محسن رضایی: به دنبال تحول در حکمروایی هستیم

گروه سیاسی الف،   3990729046

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه «به دنبال تحول در حکمروایی در زمینه فرهنگ و اقتصاد هستیم» گفت: در اثر انقلاب اسلامی حکمروایی ما در سیاست، دفاع و امنیت متحول شد اما در فرهنگ و اقتصاد پیشرفت چندانی نداشتیم. آزادی خرمشهر و ساخت موشک های دقیق و پهپادهای پیشرفته، نماد موفقیت در حکمروایی نظام ما در عرصه دفاع و امنیت است اما در عرصه های فرهنگ و اقتصاد نیازمند رشد و تحول هستیم.

محسن رضایی: به دنبال تحول در حکمروایی هستیم

به گزارش الف به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن رضایی، عصر روز دوشنبه 28مهرماه99 در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها حاضر شد تا به صورت مجازی به تبیین فرایند جمع سپاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دبیران هم اندیشی این نهاد در سراسر کشور بپردازد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبریک حلول ماه ربیع الاول گفت: از جناب حجت الاسلام و المسلمین رستمی برای ایجاد این فرصت قدردانی می کنم که این امکان را برای ما فراهم کردند که بتوانیم از ظرفیت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برای ارتباط با دانشجویان و اعضای هیئت های علمی استفاده کنیم.

رضایی گفت: پیشرفت و تعالی جامعه محصول خرد جمعی آن جامعه است. هر چه خرد جمعی وسیعتر و با روش های منطقی تری به دست بیاید، در پیشرفت آن جامعه موثر تر است. هرچه خرد و عقلانیت در جامعه جناحی و یا شخصی شود جامعه عقبتر می رود و مشکلات آن بیشتر می شود.

وی افزود: از سالها قبل در دبیرخانه مجمع کمیسیون های تخصصی و کارشناسی وجود دارد که نظر کارشناسان دولت و مجلس و قوه  قضاییه  را برای سیاست های کلی دریافت می کردند اما این کافی نبود و چند پژوهشکده با دانشگاه های برتر ایران تشکیل دادیم تا نظرات دانشگاهیان را جمع آوری کنیم. امروز به ابتکار جدید تری دست زدیم. برای گسترده کردن فرایند جمع آوری نظرات از همه نخبگان، به الگوی جمع سپاری روی آورده ایم.  سامانه نجم را راه اندازی کردیم که در مدت کوتاهی، 17 هزار مراجعه به این سایت داشته ایم و تا کنون 300 صاحب نظر  ایده  و پیشنهاد ات خود را برای تدوین سیاستهای کلی برنامه هفتم توسعه ارائه داده اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر چه ذینفعان را در اداره کشور و فرایند جمع سپاری بیشتر کنیم، استفاد از خرد جمعی فراگیرتر می شود. هر چه از خرد جمعی فاصله بگیریم، آسیب های بیشتری در مسیر پیشرفت پدید می آید. انتظار داریم که دفاتر هم اندیشی و دانشجویان و اساتید نظرات خودشان را از مسیر سامانه نجم به ما برسانند و بگویند که این راه ارتباطی را کافی می دانند یا نه و چه ابتکاراتی برای پیشرفت این جمع سپاری پیشنهاد می کنند؟

محسن رضایی با اشاره به اهمیت سامانه نجم در کسب ایده ها و نظرات نخبگان، پژوهشکده ها و عموم صاحبنظران گفت: ما می خواهیم ایده های هر فرد ایرانی در سطح سیاست های کلی در کوتاه ترین زمان به بالاترین مقام کشور و مشاورین ایشان در مجمع برسد. جمع سپاری از مرگ ایده ها جلوگیری می کند و انبوهی از ایده های ناب را جمع آوری خواهد کرد. در سامانه نجم مالکیت معنوی ایده های صاحبنظران، به ثبت می رسد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تجلیل از دانشگاه های کشور گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها می توانند ما را در جلب نظرات دانشگاهیان پیرامون سیاست های کلی کشور یاری کنند. ما باید تا پایان سال ایده های تدوین سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه کشور را به جمع بندی برسانیم و نظرات  مشورتی خود را برای رهبر معظم انقلاب تقدیم کنیم. این سیاست ها، ناظر بر اولین برنامه پنج ساله در دوران گام دوم انقلاب است. سیاست های کلی این برنامه پس از ابلاغ توسط مقام معظم رهبری ، سند راهنمای دولت و مجلس در نگارش برنامه هفتم توسعه خواهد بود.

محسن رضایی با برشمردن موضوعات کلیدی در سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه گفت: محور « تحول اقتصادی» یکی از محورهای این برنامه است که نیازمند پیشنهادهای تحولی است و انتظار داریم اساتید و دانشجویان در این زمینه به ما ایده بدهند. محور دیگر «فرهنگ» است. آیا وضعیت فرهنگ کشور مطلوب است؟ اگر نقد و راهکاری در این حوزه دارید، به ما برسانید. رابطه دانشگاه ها با صنعت و کشاورزی و نیز ساختار دانشگاه ها نیز می تواند در این سیاست ها، مورد بازنگری و تحول قرار گیرد. اخیراً دیدگاه های خوبی از سوی اساتید و دانشجویان دانشگاه دامغان دریافت کردم که این بحث ها، بسیار سازنده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه «ما به دنبال تحول در حکمروایی در زمینه فرهنگ و اقتصاد هستیم» گفت: در اثر انقلاب اسلامی حکمروایی ما در سیاست، دفاع و امنیت متحول شد اما در فرهنگ و اقتصاد پیشرفت چندانی نداشتیم. آزادی خرمشهر و ساخت موشک های دقیق و پهپادهای پیشرفته، نماد موفقیت در حکمروایی نظام ما در عرصه دفاع و امنیت است اما در عرصه های فرهنگ و اقتصاد نیازمند رشد و تحول هستیم. البته چیزی بیش از تخصص فرهنگی و اقتصادی نیاز به تحول دارد که نامش را حکمروایی فرهنگی و اقتصادی می گذاریم.

محسن رضایی با اشاره به وجود روحیه نقادانه و آزادمنشانه در فضای دانشگاه های کشور و مغتنم دانستن آن گفت: ما در سامانه جمع سپاری مجمع از نظرات آزاداندیشانه دانشجویان و اساتید استقبال می کنیم.

وی افزود: مجمع تشخیص اولین گام را برداشته و از نهادهای دیگر تقاضا می کنیم در جمع سپاری به ما بپیوندند. این ارتباط مجمع با دبیران استانی نهاد نمایندگی ادامه خواهد یافت.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 2. این تحلیل ها دام است !

 3. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 4. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 5. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 6. غذاخوری‌های دانشگاه‌های خارجی چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

 7. رقابت احتمالی سعیدمحمد و قالیباف در اردوگاه اصولگرایان/ واقعیت دادگاه‌های علنی/ کارگزاران همچنان در فکر حمایت از لاریجانی/ ظریف از کدام نامزد انتخابات حمایت می‌کند؟

 8. روایتی از نحوه ترور شهید فخری‌‌زاده

 9. تصاویری از پیکر مطهر شهید محسن فخری زاده

 10. جزئیات جدید از ترور شهید فخری زاده/ چرا شهید فخری زاده از خودرو پیاده شده بود؟

 11. پرواز مرغ با ارز دولتی/ یارانه ۲.۵ میلیارد دلاری تولید گوشت مرغ کجاست؟

 12. احتمال کاهش ۴۰ درصدی قیمت در بازار مسکن

 13. تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در مجلس

 14. سندرز: ترور «فخری‌زاده» غیرقانونی، تحریک‌آمیز و بی‌ملاحظه بود

 15. چرا پاسخ به عاملان ترور شهید فخری‌زاده باید قاطع باشد؟

 16. شهادت جودوکار ایرانی همراه با شهید فخری‌زاده

 17. قالیباف: دشمن جنایتکار پشیمان نمی‌شود، مگر با واکنشی قوی/ شهادت فخری‌زاده پنجره‌ای جدید بر روی پیشرفت کشور باز خواهد کرد

 18. رئیس سابق بنیاد شهید درگذشت

 19. حذف پست های مرتبط با شهید فخری زاده در اینستاگرام

 20. ذوالنوری: جمهوری اسلامی باید مسیری که برای برجام رفته است را برگردد

 21. وزارت اطلاعات: سرنخ‌هایی از عاملان ترور شهید فخری‌زاده به دست آمده است

 22. ۱۲ شبکه ملی تلویزیون HD شد

 23. شناسایی کرونا مثبت‌ها در کسری از ثانیه

 24. پشت‌پرده صدایی که اینترنشنال را ذوق‌زده کرد

 25. وزیر کشاورزی: قیمت مرغ ۱۸۵۰۰ تومان است

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 3. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 4. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 7. این تحلیل ها دام است !

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 10. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 11. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 12. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 13. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 14. وقتش که برسد خواهید دید ...

 15. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 16. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 17. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 18. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 19. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 20. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 21. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

 22. رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 

 23. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 24. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 25. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

پربحث‌های دیروز

 1. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 2. این تحلیل ها دام است !

 3. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 4. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 5. رقابت احتمالی سعیدمحمد و قالیباف در اردوگاه اصولگرایان/ واقعیت دادگاه‌های علنی/ کارگزاران همچنان در فکر حمایت از لاریجانی/ ظریف از کدام نامزد انتخابات حمایت می‌کند؟

 6. روایتی از نحوه ترور شهید فخری‌‌زاده

 7. تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در مجلس

 8. چرا پاسخ به عاملان ترور شهید فخری‌زاده باید قاطع باشد؟

 9. قالیباف: دشمن جنایتکار پشیمان نمی‌شود، مگر با واکنشی قوی/ شهادت فخری‌زاده پنجره‌ای جدید بر روی پیشرفت کشور باز خواهد کرد

 10. حذف پست های مرتبط با شهید فخری زاده در اینستاگرام

 11. وزارت اطلاعات: سرنخ‌هایی از عاملان ترور شهید فخری‌زاده به دست آمده است

 12. پشت‌پرده صدایی که اینترنشنال را ذوق‌زده کرد

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 3. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 4. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 5. این تحلیل ها دام است !

 6. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 7. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 8. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 9. وقتش که برسد خواهید دید ...

 10. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 11. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 12. ترور یکی از دانشمندان هسته‌ای-موشکی در آبسرد دماوند/ نتانیاهو درباره این دانشمند ایرانی چه گفته بود؟ + عکس

 13. سر چشمه شاید گرفتن به بیل ...

 14. واکنش سخنگوی سازمان انرژی اتمی به ادعای ترور یک دانشمند هسته ای

 15. رهاشدگی بازارها و وعده‌های بی‌نتیجه/ در جنگ اقتصادی غرب وزارت صمت کجاست؟

 16. سردار دهقان؛ اولین نامزد رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری/ نامه انتقادی همتی به روحانی/ اصلاح‌طلبان همچنان به‌دنبال تنش‌زدایی/ قالیباف از نامزدی در انتخابات منع شده است؟

 17. انتقاد سلیمی نمین از مقایسه ترامپ و میرحسین موسوی/ اصلاح‌طلبان از ائتلاف ظریف و لاریجانی حمایت می‌کنند؟/ نظر علی مطهری درباره رئیس‌جمهور نظامی

 18. رقابت احتمالی سعیدمحمد و قالیباف در اردوگاه اصولگرایان/ واقعیت دادگاه‌های علنی/ کارگزاران همچنان در فکر حمایت از لاریجانی/ ظریف از کدام نامزد انتخابات حمایت می‌کند؟

 19. روحانی: پایان دوران ترامپیسم یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران است/ دولت آینده آمریکا گذشته را جبران کند

 20. روایتی از نحوه ترور شهید فخری‌‌زاده

 21. قالیباف: قیمت مرغ به نماد ناکارآمدی تبدیل شده است/ دست روی دست گذاشتن تا لغو تحریم‌ها کارگشا نیست

 22. تایید ترور دانشمند هسته ای ایران

 23. ربیعی: گرانی‌های ناخواسته نگرانی مشترک دولت و مردم است/ نرخ مرغ به قیمت‌های مصوب برمی‌گردد

 24. کیهان: صهیونیست‌ها منتظر باشند

 25. تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در مجلس

آخرین عناوین