محسن هاشمی: شهرداری لحاف و تشک بیندازد جلوی ریاست‌ جمهوری تا پولش را بگیرد!

گروه اجتماعی الف،   3990729104

مدیران شهری بارها هشدار داده اند که وضعیت حمل و نقل عمومی حاد است و از طرفی دولت هزاران میلیارد تومان به شهرداری بدهکار است. امروز محسن هاشمی پیشنهاد داد که مدیران شهرداری برای دریافت پول بروند و پشت در ریاست جمهوری لحاف و تشک بیندازند.

محسن هاشمی: شهرداری لحاف و تشک بیندازد جلوی ریاست‌ جمهوری تا پولش را بگیرد!

فارس نوشت: مدیران شهری بارها تأکید کرده‌اند که وضعیت حمل و نقل عمومی در تهران حاد شده است و باید هر چه سریع‌تر برای آن فکری کرد. دولت سهم قانونی خود را در توسعه و پرداخت یارانه بلیط مترو و اتوبوس پرداخت نمی‌کند. از سوی دیگر با توجه به شرایط کرونا، درآمد شهرداری به شدت کاهش پیدا کرده است. 

افزایش دوباره کرایه ها منتفی شد

مدیران شهری برای جبران بخشی از خسارت خود تصمیم گرفتند که دوباره کرایه حمل و نقل عمومی را افزایش دهند، اما این موضوع از سوی اعضای شورای شهر رد شد و معتقد بودند که عددی که بخواهیم از شهروندان بگیریم خیلی زیاد نیست و مشکلی از حمل و نقل عمومی را برطرف نمی‌کند و بهتر است که دولت به وظایف خود عمل کند.

سالهاست که دولتی‌ها به وظایف خود به درستی عمل نکرده‌اند و کلان‌شهر تهران با دو معضل آلودگی هوا و ترافیک دست و پنجه نرم می‌کند و اخیراً هم که موضوع کرونا اضافه شده و عدم رعایت فاصله اجتماعی در سیستم حمل و نقل عمومی باعث شیوع کرونا می‌شود. 

مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران به اهمیت توسعه حمل و نقل عمومی اشاره می‌کند و می‌گوید مسئله حل و نقل عمومی مهم است و یکی از مطالبات جدی شهروندان است. امروزه رفع مشکل ترافیک و آلودگی هوا 80 درصد مطالبات مردم را تشکیل می‌دهند. شهروندان باید در نزدیکی محل کار خود به یکی از مدل‌های حمل و نقل عمومی دسترسی داشته باشد تا از خودروی شخصی استفاده نکنند. 

تجمع مردم در فضای حمل و نقل عمومی باعث شیوع بیشتر کرونا می‌شود

وی با تأکید بر اینکه در شرایط کرونایی قرار داریم گفت: تجمع مردم در فضای حمل و نقل عمومی باعث شیوع بیشتر کرونا می‌شود و همچنین حمل و نقل مدرن و آسان می‌تواند از ابتلای بیشتر جلوگیری کند.

در گذشته مسئولیت توسعه حمل و نقل عمومی با دولتی‌ها بود، اما چند سالی است این وظیفه به شهرداری‌ها واگذار شده است و قرار شد براساس قانون، دولت براساس وظایف خود نیمی از هزینه‌ها را پرداخت کند و در یارانه بلیط مترو هم کمک کند. البته در سال‌های اخیر دولت به تکالیف خود چه در بحث توسعه و چه در بحث یارانه بلیط به درستی عمل نکرده است و همین امر باعث بروز مشکلات فراوانی شده است. 

دستگاه‌های حفاری که بیکار افتاده اند

از سال 96 که مدیریت پنجم شهری فعالیت خود را آغاز کرده است، به گفته محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، یک کیلومتر مترو هم در پایتخت ساخته نشده است و دستگاه‌های حفاری مدرنی که برای کندن تونل‌های مترو و ساخت سازه تونل در دوره گذشته تأمین و به کشور وارد شده بود، الان سه سال است که بیکار افتاده، در حالی که اصولاً ساخت تونل مترو بسیار کم‌هزینه است و مشکل مالی یا اجرایی ندارد. 

وی به بحث کرونا و سیستم حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: مهمترین مسئله در پیشگیری از مدیریت کرونا، جلوگیری از ازدحام در سیستم حمل و نقل عمومی است و اگر به همین شکل کمبودها باقی بماند، باید برای هر اتوبوس یا واگن که ممکن است یک فرد مبتلا در آن باشد، ضریب 10 را در شیوع کرونا درنظر گرفت. 

در سه سال اول مدیریت شهری اتفاقی در توسعه حمل و نقل عمومی رخ نداد. با وجود اینکه روابط دولت و شهرداری در سه سال گذشته خوب بوده است، اما دولت کمکی به مترو نکرده است. البته از تیرماه سال جاری به دلیل برخی مسائل از جمله ملک جماران (ملکی که متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری بود و شهرداری تخلفات آن را تخریب کرد) از حضور شهردار در جلسات هیأت دولت ممانعت شد و تا این لحظه هم شهردار به جلسات دعوت نمی‌شود. 

یکی از دغدغه‌های اصلی در کلان‌شهر تهران، حمل و نقل عمومی است و باید برنامه‌ریزی مناسب برای آن صورت گیرد و همچنین تأمین لازم صورت گیرد. البته شهرداری تهران هم امسال به درستی تجهیز منابع نکرده است، چرا که به دلیل کرونا دچار مشکلات مالی شده است. 

حمل و نقل عمومی یکی از مهمترین دغدغه‌های مدیریت شهری است

افشین حبیب‌زاده عضو شورای شهر تهران می‌گوید: حمل و نقل عمومی یکی از مهمترین دغدغه‌های مدیریت شهری است و باید برای این منظور برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد تا بتوانیم بهره‌وری لازم را ایجاد کنیم. 

دولت هزاران میلیارد به شهرداری تهران بدهکار است و تاکنون بخش عمده‌ای از بدهی‌های خود را پرداخت نکرده است.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران می‌گوید: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، به گونه‌ای ‌نیست که دولت بدهی چند هزار میلیاردی خود به شهرداری را پرداخت کند. 

دولت حتی درآمدهای حاصل از جرائم راهنمایی و رانندگی را به درستی پرداخت نکرد

وی ادامه داد: دولت حتی درآمدهای حاصل از جرائم راهنمایی و رانندگی را که باید 60 درصد آن به شهرداری پرداخت کند به درستی انجام نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه درآمدهای حاصل از پارک حاشیه‌ای هم باید به خزانه واریز شود و از جمله درآمدهای شهرداری محسوب می‌شود، گفت: ‌متأسفانه شهرداری باید دوره بیفتد که پول خودش را دریافت کند. یارانه بلیط مترو و اتوبوس در سال‌های گذشته به درستی پرداخت نشده است و شهرداری دچار مشکل است. 

با توجه به اینکه بارها اعلام شده وضعیت سیستم حمل و نقل عمومی خوب نیست، مدیران شهری هم می‌گویند که دولتی‌ها به ما پول نمی‌دهند و حتی برای این منظور جلسات متعددی با مسئول دولتی برگزار کردم و خروجی مناسبی نداشته است. البته دولت امسال اجازه انتشار یک‌هزار و 500 میلیارد اوراق مشارکت سال 98 را به شهرداری داد که البته به دلیل عدم تأمین وثیقه شهرداری هنوز این پول از بانک آزاد نشده است. 

مدیران بروند لحاف و تشک پشت در ریاست جمهوری بیندازند

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران امروز به مدیران حمل و نقل پیشنهاد کرد به به پیشنهاد حسن رسولی مبنی بر اینکه بروند برای تحقق وعده‌ها جلوی وزارتخانه‌ها بخوابند عمل کنند. 

وی ادامه داد: تاکنون هیچ‌یک از مطالبات شهرداری از دولت محقق نشده است. 

هاشمی تأکید کرد: شهرداری لحاف و تشک بیندازد جلوی ریاست‌جمهوری تا پولش را بگیرد. 

دولتی‌ها عملاً به شهرداری پولی نمی‌دهند و در حال حاضر وضعیت در سیستم حمل و نقل عمومی بحرانی است. 

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران امروز گفت: این روزها کشور شرایط خاصی را طی می‌کند، البته در تمام دنیا به دلیل کرونا وضعیت خاص شده است. 

وی به وضعیت ایران اشاره کرد و گفت: وضعیت  تحریم‌ها، تعطیلی یکسری از کسب و کارها باعث بروز مشکل شده است و شرایط در دولت خوب نیست. 

خدا کرمی با تأکید بر این موضوع که شرایط در حوزه حمل و نقل عمومی سخت‌تر شده است گفت:‌ تهران پایتخت است و جمعیت بالایی دارد. قطعاً دولت باید به وظایف خود عمل کند.

وضعیت ناوگان مترو و اتوبوس خوب نیست و باید نوسازی شوند

وی به تورم افسارگسیخته اشاره کرد و گفت:‌ وضعیت ناوگان مترو و اتوبوس خوب نیست و باید نوسازی شود. هزینه نگهداری بالاست و دولت به تکالیف خود عمل نمی‌کند.

عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: اقشار کم‌درآمد از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند و بهتر است که دولت در این زمینه به وظیفه خود عمل کند. 

وی با تأکید بر این موضوع که امروز با افزایش نرخ دوباره حمل و نقل عمومی در شورا مخالفت کردیم، گفت: شرایط ما هم خوب نیست، دولت باید در بخش حمل و نقل سرمایه‌گذرای کند، قطعا بازدهی آن بیشتر خواهد بود. 

دولت سهم شهرداری از بودجه کرونا را پرداخت کند

خداکرمی به بدهی‌هایی که دولت به شهرداری دارد اشاره کرد و گفت: بهتر است این بدهی‌ها پرداخت شود و همچنین از بودجه‌ای که برای کرونا پیش‌بینی شده، سهم شهرداری پرداخت شود. ما هم شرایط خوبی نداریم. 

عدم حضور شهردار در جلسات دولت یک اسیب است

وی به عدم حضور شهردار در جلسات هیأت دولت اشاره کرد و  گفت: این موضوع هم یک آسیب است که شهردار در جلسات حضور ندارد. دولت اگر واقعاً برایش پایتخت مهم باشد باید هزینه را پرداخت کند، چرا که بسیاری از سازمان‌های دولتی در تهران قرار دارند و دولتی‌ها باید هزینه حضور خود را پرداخت کنند. 

وی به پیشنهادی که امروز محسن هاشمی برای انداختن لحاف و تشک پشت در دولتی‌های برای دریافت پول داده بود اشاره کرد و گفت: به نظرم باید این کار را انجام بدهند چرا که مدیران شهری از هر راهی برای دریافت پول به دولتی‌ها مراجعه کردند و فکر می‌کنم یکی از راه‌ها انداختن لحاف و تشک است، شاید نتیجه‌بخش باشد. 

براساس این گزارش، وضعیت حمل و نقل عمومی بحرانی شده است و مدیران شهری حتی هشدار داده‌اند که شاید بخشی از سیستم متوقف شود. دولتی‌ها به وظایف قانونی خود عمل نکرده‌اند. مدیران شهری بارها اعلام کرده‌اند رایزنی صورت گرفته است ولی پاسخ مناسب دریافت نکرده‌اند. امروز رئیس شورا پیشنهاد دادکه بهتر است برای گرفتن پول، مدیران لحاف و تشک پشت در ریاست جمهوری بیندازند تا بتوانند بخشی از مطالبات خود را دریافت کنند. 

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  7. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  8. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  9. عکسی زیبا از جواد فروغی

  10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  11. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  12. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  13. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

  14. کارِ کیست؟!

  15. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  16. دو كلمه با ظريف و روحانی

  17. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

  18. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

  19. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  20. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  21. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  22. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  23. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  24. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

  25. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

   2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

   3. آقای مهندس ، آقای دکتر!

   4. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

   5. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

   6. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

   7. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

   8. خود کرده را هنوز تدبیر هست!

   9. دردسرهای طولانی شدن تحصیل مجازی در کرونا

   10. جمعی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد مقابل مجلس تجمع کردند

   11. دوستی‌های درازمدتی که جای خود را به ازدواج داده‌اند

   12. رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به علت ابتلا به کرونا درگذشت

   13. مدیران آینده شهرداری تهران بخوانند

   14. الزام انتخاب شهردار تهران از بدنه شهرداری منطقی نیست

   15. ۳ سال دیگر ظرفیت بهشت‌زهرا پر می‌شود/ یک لایحه خروجی شورا پنجمی ها برای احداث گورستان

   16. جزئیات کمیاب‌ شدن تنها داروی کرونا و فروش و تزریق آن در بازار آزاد/ رمدسیویر دوزی چند؟

   آخرین عناوین