ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

گروه جهان الف،   3990805045 ۳۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

دونالد ترامپ در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رژیم‌های مرتجع عربی را وادار به توافقی با صهیونیست‌ها کرد که با توجه به سابقه مصر و اردن در این زمینه عملا هیچ سودی برای اعراب ندارد.

ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

به گزارش الف به نقل از پایگاه خبری خلیج‌آنلاین، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در پایان دوره ریاست جمهوری خود توانست کاری که روسای جمهور پیشین ایالات متحده  انجام نداده بودند در مدت کمی به انجام برساند؛ امضای سه توافق عادی سازی میان رژیم های عربی با رژیم اشغالگر اسرائیل  می‌تواند دستاورد انتخاباتی بزرگی برای ترامپ باشد.

خلیج آنلاین نوشت: دونالد ترامپ در دوره اخیر پیشرفت بی‌سابقه‌ای در تاریخ روابط عربی با رژیم صهیونیستی داشته است؛ جایی که امارات و بحرین وسودان را وادار به امضای توافق صلح با این رژیم کرد. علاوه بر آن اخباری درباره آمادگی چندین کشور عربی دیگر از جمله عربستان سعودی برای انجام اقدام مشابه در رسانه‌های غربی منتشر شده است. در طول تاریخ درگیری اعراب و اسرائیل آمریکا تنها موفق به انعقاد دو توافقنامه صلح میان صهیونیست ها و کشورهای عربی شد.اولین مورد آن در سال ۱۹۷۹ میان مصر و رژیم صهیونیستی بود که به توافق «کمپ‌دیوید» معروف شده و دومین مورد آن با اردن در سال ۱۹۹۴ موسوم به توافق «وادی عربه» است.

پایگاه خلیج آنلاین گزارش داد که در طول سال‌های گذشته کشورهای عربی بنا به دلایل مختلف که بارزترین آن شرط اتحادیه عرب برای عقب نشینی رژیم صهیونیستی از اراضی اشغال شده در سال ۱۹۶۷ و برپایی دولت مستقل فلسطین در مرزهای مشخص شده در این سال و حل مشکل آوارگان فلسطینی است قادر به برقراری روابط رسمی و علنی با رژیم اسرائیل نبودند. در این میان دونالد ترامپ با هدف جلب آرای آمریکایی‌ها و به ویژه یهودیان این کشور کشورهای عربی را وادار به سازش با صهیونیست ها قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کرد.ترامپ در یکی از سخنرانی های خود در سپتامبر گذشته گفت که این توافق نامه ها نشان دهنده طلوع یک خاورمیانه جدید است و بسیاری از کشورهای منطقه این روند عادی سازی را دنبال خواهند کرد.

عبدالرحمان بلحاج منتقد اماراتی در گفتگو با خلیج‌آنلاین تاکید می کند که عادی سازی اعراب با رژیم صهیونیستی ۲۰ سال قبل از ورود ترامپ به کاخ سفید انجام شده بود؛ اما آنچه که رئیس جمهور آمریکا کشورهای عربی را وادار به آن کرد برقراری روابط با اسرائیل برای ایفای نقش بزرگ این رژیم در منطقه عربی و حوزه خلیج فارس بود.

به گفته این منتقد اماراتی آنچه که موجب موفقیت ترامپ در این روند شد تهدید رژیم‌های عربی به سلب حمایت خود از آنها بود. در واقع این کشورها همه چیز خود را در اختیار ترامپ قرار داده‌اند و از دست دادن ترامپ تهدید بزرگی برای رژیم های آنها به شمار می آید، به ویژه بعد از مشخص شدن جهت گیری‌های حزب دموکرات به سمت کشورهای حوزه خلیج فارس.

بلحاج در ادامه گفتگو با پایگاه خبری خلیج‌آنلاین گفت که در حال حاضر سه پروژه ژئوپلیتیک در منطقه وجود دارد که با یکدیگر رقابت می کنند: پروژه ایرانی و ترکی و صهیونیستی که آمریکا پشت پروژه صهیونیستی است.

وی افزود که در این میان محمد بن زاید ،ولیعهد ابوظبی و  رژیم های سازشکار عرب اردوگاه صهیونیستی را انتخاب کردند. در واقع امارات و عربستان و مصر  در تلاش برای مقابله با پروژه ترکی و ایرانی که منافع آمریکا یا همان پروژه صهیونیستی در منطقه را تهدید می‌کند هستند.

منتقد مذکور اماراتی اظهار داشت که علت موفقیت ترامپ در ایجاد توافق میان امارات و رژیم اسرائیل به دلیل وحشتی بود که بن‌زاید در مورد احتمال شکست رئیس جمهوری کنونی آمریکا در انتخاب پیش رو دارد.

به نوشته خلیج آنلاین مخالفان اماراتی معتقدند که در همه توافق‌ها میانه اعراب و رژیم صهیونیستی طرف ذینفع، صهیونیست‌ها هستند؛ چرا که علاوه بر دستاوردهای سیاسی این امر موجب حضور رسمی تل‌آویو در منطقه خلیج فارس که سرشار از منابع نفت و گاز است می‌شود و درهای امارات و سایر رژیم‌های عربی را برای شرکت‌های صهیونیستی باز می‌کند.توافق رژیم های عربی با تل آویو تحت حمایت ترامپ تنها  منطقه را به ویرانی می کشاند؛ زیرا سابقه توافق کشورهای عربی با رژیم اسرائیل نشان می‌دهد که اعراب هیچگاه در این توافق‌هاموفق نبودند بنابراین وضعیت امارات و بحرین نمی تواند بهتر از مصر و اردن شود.

به گزارش خلیج‌آنلاین در این میان ناظران معتقدند منافع کشورهای عربی که که تن به سازش با صهیونیست‌ها دادند هیچ اهمیتی برای ترامپ ندارد و او تنها در راستای منافع خود با هدف پیروزی در انتخابات پیش روی ایالات متحده اعراب را وادار به سازش با اسرائیل کرده است.

خلیج آنلاین افزود: در همین زمینه خلیل جهشان، مدیر اجرایی مرکز عربی در واشنگتن اعلام کرد که اعلامیه کاخ سفید درباره توافق صلح میان امارات و اسرائیل در واقع به شکل بیانیه انتخاباتی با هدف تقویت موضع ترامپ قبل از برگزاری انتخابات در نوامبر آینده بود. ترامپ تلاش کرد تا از طریق سازش امارات با تل‌آویو اردوگاه انتخاباتی خود را تقویت کند و در عین حال بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی را که با عتراضات و اتهامات فساد بی‌سابقه‌ای در اراضی اشغالی مواجه است نجات داد. توماس فریدمن نویسنده روزنامه نیویورک تایمز اخیرا توافق اعراب با رژیم اسرائیل را یک زلزله ژئوپلتیکی توصیف کرد که تنها اردوگاه حامیان آمریکا از آن سود می برند.

طبق گزارش پایگاه خبری خلیج‌آنلاین اعلام توافق میان سودان و رژیم صهیونیستی نیز از جمله تلاش های ترامپ در آخرین روزهای تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا بود. ترامپ در واقع قصد داشت نشان دهد اگر جو بایدن نماینده حزب دموکرات، رئیس‌جمهور آمریکا بود هرگز چنین توافق هایی به انجام نمی‌رسید.

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۶۲۴۷۲۰۹:۴۹:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۷
چرا تصور میکنید هر کاری که کشورهای عربی میکنند از سر اجبار و یا سرسپردگی است . یک درصد احتمال بدهید مصالح ملی خود را در نظر میگیرند .
ناشناس۱۶۶۲۶۲۹۱۱:۲۱:۱۴ ۱۳۹۹/۸/۷
مصالح ملی هیچ کشوری در خیانت به مردم منطقه خودش نیست. اسرائیل عامل ناامنی خاورمیانه است و از بین خواهد رفت.
ناشناس۱۶۶۲۹۰۷۱۳:۴۲:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۷
تمام کشورهای عربی دارن روابط دوستانه با اسرائیل برقرار می کنند و در حال نابودی است ؟؟
ناشناس۱۶۶۳۰۹۲۱۴:۵۴:۳۸ ۱۳۹۹/۸/۷
شاهنامه آخرش خوش هستش!
ناشناس۱۶۶۳۰۹۳۱۴:۵۵:۵۰ ۱۳۹۹/۸/۷
آن رژیم های عربی دارند در نقش ستاد انتخاباتی ترامپ عمل میکنند و قطعا چوبش رو خواهند خورد.
ناشناس۱۶۶۲۸۳۰۱۳:۱۵:۱۳ ۱۳۹۹/۸/۷
برخی کشورهای عربی منطقه گاو شیرده و تحت سلطه امریکا هستن.
ناشناس۱۶۶۳۳۸۵۱۷:۵۹:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۷
نمی‌دونم این چه منش و اخلاقی که که همه رو بد بدونی و خودت رو خوب
ناشناس۱۶۶۲۴۷۳۰۹:۵۰:۴۶ ۱۳۹۹/۸/۷
ترامپ وادارشون نکرد ما هولشون دادیم به دامن اسرائیل
ناشناس۱۶۶۲۹۱۹۱۳:۴۴:۴۲ ۱۳۹۹/۸/۷
ترامپ به صورت رسمی به کشورهای عرب خلیج فارس میگه " گاو شیرده" ما و سران اون کشورها هم بهش لبخند میزنند!
ناشناس۱۶۶۲۴۸۳۰۹:۵۷:۳۵ ۱۳۹۹/۸/۷
نقش ایران در راندن این کشور ها به سمت اسراییل بسیار موثر بوده است، وقتی افراد نفوذی در حکومت در رادیکال ترین شکل همه این کشور ها را ارعاب و تهدید میکردند فکر نکردیم در واقع به اسراییل خدمت میکنیم.
ناشناس۱۶۶۳۰۰۷۱۴:۱۶:۲۶ ۱۳۹۹/۸/۷
ایران هرگز کشورهای عربی منطقه را تهدید نکرده و نمی کند.
ناشناس۱۶۶۳۶۵۶۲۱:۱۳:۵۵ ۱۳۹۹/۸/۷
افکار عمومی اعراب و دنیا علیه ماست و بنفع اسرائیل و آمریکاست.
ناشناس۱۶۶۲۴۹۷۱۰:۰۵:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۷
ایران چگونه کشورهای عربی را به دامن اسرائیل فرستاد
ناشناس۱۶۶۳۰۱۴۱۴:۱۷:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۷
نتانیاهو: اصلاح طلبان بزرگترین سرمایه اسرائیل در ایران هستن.
ناشناس۱۶۶۲۵۰۸۱۰:۱۱:۲۲ ۱۳۹۹/۸/۷
این عربها ازاول صهیونیست بوده اند
ناشناس۱۶۶۲۷۴۸۱۲:۳۱:۵۱ ۱۳۹۹/۸/۷
این عربها مردمشون ارامشواسایش میخواهندوحکومتشون تامین کرده..
ناشناس۱۶۶۲۵۳۱۱۰:۳۰:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۷
کسی ، کسی رو وادار نکرده . اصلا کسی نمیتواند کسی را وادار به رابطه کند .
ناشناس۱۶۶۲۶۸۹۱۲:۰۲:۴۲ ۱۳۹۹/۸/۷
اتفاقا میشه ، هاشمی امام خمینی را وادار کرد تا ‌با صدام یزید کافر روابط برقرار کنه و صلح کنه
ناشناس۱۶۶۳۶۶۰۲۱:۱۷:۰۶ ۱۳۹۹/۸/۷
حالا خیلی بد شد با عراق صلح کردیم؟
ناشناس۱۶۶۲۵۴۸۱۰:۳۵:۳۹ ۱۳۹۹/۸/۷
عملکرد ایران بهترین و بزرگترین عامل نزدیکی اسرائیل با کشورهای عربی
ناشناس۱۶۶۲۶۰۱۱۱:۰۴:۲۷ ۱۳۹۹/۸/۷
سیاست های غلط ما ، اعراب رو هول داد سمت اسرائیل
ناشناس۱۶۶۲۶۲۳۱۱:۱۶:۱۱ ۱۳۹۹/۸/۷
سازش طرفین یک بازی برد - برد است
ناشناس۱۶۶۳۰۱۸۱۴:۱۸:۴۹ ۱۳۹۹/۸/۷
قرار بود برجام برد برد باشد اما به خسارت محض برای ایران تبدیل شد.
ناشناس۱۶۶۲۶۲۶۱۱:۱۷:۰۷ ۱۳۹۹/۸/۷
تا کی درگیری و کینه و فلاکت و بدبختی ؟
ناشناس۱۶۶۲۸۸۳۱۳:۳۶:۱۶ ۱۳۹۹/۸/۷
کسی که آغاز کننده تجاوز، غصب و درگیری بوده باید به آن پایان دهد. جای ظالم و مظلوم را عوض نکنید.
ناشناس۱۶۶۲۶۸۲۱۱:۵۹:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۷
سرزمین بنی اسرائیل که در قرآن اسمشون برده شد کجا خاورمیانه قرار دارد
ناشناس۱۶۶۲۹۰۹۱۳:۴۲:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۷
سرزمین آمریکا هم متعلق به سرخپوست هاست بهتره برن پس بگیرند. در ضمن در همان قرآن مجید علت آوارگی قوم بنی اسرائیل مشخص است.
ناشناس۱۶۶۳۱۱۲۱۵:۰۶:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۷
خوب برن کسی جلوشون نگرفته
ناشناس۱۶۶۲۷۲۰۱۲:۱۹:۱۱ ۱۳۹۹/۸/۷
اراده مردم این کشورها در سازش است
ناشناس۱۶۶۳۰۲۲۱۴:۲۰:۰۳ ۱۳۹۹/۸/۷
درس عبرت برجام این بود که هرگز به صلح با دولتهای بدعهد و خبیث نباید اعتماد کرد.
ناشناس۱۶۶۲۷۲۸۱۲:۲۲:۳۲ ۱۳۹۹/۸/۷
شما چرا تصورات و علایق خود را به همه تعمیم میدهید وقتی هم که رابطه نداشتن حکام مرتجع عرب بودن
سرلک۱۶۶۲۷۴۲۱۲:۲۸:۱۱ ۱۳۹۹/۸/۷
این کشورها تشخیص دادن رابطه با اسرائیل با منافع ملیشون سازگاره و ارتباط برقرار کردن، ما که اینهمه بر تقابلمون با غرب اصرار میکنیم چه چیزی عایدمون شده بجز تحریم و انزوای بین المللی؟
ناشناس۱۶۶۲۷۸۸۱۲:۵۸:۳۵ ۱۳۹۹/۸/۷
اعراب و یهودیها پسر عموی هم هستند و ملیت بر دین در بین آنها از اولویت برخوردار است. ایرانیها و ترکها با آنها همدین هستند ولی هم نژازد نیستند. در زمان صدر اسلام یهودیها در مدینه بودند و به نوعی هم وطن سعودیها هستند.
ناشناس۱۶۶۲۸۱۴۱۳:۰۷:۳۵ ۱۳۹۹/۸/۷
منافع ملیشون رو در نظر گرفتند در طول تاریخ ملتهای زیادی با تهاجم ملتهای غالب از بین رفتند این روند تاریخه چه بسا ملتهاییکه توسط همین اعراب از بین رفتند .
حسام۱۶۶۲۸۴۱۱۳:۲۰:۴۷ ۱۳۹۹/۸/۷
سابقه توافق کشورهای عربی با رژیم اسرائیل نشان می‌دهد که اعراب هیچگاه در این توافق‌هاموفق نبودند بنابراین وضعیت امارات و بحرین نمی تواند بهتر از مصر و اردن شود
ناشناس۱۶۶۳۷۵۳۲۳:۰۱:۵۷ ۱۳۹۹/۸/۷
پس چرا ناراحتید؟
ناشناس۱۶۶۲۸۴۲۱۳:۲۱:۱۹ ۱۳۹۹/۸/۷
کسایی که سیاستی مخالف شما دارند سرسپرده و رژیم هستند. به نظر شما کره شمالی هم رژیم هست؟؟؟
ناشناس۱۶۶۲۹۳۶۱۳:۴۹:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۷
آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. غلط کردنهای ترامپ را پای آمریکا ننویسید.
Mehrnegar۱۶۶۳۱۵۸۱۵:۲۸:۳۷ ۱۳۹۹/۸/۷
مطالب مفیدی بود‌.با تشکر از سایت الف
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

  2. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

  3. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

  4. این یک یادداشت سیاسی نیست...

  5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

  6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

  7. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

  8. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

  9. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

  10. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

  11. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

  12. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

  13. وقتش که برسد خواهید دید ...

  14. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

  15. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

  16. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

  17. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

  18. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

  19. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

  20. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

  21. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

  22. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

  23. قالیباف: پایه های اقتصاد داخلی ایران در شرایط تحریم محکم‌تر شد

  24. صادرات پراید به اسپانیا/ خودروی ایرانی به ۹ کشور صادر می شود

  25. واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به ادعای ترور یک دانشمند هسته ای

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

   2. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

   3. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

   4. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

   5. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

   6. واکنش سازمان ملل به ترور دانشمند ایران

   7. الحوثی: موشکی که آرامکو را هدف قرار داد، صددرصد ساخت یمن بود

   8. ۳ راهکار پیشنهادی کاترین اشتون به بایدن برای احیای برجام

   9. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

   10. چگونه ترامپ آمریکا را بی اعتبار کرد؟

   11. دغدغه‌های تل‌آویو در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ

   12. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

   13. الجزیره: خروج نظامی آمریکا، توازن قدرت را به نفع ایران تغییر می دهد 

   14. روحانی: بازکردن پای رژیم صهیونیستی عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد بود

   15. آمریکا پرتاب بمب هسته‌ای با جنگنده اف-۳۵ را تمرین کرد+فیلم

   16. هم‌زمانی سفر نتانیاهو به عربستان و حمله موشکی انصارالله به تاسیسات سعودی چه پیامی داشت؟

   17. قاضی‌زاده هاشمی: دانشمندان جوان ایرانی واکسن ملی کرونا را به زودی تولید می‌کنند

   18. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

   19. شکایت رژیم صهیونیستی از ایران به شورای امنیت

   20. قدردانی پامپئو از کویت به دلیل مشارکت در کارزار فشار حداکثری علیه ایران

   21. ترامپ، مشاور امنیت ملی پیشین خود را عفو کرد

   22. بازی مشترک سعودی-صهیونیستی برای رونمایی از توافق سازش

   آخرین عناوین