وزیر احتمالی بایدن: احتمال هرج و مرج انتخاباتی و دخالت ارتش وجود دارد 

گروه جهان الف،   3990720023 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

محتمل ترین گزینه وزارت دفاع در دولت احتمالی جو بایدن، نامزد دمکراتها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از استقرار احتمالی نیروهای نظامی در مکان های رای گیری ابراز نگرانی کرده است.

وزیر احتمالی بایدن: احتمال هرج و مرج انتخاباتی و دخالت ارتش وجود دارد 

به گزارش الف "میشل فلاورنوی" در مقاله ای در نشریه اکونومیک تایمز، نوشت این احتمال وجود دارد که انتخابات سوم نوامبر به هرج  و مرج منجر و برای مقابله با آن از نیروهای نظامی استفاده شود.  

<<  این مساله ای است که آمریکایی ها در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری با آن بیگانه اند: آیا هنگام رای دادن، شمارش آرا و یا واکنش های پس از رای گیری، اوضاع آنقدر آشفته خواهد شد که ارتش آمریکا  در امور دخالت کند؟ 

پاسخ این است: بله، البته فقط در موارد خیلی شدید. معمولا نیازی نیست که ارتش در انتخابات نقش آفرینی کند. قانون اساسی دست ارتش را در این زمینه بسته است، و از آمریکا در برابر دشمنان خارجی دفاع می کند. صدور فرمان غیرنظامی عمدتا به پلیس غیرنظامی واگذار می شود، ولی قانونی مبهم وجود دارد: "قانون شورش" که در سطح تئوری می تواند به ارتشِ فعال، نقشی شبیه پلیس واگذار کند. و فرمانداران نیز در مواقع ضروری می توانند از گارد ملی استفاده کنند. 

استفاده بالقوه از نظامیان، چه نظامیان فعال یا گارد ملی، در هنگام رای گیری و یا در ناآرامی های پس از انتخابات، مساله ای است که رهبران نظامی و همچنین فرمانداران آن را بررسی کرده اند. چنین احتمالاتی پس از آن مطرح شده است که رئیس جمهور دونالد ترامپ بدون ارائه مدرک تصریح کرد رای دهی از طریق ای-میل به بروز تقلب انتخاباتی منجر خواهد شد و این که شاید وی پذیرای شکست در انتخابات نباشد. اما استقرار نظامیان در مکان های رای گیری در روز انتخابات، حتی اگر هدف از آن حفاظت از شهروندان هنگام رای دادن باشد، باعث ایجاد نگرانی از تهدید رای دهندگان خواهد شد. 

چند پرسش درباره احتمال دخالت ارتش در انتخابات و همچنین پاسخ های آن: 

چرا ارتش نباید دخالت داده شود؟

کنترل غیرنظامی ارتش، اصل خدشه ناپذیر دمکراسی آمریکایی است. این بدان معنا است که مردان و زنان نظامی پاسخ گوی رهبران غیرنظامی مانند وزیر دفاع هستند، و همزمان از سیاست به دورند. آنها به قانون اساسی و قانون کشور اعلام وفاداری می کنند، نه یک حزب سیاسی و یا رئیس جمهور. 

ژنرال "مارک میلی" رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح، افسر ارشدی است که به کنگره گفته است ارتش در امور سیاسی دخالت نکرده، هرگونه نقش انتخاباتی را نفی خواهد کرد. 

وی در پاسخ به سوالات دو عضو دمکرات در کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان گفت، " در صورت بروز اختلاف درباره برخی موارد انتخاباتی، از منظر قانونی دادگاه ها و کنگره آمریکا باید هرگونه اختلافی را حل و فصل کنند نه ارتش. من برای نیروهای مسلح هیچ نقشی در این روند پیش بینی نمی کنم." به گفته میلی، نیروهای نظامی در روند انتقال قدرت نباید دخالت داده شوند، به عبارت دیگر درباره حل اختلاف درباره برنده انتخابات، نباید انتظار حضور نظامیان را داشت.

گارد ملی چه کاری خواهد کرد؟

ارتش از نیروهای فعال، گارد ملی و نیروهای ذخیره تشکیل شده است. همواره به جز در  موارد بسیار شدید، نظامیان فعال برای حفاظت از مردم در جنگ به کار گرفته می شوند؛ البته نه علیه شهروندان آمریکایی و در خاک آمریکا.  واحدهای گارد ملی در همه ایالت ها مستقرند و کنترل آنها برعهده فرمانداران است نه دولت فدرال. 

فرمانداران در حالت عادی اعضای گارد ملی را در حوادث فوری بسیج می کنند، مانند بلایای طبیعی، و از آنها همچنین می توانند برای اعمال قانون در مواردی نظیر شورش استفاده کنند. اما معمولا نیروهای انتظامی در اولویت هستند و گارد ملی از آنها حمایت می کنند. در مدت ناآرامی های مدنی در امسال، فرمانداران از نظامیان گارد ملی برای مقابله با خشونت و برقراری امنیت استفاده کردند. آنها باز هم می توانند این گونه عمل کنند. 

برای تقویت این تلاش، اداره گارد ملی واحدهای پلیس نظامی را در دو ایالت مامور کرده است تا در صورت درخواست فرماندار از سایر ایالت ها برای مقابله با ناآرامی های مدنی، به عنوان نیروهای واکنش سریع، وارد عمل شوند. 

در فوریت های ملی نظیر جنگ در عراق و عراق و افغانستان، رئیس جمهور می تواند برای حمایت از ارتش فعال در عملیات نظامی، نیروهای گارد ملی را در وضعیت فدرال مستقر کند. رئیس جمهور این اختیار را دارد تا گارد ملی را در وضعیت فدرال قرار دهد تا از آنها در فوریت های داخلی استفاده شود؛ اما این سوال مطرح می شود که آیا فرماندار یک ایالت می تواند مقابل چنین اقدامی بایستد؟  

درباره قانون شورش چطور؟                   

براساس قانون شورش مصوب سال 1807 رئیس جمهور این اختیار را دارد نیروهای فعال را به ایالت هایی اعزام کند که نمی توانند با شورش مقابله کنند یا قوانین فدرال را نادیده می گیرند. بر اساس این قانون، رئیس جمهور می تواند بدون مجوز فرماندار، این سربازان را به صورت فعال حفظ کند؛ البته تا زمانی که شرایط خاصی برآورده شده باشد، مثلا زمانی که خشونت در اِعمال قوانین دخالت می کند. 

آیا خشونت های بالقوه بعد از انتخابات همسان شورش است؟ این مساله جای بحث دارد. مشخص نیست که آیا ایالت ها می توانند از نظر حقوقی با استفاده رئیس جمهور از قانون شورش، مخالفت کنند. 

در نیم قرن گذشته، روسای جمهور، ارتش را به ایالت های جنوبی گسیل داشته اند تا در دهه های 1950 و 1960 جداسازی مدارس را اجرا کنند، آن هم در موارد مکرر بدون اجازه فرماندار. در سال 1992 نیز که فرماندار کالیفرنیا برای مقابله با شورش ها خواستار کمک های فدرال شده بود، نظامیان ارتش به لوس آنجلس اعزام شدند.  اما در زمان های جدید، چنین اتفاقی در خصوص انتخابات ریاست جمهوری رخ نداده است. 

ترامپ در ماه ژوئن درنظر داشت با استفاده از قانون شورش، از نیروهای فعال نظامی برای فرونشاندن ناآرامی هایی استفاده کند که به دنبال قتل "جورج فلوید" به دست پلیس مینا پولیس صورت گرفت. "مارک اسپر" وزیر دفاع با استفاده از نیروهای نظامی برای اجرای قانون مخالفت کرد. وی علنا گفت قانون شورش " فقط باید در شرایط بسیار حاد" اجرا شود و افزود " ما اکنون در چنین شرایطی قرار نداریم." همچنان بی سابقه است که رهبران نظامی از گوش دادن به فرمان رئیس جمهور در اجرای این قانون خودداری کنند. 

درباره امنیت در مکان های رای گیری چطور؟

دمکرات ها نگرانند طرفداران ترامپ حامیان دمکرات ها را در مکان های رای گیری بترسانند تا مانع از رای دادن آنها شوند. ترامپ به این نگرانی ها در مناظره 29 سپتامبر دامن زد،  یعنی زمانی که از طرفدارانش خواست " به مکان های رای گیری بروند و با دقت ناظر حوادث باشند زیرا این چیزی است که باید رخ دهد." 

بسیاری از رهبران ایالتی، از جمله "اندرو کواُمو" فرماندار نیویورک از احتمال استفاده از نظامیان گارد ملی برای تامین امنیت مکان های رای گیری سخن گفته اند. دیگر ایالت ها از این نیروها در انتخابات داخل حزبی استفاده کرده اند... در هر حال حضور نظامیان ارتش در مراکز رای گیری باعث نگرانی می شود. >> 

 

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۳۶۶۲۴۰۹:۵۱:۵۰ ۱۳۹۹/۷/۲۰
احتمال درگیری و هرج و مرج در انتخابات آمریکا صفر است.
ناشناس۱۶۳۶۶۲۸۰۹:۵۴:۵۸ ۱۳۹۹/۷/۲۰
وزیر احتمالی بایدن ؟!!!!!!!! توره حضرت عباس ، هرکی دهنش رو باز میکنه ، شما ازش مطلب نچاپید ! وزیر احتمالی بایدن :-) بایدن خودش هنوز احتمالی است :-)
ناشناس۱۶۳۶۶۳۰۰۹:۵۶:۱۸ ۱۳۹۹/۷/۲۰
با ترامپ تا 2024
جوان نا امید۱۶۳۶۷۶۸۱۱:۳۴:۵۶ ۱۳۹۹/۷/۲۰
به همین خیال باش ...
ناشناس۱۶۳۶۶۳۹۰۹:۵۸:۵۵ ۱۳۹۹/۷/۲۰
آقای ترامپ با اختلاف زیادی از بایدن خوابالو رشوه بگیر برنده خواهد شد و آب از آب تکان نخواهد خورد علی برکت الله
ناشناس۱۶۳۶۶۹۳۱۰:۴۰:۴۹ ۱۳۹۹/۷/۲۰
یه کلمه هم از زبان وزیر احتمالی رئیس جمهور احتمالی :-)

پربحث‌های دیروز

 1. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

 2. طنزپردازان دست بجنبانند...

 3. قاضی حداد، معاون دادستان تهران در دوره سعید مرتضوی بر اثر کرونا درگذشت

 4. واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

 5. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا نمایندگان فقط شعار می‌دهند؟/ بیشترین سود از تحریم ها نصیب رانتخواران شد/ مجلس یازدهم در پنج ماه دو تذکر صریح از رهبری گرفت

 6. تلاش دایی برای گیر انداختن سارق زنجیر ۸۰ میلیونی‌اش/ عکس

 7. جزئیات سرقت از علی دایی در زعفرانیه

 8. «یارانه سوم» دچار اماواگر شد/ تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان از کجا؟/ زور مخالف دولت می‌چربد یا اصرار مجلس؟

 9. بادامچیان: سیدحسن خمینی زرنگ است و کاندیدای اصلاح طلبان در ۱۴۰۰ نمی شود /احمدی نژاد می تواند کاندیدا شود

 10. آغاز افزایش کارمزد خدمات بانکی از آذرماه

 11. تصاویر کمتر دیده شده از مقر منافقین در آلبانی

 12. درخواست افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

 13. وزارت خارجه ایران در پاسخ به اعلامیه وزارت دادگستری آمریکا: این محموله متعلق به ما نبوده / هیچ متمدنی، به دزدی افتخار نمی کند

 14. پس از پیام رهبر انقلاب به جوانان فرانسوی؛ صفحه اینستاگرام فرانسوی سایت رهبر انقلاب مسدود شد

 15. آمریکا محموله نفت ضبط شده صادراتی ایران به ونزوئلا را فروخت

 16. انگلیس: سفیر ایران را احضار کردیم

 17. چرا ترامپ سخنان بایدن را در مناظره مدام قطع می کرد؟

 18. ۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا

 19. رشد اقتصادی آمریکا از پیش بینی ها فراتر رفت

پربحث‌های هفته

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. شواهد میدانی به تداوم آمریکای ترامپ اشاره دارد

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. قالیباف کرونا گرفت

 7. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 10. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 11. کرونای بد؛ کرونای خوب!

 12. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 13. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 14. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 15. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 16. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 17. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

 18. طنزپردازان دست بجنبانند...

 19. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 20. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 21. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 22. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 23. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 24. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 25. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

  2. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

  3. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

  4. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

  5. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

  6. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

  7. آیا کمپین انتخاباتی ترامپ او را زمین می‌زند؟

  8. آغاز بهره‌کشی اقتصادی رژیم صهیونیستی از رژیم‌های عربی

  9. ۱۳ کلید برای ورود به کاخ سفید

  10. ایران در فهرست سیاه FATF باقی ماند

  11. پاسخ محکم به هتاکی ماکرون به پیامبر اسلام/ محصولات فرانسوی در کویت تحریم شد

  12. گزارش نیویورک تایمز از مشارکت چشمگیر رای دهندگان آمریکایی در ایالت‌های "عرصه نبرد"

  13. پیشنهاد سه گانه چین برای صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس

  14. هراس فرانسه از واکنش مسلمانان؛ پاریس: کالاهای ما را تحریم نکنید

  15. واکنش ایران به تصمیم سودان برای عادی سازی ر‌ابطه با رژیم صهیونیستی

  16. ظریف: هیچکس در جنگ پیروز نمی‌شود

  17. آبرامز: بایدن بخواهد هم نمی‌تواند تحریمها را لغو کند/ ایران پول ندارد اس-۴۰۰ بخرد

  18. آمریکا بخش نفت را مشمول اختیارات تحریمی جدید قرار داد/وزیر نفت تحریم شد

  19. دومین عضو انصارالله هم ترور شد

  20. خطیب زاده: امشب ⁧‫ایران‬⁩، ⁧‫داغدار‬⁩ افغانستان است

  21. رسوایی خرید و فروش رأی در تگزاس؛ دستور تحقیق صادر شد

  22. ۹ روز تا انتخابات آمریکا؛ نتیجه آخرین نظرسنجی‌ها در ایالت‌های کلیدی

  23. آمریکا محموله نفت ضبط شده صادراتی ایران به ونزوئلا را فروخت

  24. انگلیس: سفیر ایران را احضار کردیم

  25. سردارسلامی: هیچ جدایی بین سپاه و ناجا نیست/‌ برخورد پلیس با اراذل و اوباش مورد قبول مردم بود

  آخرین عناوین