انسولین هست، انسولین نیست!

گروه اجتماعی الف،   3990729031 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشار

بیماران مبتلا به دیابت از نبود انسولین گلایه می‌کنند اما مسؤولان از این ماجرا روایت دیگری دارند.

انسولین هست، انسولین نیست!

روزنامه جام‌جم نوشت: «انسولین نیست» دیگر یک هشتگ مجازی نیست، فریاد بیش از پنج‌میلیون ایرانی مبتلا به دیابت است که شاید فریادرسی بیابند. همین دو کلمه حالا تبدیل به کابوسی برای این افراد شده است، کابوسی که بارها وقتی خبر از کمبود انسولین می‌شود مثل یک فیلم هولناک پیش چشم‌شان به نمایش درمی‌آید، تعارف که نیست خودشان بهتر از همه می‌دانند که با همین دو کلمه مرگ به آنها نزدیک‌تر شده است. این تازه در شرایط معمول بوده و طغیان این روزهای کرونا برای آنها میانبری به سمت نیستی است. تخت خالی شده است طلای ناب، دارو نایاب. همین دیروز 337 نفر دیگر جان عزیزشان را از دست داده‌اند تا یادمان بماند در این روز سیاه، کرونا بیشترین تعداد ایرانی را عزادار کرده است. این مهر بی‌مهر تنها در یک روز 337 خانواده ایرانی را سیاه‌پوش کرده است. خبرها هم نمک به زخم کهنه است، روی ذهن و روان است.

در همین دوره نبود انسولین برای زنده‌ماندن، خبر کشف بار قاچاق دارویی فضای رسانه‌ای را فتح می‌کند. اظهارنظرهای متناقض وزارت بهداشت افکار عمومی را از حقیقت دورتر می‌کند. محمود نجفی‌عرب، رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران ادعا می‌کند انسولین هست و حتی 5/1 برابر نیاز کشور وارد شده است اما «کمبود آن به دلیل قاچاق معکوس است».

در این میان روایت تحریم هم شنیدنی است،‌ عجیب است. هنوز عده‌ای ادعا می‌کنند دارو تحریم نیست اما گوش‌شان بدهکار این نیست که وقتی امکان جابه‌جایی پول ممنوع است چطور می‌توان دارو خرید. آمار تعداد دیابتی‌های ایران کم نیست و 11 درصد جمعیت بالای 25 سال را تشکیل می‌دهد. بیش از پنج‌میلیون نفر در کشور به دیابت مبتلا هستند که از این تعداد بیش از 600هزار نفر نیازمند تزریق روزانه انسولین‌اند. انسولینی که حالا فریاد می‌زنند نیست.

تحریم‌های ظالمانه، اولین متهم کمبود در بازار دارویی کشور است. هرچند عده‌ای هنوز معتقدند دارو تحریم نیست اما چه کسی است که نداند تحریم‌های ظالمانه اصلی‌ترین دلیل کمبود دارویی است. محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو هم می‌گوید: «کمبود مقطعی انسولین به علت تحریم‌ها و مشکلات انتقال ارز است».

شاید روی کاغذ تحریم دارویی سندیتی نداشته باشد اما وقتی راهی برای انتقال ارز و خرید دارو وجود ندارد برای هرکسی روشن است که به همان مفهوم تحریم دارویی است. قصه تحریم‌ها در رابطه با خرید واکسن آنفلوآنزا هم مدتی بر سر زبان‌ها افتاد. جایی که از آن به عنوان کارشکنی برخی از کشورها در کوتاهی خرید این واکسن عنوان کردند اما معنایش همان عدم امکان انتقال ارز به دلیل تحریم‌های ظالمانه بود. در همان روزهایی که حرف از کشف واکسن کرونا هم آمد برای جامعه ایرانی بیش از خشنودی مقطعی از این خبر واهمه و نگرانی از این جهت شکل گرفت با این سوال که آیا واکسن به دست ما هم خواهد رسید؟ این نگرانی هم معطوف به وجود تحریم‌ها بود و هست. حالا هم که کمبود انسولین در بازار دارویی کشور کابوس هولناک مرگ را بر سر پنج‌میلیون ایرانی آوار کرده است همان نگرانی‌ها ادامه دارد.

پیامدهای استفاده از انسولین داخلی

قصه کمبود انسولین در بازار دارویی، قصه تازه‌ای نیست و آن طور که رئیس انجمن دیابت ایران می‌گوید: «حدود هفت‌ماه کمبود انسولین وارداتی در کشور داریم.» پیشنهاد اسدا... رجب به برخی بیماران مبتلا به دیابت که از این نوع انسولین استفاده می‌کنند این است که «آموزش‌های لازم را در انجمن دیابت ایران برای جایگزینی انسولین تولید داخل و تزریق آن را بگذرانند تا دیگر دغدغه و نگرانی نداشته باشند.» نه‌تنها او که پیشنهاد برخی دیگر از اعضای جامعه پزشکی جایگزینی انسولین داخلی است، اما این روش به باور بسیاری از مبتلایان پیامدهایی دارد.

رئیس انجمن دیابت ایران می‌گوید: «انسولین‌ها انواع قلمی، تزریقی و پمپی دارد و بر اساس باور غلط بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت تصورشان آن است که باید نوع قلمی را استفاده کنند، در حالی که عملکرد قلمی، تزریقی و پمپی برابر بوده و مهم وارد شدن ماده انسولین به بدن این بیماران است.» فرامرز اختراعی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی هم معتقد است تنها ویژگی استفاده از این نوع انسولین راحتی تزریق آن است!

او می‌گوید: «ماده اولیه هر دو نوع انسولین، قلمی و ویال، یکسان است و تمایل بیماران به استفاده از نوع قلمی است، چراکه در این نوع، تزریق راحت‌تر انجام می‌شود.» اما حکایت مبتلایان حکایت متفاوتی است. یگانه خدامی، یک روزنامه‌نگار مبتلا به دیابت است.

او اظهار داشت: «بیماران مبتلا به دیابت، بدن‌های حساسی دارند و با فعالیت زیاد، استرس و حتی تغییر دارو، دچار افت قندخون می‌شوند. من تا به حال از انسولین ویال استفاده نکردم اما بدنم حتی به دو نوع متفاوت انسولین قلمی هم واکنش نشان می‌دهد. بسیاری از بیماران به انسولین ویال و قلمی حساسیت دارند. این حساسیت به دلیل شدت و نوع تزریق است وگرنه داروی تولید داخل و خارج برای ما فرقی ندارد. این که بدنمان به دارویی واکنش نشان ندهد برایمان مهم است.» در سوی مقابل هم برخی پزشکان می‌گویند این حساسیت فراگیری بسیار کمی دارد.

مسعود رحمانیان، فوق‌تخصص غدد یکی از آنهاست. او می‌گوید: «در همه داروها، یک درصد استانداردی حساسیت وجود دارد و درباره انسولین‌ها هم حساسیت جهانی، 1/0 درصد است». به باور مبتلایان اما استفاده از این نوع انسولین به دلیل راحتی تزریق ساده‌سازی ماجراست. آنها می‌گویند حساسیت هم نباشد تغییر نوع انسولین پیامدهایی دارد و بازدهی آن تنها در بازه زمانی بلندمدت‌تری تاثیرگذار است. به باور آنها مدت اثربخشی انسولین رگولار حدود دو برابر انسولین‌های سریع‌الاثری مانند نوورپید است، به همین دلیل تغییر انسولین باعث تغییر سبک زندگی، غذا و... می‌شود.

دریافت انسولین با کد ملی

چند روز گذشته در فضای مجازی هشتگ «انسولین نیست» حجم بالایی از اظهارنظرها را به دنبال داشته است. حالا از دیروز آرام‌آرام هشتگی موازی آن جان گرفته که کاربران فضای مجازی به یکدیگر نشانی داروخانه‌هایی را می‌دهند که در آن انسولین با ثبت کد ملی داده می‌شود. رد این اتفاق را می‌توان در گفته‌های اخیر محمدرضا شانه‌ساز یافت. رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرده بود «دو محموله از انواع انسولین قلمی از گمرک ترخیص شده است و طی هفته جاری به نسبت آمار بیماران سراسر کشور بین داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود.» عرضه انسولین قلمی به صورت سهمیه‌ای به دلیل مدیریت بهینه توزیع این دارو صورت می‌گیرد. دلیل آن هم البته واضح است. به گفته شانه‌ساز «با توجه به تفاوت فاحش قیمت این دارو در داخل نسبت به سایر کشورهای منطقه، این دارو براساس کد ملی بیماران توزیع خواهد شد تا دیگر نگرانی از بابت تهیه آن احساس نکنند.»

داروسازی یا واردات دارو

حالا که بحث بر سر استفاده از انسولین داخلی و وارداتی داغ است، برخی کاربران هم تیغ تیز انتقادشان را به سمت صنعت داروسازی گرفته‌اند. آنها معتقدند بسیاری از داروسازان به جای تولید، در کار واردات دارو هستند و این را در شرایط ویژه این روزهای ایران بی‌انصافی خوانده‌اند. از سوی دیگر اما فعالان حوزه داروسازی این اظهارنظرها را ناآشنایی با وضعیت موجود می‌دانند. آنها معتقدند تحریم تنها شامل سختی در انتقال ارز نیست و در بسیاری از مواردی که در ظاهر تحریم نیستند مواد اولیه آنها شامل تحریم می‌شود که امکان این کار را از ما می‌گیرد. فرامرز اختراعی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی می‌گوید:« هرچند چهار ماه پیش، دو کارخانه تولید انسولین قلمی در ایران افتتاح شد اما از ماده اولیه تا قلم آن، وارداتی است و در داخل مونتاژ می‌شود. نکته مهم اما این است که یک کارخانه، انسولین ویال هم در ایران تولید می‌کند که تنها ماده اولیه آن وارداتی است. سرنگ، در ایران تولید می‌شود، بنابراین هیچ مشکلی برای تامین نوع ویال وجود ندارد. »

کابوس قاچاق دارو

شاید در رابطه با کمبود در بازار دارویی، بازارسیاه، نحوه توزیع انسولین و حتی تحریم‌های دارویی اختلاف نظر میان شهروندان وجود داشته باشد، اما بدون شک همه آنها در یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن هم خیانت‌بار بودن قاچاق داروست. درست در روزهایی که مسؤولان وزارت بهداشت از هر راهی به دنبال تامین داروی مورد نیاز کشورند و مردم خیابان به خیابان در پی داروی مورد نیاز خودشان هستند، قاچاق دارو همچون پتکی بر سر روان شهروندان فرود می‌آید. دیروز  حجت‌الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه هم به این موضوع واکنش نشان داد و آن را یکی از معضلات امروز کشور دانست. او گفت: «امروز مردم برای تهیه دارو با مشکل مواجه هستند و وجود داروهای تقلبی در بازار هم نگران‌کننده است.» رئیسی بر همین اساس تأکید کرد که مسؤولان باید موضوع تأمین داروی مورد نیاز مردم را با حساسیت پیگیری کنند و اجازه ندهند سوداگران و قاچاقچیان در این عرصه جولان دهند. همین روزهای کمبود انسولین در بازار دارویی سوداگرانی هستند که این دارو را با 8 برابر قیمت در بازار سیاه می‌فروشند. در این میان تجارت نیوز گزارش داده است که دلالانی هستند که همین یک ساعته انسولین را به قیمت گزافی حتی به صورت پستی به دست مشتریانشان می‌رسانند.

از داروخانه‌ها چه خبر؟ انسولین هست، انسولین نیست!

«نداریم...» این جمله دیگر برای افراد مبتلا به دیابت تكراری شده است. حالا فرقی ندارد كه به داروخانه‌های دولتی یا این كه نه خصوصی یا حتی داروخانه‌هایی كه از طرف سازمان غذا و دارو برای خرید انسولین اعلام شده است، سر بزنیم، این جمله ثابت بیشترشان است. با بسیاری از داروخانه‌های اعلام شده در لیست سازمان غذا و دارو تماس گرفتیم، خیلی از آنها اما جوابی برای پرسش ما نداشتند. در بین داروخانه‌ها اما پیدا شد، داروخانه‌هایی كه انسولین قلمی لانتوس برند ایرانی دارند. قیمت برخی از آنها اما در داروخانه‌ها متفاوت است.

پیروزی: داروخانه‌ای در خیابان پیروزی، هیچ نوع از انواع انسولین‌های قلمی را ندارد و تنها، انسولین، ویال می‌فروشد. انسولین ویال در این داروخانه حدود 22 هزار تومان به فروش می‌رسد.

میدان ونك: داروخانه‌ای در  میدان ونك، شلوغ و پرتردد است. همه مراجعان این داروخانه، ماسك به صورت دارند و حتی فاصله اجتماعی را هم رعایت می‌كنند. برای متصدی این داروخانه، فرق ندارد، چه نوع از انسولینی باشد، ویال یا قلمی، او با یك «نداریم»، محكم و با اعتماد به نفس، اطلاع می‌دهد كه هیچ نوع انسولینی را در داروخانه‌اش به فروش نمی‌رساند.

كوهسار: بلوار كوهسار، در صبح زود، كم تردد و خلوت است. داروخانه هم خلوت است و جز پیرمرد كه با عصایش، نقش می‌زند روی سنگفرش سفید داروخانه، كس دیگری، دیده نمی‌شود. متصدی داروخانه، فاتحانه اطلاع می‌دهد كه لانتوس قلمی دارد. قیمت آن را هم خیلی دقیق اطلاع می‌دهد:‌ «30 هزار و 500 تومان.» بعد با چشمان درشتش نگاه می‌كند تا جواب تایید برای خرید را بگیرد.

تهرانسر: راهروی باریك داروخانه تنگ است. راه با حضور مراجعین، تنگ‌تر هم شده‌است. نمی‌توان، سنگفرش سفید و سیاه سالن را دید. متصدی فروش دارو، خیلی قاطع اطلاع می‌دهد كه هیچ نوعی از داروی انسولین را ندارد و بعد زل می‌زند توی چشمم و می‌گوید:‌ »هیچ نوعی... نه رگولار و نه هیچ نوعی از قلمی.» بعد رو برمی‌گرداند تا مراجه‌كننده بعدی، سؤالش را بپرسد.

جوادیه: داروخانه‌ای كه در محله جوادیه است، تنها دو نوع انسولین را دارد، انسولین قلمی برند ایرانی لانتوس و انسولین رگولار را. لانتوس در این داروخانه، 31 هزار تومان و رگولار هم حدود 20 هزار تومان، قیمت دارد.

یوسف‌آباد: متصدی داروخانه‌ای در یوسف‌آباد، با اطمینان می‌گوید كه هیچ داروی انسولینی ندارد. او اما، راهنمایی می‌كند كه برای پیدا كردن داروی انسولین، به داروخانه‌های دولتی سر بزنیم.

چیذر: داروخانه‌ای كه در شمال تهران واقع شده‌است، هیچ نوع انسولینی ندارد.

شهرری: داروخانه جنوب تهران، انسولین لانتوس ایرانی و رگولار دارد. لانتوس را اما گران‌تر از داروخانه‌های دیگر می‌فروشد، 37 هزار تومان برای لانتوس و 21 هزار تومان هم، برای  رگولار می‌گیرد.

تهران نو: داروخانه‌ای در شرق تهران، لانتوس ایرانی را 31 هزار تومان و رگولار را 20 هزار تومان به فروش می‌رساند.

آرژانتین: داروخانه‌ای كه در حوالی میدان آرژانتین واقع شده‌است، انسولین رگولار را 20 هزار تومان به فروش می‌رساند. این داروخانه اما داروی انسولین قلمی ندارد.

آزادی: داروخانه‌ای كه در خیابان آزادی قرار دارد، جزو لیست سازمان غذا و دارو است و اتفاقاً سهمیه داروی انسولین هم دارد. برای این داروخانه اما هیچ فرقی ندارد كه چه نوع از انسولینی می‌خواهیم، چون‌ زمانی كه به متصدی داروخانه می‌گوییم، كه شما در لیست سازمان هستید و باید داروی انسولین داشته باشید، با خنده می‌گوید كه این لیست الكی است و هیچ سهمیه‌ای هم ندارد.

بجنورد: با داروخانه‌ای در شهر بجنورد تماس می‌گیریم. این داروخانه هم سهمیه داروی انسولین دارد، ولی هیچ داروی انسولینی در انبار این داروخانه وجود ندارد. درباره دلیل كه می‌پرسیم، درددلش تازه می‌شود و از سهمیه‌ای كه سه هفته است، منتظر آن هستند، می‌گوید. از این كه شركت‌های توزیع‌كننده، دارو را به آنها نمی‌رسانند و خط تولید كارخانه‌ها هم فعلا داروی انسولینی تولید نمی‌كند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۵۱۳۸۰۰۹:۴۱:۱۲ ۱۳۹۹/۷/۲۹
تو این مملکت همه چیز هست فقط پشتش یک مسئول یا آقازاده فاسد و دلال هست که برای چپاول بیشتر مردم کمبود بوجود میاد
ناشناس۱۶۵۱۵۳۲۱۱:۰۹:۱۷ ۱۳۹۹/۷/۲۹
یچیزی نگو دولت بیدار شه بزار راحت بخوابه
ناشناس۱۶۵۱۶۰۱۱۱:۵۵:۳۲ ۱۳۹۹/۷/۲۹
ژن خوبهای دولت به اسم کارتن خوابها گرفتتد
ناشناس۱۶۵۱۶۱۰۱۲:۰۶:۱۹ ۱۳۹۹/۷/۲۹
دروغ میگن میخان گرونش کنند
ناشناس۱۶۵۱۶۴۷۱۲:۳۵:۰۱ ۱۳۹۹/۷/۲۹
۱۹ کامیون قاچاق دارو کار آدم های عادی نیست. مرزبانی که تو کوه کولبرها را پیدا میکنه چطور ۱۹ تا کامیون را وسط جاده ندیده؟ از عدم پرداخت به این موضوع قاچاق هم معلومه که به جایی وصل بودند
ناشناس۱۶۵۱۷۷۹۱۳:۴۴:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۲۹
تجربه نشون داده هر وقت جنسی نایاب شده بعد از مدتی با قیمت چند برابر برگشته به بازار
ناشناس۱۶۵۲۰۵۷۱۵:۴۹:۵۱ ۱۳۹۹/۷/۲۹
انسولین وارد شده با قیمت با دلار 4200 ارزان بعد یک عده قاچاقچی بردن عراق و .. فروختن
ناشناس۱۶۵۲۳۹۴۲۱:۲۱:۵۴ ۱۳۹۹/۷/۲۹
قاچاق دارو وانسولین کار اقا زاده ها است
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 2. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 3. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 4. صادرات پراید به اسپانیا/ خودروی ایرانی به ۹ کشور صادر می شود

 5. ویژگی‌های ناو اقیانوس‌پیمای سپاه + تصاویر

 6. حجت‌الاسلام راستگو درگذشت

 7. وصول شکایت از ملک‌زاده به‌دلیل "ارائه اطلاعات به بیگانگان"

 8. واکنش‌ اصلاح‌طلبان به فهرست محسن هاشمی برای انتخابات ۱۴۰۰/ حسام‌الدین آشنا مجرم شناخته شد/ احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از ظریف منتفی است؟

 9. ذوالنور: آقای روحانی برای دشمن فرش قرمز پهن نکنید/ به حضرت عباس هیچ‌کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست

 10. رئیس رسانه ملی: صداوسیما در راس اعتماد مردم قرار دارد

 11. پنج سال سعی و خطا برای اصلاح مجوزهای کسب و کار

 12. واکسن روسی ضد کرونا مقرون به صرفه‌تر از نمونه‌های آمریکایی است

 13. چنگیز جلیلوند بر اثر کرونا درگذشت

 14. دوبله‌های ماندگار چنگیز جلیلوند

پربحث‌های هفته

 1. پوپولیسم برجامی !

 2. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 3. نوبخت: مردم به جای اعانه و یارانه، خواهان رفع تحریم‌ها هستند

 4. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 5. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

 6. ضعیف‌کشی !

 7. انتقاد تند نماینده بافق از رئیس مجلس

 8. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 9. پندارهای طبری!

 10. وعده قاطعانه فرمانده هوافضای سپاه: از آمریکا انتقام می گیریم

 11. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 12. سناریوهای هالیوودی علیه ایران

 13. بعضی ها برابرترند!..

 14. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 15. جهانگیری: عده‌ای در تلاش‌اند به جامعه القا کنند دولت ضعیف است/ اقتصاد ایران با بیماری‌های مزمن روبرو است

 16. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

 17. احمد توکلی به سوگ نشست

 18. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 19. چرا ماجرای «ترامپ» تازه شروع شده است؟

 20. ملک زاده استعفا کرد

 21. وزیر بهداشت: خواهید دید در عرصه تولید واکسن چه معرکه ای رقم می زنیم

 22. از «شنبه» سریال تکراری روحانی برای مردم

 23. ایرانی‌ها ۲ برابر دنیا مرغ می‌خورند

 24. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 25. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

  2. ضعیف‌کشی !

  3. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

  4. بعضی ها برابرترند!..

  5. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

  6. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

  7. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

  8. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

  9. تعطیلی ۱۵۰ شهر و کلانشهر از روز شنبه به مدت ۲ هفته/ منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز

  10. ... یارب مباد کس را مخدوم بی عنایت

  11. ۹ دلیل "کاهش فرزندآوری در ایران" + جدول

  12. درخواست احمد توکلی از رئیسی: با دست اندرکاران فاسد پرونده هفت‌سنگان سریعتر برخورد کنید

  13. تجمع وکلای شیراز در اعتراض به یک طرح مجلس

  14. رئیس دیوان عالی کشور‌: اجرای عدالت مسامحه‌پذیر و نفوذ‌‌پذیر نیست/ قضات در صدور احکام برای مردم خرج‌تراشی نکنند

  15. نمکی: چهار واکسن کرونای ایرانی در آستانه آزمایش انسانی است

  16. «فرید نجفی» سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت شد/ نمکی: تراوشات غیرعالمانه تیم قبلی تکرار نشود

  17. جزئیات فعالیت کارمندان بخش «دولتی» و «خصوصی» در تعطیلات دوهفته‌ای

  18. اولین محدودیت‌ کرونایی لغو شد!

  19. ماهشهر، یک سال پس از وقایع اعتراضی/ مردم اعتراض‌شان برای کار بود

  20. اقدام تازه پلیس برای دستگیری و استرداد "خاوری" به کشور

  21. رئیس قوه قضاییه: پالس‌های غلط به آمریکا، پیام ملت ایران نیست/ لبخند آمریکایی‌ها حلاوتی در کام ما ایجاد نخواهد کرد

  22. واکنش شدید استاندار هرمزگان به حادثه تخریب منزل زن سرپرست خانوار

  23. وصول ۴۰ شکایت از معاون مستعفی وزارت بهداشت

  24. شاید زمان عبور از «عند المطالبه» و «عند الاستطاعه» باشد

  25. توضیح آموزش و پرورش درباره فیش حقوقی یک معلم طلبه

  آخرین عناوین