رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

گروه اجتماعی الف،   3990730044 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

این روزها  رکوردهای تازه ای از قربانیان کرونا در ایران ثبت می شود. مردم و دولت به عنوان دو عنصر تعیین کننده در مهار یا گسترش این بیماری شناخته می شوند اما به اعتقاد برخی کارشناسان و حتی مقام های بهداشتی، این دولت است که با کناره گیری از مداخله موثر خود در این شرایط نقش نظارتی و حمایتی خود را برای مهار این بحران به طور کامل ایفا نمی کند.

رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

به گزارش الف، مجموع جان باختگان این بیماری به بیش از ۳۱ هزار نفر رسیده و آمار روزانه قربانیان کرونا نیز از مرز 300 فوتی در روز گذشته است. بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. استان‌های هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار گرفته‌اند.

حتی مقامات رسمی وزارت بهداشت هم تاکید دارند که عمق بحران فعلی، بسیار بیشتر از آمار و ارقام های رسمی است که اعلام می شود. به طور مثال، رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با صراحت تاکید می‌کند: «آمار واقعی مبتلایان و فوت‌شدگان کرونا نسبت به آمار اعلام شده در رسانه‌ها، حتی به دو و نیم برابر هم می‌رسد.»

دولت چطور  می‌توانست به مهار کرونا کمک کند؟

در این اوضاع و احوال وخیم، برخی کارشناسان تاکید دارند که سیاست های دولت به عنوان یکی از دو عنصر تعیین کننده در مهار کرونا نتوانسته است تاکنون در کنترل این پاندمی موثر باشد.

دکتر هوشنگ سیانکی، متخصص اقتصاد سلامت در گفتگو با الف، تاکید می کند: «در همه کشورهایی که موفق به مهار نسبی کرونا شده اند، دولت توانسته است نقش مهمی در کنترل بحران داشته باشد. هرچقدر هم که مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی اقدام کنند، همواره در هر جامعه ای یک گروه ناهمراه پیدا می شوند که پروتکل ها را نادیده بگیرند. وظیفه دولت دقیقا این است که همین جمعیت ناهمراه را از طریق فرهنگ سازی یا اعمال جریمه به مسیر همراهی با مردم بکشاند، اما در کشور ما این نقش دولت به خوبی ایفا نشده است.»

او یادآور می شود: «فقط دولت است که می تواند پروتکل های دقیقی برای سفرهای بین شهری ابلاغ کند، اما بعد از گذشت بیش از هفت ماه از بحران کرونا همچنان پروتکل ویژه ای در خصوص سفرها نداریم. حتی شاهد هستیم که برخی محدودیت های موقت برای کنترل سفرهای غیرضروری هم به خوبی اجرا نمی شود. حال در چنین شرایطی معلوم است که در نبود پروتکل های شفاف برای سفرها، عده ای به شهرهای دیگر بروند، زیرا هیچ مانعی را در پیش روی خود نمی بینند. اگر نظارت دقیقی صورت می گرفت و دولت به نقش نظارتی خود به درستی عمل می کرد، بخش زیادی از این سفرها نیز کنترل می شد. یعنی اگرچه بخشی از مردم نیز در بروز شرایط فعلی کرونا مقصر هستند، اما نقش دولت در بحرانی شدن موج سوم کرونا، بیش از نقش مردم است، چون قدرت تصمیم گیری و اعمال قانون و جرایم در دست دولت قرار دارد.»

سیانکی با اشاره به وضعیت وخیم ارائه خدمات در نظام سلامت، خاطرنشان می کند: «نظارت ضعیف بر اجرای پروتکل های بهداشتی موجب شده است که فشار کاری کادر درمان بیشتر شود. الان در شرایطی قرار داریم که جامعه پزشکی در حال پرداخت هزینه کم کاری سایر نهادهای ناظر و مسئول است. اینکه توان نظام سلامت را بی نهایت فرض کنیم و فکر کنیم که همواره کادر درمانی وجود دارد که مراقب بیماران مبتلا به کرونا باشد، این تفکر کاملا غلط و بسیار آسیب زننده است. در صورت افزایش بیش از حد مراجعان اصلا دور از انتظار نیست که مراکز درمانی، بخصوص در کلانشهرها نتوانند پاسخگوی بیماران مبتلا به کرونا باشند.»  

چرا به این نقطه بحرانی رسیدیم؟

 با وجود انتقاداتی که نسبت به عملکرد دولت در حوزه کنترل کرونا وجود دارد، برخی از کارشناسان هم معتقدند که برخی از تبعات و عوارض شرایط فعلی، ارتباطی به عملکرد دولت ندارد.

دکتر محمود صابریان، کارشناس مدیریت مالی در گفتگو با الف، عنوان می کند: «بخشی از تبعات کرونا در بین اغلب کشورها مشترک است و نباید فکر کنیم که این شرایط وخیم فقط گریبانگیر ما شده است. در همه کشورها با شیوع کرونا شاهد موج بیکاری، سقوط بازارهای مالی و به خطرافتادن معیشت مردم بودیم. کشور ما نیز از این شرایط مستثنی نبود. نکته مهم اینجاست که کشورهایی با وضعیت اقتصادی بهتر، موفق شدند که حمایت بیشتری از مردم و نظام سلامت داشته باشند. در نتیجه در اغلب این کشورها، کرونا با تبعات کمتری خودنمایی کرد.»

او یادآور می شود: «البته این حرف به این معنا نیست که دولت در حوزه مدیریت کرونا کاملا درست عمل کرده است، بلکه حرف این است که بخشی از تبعات فعلی کرونا اجتناب ناپذیر است. یعنی در صورت روی کار بودن هر دولتی، بخشی از پیامدهای فعلی کرونا اتفاق می افتاد. با این حال، در بسیاری از حوزه ها مثل حمایت از اقشار محروم، دولت نتوانسته است به نقش حمایتی خود عمل کند. خیلی از مردم مجبور هستند که از سیستم حمل و نقل عمومی شلوغ و ناایمن استفاده کنند تا به محل کار بروند. خیلی ها روزمزد هستند و برای درآمدزایی روزانه مجبور هستند در محیط های پرخطر حاضر باشند. حمایت مالی از این گروه از شهروندان برای کنترل بهتر کرونا انجام نشد.»

صابریان تصریح می کند: «عملکرد دولت در بخش نظارت های بهداشتی می توانست بسیار بهتر از این باشد. تشدید نظارت ها به بودجه مضاعفی هم نیاز نداشت و بار مالی چندانی به دولت تحمیل نمی کرد، اما سطح نظارت ها برای کنترل بازارها، سفرها و تجمعات چندان کارآمد نبوده است. جریمه کردن افرادی که ماسک نمی زنند نیز فعلا در حد حرف باقی مانده است. در این بین باید در نظر داشت که اتفاقا برخلاف باور عمومی هرچقدر آمار فوتی های کرونا بیشتر شود، به همان نسبت هم میزان آسیب دیدن بازارهای مالی و تجاری بیشتر می شود. فقط در شرایط باثبات و ایمن است که بازارها رشد می کند. وقتی موج ابتلا به کرونا به مرز غیرقابل کنترل برسد و ترس عمومی فراگیر شود، آن وقت میزان مراجعه عمومی به اغلب بازارها نیز کاسته خواهد شد و موج ورشکستگی بازارها تشدید می شود.»

در شرایطی که موج سوم کرونا زبانه می کشد و برخی کارشناسان نسبت به احتمال وقوع 600 فوتی روزانه کرونا در هفته های آینده هشدار می دهند، افزایش نقش نظارتی و حمایتی دولت می تواند موجب شود که زیرساخت های نظام سلامت حفظ شود و آمار قربانیان روزانه کرونا به مرز سه رقمی شدن نرسد. 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۵۲۸۶۵۱۱:۱۳:۰۹ ۱۳۹۹/۷/۳۰
یه سوال روحانی دیگه باید چکار کنه که استیضاح بشه؟
تبریزی۱۶۵۳۱۰۹۱۴:۳۶:۱۲ ۱۳۹۹/۷/۳۰
باید صبر کنه تا دوره ریاست جمهوریش تموم بشه. اون موقع خطاهاش به اندازه ای می شه که مجلس می تونه استیضاحش کنه.
ناشناس۱۶۵۳۲۹۰۱۶:۵۷:۰۱ ۱۳۹۹/۷/۳۰
تمام متولیان فعلی در سختی‌های تحمیل شده بر مردم سهیمند
ناشناس۱۶۵۲۸۹۳۱۱:۴۱:۲۰ ۱۳۹۹/۷/۳۰
اگر دولت و‌ شخص روحانی فرصت اسفند را از دست نمیداد وضع اینگونه نبود افتتاح اتوبان و تشویق سفر در شب عید؟؟؟
ناشناس۱۶۵۳۴۲۴۱۹:۲۵:۲۲ ۱۳۹۹/۷/۳۰
متاسفانه الان طوری شده که اگر کسی مسافرت نرود و بنزین مصرف نکند بنزین مازاد داخل کارتش را میسوزانند و این تشویقی است برای رفتن به سفر!
ناشناس۱۶۵۲۹۱۶۱۲:۰۴:۰۶ ۱۳۹۹/۷/۳۰
چیزی که مشخص همه چیز دست دولت نیست ! نیروی انتظامی زیر نظر دولت نیست که جاده ها رو کنترل کنه یا ارتش زیر نظر دولت و ...
ناشناس۱۶۵۲۹۸۴۱۲:۵۵:۵۰ ۱۳۹۹/۷/۳۰
بی اطلاعی ظاهرا طبق قانون سالهاست نیروی انتظامی زیر نظر وزارت کشور و دولت است پس الان هم میتوانند مسافرت را منع کنند اگر دولت دستور دهد
ناشناس۱۶۵۲۹۲۳۱۲:۰۸:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۳۰
همه مشکلات کشور ناشی از دولت است؟
ناشناس۱۶۵۳۰۱۵۱۳:۳۱:۳۶ ۱۳۹۹/۷/۳۰
همه مشکلات کشور ناشی از وضع تحریم های جناب ترامپ است
ناشناس۱۶۵۳۱۱۲۱۴:۳۹:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۳۰
آقایون برای فرار از مسئولیتهای خود، دیواری کوتاهتر از دولت پیدا نکرده اند. تازه توهین به رئیس جمهور پی گرد ندارد یا به عبارت دیگر مجاز است مگر اینکه ایشون شکایت کند!
ناشناس۱۶۵۳۲۳۸۱۶:۱۹:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۳۰
یعنی روحانی با وجود طرفدارهایی مثل تو بایدم آنقدر به خودش امیدوار باشه
امیر۱۶۵۲۹۷۳۱۲:۴۹:۴۱ ۱۳۹۹/۷/۳۰
هر مریض کرونایی برای دولت بار مالی داره . واقعا دولت ما انقدر درایت نداره که تو تمام خیابون ها ماسک رایگان بده به مردم و هرکس نزنه و بازداشت کنه ؟ شاید هم دولت رو ماسک هم داره سود.. مثل بقیه چیز ها . گرچه فقط دولت های سالم میتونن نظارت سالم هم داشته باشند . فقط کشورهایی که دولت های سالم دارن تونستن مردم و با خودشون همراه کنن . آقای الف چاپ کن نترس
ناشناس۱۶۵۲۹۸۰۱۲:۵۳:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۳۰
حتی مقام معظم رهبری هم همه را به اطاعت از ستاد ملی مقابله با کرونا دعوت کردند. ریاست این ستاد هم با خود رئیس جمهور است.ولی بسیار مستاصل عمل می کند و بسیار دیر راه چاره می کند. در کشور ما تعطیلات زیاد است و تا هم تعطیلات می شود یک عده به سفر می روند. دولت باید محدوده سفر را تا پایان کرونا محدود به داخل استان ها کند. واگن مترو و اتوبوس را زیاد کند و اگر توانایی اینکار را ندارد باید ناچارا طرح ترافیک را که فقط منبع درامد برای شهرداریست را تا پایان کرونا بردارد.از حقوق های نجومی برای مدت 3 ماه کم کند و به مردم یک وام 5 میلیونی بدهد که تا 2 هفته بیرون نیایند.80 درصد اعتبارات کشور در دست دولت و وزراست و اینکه می گویند اختیارات نداریم را باور نمی کنیم.چرا که شاهد پرداخت های نجومی و ثروت هنگفت برخی نزدیکان دولتی هستیم.مدارس هم باید تعطیل شود و اینکه اختیاری شده است در هیچ کشوری که قرمز باشد اختیاری نیست.مراکز آموزشی سراهای محله و باشگاه های ورزشی که گاها مخفیانه باز است باید نظارت بیشتری شود
ناشناس۱۶۵۲۹۹۱۱۲:۵۹:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۳۰
نامگذاری سال جاری یک ماه بعد از آغاز فاجعه کرونا صورت گرفت و ضرورت داشت در کنار "تولید"، "سلامت" نیز در انتخاب نام لحاظ میشد
ناشناس۱۶۵۳۱۰۶۱۴:۲۹:۳۹ ۱۳۹۹/۷/۳۰
موقع اختیارات همه صاحب قدرت واختیار هستندولی هنگام مسئولیت همه پا پس میکشند.
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 2. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 3. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 4. صادرات پراید به اسپانیا/ خودروی ایرانی به ۹ کشور صادر می شود

 5. ویژگی‌های ناو اقیانوس‌پیمای سپاه + تصاویر

 6. حجت‌الاسلام راستگو درگذشت

 7. وصول شکایت از ملک‌زاده به‌دلیل "ارائه اطلاعات به بیگانگان"

 8. واکنش‌ اصلاح‌طلبان به فهرست محسن هاشمی برای انتخابات ۱۴۰۰/ حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف منتفی است؟

 9. ذوالنور: آقای روحانی برای دشمن فرش قرمز پهن نکنید/ به حضرت عباس هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست

 10. رئیس رسانه ملی: صداوسیما در راس اعتماد مردم قرار دارد

 11. پنج سال سعی و خطا برای اصلاح مجوزهای کسب و کار

 12. واکسن روسی ضد کرونا مقرون به صرفه‌تر از نمونه‌های آمریکایی است

 13. چنگیز جلیلوند بر اثر کرونا درگذشت

 14. دوبله‌های ماندگار چنگیز جلیلوند

پربحث‌های هفته

 1. پوپولیسم برجامی !

 2. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 3. نوبخت: مردم به جای اعانه و یارانه، خواهان رفع تحریم‌ها هستند

 4. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 5. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

 6. ضعیف‌کشی !

 7. انتقاد تند نماینده بافق از رئیس مجلس

 8. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 9. پندارهای طبری!

 10. وعده قاطعانه فرمانده هوافضای سپاه: از آمریکا انتقام می گیریم

 11. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 12. سناریوهای هالیوودی علیه ایران

 13. بعضی ها برابرترند!..

 14. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 15. جهانگیری: عده‌ای در تلاش‌اند به جامعه القا کنند دولت ضعیف است/ اقتصاد ایران با بیماری‌های مزمن روبرو است

 16. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

 17. احمد توکلی به سوگ نشست

 18. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 19. چرا ماجرای «ترامپ» تازه شروع شده است؟

 20. ملک زاده استعفا کرد

 21. وزیر بهداشت: خواهید دید در عرصه تولید واکسن چه معرکه ای رقم می زنیم

 22. از «شنبه» سریال تکراری روحانی برای مردم

 23. ایرانی‌ها ۲ برابر دنیا مرغ می‌خورند

 24. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 25. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

  2. ضعیف‌کشی !

  3. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

  4. بعضی ها برابرترند!..

  5. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

  6. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

  7. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

  8. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

  9. تعطیلی ۱۵۰ شهر و کلانشهر از روز شنبه به مدت ۲ هفته/ منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز

  10. ... یارب مباد کس را مخدوم بی عنایت

  11. ۹ دلیل "کاهش فرزندآوری در ایران" + جدول

  12. درخواست احمد توکلی از رئیسی: با دست اندرکاران فاسد پرونده هفت‌سنگان سریعتر برخورد کنید

  13. تجمع وکلای شیراز در اعتراض به یک طرح مجلس

  14. رئیس دیوان عالی کشور‌: اجرای عدالت مسامحه‌پذیر و نفوذ‌‌پذیر نیست/ قضات در صدور احکام برای مردم خرج‌تراشی نکنند

  15. نمکی: چهار واکسن کرونای ایرانی در آستانه آزمایش انسانی است

  16. «فرید نجفی» سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت شد/ نمکی: تراوشات غیرعالمانه تیم قبلی تکرار نشود

  17. جزئیات فعالیت کارمندان بخش «دولتی» و «خصوصی» در تعطیلات دوهفته‌ای

  18. اولین محدودیت‌ کرونایی لغو شد!

  19. ماهشهر، یک سال پس از وقایع اعتراضی/ مردم اعتراض‌شان برای کار بود

  20. اقدام تازه پلیس برای دستگیری و استرداد "خاوری" به کشور

  21. رئیس قوه قضاییه: پالس‌های غلط به آمریکا، پیام ملت ایران نیست/ لبخند آمریکایی‌ها حلاوتی در کام ما ایجاد نخواهد کرد

  22. واکنش شدید استاندار هرمزگان به حادثه تخریب منزل زن سرپرست خانوار

  23. وصول ۴۰ شکایت از معاون مستعفی وزارت بهداشت

  24. شاید زمان عبور از «عند المطالبه» و «عند الاستطاعه» باشد

  25. توضیح آموزش و پرورش درباره فیش حقوقی یک معلم طلبه

  آخرین عناوین