ثبت برند تجاری

گزارش بازرگانی،   3990806027

ثبت برند تجاری : اگر صاحب یک کسب و کار هستید یا به تازگی قرار است صاحب کسب و کاری شوید، حتما تا به حال ثبت برند شرکت به گوشتان خورده است و به همین دلیل نیاز به آموزش ثبت برند و لوگو و اطلاع از هزینه ثبت برند داشته باشید. برند در واقع هویت شغلی شما را نشان می دهد که اخذ آن برای کسب و کارها اهمیت بسیار بالایی دارد. مانند دیگر کارهایی که انجام آن ها به طی کردن روال اداری مربوط است، ثبت برند هم فراز و نشیب های زیادی دارد.

این روزها نام برند را به طور مکرر می شنویم. بسیاری از مردم به دنبال برند های شناخته شده و معروف هستند تا از آن ها استفاده کنند، زیرا به کیفیت این برندها اطمینان دارند. با توجه به این موضوع متقاضیان ثبت برند هم روز به روز در حال افزایش هستند، از این رو لازم است که اطلاعات کاملی را در رابطه با برند و مزیت های آن داشته باشیم.

چکیده بهترین مطلب راهنمای ثبت برند در سال 99 : راهنمای ثبت برند ثبتینو را هم حتما بخوانید.

ثبت برند چیست؟

اولین موضوعی که باید در رابطه با آن اطلاعاتی داشته باشید، معنی و مفهموم اصلی و کلی برند است. برند در حقیقیت نامی است که محصول خاصی یا خدمات خاصی با آن شناخته می شوند. به عنوان مثال همه ما شامپوهای گلرنگ را می شناسیم، یا همه ما با تاکسی های اینترنتی اسنپ آشنایی داریم.

در حقیقت نام گلرنگ و اسنپ نام برندهای این دو شرکت است. یعنی شرکت در حقیقت با نام های دیگری به ثبت رسیده است، اما با این نام ها در بین عموم مردم شناخته شده است. با توجه به همین موضوع به سادگی می تواند به اهمیت داشتن برند پی برد، اما باز هم برای آگاهی بیشتر در ادامه این موضوع را توضیح خواهیم داد.

برند چه ضرورتی دارد؟

خوب یکی از سوال هایی که برای بسیاری از افراد پیش می آید این است که چرا ما باید یک برند داشته باشیم؟ مگر این برند چه مزیت هایی را برای ما به دنبال دارد؟ توجه داشته باشید که برند در حقیقت نام تجاری شما است که با آن می توانید در بازار کار شناخته شوید. به عنوان مثال همان برندهای گفته شده در بالا را تصور کنید.

اسنپ نام برندی است که همه ما آن را شنیده ایم، خوب اگر این سرویس تاکسی تلفنی نامی نداشت، آیا باز هم به این صورن معروف می شود؟ آیا عموم مردم به سادگی آن را می شناختند؟ چند نفر حاضر بودند به جای استفاده از کلمه ساده اسنپ، کلمه سرویس تاکسی اینترنتی را به یاد بسپارند؟ آیا این سرویس با دیگر سرویس های تاکسی اینترنتی اشتباه گرفته نمی شد؟

با توجه به مطالب بالا باید بگوییم که داشتن یک برند به شما کمک می کند که در بین عموم مردم به سادگی شناخته شوید و این شناخته شدن در ادامه سود مالی بیشتری را برای شما به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل است که پیشنهاد می کنیم در همان ابتدای شروع فعالیت خود به دنبال ثبت برند هم برای خود باشید.

چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

خوب باز هم یکی دیگر از سوال هایی که برای افراد بسیاری پیش می آید، در رابطه با ضرورت ثبت برند است. بسیاری از متقاضیان ثبت یک برند با این سوال و ابهام رو به رو هستند که اصلا چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم برای آن که برند شما به طور انحصاری برای خود شما باشد.

در صورتی که برند خود را به ثبت نرسانید، هر کسی می تواند از آن استفاده کند، حال تصور کنید که رقیب های شما این کار را انجام دهند! یعنی هر چه برای برند خود زحمت کشیده اید، در یک روز هدر می رود و خوب چه کسی این موضوع را می خواهد؟ به همین دلیل باید برند خود را به ثبت برسانید تا هیچ کس اجازه استفاده از آن را نداشته باشد.

برای ثبت برند باید چه کارهایی انجام دهیم؟

حالا که با اهمیت ثبت برند به خوبی آشنا شده ایم، زمان آن رسیده است که بدانیم برای ثبت یک برند چه روندی را باید پیش بگیریم. در همان ابتدا به شما پیشنهاد می کنیم که برای ثبت یک برند خود شما اقدام نکنید، اگر چه ثبت اطلاعات در سامانه مالکیت معنوی به صورت رایگان انجام می شود، اما به آن معنی نیست که هر کسی تخصص انجام آن را دارد.

برای ثبت یک برند باید مراحل مختلفی را انجام داد و این کار برای افراد عادی کمی سخت است، به همین دلیل باید از شرکت های معتبر بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند. البته باز هم به شما توصیه می کنیم که برای انتخاب شرکت مورد نظر خود هم دقت بسیاری کنید، تا شرکت معتبر و مناسبی را انتخاب کنید.

در گام بعدی باید نام مناسبی را برای برند خود در نظر بگیرید. نام برند باید ساده باشد و معمولا اگر تک سیلابی باشد، بهتر و ساده تر در خاطر عموم مردم می ماند. البته نام یک برند به هیچ عنوان نباید تکراری باشد و البته نباید با دیگر برند های همان طبقه تشبه داشته باشد، به همین دلیل شما به استعلام برند هم نیاز خواهید داشت.

بعد از انتخاب نام باید متناسب با نوع فعالیت خود مجوزهای لازم را دریافت کنید، بدون وجود مجوزها عملا ثبت یک برند امکان پذیر نخواهد بود. البته باید توجه کنید که برای ثبت همه برندها هم مجوز لازم نیست. اگر در رابطه با این موضوع اطلاعاتی ندارید، پیشنهاد می کنیم که با کارشناس های موسسه ثبتی تماس بگیرید تا به طور رایگان شما را راهنمایی کنند.

در مرحله بعد باید یک لوگو یا علامت تجاری را برای خود طراحی کنید، البته احتمالا از شخص دیگری بخواهید که این طراحی را برای شما انجام دهد. ما در موسسه ثبتی خدمات طراحی لوگو و علامت تجاری را هم برای مشتری های خود در نظر گرفته ایم، تا در این رابطه هم هیچ مشکلی نداشته باشند.

در مرحله بعدی باید مدارک جمع آوری شده را به اداره مالکیت معنوی ارسال کنید و منتظر بررسی کارشناس های مربوطه باشید. بعد از آن که کارشناس ها مدارک برند شما را بررسی کردند و هیچ مشکلی نداشت، یک آگهی در روزنامه به چاپ می رسانید و به طور قانونی برند شما به ثبت رسیده است.

هزینه ثبت برند

هزینه و قیمت انجام یک کار از آن مواردی است که توجهات بسیاری را به سمت خود جذب می کند. به همین دلیل قبل از آن که برای ثبت یک برند اقدام کنید، باید در رابطه با هزینه های پرداختی آن هم اطلاعاتی داشته باشید، به همین دلیل در ادامه این موارد را شرح خواهیم داد.

 • هزینه ای که برای دریافت مجوزها (در صورت نیاز) پرداخت خواهید کرد.
 • هزینه ای که برای دریافت کارت بازرگانی (در صورت نیاز) باید بپردازید.
 • حق الثبت برند؛
 • به تعداد طبقات
 • حقیقی یا حقوقی بودن برند

بستگی دارد.

 • هزینه ای که برای انتشار آگهی پرداخت خواهید کرد،
 • تعداد کاراکتر
 • اندازه فونت
 • اندازه کادر
 • رنگی بودن فونت و کادر

بستگی دارد.

مراحل ثبت برند را می دانید؟

هماهنطور که در بالاتر توضیح دادیم، ثبت یک برند هم مانند هر کاری مراحل خاصی را دارد که باید آن را پشت سر بگذارید. قبل از هر چیزی لازم می دانیم به این موضوع بسیار مهم اشاره کنیم که ثبت یک برند پیچیدگی های خاص خود را دارد و به همین دلیل انجام آن به تخصص و مهارت بالایی نیاز دارد، در غیر این صورت با مشکل رو به رو خواهید شد.

به شما پیشنهاد می دهیم که مراحل ثبت برند خود را به یک شرکت معتبر بسپارید، کارشناس های شرکت ثبتینو با سابقه ای درخشان به بهترین شکل ممکن می توانند مراحل ثبت یک برند یا نام تجاری را برای شما انجام داده و پیگیری کنند. در ابتدا باید یک نام مناسب را برای برند خود انتخاب کنید.

نام اهمیت بسیار بالایی برای یک برند دارد، تصور کنید که محصول یا خدمت شما از این به بعد با همان نام معروف خواهد شد. البته از نام های تکراری نمی توانید استفاده کنید و نام کشور یا شهر خاصی را هم نمی توانید برای برند خود انتخاب کنید. روند انتخاب و استعلام نام اهمیت بسیار بالایی دارد و کارشناس های ثبتینو می توانند بهترین خدمات را به شما ارائه دهند.

بعد از آن که نام مناسبی را انتخاب کردید، باید به دنبال مدارک مورد نیاز باشید و آن ها را جمع آورید کنید. درد بعضی از موارد باید از سازمان یا اداره ای خاص مجوزی دریافت کنید، در این مرحله باید این مجوز ها را داشته باشید. بعد از جمع آوری مدارک مورد نیاز باید برای تکمیل اظهارنامه اقدام کنید.

اظهارنامه فرم مخصوصی است که چگونگی تکمیل آن هم اهمیت بالایی دارد، از این رو هر کسی قادر به تکمیل آن نخواهد بود. بعد از آن که اظهار نامه تکمیل شد، همراه با مدارک مورد نیاز به اداره مالیک معنوی ارسال می شود و بعد از آن باید منتظر باشید تا کارشناس های این سازمان برند شما را تائید کنند.

بعد از تائید کارشناس مربوطه باید یک آگهی در روزنامه رسمی منتشر کنید و ثبت برند خود را به اطلاع عموم برسانید. در صورتی که در نوبت اول آگهی نسبت به نام برند شما هیچ اعتراضی وارد نشد (معمولا اعتراضی انجام نخواهد شد) آگهی دیگری باز هم در روزنامه رسمی منتشر می شود و برند شما به طور رسمی به ثبت می رسد.

ثبت برند ثبتینو

به طور کلی باید بگوییم که هزینه ثبت برند ثبتینو برای هر کسی متناسب با شرایط برند آن با دیگری تفاوت هایی دارد، به همین دلیل نمی توانیم که هزینه ای را به طور ثابت بیان کنیم. البته باید بگوییم که در موسسه برای راحتی بیشتر مشتری ها فکرهای ویژه ای داشته ایم و اطلاع از هزینه ها هم یکی از همین فکر ها ست.

شما به سادگی می توانید با یکی از شماره های موسسه تماس بگیرید و شرایط برند خود را برای کارشناس های ما شرح دهید. کارشناس های ثبت برند ثبتینو علاوه بر اینکه راهنمایی های لازم برای ثبت بهتر و ساده تر برند را به شما ارائه می دهند، هزینه دقیق ثبت آن برند را هم برای شما محاسبه خواهند کرد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که فرصت را از دست ندهید و همین الآن با کارشناس های ثبت برند تجاری ثبتینو تماس بگیرید!

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

  2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

  3. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

  4. این یک یادداشت سیاسی نیست...

  5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

  6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

  7. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

  8. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

  9. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

  10. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

  11. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

  12. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

  13. وقتش که برسد خواهید دید ...

  14. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

  15. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

  16. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

  17. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

  18. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

  19. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

  20. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

  21. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

  22. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

  23. قالیباف: پایه های اقتصاد داخلی ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد

  24. صادرات پراید به اسپانیا/ خودروی ایرانی به ۹ کشور صادر می شود

  25. واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به ادعای ترور یک دانشمند هسته ای

  آخرین عناوین