در فرآیند قرعه‌کشی پیش فروش خودرو تخلف رخ داده است؟

گروه اقتصادی الف،   3990707024 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

به گفته برخی از متقاضیان خودرو در انجام قرعه کشی طرح های پیش فروش خودرو تخلفاتی رخ داده است.

در فرآیند قرعه‌کشی پیش فروش خودرو تخلف رخ داده است؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: «پیش از شروع طرح فروش فوق العاده خودرو، وزارت صمت متعهد شده بود تمام فرآیند قرعه کشی با حضور رسانه ها و شفاف انجام شود اما این وعده محقق نشد و بیشتر مراحل قرعه کشی پشت درب های بسته انجام شد.

دومین مرحله فروش فوق العاده ایران خودرو در حالی برگزار شد که از حضور اصحاب رسانه به سالن مراسم جلوگیری شد. حتی خبرنگاران برای حضور در این مراسم به سالن برگزاری قرعه کشی مراجعه کردند اما عوامل برگزاری از ورود آنها به سالن جلوگیری به عمل آوردند. این گونه اقدامات به  معنای کاهش شفافیت دربرگزاری قرعه کشی است.

هر چند فرآیند قرعه کشی برای فروش فوق العاده تب و تاب روزهای اول را ندارد اما افرادی که برای خرید خودرو ثبت نام کرده اند،در انتظار نتیجه  قرعه کشی هستند و برای آنها سوال پیش می آید که آیا در فرآیند ثبت نام تخلفی رخ داده است؟

بدعهدی خودروسازان در تحویل یا فروش خودرو سال‌هاست که مشتریان را نسبت به ایفای تعهدات این شرکت‌ها بدبین کرده است. اما این بدبینی با اعمال تحریم‌های بین‌المللی تشدید شده است و خودروسازان همزمان با افت تولید محصولات، دیگر پاسخگوی مشتریان در قبال تعهدات ایجاد شده نیستند.

جالب اینجاست که خودروسازان در سال ۹۷ که تحریم‌ها اعمال شد، اقدام به پیش‌فروش خودرو کردند اما امکان تولید خودروهای پیش فروش شده به دلیل بد عهدی شرکای خارجی وجود نداشت. تولید این خودرو‌ها منوط به همکاری‌ شرکای خارجی بود که پس از لغو برجام میسر نشد. با این حال خودروسازان با آگاهی از بد عهدی شرکای خارجی به دلیل لغو برجام،بیشتر از قبل اقدام به پیش‌فروش محصولات مونتاژی کردند، بنابراین بی‌اعتمادی مشتریان نسبت به عملکرد خودروسازان تشدید شد.

///

خودروسازان نه‌ تنها برای ایفای تعهدات خود، محصول قابل ‌عرضه‌ای نداشتند، بلکه برای جایگزینی یا حتی عودت پول مشتریان نیز به کرات بدعهدی می کردند.

در مواردی خودروسازان مشتریان را نسبت به تعویض خودروی ثبت‌ نامی تشویق می‌کنند، حال آنکه از تحویل خودروی تعویضی نیز سر باز می‌زنند.

آیا امکان دخالت در سیستم ثبت‌ نام خودرو وجود دارد یا خیر؟

امیر حسن کاکایی کارشناس صنعت خودرو، در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دخالت در سیستم ثبت‌ نام خودرو وجود دارد یا خیر، گفت: برخی تصور می کنند که در قرعه کشی خورو تخلف رخ داده است و به نوعی خودروسازان کلاهبرداری کرده‌اند اما باید گفت که برخی تخلفات در فرآیند قرعه کشی رخ داده که الزاما به معنای کلاهبرداری نیست.

این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه مشکلات سیستمی می‌تواند مانع دریافت پیامک برنده شدن توسط مشتری شود، گفت:در موارد برخی افراد اقدام به بستن پیامک های تبلیغاتی می کنند  که در صورت برنده شدن در قرعه کشی پیامکی به دست آنها نمی رسد. همه این مسائل به ‌سادگی از طریق اپراتور‌ها مانند همراه‌ اول، ایرانسل و دیگر اپراتور‌ها قابل پیگیری است. 

کاکایی با بیان اینکه به طور قطعی نمی‌توان گفت که در فرآیند قرعه کشی کلاهبرداری رخ داده است، گفت: در رد یا قبول ادعای افرادی که نسبت به فرآیند قرعه کشی اعتراض دارند، نمی‌توان نظری داد، اما مسئله ارسال پیامک از طریق اپراتور‌های تلفن همراه و پلتفرم ایران‌ خودرو قابل پیگیری است و می‌توان صحت گفته‌های دو طرف را بررسی کرد.

به گفته این کارشناس صنعت خودرو، فرآیند راستی ‌آزمایی بسیار ساده است و افراد برای پیگیری اعتراض خود می‌توانند به واحد حقوقی ایران‌خودرو و مراجع قانونی دیگر نظیر پلیس فتا مراجعه کنند.

///

برنده شدن در قرعه کشی خودرو بدون دریافت پیامک!

یکی از مشتریان ایران خودرو، از بروز اتفاقی خبر می‌دهد که می‌تواند مهر تاییدی بر تخلف در فرآیند قرعه کشی باشد.

محمدی یکی از متقاضیان خرید خودرو، گفت:زمانی که به سایت ایران خودرو برای ثبت نام در سومین مرحله پیش فروش خودرو مراجعه کردم،موفق به ثبت نام نشدم چرا که در این سایت زده بود در مرحله دوم قرعه کشی برنده شده ام و  امکان ثبت ‌نام در مرحله جدید را ندارم، در حالی ‌که اسم من  هیچ‌گاه به ‌عنوان برنده قرعه‌کشی اعلام نشده بود.

این متقاضی خرید خودرو گفت:در زمان مراجعه به سایت پیش‌ فروش محصولات ایران‌ خودرو، موفق به  ثبت ‌نام نشدم در حالی که در هیچ‌کدام از طرح های فروش فوق ‌العاده این شرکت برنده نشده ام.

شما قبلا برنده قرعه‌کشی شده‌اید!

احمد غلامی یکی دیگر از متقاضیان خرید خودرو، گفت: برای ثبت‌نام در طرح پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو به سایت این گروه خودروسازی مراجعه کردم،اما در سایت درج شده بود که شما قبلا برنده قرعه‌کشی شده‌اید و امکان ثبت‌نام وجود نداشت.

او افزود: افراد دیگری هم برای ثبت نام به سایت مراجعه کرده اند اما به دلایل مختلفی از جمله عدم واریز وجه خودرو یا وجود نامشان در فهرست تکمیل ظرفیت  از ثبت نام در سومین مرحله پیش فروش محروم شدند.

غلامی گفت: برای شکایت به دفتر فروش ایران ‌خودرو و همچنین مرکز ارتباط با مشتریان این گروه خودروسازی مراجعه کرده ایم اما گفتند اسامی برنده‌ شدگان از طریق پیامک و ایمیل اطلاع ‌رسانی شده است، در حالی ‌که چنین موضوعی صحت ندارد و پرینت پیامک و ایمیل‌ها نشان‌ دهنده کذب ‌بودن ادعای این خودروساز است.

این متقاضی تشریح کرد: برخی می‌گویند فهرست برندگان قرعه‌کشی با فهرستی که خودروسازان به مرکز شماره‌گذاری ارسال می‌کنند، متفاوت است و به همین دلیل کد‌ملی‌های درج‌ شده در فهرست ارائه‌ شده به وزارت صنعت با افرادی که به‌ عنوان برنده نهایی موفق به خرید خودرو می‌شوند، فرق دارد.

سومین مرحله قرعه کشی طرح پیش فروش ایران خودرو برگزار شد و کماکان از حضور اصحاب رسانه به محل برگزاری مراسم جلوگیری به عمل آمد.

از سوی دیگر در گذشته شرکت ایران خودرو، نتایج قرعه کشی را ۳ روز بعد  از برگزاری مراسم اعلام می کرد،اما در قرعه کشی مرحله سوم بعد از گذشت کمتر از ۱۰ ساعت نتایج را اعلام کرد که شک وشبه درباره وجود تخلف در اعلام اسامی بیشتر شد.

آنچه مشخص است خودرو‌های معوق و ناقص هنوز چالش خودروسازی کشور محسوب می شود و خودروسازان به دلیل مشکلات تحریم و به دنبال آن کمبود نقدینگی هنوز موفق به رفع این چالش‌ها نشده‌اند. اینکه در شرایط کنونی چه اتفاقی در خودروسازی‌های کشور از لحاظ روند تولید محصولات افتاده که باردیگر مسئولان صنعتی برای تولید‌کننده خط و نشان می‌کشند، جای سوال دارد.»

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۶۸۱۱۰۹:۲۰:۲۸ ۱۳۹۹/۷/۷
نه همه چیز اُکی بوده، شما نگران نباش؛ .. خودروسازها و چنین ظنی؟ نکنید آقا، مردم دارن آروم زندگیشونو می کنن
مطلع۱۶۱۶۸۶۷۰۹:۴۱:۱۲ ۱۳۹۹/۷/۷
اطلاع دارم افرادی خودروهای بلاتکلیف (انصراف، نداشتن پول، نرسیدن پیامک و..) را صاحب می شوند و با گرفتن مبلغی این خودروها را جابجا می کنند.
ناشناس۱۶۱۶۹۶۲۱۰:۱۷:۰۶ ۱۳۹۹/۷/۷
یک بد خودروییه دیگه!
ناشناس۱۶۱۶۹۷۲۱۰:۲۲:۱۰ ۱۳۹۹/۷/۷
موضوع قرعه کشی نباید در اختیار خودروساز باشه وزارت صمت باید قرعه کشی کنه و لیست بده به خودروساز
۱۱۶۱۷۰۷۶۱۱:۰۷:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
این دولت در سازماندهی هیچ کاری موفق نبود وقتی نحوه ی توزیع سبد کالا در سال های اول این دولت را در خاطراتم مرور می کنم ، بی کفایتی دولت را نمی توانم انکار کنم
الهه۱۶۱۷۰۷۸۱۱:۰۷:۴۴ ۱۳۹۹/۷/۷
قبل از قرعه کشی اخیر، از طریق کارکنان ایران خودرو ادعایی شایع شد که اگر هزینه ای را واریز کنید، کد رهگیری را در قرعه کشی برنده میکنند این هزینه برای ۲۰۶ مبلغ ۱۷ میلیون بود.
ناشناس۱۶۱۷۱۸۶۱۱:۴۰:۴۱ ۱۳۹۹/۷/۷
صد در صد برنده ها ..زاده ها و ..زاده هستند نه ملت
ناشناس۱۶۱۷۲۲۲۱۱:۵۰:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
ایران خودرو ماشین ملت را سر وقت نمیدهد و به متقاضی از جیب ایران خودرو سود میدهد از آنطرف ماشین را با قیمت مصوب کارخانه که دهها میلیون تومان ارزانتر از بازار است به دوستان خود میدهند. در واقع این معامله به ضرر ایران خودرو(بواسطه سود تاخیر تحویل)و سود رانتخوران محترم میباشد
علی۱۶۱۷۳۲۵۱۲:۲۲:۳۴ ۱۳۹۹/۷/۷
قبلا هم تو ثبت نام خودرو روش اینترنت دیدیم ولی همیشه از طرف ایران خودرو تکذیب میشد سایت عمدی دست کاری میشد که مشتری خریداری نکنه وفقط خود دلالها بودن که تو هر مرحله ثبت نام خودرو میتونستن با همدستی ثبت نام انجام بشه خودروسازها اومدن به خاطر اینکه مردم متوجه شدن شیوه قرعه کشی را آوردن حال میبینم که شیوه قرعه کشی هم ایرادهای داره که هیچ شک ندارم خودرو ساز داره کارهایی میکنه که مشتری خودرو قرعه کشی برنده نشه تا تو بازار آزاد فروش نشه فروش خودرو از سوی خودروساز به صورت آزاد باید ممنوع بشه تا این احتکار وتخلف صورت نگیرد
ناشناس۱۶۱۷۳۶۶۱۲:۳۸:۱۶ ۱۳۹۹/۷/۷
خیلی راحت می‌شد از مخابرات مجوز گرفت که پیامک‌های ارسالی از ایران خودرو تبلیغاتی محسوب نشود. چرا مسئولان در چنین امور ساده‌ای به ترفندهایی مانند تجاهل‌العارف پناه می‌برند؟
ناشناس۱۶۱۷۴۲۷۱۳:۰۲:۲۱ ۱۳۹۹/۷/۷
وقتی تو .. تقلب میکنند می خوای تو این کار پیش پا افتاده تقلب نکنند؟
ناشناس۱۶۱۷۴۹۰۱۳:۲۲:۰۹ ۱۳۹۹/۷/۷
فقط پیامک نیست در سایت هم ثبت شده برنده نیستید در حالیکه در مرحله بعد می زند برنده شده اید. در ضمن خبر موثق دارم نام افراد برنده را تغییر می دهند و افراد با کدملی دیگر را جایگرین می کنند و جهت طی مراحل ارسال می کنند
ناشناس۱۶۱۷۶۵۳۱۴:۱۰:۲۴ ۱۳۹۹/۷/۷
من شخصا ۳۰سال است هیچ خودرویی نه خودن و نه خانواده ام نداشته ایم ،۶بار است در قرعه کشی شرکت میکنیم ولی هیچ خبری از برنده شدن نیست ،مگر میشود!!!!!
ناشناس۱۶۱۷۶۹۱۱۴:۱۶:۴۷ ۱۳۹۹/۷/۷
بنده در شش مرحله شرکت کردم که نامم جزو برندگان نبود دو الی سه بار که ثبت نام کردم ،نوشته بود مشکلی پیش آمده که بزودی بشما اعلام خواهد شد به یکی از کارشناسان زنگ زدم شماره ملی مرا چک کرد گفت نام شما در لیست قرعه کشی وجود ندارد ، خواستم ثبت نام کنم پیام آمد که قبلا ثبت نام کرده اید به کارشناس دیگر ایران خودرو زنگ زدم گفت کد بعد از ثبت نام برایت آمده گفتم بله ولی زده مشکلی هست گفت کد داری نامت ثبت شده گفتم ولی همکار شما گفت نامت در لیست قرعه کشی وجود ندارد خلاصه فکر میکنم در هنگام قرعه کشی کاسه ای زیر نیم کاسه باشه .
ناشناس۱۶۱۷۷۵۶۱۴:۳۸:۱۷ ۱۳۹۹/۷/۷
تازه فهمیدین ما زودتر فهمیده بودیم سه بار اسم خبری نشد
ناشناس۱۶۱۷۷۷۲۱۴:۴۴:۰۵ ۱۳۹۹/۷/۷
من که دیگه اعتمادم رو کلا از دست دادم کلا
ناشناس۱۶۱۷۸۵۸۱۵:۲۳:۵۴ ۱۳۹۹/۷/۷
شک نکنید تخلف رخ داده است.. اصلا از یه شماره تا یه شماره ای رو ایران خوردو میفروشه به دلال ها.شک ندارم اینقدر مطمئنم
ناشناس۱۶۱۷۹۰۳۱۵:۴۷:۱۲ ۱۳۹۹/۷/۷
درکجای‌این کره‌خاکی‌سراغ ‌دارید‌که‌درپیش‌فروش ‌خودرو‌امروز نصف‌قیمت‌خودرو راپرداخت ‌کنه وبعد‌اریک‌یادوسال‌بعد ‌مابقی‌قیمت‌خوررا‌به قیمت‌امروز‌ خودرو واریزکنه
حسنقلی۱۶۱۸۱۵۸۱۷:۳۳:۰۹ ۱۳۹۹/۷/۷
کجا تخلف رخ نداده است
بختگان_مرتضائی۱۶۱۸۱۶۰۱۷:۳۳:۲۰ ۱۳۹۹/۷/۷
اتفاقا، این بلا سر من هم اومده . در ثبت نام مرحله اول فروش فوق العاده متقاضی یکی از خودرو های سایپا بودم که برام پیامک نیومده بود و حالا که میخوام ثبت نام کنم عبارت ^^ شما در ۴۸ ماه گذشته ثبت نام کرده اید میاد^^. در سایت پیگیری کردم در تکمیل ظرفیت مرحله اول برنده شدم و هیچ پیامکی برام نیومده.حالا چکار کنم۱. به حقم که برنده شدم نرسیدم ۲.از حق ثبت نام در فروش فوق العاده هم محروم شدم.باید به کجا مراجعه کنم؟؟؟؟
ناشناس۱۶۱۸۱۷۷۱۷:۳۹:۱۱ ۱۳۹۹/۷/۷
همه جا تقلب !بخدا خسته شدیم
ناشناس۱۶۱۸۳۳۹۱۸:۵۲:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۷
اگه اتومبیل فرسوده داشته باشی نباید سوارشی چون که هوا آلوده میشه اگه بخوای سوار نشی حداقلش باید یک ماشین بخری تا کارت لنگ نمونه افسار قیمت ها که معلوم نیست دست کیه تو بازار آزاد قیمت ها دو برابره خب از کارخونه بگیر؟ ماشین دارم (فرسوده) بهم نمیدهند خب ماشینت رو بفروش بعد از کارخونه بگیر درست میگی فقط یک درصد احتمالش هست اسمم تو قرعه کشی در بیاد اون هم اگه بشه دوسال دیگه تحویل میدهند همین پیکان رو سوار شو بهتره
ناشناس۱۶۱۸۳۷۱۱۹:۰۶:۵۶ ۱۳۹۹/۷/۷
ازاول همه میدونستیم همش الکیه هرکی ثبت کرد به اسمش در نیامد هرکی رو خودشون خواستن دادن این بب عرضه گی مسئولینو میرسون که خوردسازان این همه ماشین می‌دهند به نمایندگی‌ها که همشون خودرواقساطی می‌دهند از کجا پس میارند ملتو ساده دیدند هرکاری دوست دارند انجام میدهند
حمید۱۶۱۸۴۱۱۱۹:۲۸:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۷
چشم بسته غیب گفتی، میشه بگی کجاتخلف نمیشه، آدرس بده بریم دست بوسی
ناشناس۱۶۱۸۴۷۱۲۰:۰۵:۲۱ ۱۳۹۹/۷/۷
واقعا قوه قضائیه وارد بشه ودر همین اول کار پوز فرصت طلبان را به خاک بمالد تا باور کنند که مملکت قانون داره تا حالا اجرا نمی شده
علی۱۶۱۸۵۳۳۲۰:۴۲:۲۶ ۱۳۹۹/۷/۷
این قرعه کشی ها بیشتر بازار را به هم ریخته و شده شکل لاتاری بیشتر تقاضا را بیشتر کرده اگر این کار درست بود هر روز وضعیت بازار بدتر نمی شد به جای این قرعه کشی های بی پایان به ثبت نام هایی که کردن عمل کنن حتی اگه چند ما تاخیر داشته باشند اوضاع بدتر میشه خودرو سازها به بهانه قرعه کشی دارن نقدینگی جمع می کنن سازمان حمایت از مصرف کننده هم خواب هستند و از اینور قیمت کارخانه را هر سه ماه یکبار زیاد می کنن از اونور بازار آزاد زیاد میشه نباید هر سه ماه گران بشه خدا به داد مردم برسه انشالله مجلس جدید جلوی این همه قرعه کشی صوری و گرانی هر سه ماه را بگیرد
ناشناس۱۶۱۸۶۰۳۲۱:۳۶:۴۸ ۱۳۹۹/۷/۷
من وخانواده ام از اول انقلاب ماشین نحریدیم،چندین بار در قرعه کشی شرکت کردیم و هیچ،، اگر راست می گویید اول بدون قرعه کشی بن افراد ثبت نام شده ای ماشین بدید که نه خودشون ونه خانوادشون پلاک فعال یا غیر فعال هم به اسمشون نیست گرچه این صحبتها همه ..
ناشناس۱۶۱۸۶۶۶۲۲:۱۶:۴۱ ۱۳۹۹/۷/۷
مملکت ورشکسته شده.دنبال چی میگردین؟؟؟
سعید۱۶۱۸۸۴۶۰۰:۲۳:۲۵ ۱۳۹۹/۷/۸
اگر تخلفی درکارنیست بنده باده بار ثبت نام آنهم هربار به اسم هشت نفر یعنی میشه هشتاد نفر شرکت کردیم پس چرا حداقل برای یک نفرمون درنیامد آخر این چه جور قرعه کشیه شما میکنید ملت چه گناهی کردن آخر زنو بچه ماهم دلشون میخواد ماشین سوارشن بخدا قسم طرف پژو۴۰۵داشته توقرعه کشی هم برنده شده ۴۰۵ فروخته چرا باید اینطوری باشدامیدوارم درست شود انهم بااین وضعیت محال است
س ک۱۶۱۸۸۵۹۰۰:۳۶:۲۲ ۱۳۹۹/۷/۸
باسلام کسانی که درفروش فوق لعاده شرکت میکنند همه را درقرعه کشی شرکت دهید حالا به ترتیب اسمی که درمیاد کسی شاید درعرض یک تاسه ماه صاحب خودروشود ممکنه نفرات بعدی ۵یا۸ویایک سال طول بکشد صاحب ماشین شود از طرف دیگر مطمـٔن میشه درآینده خودرو به دستش میرسه دیگه هربار ثبت نام نمیکند من خودم سه بار نوشتم درنیامده شاید تاده سال دیگه شانس برنده شدن نداشته باشم بایدچکارکنم

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 8. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 9. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 14. تماشاخانه جنگ قره باغ

 15. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 16.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 17. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 18. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 19. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 20. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 21. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 22. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 23. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 24. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 25. دختر ۷ساله ای که ملکه قلعه شوش شد

آخرین عناوین