اجازه دهید کرونا در تهران ۱۵ روز به تعطیلات برود

گروه سلامت الف،   3990729010

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، ضرورت تعطیلی ۱۵ روزه تهران در روزهای سخت کرونایی را مورد تاکید قرار داد.

اجازه دهید کرونا در تهران ۱۵ روز به تعطیلات برود

احمد قویدل، در گفتگو با مهر، ضمن ابراز نگرانی شدید شبکه‌های تخصصی سازمان‌های مردم نهاد در رابطه با شیوع گسترده کرونا در تهران، گفت: ما از فرمانده ستادکرونا در کلانشهر تهران می‌خواهیم برای حفظ سلامت شهروندان تهرانی از هجمه مرگ آسایکرونا در تهران با تعطیلی کامل پایتخت به مدت ۱۵ روز اجازه دهند کادر درمان نفس تازه کند و از افزایش آمار فوتی‌ها جلوگیری شود.

وی افزود: بخش قابل توجهی از آمار جانباختگان کشور به تهران تعلق دارد، لذا تردیدی در اجرای تمهیدات سخت گیرانه و قطع رفت و آمدها نباید داشت. فرماندهی ستاد کرونا رسماً نظر بر تعطیلی یک هفته‌ای تهران داشته اند اما دلیل عدم اجرای این نظر را ما نمی‌دانیم. طرح دوگانه‌هایی در سیاست گذاری مقابله و مهار کرونا مانند اقتصاد و سلامت، نان و جان و…، مبنای علمی ندارد. در سیاست گذاری بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری اصل حفظ سلامت تک تک مردم است. شکی نیست این نوع تصمیمات عواقب اقتصادی هم دارد اما مسئولین بهداشتی حل چالش‌های این حوزه را می‌بایست به مسئولین دیگر بسپارند و با احساس مسئولیت در رابطه با حفظ جان مردم تصمیم‌های لازم را اتخاذ نمایند.

مسئول روابط عمومی شبکه کمک، ادامه داد: مسئولین گزارشی از چگونگی ایجاد محدودیت و اثربخشی آن در سفر به ۵ استان از جمله تهران به مردم ارائه نمایند و چگونگی اجرای تمهیدات لازم برای جرایم پیش بینی شده را اعلام نمایند. ایجاد محدودیت‌ها در مراکز پر مخاطره باید به صورت جدی از طرف دولت اعمال شود.

وی گفت: مسئولین سیاسی کشور می‌بایست از وارد کردن مباحث حوزه بهداشت به سیاست جلوگیری نمایند. کلید مقابله با همه گیری و شیوع بیماری، اعتماد مردم به فرماندهی بحران است. وارد کردن مباحث مرتبط با بیماری کرونا منجر به ایجاد شکاف‌هایی در جامعه می‌شود که به شدت به فرآیند مهار بحران کرونا لطمه وارد می‌زند. این آسیب در سطح بین المللینیز در مقابله با کرونا وجود دارد و سازمان بهداشت جهانی مکرراً دولت‌ها را از وارد کردن مجادلات سیاسی در حوزه کرونا بر حذر داشته اند.

قویدل افزود: شبکه کمک، موضع شورای شهر تهران و حمایت این شورا را به عنوان نمایندگان مردم تهران از طرح تعطیلی ۱۵ روزه پایتخت اصولی می‌داند و این انتظار را از سازمان نظام پزشکی و شورای عالی نظام پزشکی دارد که در این شرایط سخت مواضع راهبردی خود را ارائه نمایند. به نظر ما معاون بهداشت وزارت بهداشت با تکیه بر شبکه بهداشتی کشور که از افتخارات مهم کشور است می‌تواند نقش مهمی در ارائه راهبردهای اصولی برای عبور از این بحران ارائه نماید. مسئولین بهداشتی می‌بایست به دور از دغدغه‌های اقتصادی و سیاسی به فکر حفظ سلامت مردم باشند.

مسئول روابط عمومی شبکه کمک، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه تحریم‌های غیر انسانی آمریکا چه نقشی در حاد شدن مشکلات کشور در مقابله با بیماری کرونا دارد، گفت: بسیار تأسف آور است خزانه داری آمریکا صرفاً با یک اطلاعیه که دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم‌های غیر انسانی این کشور علیه مردم ایران نیست، صرفاً تلاش دارد خود از از فشار افکار عمومی جهان خارج کند. اساساً وقتی محدودیت‌های اساسی در گردش پول برای ایران به وجود امده است، مانع کسب درآمدهای نفتی ایران هستند، خرید دارو تجهیزات پزشکی به گونه‌ای این روندها با مشکل برخورد می‌کند که حتی از خرید واکسن آنفلوانزا برای ایرانیان جلوگیری می‌گردد.

وی ادامه داد: کشورهای اروپایی به رغم تسلط کامل به این اقدامات غیر انسانی صرفاً به اظهار تأسف اکتفا نموده و اقدامات عملی جدی برای رفع موانع به عمل نمی‌آوردند. تداوم این تحریم‌های یک جانبه در شرایط همه گیری کرونا یک جنایت پنهان علیه مردم ایران است. سازمان‌های مردم نهاد مکرراً ضمن نقد سیاست گذاری‌های دولت همواره این اقدامات ضد حقوق بشری را محکوم نموده و با نامه‌های سرگشاده به مقامات بین المللی خواهان لغو این این تحریم‌ها شده اند اخیراً نیز گروهی از سازمان‌های مردم نهاد طی نامه سرگشاده ایبه ایرانیان مقیم خارج کشور از آنها در خواست نموده اند این سیاست‌های غیر انسانی آمریکا را در تحریم‌های یکجانبه مردم ایران به وسیله امکانات ارتباطی در دسترس مانند شبکه‌های اجتماعی و یا برگزاری کمپین‌ها و نامه به مقامات کشورها و مراجع بین المللی را به چالش بکشند.

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران در پایان گفت: این محدودیت‌های غیر انسانی در شرایط شیوع کرونا جان پزشکان و پرستاران و فعالین حوزه سلامت را نیز به طور جدی در مخاطره قرار می‌دهد. یکی از عوارض بسیار مهم تحریم‌های دارویی محروم شدن بیماران دیر درمان (دیابت، فشار خون، سرطان، هموفیلی، تالاسمی، دیالیزی، ام اس، بیماران با مشکل پیوندی عضو، بیماران پروانه‌ای، بیماران SMA، بیماران CF، انواع بیماری‌های نادر و بیماران نیازمند به انواع خدمات توانبخشی) از مدیریت بیماری در منزل و در مسیر زندگی عادی است که بستری شدن آنها در بیمارستان‌ها را به دنبال خواهد داشت. کادر درمان با فشار مضاعف کرونا در سایه بار این بیماری‌ها نیز هر روز فرسوده و فرسوده‌تر خواهد شد. حداقل کمک ایرانی‌ها به هموطنان خود در ایران می‌تواند این باشد که صدای مردم ایران در مقابله با تحریم‌های یکجانبه آمریکا در جامعه جهانی باشند.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 3. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 4. چگونه پاسخ به ترور به رفع تحریم ها کمک می کند؟

 5. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 6. بالاخره مجلس مخالف برجام است یا موافق برجام!؟

 7. اقدام راهبردی مجلس برای تغییر معادلات برجامی

 8. این تحلیل ها دام است !

 9. شهادت محافظان برای اعتلای نظام/ از محافظ «رهبر انقلاب» تا محافظ «رئیس جمهوری» و «حاج قاسم» + تصاویر

 10. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 11. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 12. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 13. وقتش که برسد خواهید دید ...

 14. فریدون عباسی تهدید به افشاگری کرد/ در دولت یازدهم برای شهید فخری‌زاده مزاحمت ایجاد کردند

 15. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 16. رفتار دشمن را پر هزینه کنیم!

 17. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 18. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 19. روحانی: مصوبه دیروز مجلس را مضر می‌دانم/ در صنعت هسته‌ای از هر زمان دیگری قدرتمندتر هستیم/ به دلیل پروتکل‌های بهداشتی به مجلس نرفتم

 20. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 21. سر چشمه شاید گرفتن به بیل ...

 22. رهاشدگی بازارها و وعده‌های بی‌نتیجه/ در جنگ اقتصادی غرب وزارت صمت کجاست؟

 23. غذاخوری‌های دانشگاه‌های خارجی چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

 24. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

 25. آژانس اتمی: توقف بازرسی‌ها بردی نصیب ایران نمی‌کند

آخرین عناوین