سیاست ترامپ علیه چین رو به شکست است؟

گروه جهان الف،   3990718090

معاون وزیر امور خارجه سابق آمریکا در یادداشتی نوشت سیاست‌های فعلی دولت آمریکا در برابر چین محکوم به شکست است.

به گزارش فارس، «رابرت بی. زولیک» معاون وزیر امور خارجه سابق آمریکا روز جمعه در یادداشتی نوشت، سیاست‌های دولت فعلی آمریکا در قبال چین محکوم به شکست هستند.

زولیک در یادداشتی در روزنامه «واشنگتن پست» نوشت، اختلافات تجاری بین پکن و واشنگتن نتیجه‌ای که مطلوب «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا است به همراه نخواهد داشت. هراس دولت آمریکا از چین موجب شده بازارهای رقابتی و خلاقانه این کشور که تحت حاکمیت قانون اداره می‌شدند، رو به زوال بروند.

زولیک که ریاست بانک جهانی را در پرونده دارد، مسائل پیرامون شبکه اجتماعی چینی «تیک تاک» را به عنوان مثالی در نظر گرفت که نشان می‌دهد ترامپ به دنبال کنترل سیاسی بر شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده است تا در چنین اقتصادی مدیران مجبور به تن دادن به «لطف‌های سیاسی» برای برخورداری از حمایت دولت باشند.

او در یادداشت خود می‌نویسد، سیاست‌های امنیتی ترامپ نیز بهتر از سرهم‌بندی‌های اقتصادی او نیستند. او به جای بهره‌برداری از همکاری با کشورهای دیگر سوی اقیانوس آرام نظیر ژاپن و تقویت قوانین اقتصادی که چین مجبور به احترام گذاشتن به آن‌ها باشد، این همکاری‌ها را به سطل زباله انداخته است.

زولیک در ادامه انتقادهای خود می‌نویسد، در حالی که چین وقت خود را وقف همکاری با بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی برای حفظ ثبات جهانی و توسعه جهانی اقتصاد کرده است، شعار «اولویت آمریکا» از طرف ترامپ، قدرت اقتصادی اول جهان را از امنیت زیستی، رشد اقتصادی جامع، امنیت محیط زیستی و فرصت‌های دیجیتال، دور کرده است.

وی در پایان تأکید می‌کند، از آنجا که چین در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی در حفاظت از  مالکیت معنوی داشته است، فرصت برای همکاری میان این دو کشور قدرتمند همچنان وجود دارد.