چطور دلار در روز اربعین هزار تومان گران شد؟/ کلید قیمت دلار دست کیست؟

 3990721062 ۴۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

افزایش قیمت دلار و ورود به کانال ۳۰ هزارتومانی درحالی رخ داده است که علاوه بر دلایل بنیادی مسایل دیگری نیز دارد؛ مهمترین آن شاید کاسبانی باشند که به هر دری می‌زنند تا بر التهابات دامن بزنند و دلار را بالا ببرند ولی سؤال اینجاست؛ کلید نرخ ارز دست کیست؟

چطور دلار در روز اربعین هزار تومان گران شد؟/ کلید قیمت دلار دست کیست؟

تسنیم نوشت: تشدید نوسانات ارزی در روزهای اخیر موجب شد تا قیمت دلار بار دیگر رکوردهای بالایی را به ثبت برساند و وارد کانال جدید قیمتی شود.افزایش قیمت ارز در بازار رسمی و آزاد در نهایت به ثبت دلار ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومانی نیز در بازار ارز ختم شد، هرچند دلار خیلی روی این قیمت ماندگار نبود ولی نگرانی افزایش قیمت در بازارهای دیگر را بین مردم تشدید کرد. البته رشد شدید قیمت‌ها بر فضای هیجانی خرید ارز دامن زده بود و کمتر کسی صبح دیروز در بازار فروشنده بود هرچند که ورق بازار بعدازظهر دیروز با اعلام سیاست های جدید ارزی بانک مرکزی برگشت.بانک مرکزی برای مدیریت نوسانات ارزی از امروز روزانه ۵۰ میلیون دلار به صورت اسکناس در بازار عرضه خواهد کرد ضمن اینکه سقف خرید بانک‌ها و صرافی‌ها در بازار متشکل ارزی را به ۵۰۰ هزار دلار افزایش داد این رقم پیش از این ۳۵۴ هزار دلار بود.

فعالان بازار ارز معتقدند: اقدام بانک مرکزی از دو زاویه دارای اهمیت است؛ اول اینکه به بازار سیگنال قوی ارسال کرد که با استفاده از اهرم‌های خود به دنبال مدیریت نوسان است، دوم اینکه اقدام بانک مرکزی در مقام بازار‌ساز اعلام حجم مداخله روزانه است. تا کنون بانک مرکزی حجم مداخله روزانه خود را اعلام نکرده بود اما با اعلام رسمی این سیاست طی روز گذشته، بازار با ریزش همراه شد و قیمت ها یک پله کاهش داشتند. دلار دیروز درحالی در بالاترین نرخ به ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان رسید که در پایان معاملات با هزار تومان کاهش به ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده بود.

بازاری ها بر این باورند که با عرضه ۵۰ میلیون دلاری از امروز در بازار، بر تعداد فروشنده ها افزوده خواهد شد و کمتر خریداری حاضر به خرید در قیمت‌های بالاست چراکه ریسک زیاد است و احتمالاً خیلی زود قیمت‌ها ریزش سنگین داشته باشند.البته دیروز برخی سعی داشتند با اعلام خبرهای ساختگی نیز بر طبل گرانی دلار بکوبند که نمونه آن خبر استعفای رئیس کل بانک مرکزی بود که باعث افزایش خریدهای هیجانی در معاملات صبح دیروز شده بود البته این خبر رسماً تکذیب شد.

* پمپاژ نگرانی؛ ترفند دلال‌های ارزی برای سودهای کلان

با این حال اما سوداگران ارزی تلاش دارند با فضاسازی دروغی و خبرهای ساختگی بر التهابات بازار ارز دامن بزنند و در نهایت سودهای کلانی را از افزایش قیمت‌های هیجانی به جیب بزنند.کارشناسان اقتصادی با تأکید بر این ترفند قدیمی دلال‌های ارزی می گویند:  نوسانات شدید و ناگهانی قیمت ارز در کانال‌های تلگرامی، حاکی از عدم معامله واقعی، کاذب و یا عمق کم در آن شبکه ها میباشد که دارای حباب بسیار بزرگی هست و بیشتر با پمپاژ نگرانی و خبرهای نخ نمای تبلیغاتی سعی در ایجاد نوسان و استفاده از نوسان گیری نرخ، سودهای نا مشروع به جیب میزنند در حالیکه روزانه تامین ارز نیازهای واقعی ارزی با نرخ ۴۲۰۰ و در بازار ثانویه درحجم  بسیار بالا انجام میشود.

نمونه اخیر پمپاژ نگرانی با خبرهای منفی در کانال های تلگرامی و دلال‌های ارزی، تحریم بانک های ایرانی است؛ نکته مهم اینجاست که اولاً طبق اعلام بانک مرکزی، تحریم جدیدی در کار نیست و این بانک ها قبلاً هم تحریم بوده‌اند و دوماً تحریم این بانک ها ۴۵ روز بعد قرار است اجرا شود بنابراین پرواضح است که فرصت‌طلبان سعی دارند با گل‌آلود کردن فضای بازار به نفع خود ماهی بگیرند.

یک فعال بازار ارز به موضوع تحریم ۱۸ بانک اشاره می کند و می گوید: انتشار نصفه و نیمه این خبر باعث شد تا دلالها بر التهابات بازار دامن بزنند چرا که زمان اجرایی تحریم ۴۵ روز بعد بود و نکته مهمتر اینکه اصلا این تحریمها جدید نبودند و قبلا هم وجود داشتند.

اما شبکه روانی سازمان یافته شده ای باعث شده تا فضای روانی بازار ملتهب شود.او درباره پشت پرده بازار ارز و ریشه فضای منفی روانی در این بازار می گوید: عده ای با ارز کاسبی می کنند و برای خود ادبیات حمایت و مقاومت خلق کرده اند؛ الان مثلا می گویند دلار شده ۳۱ هزار تومان شرایط و معاملات را طوری فراهم می کنند که ارز قبلی خود را در قیمت ۳۱ هزار تومان بفروشند و سیر سود کنند. ولی افکار عمومی که بیشتر از شبکه های خبری غیررسمی استفاده می کنند فریب سودآوری کاسبان ارز را می خورند.

* ترفند دلال‌های ارزی برای سیو سود/ چطور دلار در روز اربعین هزار تومان گران شد؟

او به فعالیت کانال‌های تلگرامی و بعضا دلالی ارز اشاره کرده و می گوید: در این شبکه ها هیچ معامله واقعی انجام نمی شود بلکه معاملات واقعی ارز در شبکه رسمی صرافی ها امکان پذیر هست. ولی آنچه این روزها در شبکه های مجازی انجام می شود در نهایت افزایش انتظارات را به همراه دارد که بانک مرکزی هم به تنهایی نمی تواند با آن مبارزه کند چرا که برای ساماندهی این شبکه ها باید نهادهای دیگر هم به کمک بیایند.

این فعال بازار ارز تاکید دارد که برخی برای پوشش زیان فردایی انتظارات را افزایشی نشان می دهند و خبرهای منفی را پررنگ می کنند تا فقط حفظ سود کنند اما خودشان می دانند که بانک مرکزی به زودی ورود می کند و اجازه ایجاد تلاطم در بازار را نخواهد داد.ضمن اینکه معاملات شبانه در کانالهای تلگرامی از معضلات دیگری است که همواره نقش بالایی در تلاطم ارزی داشته است.

در روزهای اخیر نیز نمونه بارز آن را در خصوص افزایش قیمت ارز در روز اربعین شاهد بودیم؛ زمان فعالیت این معاملات از ۶ عصر تا ۱۱ شب است که اعضای گروه که همگی با هم ارتباط نزدیک هم دارند معاملات سوری انجام داده و نرخ تعیین می کنند.

به عنوان نمونه در روز اربعین که بازار کاملا تعطیل بود در این کانالها قیمت دلار هزار تومان افزایش یافت و بعد از آن در تمام کانالهای تلگرامی نیز قیمتهای بالایی را برای دلار اعلام شد.

کارشناسان اقتصادی می گویند: در این شرایط اگر بانک مرکزی قیمت ارز رسمی را بالا نبرد بازهم همان صفهای طولانی مقابل صرافی ها تشکیل می شود بنابراین بانک مرکزی مجبور به کاهش اختلاف قیمت ارز آزاد و رسمی است تا از صفهای طولانی برای کسب سود از محل آربیتراژ جلوگیری کند.

* سهم تحریم در تلاطم‌های ارزی/ مشکلی در تأمین ارز کالاهای وارداتی نداریم

نکته مهم دیگری که خواسته یا ناخواسته سهم مهمی در نوسانات ارزی دارد، تحریم‌هایی است که در دو سال گذشته علیه کشورمان اعمال شده و طبیعتاً تحریم ها نیز اثر خود را در بازار و تامین ارز و ... خواهند داشت.

با این حال اما آمار رسمی بانک مرکزی نشان میدهد که تأمین نیازهای واقعی ارز از محل صادرات غیرنفتی در حال انجام است و این نشاندهنده پتانسیل بالای کشور جهت تامین ارز نیازهای وارداتی بدون اتکا به نفت می باشد. بنابراین توانایی حوزه ارزی در این خصوص ثابت شده است.مصداق این موضوع نیز تأمین ارز برای واردات کالاهای اساسی و دارو مشابه سال قبل است؛ کارشناسان ارزی می گویند بانک مرکزی با توجه به تنگنای ارزی و شرایط تحریم و ... بدون کاهش نسبت به سال قبل و مقاطع دیگر، نسبت به تامین ارز دارو و کالاهای اساسی اقدام می کند و این نشان میدهد که مشکلی در تامین ارز برای واردات و ... نداریم.

* انتظارات مهار شود/ تقاضای آتی و احتیاطی وارد بازار شد

کارشناسان اقتصادی البته به مدیریت انتظارات در بازار ارز تاکید دارند و می گویند افزایش نرخ ارز ناشی از انتظارات است چرا که تعادل عرضه و تقاضا بهم خورده و متناسب با کاهش عرضه، تقاضا کاهش نیافته است.

در ماه های اخیر نیز با محدود شدن منابع ارزی تقاضای ارز نیز محدود شد ولی آن طور که مسئولان نیز اعلام کرده‌اند بیش از این نمی توان تقاضای ارز را محدود کرد. به همین دلیل هم محدودیت تقاضا فشار بر بازار را بیشتر کرده است. این موضوع از جمله دلایل بنیادی برای برهم خوردن تعادل بازار ارز است چرا که فزونی تقاضا در بازار وجود دارد.

دلایل دیگری نیز در انتظارات ارزی سهم دارند که از جمله آنها انتظارات ناشی از شرایط تحریمی است که افراد مصارف و تقاضاهای خود را جلو می اندازند؛ اگر انتظارات براساس روند افزایشی ارز باشد تقاضاهای آینده ارز به امروز منتقل می شود.این اتفاق در هفته های اخیر در بازار ارز رخ داده و انتظارات باعث شده تقاضای آتی به امروز منتقل شود. ضمن اینکه تقاضای احتیاطی نیز وارد بازار ارز شده است. کارشناسان ارزی ضمن اشاره به کمبود عرضه در بازار می گویند انتظارات باعث شده تقاضای واقعی و تقاضای احتیاطی همزمان وراد بازار شود درحالی که اگر این فضا هدایت شود می توانیم استفاده بهتری از منابع ارزی داشته باشیم.

* آزادسازی منابع ایران مدار ارز را کاهشی می کند/ کلید نرخ ارز دست رئیس کل است؟

برخی از کارشناسان اقتصادی تاکید دارند که کلید نرخ ارز روی میز رئیس کل بانک مرکزی نیست که هر زمان خواست آن را بالا و پایین ببرد، چرا که هیچ رئیس کل بانک مرکزی و دولتی راضی نیست اعتبار خود را  با افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی زیر سوال ببرد.یکی از کارشناسان ارزی با تاکید براینکه مجموعه حاکمیت به کمک بانک مرکزی بیایند، صراحتا می گوید: نباید دنبال مقصر گشت بلکه باید یکپارچه به بانک مرکزی کمک کرد تا انتظارات مهار شود. در شرایطی که مدیریت تقاضا و منابع ارزی در حال انجام است باید انتظارات را مهار کرد.

کارشناسان به منابع ارزی موجود در کشورهای عراق، چین و کره جنوبی اشاره دارند و می گویند: احتمال آزادسازی این منابع در ماه های پیش رو بالاست چرا که بانک مرکزی هم اعلام کرده خبرهای خوبی در این زمینه وجود دارد. البته امروز نیز در خبرها آمد که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی به عراق سفر کرده است؛ رئیس‌کل بانک مرکزی برای مذاکره با مقامات بانکی و اقتصادی عراق صبح امروز در رأس یک هیئت بانکی و تجاری عازم بغداد شد.  اعلام این خبر موجب شد تا گمانه زنی ها برای آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق تقویت شود.

آن‌طور که عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی قبلاً اعلام کرده بود: «ارزش صادرات گاز و برق ایران به عراق سالیانه، چندین میلیارد دلار است، ضمن اینکه، میلیاردها دلار از منابع بانک مرکزی نیز در این کشور است که درمورد نحوه استفاده از آن براساس تفاهم‌نامه سال گذشته به توافق رسیدیم.»فعالان بازار ارز درباره علت افزایش قیمت دلار در روزهای گذشته می گویند: ریشه اصلی افزایش قیمت در روزهای اخیر فقط انتظارات بوده است چرا که هیچ اتفاق خاصی رخ نداده و فقط انتظارات بوده که به افزایش تقاضا دامن زده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۳۹۷۵۱۱۲:۵۳:۳۲ ۱۳۹۹/۷/۲۱
دلیل اصلی همانطور که سال های قبل هشدار داده شد افزایش سرسام آور نقدینگی در دولت روحانی است.بانکها دستشون باز هست و هر مقدار بخواهند پول خلق می کنند و در قالب سود به سپرده های کلان میدهند.در حقیقت دلار گران نشده بلکه ریال ارزان شده
ناشناس۱۶۳۹۹۲۴۱۴:۰۲:۰۸ ۱۳۹۹/۷/۲۱
عمو جان وقتی دلار صادراتی از فروش نفت نیست دولت از کجا دلار بیاره چاپ کنه ؟
ناشناس۱۶۴۰۷۲۰۲۳:۱۹:۰۵ ۱۳۹۹/۷/۲۱
نفت نیست خوب که نیست چیزهای دیگر که هست هر چند که الان هم نفت می فروشید و اینقدر هم بی مورد تکرار نکن
ناشناس۱۶۳۹۹۹۷۱۴:۳۰:۰۹ ۱۳۹۹/۷/۲۱
اسکناس در دولت احمدی نژاد چاپ شد نه روحانی اون هم برای پرداخت های میلیاردی به مسکن مهر و چاپ پول یارانه ها ! 70 میلیون رو در 50 هزار تومن ضرب کن ببین هر ماه چقدر اسکناس میشه !
ناشناس۱۶۴۰۰۳۶۱۴:۴۳:۴۳ ۱۳۹۹/۷/۲۱
اصولگراها با شعار مرگ بر این و اون اقتصاد کشور رو خاکستر کردن حالا طلبکار هم هستن
ناشناس۱۶۴۰۰۳۸۱۴:۴۵:۴۷ ۱۳۹۹/۷/۲۱
عمو جان سود سپرده که بانکها میدهند 16 درصد و تورم 40 درصد ! هر کس پولشو بگزاره بانک سود نمیکنه بلکه با خاک یکسان میشه !
ناشناس۱۶۴۰۱۱۵۱۵:۱۸:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۲۱
.. بانکهای ونزوئلا هم سود زیاد دادن که ارزش پولشان با خاک یکسان شد ؟ یا تحریم نفتی دلاری شدن ؟؟
ناشناس۱۶۳۹۷۵۵۱۲:۵۴:۴۲ ۱۳۹۹/۷/۲۱
اتفاق خاصي رخ نداده؟
ناشناس۱۶۳۹۷۶۸۱۳:۰۲:۳۸ ۱۳۹۹/۷/۲۱
وقتی صادرات نفت صفر و در آمده ارزی صفر و بانک ها تحریم جهانی بانکی و اقتصاد ایران وارد لیست سیاه قانون پولشویی ببخشید دولت و بانک مرکزی چکار میتوانه بکنه
ناشناس۱۶۴۰۱۶۰۱۵:۳۸:۰۸ ۱۳۹۹/۷/۲۱
نه جناب همه ش به تحریم نیست خودآقای روحانی گفت نرخ ارزدست خوددولت هست وداریم خودمون می بریم بالاواحتیاط لازم وشرایط لازم روبرای آینده فراهم می کنیم وگرنه اگه بخواییم عرض دوهفته نرخ ارزروبه پارسال برمی گردونیم.حتما حرفای آقای روحانی روگوش کن.ازاین طریق جیب دولت هم پرمیشه وجیب قشرمتوسط وضعیف جامعه خالی
ناشناس۱۶۴۰۲۲۲۱۶:۱۲:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۲۱
روی هم رفته کمتر از 20 درصد نقش دارد و بقیه آن را در داخل جستجو کن
ناشناس۱۶۴۰۲۳۴۱۶:۱۶:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۲۱
افغانستان 3 برابر صادراتش واردات می کند و هیچی هم در داخل ندارد ولی ثبات اقتصادی دارد پس اول برو علم اقتصاد یاد بگیر آن وقت حرف های حاشیه کمتر می زنی
ناشناس۱۶۳۹۷۸۱۱۳:۰۸:۰۳ ۱۳۹۹/۷/۲۱
بخدا قسم این دولت ..بی عرضه این کارها رو باعث میشه. آخه مگه میشه زور بانک مرکزی از همه بیشتره
ناشناس۱۶۳۹۹۲۲۱۴:۰۱:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۲۱
شما ها خواب هستید فروش نفت کشور صفر شده عمو جان ! دلار نیست
ناشناس۱۶۴۰۳۸۸۱۸:۱۲:۰۸ ۱۳۹۹/۷/۲۱
مجلس چرا ساکته؟
ناشناس۱۶۳۹۷۹۵۱۳:۱۶:۱۷ ۱۳۹۹/۷/۲۱
قصه حسین کرد میگی. زمان دلار 10 تومنی هم همین قصه را میگفتین دیگه بچه دبستانی هم میدونه مشکل اقتصادی نیست مشکل سیاسیه
حمید۱۶۴۰۱۰۵۱۵:۱۴:۴۶ ۱۳۹۹/۷/۲۱
دقیقا مشکل سیاسیه . هدف عدم حضور مردم در انتخابات بعدی هستش
ناشناس۱۶۳۹۸۰۳۱۳:۱۹:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۲۱
کلید کاهش دلار . رفع تحریم است
ناشناس۱۶۳۹۹۶۲۱۴:۱۷:۳۴ ۱۳۹۹/۷/۲۱
کلید رفع تحریم هم دوری از جنگ طلبی و تهدید به نابودی این و آن است! ..
ناشناس۱۶۴۰۲۲۸۱۶:۱۴:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۲۱
یاد دلار 1000 تومانی انداختی که در خیابان تبلیغ می کردی ..
ناشناس۱۶۴۰۶۸۱۲۲:۴۴:۱۶ ۱۳۹۹/۷/۲۱
کلید کاهش دلار عدم وابستگی به فروش خام نفت دوم عدم خلق نقدینگی بانک‌ها و پایین آوردن سود بانکی استقلال بانک مرکزی
ناشناس۱۶۳۹۸۵۲۱۳:۳۵:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۲۱
چرا مجازات بسیار سنگین برای خرید و فروش مجازی شبکه های دلالی نمیگذارند?
ناشناس۱۶۳۹۸۹۰۱۳:۵۳:۰۴ ۱۳۹۹/۷/۲۱
وقتی پول های سرگردان در کشور دارد جولان می‌دهد یعنی خود آقایان اجازه میدهند که بالا برود و اتفاقا روی میز هم هست این را همه کارشناسان می‌دانند پس آدرس غلط ندهید
ناشناس۱۶۳۹۸۹۵۱۳:۵۴:۰۱ ۱۳۹۹/۷/۲۱
هیچ وقت عامل روانی نمی تواند این قدر قیمت ها را بالا ببرد
حسن۱۶۳۹۹۷۱۱۴:۲۰:۱۲ ۱۳۹۹/۷/۲۱
فقط اراده ي دولت براي بالابردن قيمت دلار وجود دارد و بس بقيه ي تحليلهاي كارشناسان اقتصاد خوانده كه فقط به انها اجازه ي پخش نظراتشان در رسانه هاي داخلي داده ميشود مردم را گمراه ميكنند و اقتدار و ارزش پول ملي را براحتي نابود ميكنند
بی بی جون۱۶۳۹۹۷۶۱۴:۲۲:۵۸ ۱۳۹۹/۷/۲۱
من یک سوال دارم آیا دلال ها دلار چاپ می کنند که مثلا امروز بیاید دلارش را ۳۰ هزار بفروشد و بعد برود از جای دیگری بخرد ۱۰ هزار تومان تا سود کلان بکند این حرفها برای بی سوادان خوب است این مشکل دقیقن از بانک مرکزی و دستور مستقیم دولت و سردمداران که همه آنها را می شناسند می باشد و لاغیر دستور نابودی اقتصاد و سیستم پولی و تولید کننده و در کل ..
ناشناس۱۶۳۹۹۹۲۱۴:۲۸:۵۲ ۱۳۹۹/۷/۲۱
دست خود دولت ه
ناشناس۱۶۴۰۰۰۹۱۴:۳۴:۵۸ ۱۳۹۹/۷/۲۱
عامل روانی است اما به ملت بر نمیگردد به دولت برمیگردد
ناشناس۱۶۴۰۰۴۴۱۴:۴۸:۱۰ ۱۳۹۹/۷/۲۱
در شرایط تحریم نه کارخانه ایجاد میشه نه چیزی صادر میشه ! پس دلار هر روز گران میشه دقیقا مثل ونزوئلا
ناشناس۱۶۴۰۰۸۲۱۵:۰۴:۲۸ ۱۳۹۹/۷/۲۱
تا وقتی صادرات نباشه هر روز دلار گران میشه تنها راه نجات کشور رفع تحریم هاست
ناشناس۱۶۴۰۰۹۲۱۵:۰۸:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۲۱
۱.در اینکه دولتها در ایران با افزایش ساختگی دلار کسری بودجه را پوشش میدهند شکی نیست ۲.تنها ابزار و کالای صادراتی ایران نفت میباشد حتی پیاز و گوجه و برق ..به نوعی نفتی میباشد،در حال حاضر ک صادرات نفت در حد صفر رسیده.پس عملا ارزی هم نیست. ۳.تحریم ها یکی از مهمترین پارامترهای این افزایش میباشد ۴.فساد سیستمی. ۵.نداشتن تعامل با دنیا که باعث شده ایران وارد انواع و اقسام لیستها سیاه سفید قرار بگیرد. ۶.سوء مدیریت
ناشناس۱۶۴۰۱۰۲۱۵:۱۳:۲۸ ۱۳۹۹/۷/۲۱
عامل گراني دلار خود دولته چون كسري براي اداره كشور از اينجا تامين ميشه دلالهام اين وسط سود هاي آنچناني ميكنن وكليدشم مذاكره با آمريكاست
ناشناس۱۶۴۰۱۲۸۱۵:۲۴:۴۲ ۱۳۹۹/۷/۲۱
مشکل کشور کمبود دلار و یورو بخاطر صفر شدن صادرات نفت . حالا هی قصه بگید !
ناشناس۱۶۴۰۱۴۸۱۵:۳۰:۳۳ ۱۳۹۹/۷/۲۱
لطفا آدرس غلط ندهید یعنی چه که سؤال اینجاست؛ کلید نرخ ارز دست کیست؟ نرخ ارز توسط شخص تعیین نمیشود بلکه توسط یک حکومت و یک دولت تعیین میشود
ناشناس۱۶۴۰۱۸۸۱۵:۵۵:۳۶ ۱۳۹۹/۷/۲۱
تحریم های فلج کننده دنیا ضد ایران و همچنین دولت که از بالا بردن نرخ ارز مستقیم سود می کند
ناشناس۱۶۴۰۲۳۶۱۶:۱۶:۲۲ ۱۳۹۹/۷/۲۱
کلید این بازی دلار دست یک عده بی .. و بی وجدان هست که در بدنه خود دولت هستن و علت آن یا بی لیاقتی و بی تدبیری و بد مدیریتی این آدماست یا با این مردم خصومت و عناد دارند
ناشناس۱۶۴۰۲۴۰۱۶:۱۹:۱۴ ۱۳۹۹/۷/۲۱
تا وقتي مشكلات اقتصادي،كمبودها،ضعف ها وناتواني مسوولين را به گردن دلال وعامل رواني بيندازيد مشكلات كشوربيشتر ميشود وكمتر نمي گردد بجاي بازي با الفاض اقتصاد كشور را به اهلش بسپاريد شايد شرايط بهتر شود
ناشناس۱۶۴۰۳۲۶۱۷:۲۰:۲۳ ۱۳۹۹/۷/۲۱
به فرض که دولتمردان همه خائن و بی کفایت ،مردمی هم که به اینها رای دادند همه گمراه ، سوال اصلی این است که چرا دلسوزان و کار بلدها در یک سکوت .. به سر می برند ؟ یکی از دلالیل افسارگسیختگی فعلی اطمینان مردم به این موضوع است که تا خرداد سال آینده و موسم انتخابات به حال خود رها شده اند ،و هر کس باید به کالایی چنگ بزند تا خود را از دست ریال خلاص کند ،
ناشناس۱۶۴۰۴۳۰۱۹:۰۴:۲۸ ۱۳۹۹/۷/۲۱
زمان محمود دست جمشید بسم الله و الان دست حسن..
همشهری۱۶۴۰۶۲۱۲۱:۵۱:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۲۱
کلیدش دست ترامپ است عزیز می خواهی باور کن می خواهی باور نکن
ناشناس۱۶۴۰۷۰۲۲۳:۰۶:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۲۱
تا خرداد 1400 همین آش و همین کاسه است
ناشناس۱۶۴۰۷۱۶۲۳:۱۷:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۲۱
مجلس باید در جهت نهادینه کردن قانون مالیاتها تلاش جدی و سریع بکنه.

پربحث‌های دیروز

 1. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

 2. طنزپردازان دست بجنبانند...

 3. قاضی حداد، معاون دادستان تهران در دوره سعید مرتضوی بر اثر کرونا درگذشت

 4. واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

 5. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا نمایندگان فقط شعار می‌دهند؟/ بیشترین سود از تحریم ها نصیب رانتخواران شد/ مجلس یازدهم در پنج ماه دو تذکر صریح از رهبری گرفت

 6. تلاش دایی برای گیر انداختن سارق زنجیر ۸۰ میلیونی‌اش/ عکس

 7. جزئیات سرقت از علی دایی در زعفرانیه

 8. «یارانه سوم» دچار اماواگر شد/ تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان از کجا؟/ زور مخالف دولت می‌چربد یا اصرار مجلس؟

 9. بادامچیان: سیدحسن خمینی زرنگ است و کاندیدای اصلاح طلبان در ۱۴۰۰ نمی شود /احمدی نژاد می تواند کاندیدا شود

 10. آغاز افزایش کارمزد خدمات بانکی از آذرماه

 11. تصاویر کمتر دیده شده از مقر منافقین در آلبانی

 12. درخواست افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

 13. وزارت خارجه ایران در پاسخ به اعلامیه وزارت دادگستری آمریکا: این محموله متعلق به ما نبوده / هیچ متمدنی، به دزدی افتخار نمی کند

 14. پس از پیام رهبر انقلاب به جوانان فرانسوی؛ صفحه اینستاگرام فرانسوی سایت رهبر انقلاب مسدود شد

 15. آمریکا محموله نفت ضبط شده صادراتی ایران به ونزوئلا را فروخت

 16. انگلیس: سفیر ایران را احضار کردیم

 17. چرا ترامپ سخنان بایدن را در مناظره مدام قطع می کرد؟

 18. ۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا

 19. رشد اقتصادی آمریکا از پیش بینی ها فراتر رفت

پربحث‌های هفته

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. شواهد میدانی به تداوم آمریکای ترامپ اشاره دارد

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. قالیباف کرونا گرفت

 7. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 10. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 11. کرونای بد؛ کرونای خوب!

 12. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 13. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 14. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 15. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 16. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 17. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

 18. طنزپردازان دست بجنبانند...

 19. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 20. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 21. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 22. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 23. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 24. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 25. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 2. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 3. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 4. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

 5. برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟

 6. واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

 7. مجوز خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز

 8. ایران در فهرست سیاه FATF باقی ماند

 9. طرح تامین کالاهای اساسی به زیان کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

 10. با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

 11. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 12. «یارانه سوم» دچار اماواگر شد/ تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان از کجا؟/ زور مخالف دولت می‌چربد یا اصرار مجلس؟

 13. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 14. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

 15. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

 16. آغاز افزایش کارمزد خدمات بانکی از آذرماه

 17. مسکن تهران گران‌تر از لس‌آنجلس!

 18. همتی: نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی‌کند

 19. وضعیت قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ متر به بالا در تهران + جدول

 20. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

 21. درخواست صنایع لبنی برای اصلاح قیمت لبنیات+ سند

 22. آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو/ قیمت پراید ۳۰ میلیون تومان کاهش یافت

 23. سیگنال تازه همتی به بازار ارز/ صادرات نفت افزایش یافت

 24. رونق بازار اسکلت مرغ و گوسفند در مغازه‌های تهران

 25. خبرهای خوب فیچ برای اقتصاد ایران

آخرین عناوین