در طراحی اپلیکیشن موبایل اندروید و iOS چه مواردی را فراموش نکنیم!

گزارش بازرگانی،   3990709041

طراحی یک اپلیکیشن تلفن همراه که دارای ظاهر و احساس خاص و خیره کننده ای می باشد، نتیجه ی یک طراحی کارآمد تجربه کاربری UX و رابط کاربری UI می باشد. امروزه، تمامی اپلیکیشن های معروف تلفن های همراه با در نظر گرفتن طراحی UI/UX به طور منسجم و دقیق طراحی می شوند. اپلیکیشن های موبایل که بدون در نظر گرفتن UI/UX طراحی شده اند در نهایت منجر به عدم جذب کاربران جدید و یا حتی از دست دادن کاربران قدیمی می شوند. در حال حاضر، کاربران ترجیح می دهند برنامه هایی که مشکلات آن ها را سریع و آسان حل میکند و همچنین دارای ظاهری جذاب و گیرا هستند، استفاده کنند. بنابراین، درک اهمیت تجربه و رابطه کاربری در توسعه اپلیکیشن های تلفن همراه برای شرکت های توسعه دهنده اپلیکیشن های موبایل بسیار ضروری می باشد. ابتدا درک مفهوم طراحی UI/UX بسیار مهم می باشد.

رابط کاربری UI:

طراحی UI یک اپلیکیشن تلفن همراه بر روی هر دو پلتفرم آندروید و iOS به معنای شکل و شمایل جذاب اپلیکیشن می باشد. این به معنی نحوه ی تعامل اپلیکیشن با کاربران خود است. این به طور کلی بر ارائه اپلیکیشن تاکید دارد. وظیفه ی طراحی رابط کاربری تمرکز بر طراحی گرافیکی برنامه یا درک و همچنین در نظر گرفتن نیاز ها و تمایل های کاربران می باشد.

تجربه کاربری UX:

تجربه کاربری فرایندی است که دیدگاه کاربران را در مورد اپلیکیشن شناسایی می کند. این موضوع تاثیر زیادی در ایجاد تاثیرات تجاری در کسب و کار دارد. تجربه کاربری شامل تمامی عناصر تعامل کاربر با اپلیکیشن می باشد. یک تجربه کاربری کارآمد شامل افزایش اعتماد و رضایت مشتری در جهت بهبود قابلیت استفاده کنندگی، سادگی و همچنین رضایتمندی در برنامه و تعامل کاربری می باشد. یک طراح بسیار خوب و حرفه ای UX قبل از شروع طراحی، تحقیقاتی درباره ی بازار هدف، صنعت خاص، نیاز کاربر و موارد دیگر انجام می دهد.

تاثیر داشتن یک اپلیکیشن با طراحی مناسب UI/UX بر موفقیت اپلیکیشن و کسب و کار:

برای موفقیت اپلیکیشن، می بایست با رابط کاربری جذاب، تجربه ی لذت بخشی را به کاربران نهایی خود ارائه داد. یک طراحی با تجربه کاربری بسیار کارآمد برای توسعه یک اپلیکیشن موبایل برای ایجاد تجربیات جذاب بسیار مهم می باشد. دلیل اصلی آن نیز دستیابی به اهداف تجاری برای ایجاد نام تجاری، بهبود شهرت و ایجاد ترافیک بیشتر و همچنین درآمد بیشتر می باشد. برای دستیابی به سود بیشتر، طراحی تجربه کاربری برای ایجاد انگیزه در پاسخ به بازخورد های کیفی مطلق نیاز می باشد. بسیاری از برنامه های جذاب طراحی شده که طراحی یکپارچه تجربه کاربری را برای افزایش عملکرد و کارایی استفاده کرده اند. به عنوان نمونه، برنامه Flipboard  یک اپلیکیشن معروف بر روی هر دو پلتفرم iOS و Android می باشد که از یک مجله دیجیتالی استفاده شده است و اخبار سایت های مختلف و منابع اجتماعی را جمع آوری می کند و آن ها را در قالب یک مجله نمایش می دهد.

اهمیت طراحی های UX/UI

      استفاده از رنگ های متداول، نماد ها، دکمه ها، سبک قلم و نمادهایی که استفاده از برنامه شما را برای کاربران آسان می کند و با استفاده از اپلیکیشن ان ها را کمی آشنا می کند. همچنین می توان یک رابطه کاربری استثنایی و برجسته در اپلیکیشن ارائه کرد.

-         حصول اطمینان از این که عناصر مورد استفاده ساده و کاربردی می باشند به ویژه از نظر زبانی و صوری. با ساده سازی عناصر دیگر نیازی به راهنمای کاربری برای نشان دادن نحوه عملکرد برنامه وجود نخواهد داشت.

-         یک طراحی اپلیکیشن حرفه ای از طریق اعلان ها، کاربران را در جریان هر فرآیند جاری در اپلیکیشن قرار می دهد. بعنوان مثال، هنگام آپلود محتوا، کاربران از آپلود محتوا آگاه می شود. برای دستیابی به بهترین طراحی ها، طراحان زمان کاربران را در نظر میگیرند و برای آن ارزش قائل هستند.

-         همچنین جریان کاربران را که با محتوا و اقدامات ارتباط دارند باید ملاحظه شود. این بدان معنی است که برنامه نباید فقط از طرح های جذاب تشکیل شود. نکته مهم دیگر این است که اپلیکیشن سهولت استفاده و همچنین لذت را برای کاربران به ارمغان آورد.

-         ارتباط کاربری کلی طراحی برنامه باید یکنواخت باشد. این کار سهولت در شناسایی الگوی استفاده از طریق برنامه را برای کاربران فراهم می کند.

 •       طراحی اپلیکیشن iOS

به عنوان یک طراح اپلیکیشن، این فرصت موجود می باشد که برنامه ای خارق العاده ارائه داده شود که مورد استفاده ی اکثریت کاربران قرار گیرد. برای انجام این کار، طراح اپلیکیشن باید انتظارات زیادی را برای کیفیت و عملکرد برآورده کند. سه مورد مهم از مواردی که طراحان به هنگام طراحی اپلیکیشن های iOS به آنها توجه می کنند:

1-   شفافیت: در کل سیستم، متن در هر اندازه می بایست خوانا باشد، آیکون ها دقیق و شفاف، تزئینات و نمایه ها ظریف و مناسب طراحی شوند و همچنین تمرکز دقیقی بر عملکرد اپلیکیشن صرف شود. فضای منفی، رنگ، فونت ها، گرافیک و غیره به طرز نامحسوسی برجسته می شود که تعامل با کاربران را متنقل می کند.

2-   احترام و توجه:یک رابط کاربری UI واضح و زیبا به افراد کمک میکند تا محتوا را درک کنند و با آن ارتباط برقرار کنند. محتوا به طور معمول کل صفحه را پر می کند در حالیکه شفافیت و تاری اغلب به موارد بیشتری در اپلیکیشن اشاره دارند.

3-   عمق: لایه های بصری متمایز و حرکت واقع بینانه سلسله مراتب را انتقال می دهد، نشاط را به وجود می اورد و همچنین درک را تسهیل میکند. لمس و قابلیت اکتشاف، لذت استفاده از اپلیکیشن را افزایش می دهد و دسترسی به قابلیت ها و محتوای اضافی را بدون از دست دادن زمینه امکان پذیر می کند.

 •       طراحی اپلیکیشن اندروید

کاربران اندروید انتظار دارند برنامه طراحی شده به شکلی ساده و راحت مطابق با سیستم عامل رفتار کند. نه تنها باید از دستورالعمل های طراحی برای الگوهای بصری و ارتباطی پیروی کند، بلکه باید از راهنمای کیفیت سازگاری، عملکرد، امنیت و موارد دیگر نیز پیروی کند. از موارد مهم در طراحی اپلیکیشن های اندروید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-   قابلیت استفاده: بهبود قابلیت دسترسی به اپلیکیشن می تواند قابلیت استفاده را برای همه کاربران اندروید، از جمله افراد کم بینا، نابینا، کم شنوا، افراد با اختلالات شناختی و حتی نقص عضو افزایش دهد.

2-   سبک و ظاهر: سیستم رنگ آمیزی Material design به طراحات کمک می کند تا رنگ را به روشی معنادار در UI خود اعمال کنند. در این سیستم، طراحان رنگ اصلی و فرعی را برای نشان دادن نام تجاری خود انتخاب می کنند. انواع تیره و روشن هر رنگ را می توان به روش های مختلف بر روی رابطه کاربری اعمال نمود.

3-   انیمیشن: در طراحی اپلیکیشن های اندروید، طراحان از سه نوع انیمیشن استفاده می نمایند. انیمیشن های اخباری که در ان ها طراحی حرکت با برجسته کردن روابط بین عناصر، دسترسی عملکرد و نتایج عمل و آگاهی کاربران استفاده می شود. متمرکز که در آن حرکت بدون ایجاد حواس پرتی غیرضروری، توجه را به آنچه اهمیت دارد متمرکز می کند. و بیانگر که حرکات و لحظات گذرا را یادآوری می کند، به تعاملات رایج شخصیت می پردازد و میتواند سبک یک برند را نیز بیان کند.

طراحی وب سایت

وب سایت شما یکی از برجسته ترین و مهم ترین جنبه های حضور آنلاین نام تجاری شما می باشد و مهم است که آن را به درستی طراحی کنید. وب سایت شما همچنین محلی است که شما در آن می توانید از پایین ترین نقطه به بالا ترین نقطه رشد کنید. بنابراین، وب سایت شما باید با درنظر داشتن مخاطبان طراحی شود و باید اطمینان حاصل کند که تجربه کاربری خوبی را ارائه می دهد. در حال حاضر بیشتر مشاغل می دانند که داشتن یک طراحی وب سایت خیره کننده و کاربردی بسیار مهم می باشد. به هر حال، حضور آنلاین شما می تواند تجارت و کسب و کار شما را ایجاد و یا از بین ببرد. برای مشاغل کوچک ، به ویژه اگر با چالش های مالی یا مهارت های فنی روبرو هستید، سرمایه گذاری در طراحی یک وب سایت کاملا حرفه ای ممکن است دلهره آور به نظر برسد یا اگر قبلا سایتی در حال کار و قدیمی داشتید، ممکن است در ارزش طراحی مجدد وب سایت شک داشته باشید.

طراحی وب سایت شما از این جهت حائز اهمیت است که مشتریان شما به طراحی و ویژگی های بصری اهمیت می دهند. چه آگاهانه و چه ناآگاهانه، همه ی ما به تصاویر واکنش نشان می دهیم و طبیعتا افراد به سمت طراحی خوب جذب می شوند. وقتی صحبت از طراحی خوب وب سایت شما می شود، مطالعات بارها و بارها نشان داده اند که کاربران به سرعت فقط بر اساس تصاویر درباره وب سایت قضاوت می کنند و اگر وب سایت شما ضعیف طراحی شده باشد، استفاده از آن ها متوقف می شود.

فاکتور های مهم در طراحی وب سایت:

 •       مقرون به صرفه بودن
 •       راحتی در استفاده
 •       دسترسی
 •       موثر در بازاریابی
 •       افزایش اعتبار
 •       اطلاعات به روز و ارزشمند
 •       خدمات کاربری خوب
 •       انطباق با تلفن های هوشمند
 •       ظاهری جذاب
 •       و ....

پربحث‌های دیروز

 1. قالیباف کرونا گرفت

 2. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 3. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 4. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

 5. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

 6. گزارش نیویورک تایمز از مشارکت چشمگیر رای دهندگان آمریکایی در ایالت‌های "عرصه نبرد"

 7. روحانی: برای ما روشن است که مردم در سختی هستند

 8. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 9. پلیس: خودروهایی که بیشتر از دو سرنشین داشته باشند و ماسک نزنند را جریمه می‌کنیم/ مبلغ جریمه عدم استفاده از ماسک

 10. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 11. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

 12. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 13. جزئیات ماجرای تیراندازی در اسفراین/ فوت به علت «پارگی عروق و شدت خونریزی» بر اثر تیراندازی به پا

 14. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

 15. مسئولان کجا بودند؟

 16. تصویری دیده‌نشده از «قالیباف» و «فرمانده نیروی قدس»

 17. دومین عضو انصارالله هم ترور شد

 18. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

 19. تعرض دندانپزشک قلابی به ۱۳ زن

 20. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

 21. شرایط موجود در شان مردم نیست

 22. بورس ایران؛ جهشی‌ترین بورس دنیا به‌قیمت ضرر ۱۰ میلیون نفر/ بازار سهام از لبه تاریکی برمی‌گردد؟

 23. پرونده آخوندی روی میز دستگاه قضا؟

 24. خطرناک‌تر از بایدن و ترامپ

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. قالیباف کرونا گرفت

 7. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 10. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 11. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 12. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 13. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 14. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 15. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 16. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 17. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 18. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 19. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 20. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 21. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 22. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 23. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 24. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 25. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

آخرین عناوین