راهبرد تسلیحاتی ایران پس از پایان تحریم ها چیست؟ 

گروه سیاسی الف،   3990730133

رییس امور بین الملل وزارت دفاع راهبرد تسلیحاتی ایران پس از پایان تحریم ها را تشریح کرد.

به گزارش الف امیر محمد احدی مشاور راهبردی و رییس امور بین الملل وزارت دفاع در گفتگو با برنامه «بحث روز» رادیو ایران با اشاره به ابعاد پایان تحریم تسلیحاتی ایران گفت: تحریم تسلیحاتی ایران از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران آغاز شد و در جنگ تحمیلی به اوج خود رسید و کشورهای غربی و شرقی همگی ایران را تحریم کردند. البته ما هیچ گاه از تحریم ها استقبال نمی کنیم اما واقعیت این است که همین تحریم ها باعث رشد و پیشرفت صنایع دفاعی کشور شد. امروز که خوشبختانه تحریم تسلیحاتی پایان یافته فرصت های جدیدی برای کشور ایجاد شده است.

وی ادامه داد: ما در حوزه خرید و صادرات تسلیحات تحریم بودیم و غربی ها علاوه بر حوزه دفاعی به دنبال تاثیرگذاری بر اقتصاد و سیاست ایران۴ بودند اما تیرشان به سنگ خورد و به هدف خود نرسیدند.


امیر احدی در خصوص خودکفایی ایران در حوزه تولیدات دفاعی اظهار داشت: همان طور که امیر حاتمی وزیر دفاع هم قبلا اشاره کردند ما امروز بیش از 90 درصد از تسلیحات نظامی را در داخل تولید می کنیم و از این به بعد برای تامین آن 10 درصد دیگر هم مشکلی نخواهیم داشت. البته این به معنی آن نیست که برای همه آن 10 درصد قرارداد امضا کنیم بلکه قراردادهای جدید بر مبنای نیازها و اولویت بندی دقیق خواهد بود.

وی افزود: طبق برآوردها ایران این ظرفیت را دارد که در بین 10 کشور برتر جهان در حوزه تامین تولیدات نظامی قرار بگیرد. تولیدات نظامی ایران در حوزه های رزم زمینی، هوایی،دریایی و موشکی برای دنیا جذابیت دارد و بسیاری از قراردادها از پیش از بیست و هفتم مهر آماده شده و به امضا رسیده اند اما برای احترام قوانین بین المللی توافق کردیم که اجرای آن ها به پس از پایان رسمی تحریم تسلیحاتی موکول شود.

رییس امور بین الملل وزارت دفاع  با اشاره به ناکامی آمریکا در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران یادآور شد: در مرداد امسال قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نتوانست از سد شورای امنیت بگذرد و رسوایی و شکست بزرگی در کارنامه رژیم تروریست آمریکا ثبت شد. تنها یک کشور کوچک به نام جمهوری دومنیکن همراه با آمریکا رای داد و سایر کشورها با زورگویی و قلدری این کشور مخالفت کردند که خود نشانه انزوا و افول قدرت آمریکا در جهان است.


امیر احدی با مقایسه هزینه های ایران و عربستان در حوزه نظامی گفت: در سال 2019 میلادی هزینه خرید تسلیحات نظامی عربستان سعودی 67 میلیارد دلار بوده است این در حالی است که هزینه های ایران در حوزه نظامی بسیار کمتر از این میزان است و ما با تکیه بر توان بومی توانسته ایم به این پیشرفت ها دست پیدا کنیم. کشور فروشنده موشک و هواپیماهای پیشرفته می تواند آنها را به کنترل خود درآورد و اگر رژیم صهیونیستی و آمریکا به برخی کشورهای منطقه حمله نظامی کنند آنها قادر نیستند از خود دفاع کنند.


به نتیجه رساندن سامانه پدافند موشکی باور373 تنها از کشورهای ابرقدرت برمی آید


سردار محمد عزیزی دلشاد رییس اداره تحقیقات و امور صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح که مهمان تلفنی برنامه «بحث روز» بود درباره اهمیت پایان تحریم تسلیحاتی ایران اظهار داشت: اهمیت پایان تحریم تسلیحاتی در این است که از این به بعد کشورهایی که در دنیا خواستار استفاده از تجهیزات نظامی ایران هستند به صورت قانونی می توانند با ایران تعامل کنند.


وی با اشاره به پیشرفت های ایران در حوزه دفاعی عنوان کرد: به نتیجه رساندن سامانه ای مانند سامانه پدافند موشکی باور373 در دنیا تنها از کشورهای ابرقدرت برمی آید و این مسئله که ایران علی رغم تحریم ها توانسته به این سامانه بی نظیر دست یابد برای بسیاری از کشورها جذابیت دارد. حقیقتا هر آنچه که در بخش دفاعی کشور به دست آورده ایم حاصل پیروی از فرامین فرمانده معظم کل قوا و مجاهدت ها و رشادت های فرماندهانی است که می توان در مورد آنها ساعت ها صحبت کرد و مستندها ساخت.

 

سردار عزیزی دلشاد در پایان گفت: اگر مقامات ارشد نظامی کشور به این تصمیم برسند که باید برخی از تجهیزات خریداری شوند این اتفاق خواهد افتاد اما آنچه که موجب خشنودی ماست این است که ما اکنون می توانیم تولیدات داخلی را به سایر کشورها صادر کنیم. توانمندی های علمی و فناورانه کشور بر خلاف تلاش های دشمنان شاهد رشد و پیشرفت بوده و جوانان این مرز و بوم در عرصه های گوناگون می درخشند.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 2. پوپولیسم برجامی !

 3. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 4. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 5. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

 6. ضعیف‌کشی !

 7. انتقاد تند نماینده بافق از رئیس مجلس

 8. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 10. پندارهای طبری!

 11. سناریوهای هالیوودی علیه ایران

 12. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 13. جهانگیری: عده‌ای در تلاش‌اند به جامعه القا کنند دولت ضعیف است/ اقتصاد ایران با بیماری‌های مزمن روبرو است

 14. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

 15. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 16. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 17. چرا ماجرای «ترامپ» تازه شروع شده است؟

 18. ملک زاده استعفا کرد

 19. وزیر بهداشت: خواهید دید در عرصه تولید واکسن چه معرکه ای رقم می زنیم

 20. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 21. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

 22. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 23. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 24. برندگان و بازندگان مناقشه اخیر قره‌باغ

 25. بررسی امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران ظرف هفته‌های آینده از سوی ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

 2. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 3. پندارهای طبری!

 4. سناریوهای هالیوودی علیه ایران

 5. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 6. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 7. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 8. برندگان و بازندگان مناقشه اخیر قره‌باغ

 9. ظریف: بایدن با سه فرمان اجرایی می‌تواند همه تحریم‌ها را لغو کند/ بیش از ۳۰ سال است که بایدن را می‌شناسم

 10. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

 11. ویژگی‌های ناو اقیانوس‌پیمای سپاه + تصاویر

 12. انتقاد سلیمی نمین از مقایسه ترامپ و میرحسین موسوی/ اصلاح‌طلبان از ائتلاف ظریف و لاریجانی حمایت می‌کنند؟/ نظر علی مطهری درباره رئیس‌جمهور نظامی

 13. محسن رضایی: یک قطعه زمین حق همه مردم است/ ناله‌های بانوی بندرعباسی، روح قانون اساسی را جریحه‌دار کرد

 14. نماینده مجلس: رئیس جمهور می‌تواند اما نمی‌خواهد مشکلات را حل کند/ در دادگاه صالحه انقلابی باید پاسخگوی عملکرد خود باشید

 15. وصول شکایت از ملک‌زاده به‌دلیل "ارائه اطلاعات به بیگانگان"

 16. روحانی: دولت به‌دنبال کاهش قیمت‌ها است/ آمریکا به دنبال ایجاد قحطی در کشور بود

 17. واکنش‌ اصلاح‌طلبان به فهرست محسن هاشمی برای انتخابات ۱۴۰۰/ حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف منتفی است؟

 18. واکنش امام جمعه بندرعباس نسبت به تخریب خانه یک بانو در این شهر

 19. بیادی: ترامپ رأی آورد، اما دموکرات‌ها تقلب کردند/ پایان آذر ورق سیاسی برمی‌گردد

 20. انتقاد علی مطهری از بی‌تدبیری دولت در آبان ۹۸/ طبری: در منزل آملی لاریجانی بازداشت شدم/ روایت قوچانی از دیدار با کروبی/ منصوبان رهبری از نامزدی در انتخابات منع شده‌اند؟

 21. ذوالنور: آقای روحانی برای دشمن فرش قرمز پهن نکنید/ به حضرت عباس هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست

 22. نظر صریح سردار قاآنی درباره مذاکره ایران با آمریکا /گذشت زمانی که آنان بزنند و ما دفاع کنیم

 23. علی مطهری: رئیس جمهور نظامی یعنی قحط الرجال/ فکر نمی‌کنم ریاست جمهوری نظامیان مورد اقبال مردم باشد

 24. ماهشهر، یک سال پس از وقایع اعتراضی/ مردم اعتراض‌شان برای کار بود

 25. طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی اصلاح شد

آخرین عناوین