام ابلاغ و تشریع است نه تمام گفته های پیامبر (مثلاً اگر پیامبر(ص) به یکی از اصحاب گفت که آن لیوان آب را بده به من، قرار نیست حتماً این جمله را جبرئیل از طریق وحی به ایشان گفته باشد) در تواریخ و نیز در کتاب فروغ ابدیت (نوشته آیت الله سبحانی) نیز مواردی نقل شده که مردم از پیامبر(ص) سوال می کردند آیا این سخن (یا دستوری) که فرمودید وحی است یا نه؟ و ایشان می فرمودند خیر، وحی نیست، نظر خودم است.
ناشناس۱۶۶۴۱۷۴۱۰:۲۴:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۸
باورهای مذهبی و اعتقادات مان را به ما برگردانید
ناشناس۱۶۶۴۳۱۷۱۱:۴۵:۴۵ ۱۳۹۹/۸/۸
واقعا باید خواند این دولت و مجلس اینها را در دستور کار مراکز فرهنگی اموزشی قرار بدهد تا بسیاری از مشکلات مرتفع شود
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. چگونه پاسخ به ترور به رفع تحریم ها کمک می کند؟

 2. شهادت محافظان برای اعتلای نظام/ از محافظ «رهبر انقلاب» تا محافظ «رئیس جمهوری» و «حاج قاسم» + تصاویر

 3. تحریف آشکار توییت رهبر انقلاب در سی ان ان !

 4. داستان تخیلی سرقت ۵۰ هزار فایل مخفی هسته ای از تهران !

 5. دو بازداشت جدید در قوه قضائیه

 6. مخالفت دولت با مصوبه مجلس درباره لغو پروتکل الحاقی

 7. روحانی: پیش‌بینی‌ها نسبت به آینده اقتصاد کشور مثبت است/ تحریم‌کنندگان ناچارند از راه خود برگردند

 8. چه کسی سر میرزا کوچک خان را از تنش جدا کرد؟ + عکس

 9. کلیات طرح "اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها" تصویب شد

 10. سخنگوی دولت: مصوبه مجلس کمکی به لغو تحریم‌ها نمی‌کند/ مجلس نمی‌تواند به این موضوع ورود کند

 11. فریدون عباسی تهدید به افشاگری کرد/ در دولت یازدهم برای شهید فخری‌زاده مزاحمت ایجاد کردند

 12. شهید فخری‌زاده چگونه شناسایی شد؟

 13. اعطاى نشان خدمت به شهيد فخرى زاده توسط رئیس جمهور

 14. واکنش غریب‌آبادی به اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

 15. کمالوندی: اجرای پروتکل الحاقی مشکلی در برنامه غنی‌سازی ایجاد نمی‌کند/ احیای دو ماهه قلب رآکتور آب سنگین اراک

 16. اهواز در آب

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 3. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 4. چگونه پاسخ به ترور به رفع تحریم ها کمک می کند؟

 5. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 6. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 7. این تحلیل ها دام است !

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 10. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 11. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 12. وقتش که برسد خواهید دید ...

 13. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 14. رفتار دشمن را پر هزینه کنیم!

 15. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 16. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 17. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 18. سر چشمه شاید گرفتن به بیل ...

 19. شهادت محافظان برای اعتلای نظام/ از محافظ «رهبر انقلاب» تا محافظ «رئیس جمهوری» و «حاج قاسم» + تصاویر

 20. رهاشدگی بازارها و وعده‌های بی‌نتیجه/ در جنگ اقتصادی غرب وزارت صمت کجاست؟

 21. غذاخوری‌های دانشگاه‌های خارجی چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

 22. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 23. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

 24. آژانس اتمی: توقف بازرسی‌ها بردی نصیب ایران نمی‌کند

 25. رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 

آخرین عناوین