برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟

گروه اقتصادی الف   3990804070 ۲۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

عرضه ۶۰ درصد سهام عدالت، شائبه افزایش نرخ سود بانکی، عدم حمایت حقوقیها، سرنوشت نامعلوم سرمایه گذاری یک درصد از منابع صندوق توسعه و نامشخص بودن وضعیت اقداماتی مثل تعیین بازارگردان و فروش اوراق تبعی از جمله علل ریزش اخیر بورس است که باید چاره کرد.

برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟

به گزارش تسنیم، از اواخر مرداد ماه سال جاری شاخص بورس تهران به صورت یکپارچه در مسیر نزولی قرار گرفته است . در روزهای پایانی مرداد ماه شاخص بورس تهران با قرار گرفتن در محدوده 2 میلیون و 100 هزار واحد رشد قابل توجهی را نسبت به سنوات گذشته تجربه کرده بود اما وقوع یک سلسله تغییرات اساسی در سیاست‌های پولی و ... شاخص کل و همچنین شاخص هم وزن در مسیر نزولی قرار گرفتند.

متاسفانه باوجود حمایتهای لفظی مسئولان مرتبط و غیر مرتبط دولتی امروز شاخص کل بورس تهران محدوده 1 میلیون و 400 هزار واحد را نیز از دست داد و چشم انداز روشنی در حال حاضر برای بازگشت شاخص کل دیده نمی شود.

با وجود ریزش 40 درصدی در سال 82 و خاطره تلخ ریزش 35 درصدی در سال 92 اینبار فعالان بازار سرمایه که با پشتوانه اظهارات گاه و بیگاه مقامات دولتی قسمت مهمی از سرمایه خود را به این بازار وارد کرده اند حتی در بعضی موارد به صورت خوش بینانه تا بیش از 50 درصد شاهد کاهش ارزش دارایی خود در شرکتهای مختلف بورسی بوده‌اند.

 بررسی تصمیمات اتخاذ شده در بازه خرداد و تیرماه سال جاری می‌تواند به شفاف شدن دلایل ریزش بورس در مرداد ماه منجر شود. بعد از شیوع کرونا بانک مرکزی برای تامین مالی ارزان تر تسهیلات کرونایی اقدام به کاهش نرخ ذخیره قانونی و سود مازاد سپرده‌ها  کرد. به تبع این تصمیم نرخ بهره بین بانکی با افت قابل توجهی در محدود 8 درصد قرار گرفت. به واسطه این اقدام بانکها نیز نرخ سود سپرده را در محدود 15 درصد تنظیم کردند و همین عامل کافی بود تا فراخوان اولیه برای سرازیر شدن پولهای سرگردان به بازار سرمایه مورد حمایت دولت وارد شود.

علی سرزعیم اقتصادان در این خصوص می گوید،آنچه بر  آتش بی ثباتی بنزین ریخت تصمیم غیرمنتظره بانک مرکزی در کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی بود. در شرایط تورمی که نرخ واقعی بهره منفی بود منفی‌تر کردن آن تنها موجب شد تا سهم پول از نقدینگی افزایش یابد و عدم تعادل در بازارهای مذکور تشدید شود. به عبارت دیگر سیاست پولی و بانکی به جای اینکه پادچرخه عمل کند در جهت تشدید بی‌ثباتی عمل کرد و اینگونه بود که بازارها آتش گرفت و هیجان عجیبی در بازار سهام ظاهر شد.

اما در ادامه با کاهش التهابات موج اول کرونا  به واسطه  هشدارهای برخی از کارشناسان اقتصادی در خصوص رشد خارج از قاعده بورس رفته رفته سیاست پولی در مسیر عکس قرار گرفت. ابتدا نرخ کف کریدور به 14 درصد بازگشت و نرخ سود بین بانکی نیز در محدوده 18 درصد قرار گرفت. از سوی دیگر در سازمان بورس نیز شاهد اقداماتی نظیر کاهش سقف سرمایه‌گذاری‌ صندوقهای درامد ثابت در سهام و همچنین کاهش اعتبار خرید سهام بودیم. همه این عوامل باعث تغییر مسیر شاخص کل هم وزن در تیر ماه و شروع سقوط شاخص کل در مرداد ماه بود.

متاسفانه امروز سهامداران به واسطه اعتماد به برخی اظهار نظرها، بخش مهمی از سرمایه خود را از دست داده‌اند و با ایجاد نوعی پنیک  با وجود ارزنده شدن سهام ان هم با نرخ ارزی  که اخیرا 50 درصد رشد داشته شاخص کل همچنان در مسیر اصلاح قرار دارد.

در قسمت ابتدایی این گزارش به واکاوی دلایل اصلاح اولیه و تداوم آن به دلیل ترس عمومی سهامداران پرداخته شد. در ادامه تلاش میکنیم تمام راه حلهایی که برای عبور از شرایط فعلی و نگران کننده بورس تهران وجود داشته و بعضا از طرف فعالان و کارشناسان بازار سرمایه نیز مطرح شده را مرور و اقدامات متولیان دولتی نسبت به موارد مذکور را بازخوانی کنیم.

آزاد سازی سهام عدالت، هشدارهایی که نادیده گرفته شد

یکی از چالشهای اولیه بورس تهران در بهار امسال موضوع ازاد سهام عدالت بود. بر اساس سازوکار طراحی شده در سازمان خصوصی سازی و ستاد ازاد سازی سهام عدالت در وزارت اقتصاد تقریبا نیمی از 49 میلیون مشمول سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب کردند. بر این اساس با دستور رئیس جمهور در مرحله اول امکان فروش 30 درصد سهام عدالت برای این افراد فراهم شد. با توجه به اینکه شاخص بورس در ان مقطع  در مسیر  صعودی قرار داشت استقبال چندانی از ان نشد. چندی بعد رییس جمهور دستور ازاد سازی 60 درصد سهام عدالت را صادر کرد. این بار موضوع دارای پارامترهای جدیدی شده بود. رفته رفته بورس در مسیر نزولی قرار گرفت مشمولان با توجه به امکان فروش 60 درصد سهام خواستار عرضه  ان شدند.

وزارت اقتصاد که حالا در شرایط نا متعادلی قرار گرفته بود برای ایجاد ثبات و جلوگیری از عرضه ‌های ابشاری سهام عدالت، هرگونه عرضه  سهام را به بازار بلوکی منتقل کند. برررسیها نشان میدهد این روش ان طور که باید و شاید موثر نبوده  و وزارت خانه متولی نتوانتسه  اولا پیش بینی مشخصی از وضعیت  عرضه  سهام عدالت داشته باشد و در ثانی نظارت موثری در عرضه  بلوکی  این سهام نیز با ابهاماتی همراه بود.

شائبه‌های گاه و بیگاه  افزایش نرخ سود بانکی 

بعد از سقوط شاخص بورس در مرداد ماه بسیاری از فعالان بازار سرمایه ریشه اولیه التهاب و میل فروش در بازار را ناشی از افزایش  نرخ سود بانکی و بین بانکی دانستند. این موضوع به قدری جدی شد که نمایندگان  عضو  شورای  عالی بورس نیز به این بحث ورود کردند.
 محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس میگوید پس از رایزنی با مدیران بانک مرکزی، طرح افزایش نرخ سود سپرده های بانکی توسط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تکذیب شد.
از طرف دیگر خانکی از فعالان بازار تاکید دارد،در حال حاضر موضوع  افزایش  نرخ سود بانکی تکدیب شده است اما نکته حائز اهمیت موضوع افزایش نرخ سود بین بانکی است که ظاهرا از 20 درصد عبور کرده و این موصوع خبر خوشی برای بازار سرمایه نیست.
به گفته باغبانی از فعالان بازار سرمایه، به جای اظهار نظر بیهوده بایستی به این سوالات پاسخ داده شود؛ یک درصد منابع صندوق توسعه ملی چه شد؟چقدر سهام عدالت فروخته نشده داریم؟چند شرکت صندوق بازارگردانی تاسیس کردند؟چقدر سهام خزانه خریداری کرده و چقدر اوراق تبعی منتشر کردند. به نظر میرسد علاوه بر چالش سود بانکی و عرضه‌های آبشاری  سهام عدالت توجه به این موارد حائز اهمیت است.

سرنوشت نامشخص وعده حمایت از بازار با منابع صندوق توسعه ملی

چند هفته ای از وعده مسئولان  وزارت اقتصاد در خصوص حمایت از بازار سرمایه با سرمایه گذاری یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی میگذرد اما هنوز مشخص نشده به چه دلیلی در اجرای نهایی این حکم قانونی  تعلل صورت میگیرد. بعد از تداوم  ریزشها در بازار سرمایه امروز رییس هییت عامل صندوق تثبیت  بازار  اعلام کرده است،منابع مصوب از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه تزریق می‌شود .

محمد ابراهیم آقابابایی رئیس هیأت عامل صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: ابهاماتی در صندوق توسعه ملی درباره نرخ و مدت سپرده گذاری و شیوه باز پرداخت این منابع وجود داشت که قسمت عمده آن، مرتفع شده و ابهامات محدودی باقی مانده است که امیدواریم در چند روزه آینده، این اتهامات نیز برطرف شود.
در مرحله نخست، حدود هزار میلیارد تومان در صندوق تثبیت بازار سپرده گذاری می‌شود و این عدد تا سقف حدود 12 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

صندوق توسعه ملی باید این ابهام را رفع کند که نحوه بازپرداخت منابع به چه شکلی باشد که امیدواریم در چند روز آینده این موضوع محقق و منابع به بازار سرمایه تزریق شود.صندوق توسعه ملی باید مشخص کند که می‌خواهد در سود و زیان شریک باشد و یا این منابع به شکل تسهیلات با نرخ مشخص در اختیار بازار قرار گیرد.در اصل مصوبه تخصیص این منابع و همچنین مقدار آن، هیچ ابهامی وجود ندارد و مراحل آن در حال انجام است.

ماجرای حمایت نصفه و نیمه حقوقیها از بورس در شرایط حساس

لزوم حمایت حقوقیها که به اعتقاد بسیاری‌ ازفعالان‌حقیقی یک امر بدیهی تلقی میشود با فراز و نشیبهای جدی همراه بوده است.

امیر حسین قاضی زاده نائب رییس مجلس با اشاره به لزوم حمایت و عدم عرصه از سوی حقوقیها گفته بود،وقتی مصوبه‌ای قطعی شد ملزم به اجرای آن هستیم و همه باید آن را اجرا کنید نه این‌که منافع یک دستگاه یا یک شرکت را در نظر بگیریم. اینجا منافع ملی در میان است ممکن است منافع ملی با منافع اقتصادی مجموعه حقوقی متضاد باشد و یا آن را به طور کامل تامین نکند، ولی قابل قبول نیست که به خاطر منافع اقتصادی شرکت منافع ملی نادیده گرفته شود.

 مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه به صورت جدی به این موضوع ورود کرده و آیت‌الله رئیسی هم دستور دادند؛ ما این جلسه را برگزار کردیم تا به حرف‌های شما دوستان حقوقی گوش کنیم و نکات‌مان را به شما گفته و تاکیدات لازم را داشته باشیم پس بعدا گلایه نکنید که چرا مجلس شورای اسلامی برخورد می‌کند.

آیا تعیین بازارگردان التهابات بورس را کاهش  میدهد؟

وزیر اقتصاد اخیر اعلام کرده بزودی فرایند تعیین بازارگردان برای شرکتهای بورسی تکمیل خواهد شد. یکی از مهمترین اقدامات الزام سازمان بورس به وجود حداقل یک بازارگردان برای شرکت های فعال در بازار سرمایه بود.  بازارگردانی یک فعالیت تخصصی است. بازارگردانان، موسسات و نهادهایی هستند که مسوولیت تنظیم نوسانات قیمت و رساندن آن به سطح واقعی و نیز کنترل ریسک شرکت را در مواقع بحرانی بر عهده دارند.

 هدف اصلی بازارگردانی نه کسب سود، بلکه کاهش دامنه نوسانات قیمت و در واقع کنترل ریسک سهام، حفظ نقدشوندگی سهام و تنظیم جریان عرضه و تقاضای سهم در بازار است.  کارشناسان معتقدند طی سال های اخیر توجه چندانی به راه اندازی بازارگردانی نشده و تنها در زمان های بحران و ریزش بازار و با توجه به شرایط ایجاد شده به سمت استفاده از بازارگردان ها حرکت شده است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۵۸۶۳۴۱۹:۰۸:۵۷ ۱۳۹۹/۸/۴
باید تمامی راه های دلالی را بست و هر کس هم که دلالی کرد آنقدر مالیات بدهد که اصلا دلالی برایش سودی نداشته باشد و نقدینگی را بصورت تضمین حد اقلی به بورس هدایت کرد که مردم ترسی از سوخت شدن سرمایه های خود نداشته باشند در اینصورت هم تولید و اشتغال فعال خواهد شد..
ناشناس۱۶۵۸۶۴۱۱۹:۱۳:۱۸ ۱۳۹۹/۸/۴
با توجه به اینکه مردم بنا بر اعتماد به دولت پول و بسیاری سرمایه زندگیشان را به بورس آوردند و بسیاری الان سرمایه زندگیشان بر باد رفته ضمن اینکه اعتماد مردم به دولت از بین رفته لذا دولت برای اعتماد از دست رفته باید کاری کند که هم نقدینگی به سمت بورس بیاید و تولید اشتغال فعال شود و هم سیل نقدینگی در مسیر درست خودش قرار بگیرد
ناشناس۱۶۵۸۶۵۰۱۹:۲۸:۴۳ ۱۳۹۹/۸/۴
برای توقف سقوط بورس و بطور کلی سقوط اقتصاد به ته دره ، باید هجوم برد به سمت میز مذاکره با کدخدا
ناشناس۱۶۵۸۶۵۱۱۹:۳۰:۵۵ ۱۳۹۹/۸/۴
باید اون شرکت های حقوقی که به ثروت های نجومی رسیدن و سهامدران خرد را ورشکسته کردند حساب های آنان مسدود و معاملات آنها باطل و پول ها از آنها پس گرفته شود و باعث رونق مجدد دوباره بازار شود
ناشناس۱۶۵۸۶۸۰۲۰:۰۳:۵۳ ۱۳۹۹/۸/۴
بهترین کار این است همه آقایون دست اندر کار مرخص بفرمائید و افراد شایسته و با سواد را جایگزین نمایید همین
ناشناس۱۶۵۸۶۹۳۲۰:۱۶:۵۱ ۱۳۹۹/۸/۴
کار این بازار تمومه!
رضا۱۶۵۸۷۱۰۲۰:۲۹:۵۴ ۱۳۹۹/۸/۴
از مجلس و قوه قضاییه انتظار کمک می رفت که تاکنون هیچ دست آورد عملی دیده نشده. فقط وعده و وعید
ناشناس۱۶۵۸۸۵۸۲۲:۲۱:۳۶ ۱۳۹۹/۸/۴
فقط و فقط و فقط این دولت باید پایش را از توی بورس دربیاورد و آنرا رها کند. بورس ذاتش عرضه و تقاضاست و هر گونه دخالتی (بخصوص دخالتهای نابجا در آن ) وضع را بدتر میکند. فقط دست از سر ما بردارید. فقط!
ناشناس۱۶۵۸۹۰۷۲۳:۱۲:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۴
فقط باید دعا کرد
ناشناس۱۶۵۸۹۷۳۲۳:۴۶:۴۳ ۱۳۹۹/۸/۴
سهام عدالت در شرایط دشواری اقتصادی مردم باید آزاد میشد
ناشناس۱۶۵۹۰۲۳۰۰:۴۱:۵۱ ۱۳۹۹/۸/۵
باید شستا رو باز کرد تا شاخص بتونه اصلاح کنه شاخص رو شستا برده بالا حالا موقع پایین اومدن بسته است
ناشناس۱۶۵۹۰۷۱۰۱:۴۸:۰۹ ۱۳۹۹/۸/۵
چرا باید کاری کرد؟ همین الان شاخص کل ۱۳ برابر دو سال و نیم پیشه. اون موقع که داشت میرفت بالا باید جلوش گرفته میشد الان تنها کاری که میشه کرد گرون کردن دلاره که ارزش ریالی سهام حفظ بشه. همین کاری که دولت توی این ۴ ماه انجام داد. یعنی جیب همه رو خالی کنیم که یه عده ضرر نکنن
محمد۱۶۵۹۰۷۵۰۱:۵۴:۴۵ ۱۳۹۹/۸/۵
هیچ کدام از دلیل ها به موضوع اصلی نمی پردازد. بازار سهام دارد سقوط می کند چون باید سقوط کند بیت کوئین نیست بابا سهام است یک مقدار پول می دهید بخشی از یک شرکت رامی خرید. شاخص بوده 100 هزار واحد دلار بوده 4 هزار تومان. الان دلار شده 29 هزار تومان اگر ارزش شرکتها را دلاری فرض کنیم که البته بخشی از ارزش ریالی است باز هم می شود 7.2 برابر. نزدیک به 700 هزار واحد. حالا فلانی اینکار رو کرد اون یکی چی گفت دیگه چرت و پرت است. منطقی این است که تا 500 یا 600 هزار واحد تعدیل شود و اگر بایدن رای بیاورد و دلار پایین تر بیاید تا 400 هزار واحد هم جا دارد.
ناشناس۱۶۵۹۰۸۰۰۲:۰۷:۰۸ ۱۳۹۹/۸/۵
برای اقتصاد باید برنامه بلند مدت و با ثبات داشته باشیم، نه باری به هر جهت
ناشناس۱۶۵۹۱۰۸۰۴:۱۶:۱۳ ۱۳۹۹/۸/۵
بجای دخالت های بیشتر، دولت سیاستهایش را درست کند.
ناشناس۱۶۵۹۱۱۸۰۶:۰۵:۵۳ ۱۳۹۹/۸/۵
چگونه است که همه ..ش مردم عادی آسیب ببینند و دلالان هر روز چاق تر و به ناحق متمول تر شوند و هرگز هم مشخص نمی‌شود این افراد چه کسانی هستند و همیشه آخرالامر به یک پیرزن هشتاد ساله و چند کارتن خواب منتهی میشوند .. و یا مردم هنگامیکه تنها پس اندازشان را در مؤسسات قرض الحسنه ای که مجوزش را خود بانک مرکزی داده و با نصب یک تابلوی بزرگ بر سردر آن ؛ مردم بیچاره و بی پناه را بسوی خود جذب میکند و عده ای سرمایه مردم را خوردند و گویا هیچ اتفاقی نیفتاده ؛ و یا سرمایه گذاری در شرکت پدیده که با اینهمه تبلیغات عظیم و با مجوز از صدا و سیما مردم را بسوی خود کشاند و دوباره جیب مردم را خالی کرد باز هم معلوم نشد مقصر چه کسانی هستند ؟! و یا بورس که همه دارایی و دار و ندار مردم را .. ناجوانمردانه و سود های بالا از جیب مردم خارج کرد و آنها را با زشت ترین شیوه در منجلابی از زیان رها کرد ؛ آیا با اینهمه انتظار دارید خداوند رحمتش را از آسمان نازل کند و هیچ بلایی نازل نشود ؟! اگر میخواهید بلای گرانی و کرونا هرچه زودتر دفع شود ؛ حق مردم را بدهید و مردم عادی را هرچه زودتر راضی کنید البته مردم عادی را نه سرمایه داران را راستی چرا هیچگاه علاج واقعه را قبل از وقوع نمی‌کنند ؟!!
ناشناس۱۶۵۹۱۹۶۰۷:۵۷:۱۰ ۱۳۹۹/۸/۵
خداوند لعنت کند مسببین روند کاهشی بورس
ناشناس۱۶۵۹۲۳۶۰۸:۳۲:۲۰ ۱۳۹۹/۸/۵
خودکشی !!!!
ناشناس۱۶۵۹۲۵۱۰۸:۴۴:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۵
مجلس ونمایندگان که مرتب از حربه سقوط بورس علیه دولت استفاده می کنند چرا عملا کاری برای بورس انجام نمیدهند؟
ناشناس۱۶۵۹۲۶۶۰۸:۵۲:۳۹ ۱۳۹۹/۸/۵
کاری لازم نیست کرد. بگذارید بورس خودشو اصلاح کنه و سهام به ارزش واقعی خود برسه. تمامی محدویت ها و سقف روزانه و هفتگی و .. رو هم بردارید .
ناشناس۱۶۵۹۲۹۱۰۹:۰۵:۴۰ ۱۳۹۹/۸/۵
هرچه مسئولان بگویند باید برعکس آن عمل کرد. هیچ اعتمادی به ..شان نکنید. سرمایه مردم را به فنا دادند و هنوز ساکت نمی شوند.
ناشناس۱۶۵۹۳۲۹۰۹:۲۹:۴۳ ۱۳۹۹/۸/۵
علت اصلی بازی های سیاسی هست
ناشناس۱۶۵۹۵۴۰۱۱:۲۶:۲۹ ۱۳۹۹/۸/۵
مسئولین بی لیاقت و..
ناشناس۱۶۵۹۶۲۳۱۲:۰۹:۲۱ ۱۳۹۹/۸/۵
همه چیز گفته میشه غیر از دلایل اصلی
م۱۶۵۹۸۵۱۱۴:۰۱:۲۵ ۱۳۹۹/۸/۵
خیلی ضرر کردیم بخدا
ناشناس۱۶۶۰۳۶۲۱۹:۲۸:۰۰ ۱۳۹۹/۸/۵
راهکار اینست زمانی که بدون هیچ گونه دلیل اقتصادی از جمله افزایش تولید و بهره وری منابع و صادرات و ..و صرفا بر اساس تغییرات نرخ ارز. قیمت سهام به دست عده ای سفته باز به صورت بادکنکی افزایش داده میشود . مسوولین مرتبط به مردم هشدار دهند و ممانعت از ورود افراد غیر حرفه ای کنند نه اینکه هیجان زده شوند و افزایش قیمت سهام و رونق بورس را به عنوان شاخص عملکرد مطلوب اقتصاد اعلام و از آن حمایت کنند ،!!! چقدر گفتیم و نوشتیم کو‌ گوش شنوا
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 2. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 3. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 4. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 5. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 6. ضرغامی: روحانی رفت!

 7. کرونا در کشور رکورد زد/ واکنش حسین شریعتمداری به مخالفین طرح صیانت/ توضیحات واعظی درباره تاخیر روحانی در دیدار با رهبری/ پیش‌بینی عنابستانی درباره فیلترنشدن اینستاگرام

 8. وقتی برای آمریکا سلاح اتمی بر کرونا ترجیح دارد

 9. زنگنه: دولتی به مظلومیت دولتهای تدبیر و امید نبود

 10. پرداخت مطالبات معوقه ٨ ساله بازنشستگان

 11. حسین شریعتمداری: «همه یا هیچ» یعنی در جا زدن!

 12. جهانگیری: هیچ کس از ما نپرسید چگونه نفت فروختید

 13. روحانی: توافق برای برجام با معیار فرمایشات مقام معظم رهبری قابل اجراست/ مصوبه مجلس مانع است

 14. صالحی: در دوران روحانی از منجنیق فلک سنگ فتنه می‌بارید

 15. ۹خبر درباره حقوق/ نوبخت: باید شخصی را برای فوق‌العاده ویژه فرهنگیان توبیخ می‌کردم

 16. محسنی اژه‌ای: ۳ ماموریت مهم قوه قضاییه برای رسیدگی سریع به پرونده‌های فساد اقتصادی، پرونده‌های کثیرالشاکی و تعیین تکلیف بازداشت‌های موقت

 17. اعتبار ۷۰۰ میلیاردی بنیاد برکت برای تأمین لوله‌های آبرسانی به خوزستان

پربحث‌های هفته

 1. احکام «فوق العاده ویژه معلمان» اصلاح شد/ اعمال تغییرات در حقوق مرداد فرهنگیان

 2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 3. ما منافق نیستیم؛ منتقدیم!  

 4. صیانت از کدام حقوق کاربران؟!

 5. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 6. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 7. نه می‌بخشیم نه فراموش می‌کنیم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. واکنش شریعتمداری به تهدید اسراییل/ این چراغ سبز، قرمز می شود اگر ...

 12. پیشنهاد تعطیلی ۲ هفته ای کشور فردا بررسی می‌شود

 13. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. خداوند بر پیشوایان واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند

 16. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 17. چرا مردم ادعاهای دروغ را باور کردند/طراحان طرح «صیانت از فضای مجازی» قائل به اهمیت افکار عمومی نیستند

 18. درباره شروط جدید آمریکایی‌ها برای احیای برجام

 19. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 20. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 21. ... از طلا بودن پشیمان گشته ایم!

 22. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 23. عذر خواهی روحانی / ذوالنوری: رئیسی به دنبال توافق خوب است / رسیدن واکسن‌های چینی

 24. واکنش رضا کیانیان به پاسخ قالیباف: با طرح شما قدرتمندان قدرتمند تر و مردم فقیر تر خواهند شد/ دنیای مجازی هم در کنار دنیای واقعی از مردم دریغ خواهد شد

 25. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  آخرین عناوین