شاکری: مردم با صندوق آرای انتخابات ۱۴۰۰ قهر نمی‌کنند

گروه سیاسی الف،   3990707088 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

«مجتبی شاکری» دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم در سال آینده گفت: انتخابات ۱۴۰۰ با مشارکت بالای مردم برگزار خواهد شد و اگر بخش اندکی از مردم هم با صندوق رای قهر کنند به معنای رویگردانی از نظام نیست.

مردم با صندوق آرای انتخابات ۱۴۰۰ قهر نمی‌کنند

ایرنا نوشت: انتخابات ریاست جمهوری پرشورترین انتخاباتی است که در نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود چرا که این انتخابات شخص دوم نظام را مشخص می‌کند و معمولا با حضور گسترده مردم همراه است. با این حال، وضعیت انتخابات مجلس و کاهش مشارکت از یک سو و حضور کم‌رمق جریاناتی نظیر اصلاح‌طلبان در انتخابات دوم اسفند این سوالات را به وجود آورده که انتخابات ۱۴۰۰ از منظر مشارکت و حضور طیف‌های مختلف سیاسی چه وضعیتی خواهد داشت.

شرایط در جریان‌های سیاسی هم متفاوت است. اصولگرایان با اعتماد به نفسی که از انتخابات مجلس و تسخیر بهارستان به دست آورده‌اند، پیروزی خود را قطعی تلقی کرده و به دنبال بهترین گزینه برای معرفی به مردم در انتخابات ۱۴۰۰ هستند. در این بین مسئله وحدت در این جریان سیاسی مهم است. همین نزدیک دیدن پیروزی باعث شده مدعیان پرشماری برای آن صف بکشند که رسیدن به وحدت و هماهنگی را در جریان اصولگرا سخت کرده است. 

در مقابل، هنوز معلوم نیست اصلاح‌طلبان چه رویکردی را برای انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم درپیش خواهند گرفت. هر چند که عده‌ای از تحلیلگران و ناظران سیاسی معتقدند که نباید انتخابات ریاست جمهوری را همانند انتخابات مجلس تحلیل کرد چرا که عوامل مختلف داخلی و خارجی می‌تواند در نحوه و روند برگزاری و حتی تعیین نفر پیروز هم اثر گذار باشد. این طیف از تحلیلگران می‌گویند که انتخابات ریاست جمهوری در ایران هیچ وقت برنده یا بازنده از پیش مشخص نداشته است و همه چیز دقیقه آخر تعیین می‌شود و رفتار انتخاباتی مردم از ماه‌های پیش قابل پیش بینی نیست.

اما برای طیفی از تحلیلگران مشارکت مهم است چرا که می‌گویند کاهش مشارکت مردم با صندوق رای دارای پیامدهای مختلفی برای نظام جمهوری اسلامی است. عده‌ای کاهش مشارکت را به معنای نارضایتی مردم از کلیت نظام می‌دانند اما برخی دیگر معتقدند که این کاهش مشارکت به دلیل عملکرد مسئولان اجرایی کشور صورت پذیرفته است و در انتخابات ۱۴۰۰ هم احتمالا مشارکت به نحوه دیگری خواهد بود و شاهد این حد از کاهش مشارکت که در انتخابات مجلس بودیم، نخواهیم بود.

برای بررسی وضعیت جریان‌های سیاسی در انتخابات پیش‌رو و نحوه مشارکت طیف‌های مختلف سیاسی و مردم در این انتخابات با «مجتبی شاکری» دبیر کل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت‌وگو کرده‌ایم.

اصولگرایان غفلت کنند در انتخابات شکست می‌خورند

شاکری از جمله فعالان سیاسی اصولگرا است که معتقد است اگر نیروهای انقلابی و اصولگرا هوشیار نباشند ممکن است در انتخابات ۱۴۰۰ اتفاقی مانند آنچه که در دوم خرداد رخ داد، رقم بخورد و فردی همسو با جریان مقابل اصولگرایان پیروز میدان انتخابات شود. او در همین زمینه بیان داشت: اما اگر اصولگرایان غفلت نکنند، من فکر می‌کنم که با توجه به سنت سیاسی در کشور ما بعد از هر دولتی، منتقد آن دولت پیروز انتخابات می‌شود. 

در کشور ما قاعده‌ای وجود دارد که رئیس جمهور دوره اول حتما رئیس جمهور دوره دوم هم می‌شود. غیر از بنی صدر که فرار کرد و شهید رجایی که شهید شد این قاعده نقض نشده است. از سوی دیگر در ادامه همین قاعده به دلیل نارضایتی‌های که در آخر هر دولتی بروز پیدا می‌کند معمولا منتقد هر دولتی در انتخابات ریاست جمهوری بعدی پیروز میدان انتخابات می‌شود. من فکر می‌کنم انتخابات ۱۴۰۰ هم از این قاعده خارج نباشد.

وضعیت اصلاح طلبان آشفته است

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت جریان اصلاح طلب برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰ را چگونه می‌بینید هم بیان داشت: به نظر من اصلاح طلبان وضعیت بسیار آشفته‌ای دارند. این آشفتگی باعث شده که نوسان تحلیل‌ها و رویکردها در این جریان زیاد باشد. 

شما از یک طرف در جریان اصلاح طلب تحلیل‌ها و مواضعی می‌بینید که گاهی با نظام هم دچار زاویه است و اصولا حضور در انتخابات را رد می‌کنند. اما از طرف دیگر با تحلیل‌هایی مواجه هستیم که از لزوم حضور در انتخابات دفاع می‌کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا در مورد مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ هم گفت: مردم واقعیت‌های کشور را می‌دانند و قیمت‌ها هم نشان می‌دهد وضع مردم به چه نحوی است و آدرس‌های غلط در این زمینه نمی‌تواند مردم را فریب دهد. بنابراین به نظر من مردم در انتخابات سال آینده به صورت گسترده حضور خواهند داشت و به اصولگرایان رای خواهند دادند.اگر هم بخشی از مردم قهر کنند این نشان دهنده قهر با نظام نیست بلکه به معنی نارضایتی از عملکرد برخی مسئولان در کشور است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۷۹۳۸۱۶:۰۸:۴۷ ۱۳۹۹/۷/۷
از انتخابات مجلس معلوم بود
ناشناس۱۶۱۸۲۰۰۱۷:۵۵:۱۴ ۱۳۹۹/۷/۷
به نظرم جناب شاکری کاملا از اوضاع اقتصادی مملکت بی خبرند
آرش۱۶۱۸۶۲۵۲۱:۵۵:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۷
کلا بنا رو بر اين گذاشتيد که واقعيت ها رو نبينيد .
ناشناس۱۶۱۸۶۹۲۲۲:۳۰:۰۴ ۱۳۹۹/۷/۷
مردم چرا بايد قهر كنند وقتي اين همه رفاه وفراواني براي مردم ايجاد كردند اگر قهر كنند جواب خدارا چگونه خواهند داد؟
امیرارسلان۱۶۱۸۷۰۲۲۲:۳۴:۲۱ ۱۳۹۹/۷/۷
ایشان کافی ست سری به آمار دور دوم انتخابات مجلس که اتفاقا مورد توجه قومیت هاست بزند. کسی که به وقت از خواب برنخیزد در شرایطی سخت از خواهد پرید....
کامران دانی اذر۱۶۱۸۸۳۱۰۰:۱۳:۵۲ ۱۳۹۹/۷/۸
رجال سیاسی ما ثابت کردن کشور بدون دولت کمتر باعث رنجش مردم میشود

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 9. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 10. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 11. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 12. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 13. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 14. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 15. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 16. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 17. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 18. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 19. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 20. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 21. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 22. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 23. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 24. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

 25. یک ازدواج ساده چقدر آب می‌خورد؟ + جدول قیمت‌ها

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

  2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

  3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

  4. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

  5. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

  6. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

  7. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

  8. رضایی: هرکس در آمریکا رأی بیاورد باید تحریم‌ها را رفع کند/ چند کشور تقاضای خرید تسلیحات ایرانی دارند

  9. مسئولانی که یک شبه دکتر یا مهندس می‌شوند!

  10. رئیس جمهور ۱۴۰۰ اصولگراست یا اصلاح‌طلب؟

  11. اشتری: ۲ بار به نزدیکی خاوری رسیدیم اما پلیس کانادا برای بازداشت همراهی نکرد

  12. راهکار قالیباف به‌جای استیضاح

  13. سیاست یا دعوای حیدری - نعمتی؟!

  14. نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: آخوندی باید محاکمه شود

  15. شورای عالی فضای مجازی را فعال کنید!

  16. انتقاد صریح رهبری از هتک حرمت روحانی/ماجرای بخشش دناپلاس یک نماینده مجلس/آخرین پیگیری قاسم سلیمانی قبل از شهادت/روایت رحیم‌پور ازغدی از جلسه جنجالی و پاسخ حسام‌الدین آشنا چه بود؟

  17. رحیم‌پور ازغدی: نسبت سازش را اولین بار معاویه به امام حسن بست/ با وعده سراب، اقتصاد را به اینجا رساندند/ دزدی‌هایی که این سال‌ها از بیت‌المال شده، ضربات سنگینی به دین و دنیای مردم زده

  18. فرق پلیس ایران با پلیس آمریکا

  19. واکنش متفاوت نماینده مجلس به تحریم زنگنه؛ آقای ظریف از طلبت بگذر!

  20. واکنش قالیباف به سخنان اخیر رهبر انقلاب/انتقاد کرباسچی از روحانی/پیام سعید حجاریان به باهنر/شمار فوتی‌ها و مبتلایان کرونا دوباره به اوج رسید

  21. محکومیت رئیس سابق هلال احمر به ۱۲ سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی

  22. تکرار ماجرای حساب‌های خاص؟

  23. روحانی: رئیس جمهوری بعدی آمریکا ناچار به تسلیم در برابر ایران است/ پیروزی‌های بین‌المللی می‌تواند مرهمی بر آلام مردم باشد

  آخرین عناوین