چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

گروه سیاسی الف،   3990706105 ۸۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
چرا مستند بی‌بی‌سی درباره جنگ مورد توجه قرار می‌گیرد؟

چند روز پیش بی‌بی‌سی فارسی مستندی با نام «کودتای خزنده» پخش کرد. این مستند برپایه صوت یکی از جلسات سپاه ساخته شده و این شبکه تلاش کرده است موضع سیاسی مطلوب خود را بر واقعیت‌های تاریخی جنگ و سپاه پاسداران تحمیل کند.

در اینجا به ماهیت آنچه در این مستند بیان شده ورود نمی‌کنیم و با آگاهی از مقصود ضدملی آنان  پرسش دیگری داریم: چرا این مستند مورد توجه قرار می‌گیرد؟ چگونه بی‌بی‌سی فارسی می‌تواند اذهان برخی از مردم درباره جنگ را جهت‌دهی کند؟

یکی از مشکلات کهنه جمهوری اسلامی، نحوه روایت تاریخ معاصر است. نهادهای رسمی، تاریخ را سیاه و سفید روایت می‌کنند. بدین معنا که در هر اتفاق تاریخی یک جبهه سفید و یک جبهه سیاه وجود دارند که در تقابل با یکدیگرند. در این زمینه مثال‌های متعددی وجود دارد. مثلا روایت رسمی از وقایع سی تیر تا ۲۸ مرداد بر این محور شکل گرفته که دکتر مصدق شخصیتی منفی بود و آیت‌الله کاشانی مثبت و طبعا با چنین روایتی مسئول اصلی کودتا مصدق معرفی می‌شود. در حالی‌که افراد موثر در تاریخ، به‌غیر از معصومین(علیهم السلام) همگی انسان‌اند و جایزالخطا. همگی ممکن است در کارنامه سیاسی مرتکب اشتباه شده باشند در عین حال که خدماتی هم داشته باشند. مهم این است که معدل زندگی افراد نمره قابل قبولی داشته باشد. این مسئله درباره همه افراد، صادق است.

غیر از معصومین همه انسان‌ها شخصیت‌هایی خاکستری هستند و در میانه خوب و بد در نوسان. پس نمی‌توان درباره افراد موثر در تاریخ، سیاه و سفید قضاوت کرد.

متاسفانه روایت رسمی از دفاع مقدس هشت‌ساله ما هم اسیر همین نگاه شده است. جنگ هشت‌ساله ما به شکلی آسمانی روایت می‌شود که  گویی در آن هیچ خطا و اشتباهی رخ نداده و همواره با فتح و ظفر همراه بوده است. در حالی که فرماندهان جنگ ما انسان بوده‌اند و ممکن بود تصمیمات اشتباهی بگیرند.یا تصمیمات درستی گرفته‌اند اما به نتیجه و موفقیت منجر نشده است .

ما در جنگ متحمل برخی شکست‌ها هم شدیم اما آن شکست‌‌ها هم افتخارآمیز بود چرا که با دستان خالی و کمک‌های بی‌نظیر مردم مقاوم در برابر دیکتاتوری که همه ابرقدرت‌ها از او حمایت می‌کردند ایستادگی کردیم و یک وجب از خاک کشور را واگذار نکردیم. روایت درست از دفاع مقدس، روایت همه فتح‌ها و شکست‌هاست.

در کنار این روایت غلط از تاریخ معاصر، بحران اعتماد علت دیگر اقبال به روایت‌ رسانه‌های معاند است. مشکلات معیشتی، ناکارآمدی و عدم صداقت برخی از مسئولین و فساد سیاسی و اقتصادی باعث شده است نارضایتی در میان مردم شکل گیرد.

این نارضایتی باعث شده است اعتماد مردمی به حاکمیت نزول کند. در چنین شرایطی، روایت‌های معارض با روایت رسمی راحت‌تر مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

در کنار روایت غلط از تاریخ و بحران اعتماد باید به ضلع سوم این مثلث اشاره کنیم: صدا و سیما. متاسفانه صدا و سیما اسیر یک نگاه رسانه‌ای غلط شده است. صدا و سیما در زمانه کنونی به رسانه‌ای یک‌سویه تبدیل شده که هیچ جایی برای شنیدن سخن متفاوت با قرائت رسمی در آن یافت نمی‌شود.

در حالی‌‌که اگر درهای تلویزیون به روی افراد و نظرات مختلف باز باشد میدان رسانه‌ای برای رسانه‌های معاند تنگ می‌شود. متاسفانه اکنون رسانه‌های معاند نظام همگی میدان را خالی دیده‌اند و بی‌هماورد در حال تاختن در این میدان‌اند.

برای مقابله با این هجمه رسانه‌ای بایستی صدا و سیما از وضعیت کنونی خارج شود و پذیرای افراد و سخنان متفاوت باشد. در همین مورد دفاع مقدس ،گفت‌وگو با یکی از پژوهشگران که اندکی نگاه متفاوتی دارد علی‌رغم اعلام قبلی از صدا و سیما پخش نشد. تاز مانی که این سخنان جایی در رسانه ملی پیدا نکند مردم به سمت بی‌بی‌سی و اقران او کشیده می‌شوند.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۶۷۷۸۰۹:۰۸:۳۰ ۱۳۹۹/۷/۷
مردم دنبال واقعیت هستند. اگر به مردم واقعیت گفته نشود، اعتماد سلب می شود. کسب اعتماد چیزی نیست که به راحتی محقق شود.
ناشناس۱۶۱۶۸۷۷۰۹:۴۴:۳۷ ۱۳۹۹/۷/۷
در طول جنگ هیچوقت از شکست در عملیاتی در صدا و سیما صحبت نشد. مردم از خود می پرسیدند که اگر همیشه ما پیروز عملیات هستیم پس چرا کل خاک عراق را نگرفتیم؟
ناشناس۱۶۱۶۹۴۱۱۰:۰۹:۴۶ ۱۳۹۹/۷/۷
همین الان هم نمی شود. آیا 22 سال بعد از پایان جنگ، مقاله یا برنامه ای که علل شکست عملیاتی را به نقد بکشد سراغ دارید؟ آن چه که مردم از آن روی گردان هستند، یک طرفه به قاضی رفتن است.
ناشناس۱۶۱۷۱۵۴۱۱:۳۰:۵۱ ۱۳۹۹/۷/۷
ان وقت رسانه دشمن می شود خیرخواه کشور می شود و دارد افشا گری می کند؟!!!نخیر انها برای دشمنی با ملت این کارها می کنند چون هدفشون تجزیه ایران است
ناشناس۱۶۱۹۱۸۳۰۸:۴۶:۲۲ ۱۳۹۹/۷/۸
چون کانال های تلویزیونی خصوصی داریم افغانستان بیشتر از 60 کانال خصوصی دارد .
احمد۱۶۱۷۱۹۰۱۱:۴۱:۴۱ ۱۳۹۹/۷/۷
انچه که مردم از ان روی گردان هستند نادان و کودک فرض کردن مردم است
رضا۱۶۱۷۷۹۲۱۴:۵۵:۰۳ ۱۳۹۹/۷/۷
22 سال؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۶۱۷۹۹۳۱۶:۲۷:۵۲ ۱۳۹۹/۷/۷
32 سال چه فرقی می کند؟؟
ناشناس۱۶۱۷۱۳۳۱۱:۲۵:۴۰ ۱۳۹۹/۷/۷
اتفاقا اون زمان واقعیات بهتر به مردم منتقل میشد ومردم به صدا وسیما اعتماد داشتند تا زمانی که زمام کار دست کسانی ها افتادکه اعتقاد دارند هدف وسیله را توجیه میکند.
ناشناس۱۶۱۷۸۳۷۱۵:۱۲:۴۴ ۱۳۹۹/۷/۷
اون زمان هم همین آش و همین کاسه بود فقط خبر نداشتی که دنیا چه خبر هستش
ناشناس۱۶۱۷۲۵۳۱۲:۰۰:۲۱ ۱۳۹۹/۷/۷
شکست و عقب نشینی داشتیم.. مثل عملیات خیبر.. ما در عراق نفوذ داشتیم اما قرار نبود کشور گشایی کنیم. قرار بود از خاک خود دفاع کنیم .. اگر مطالعه می کردید و به صدا و سیما اکتفا نمی کردید، بیشتر در مورد جنگ می فهمیدید
ناشناس۱۶۱۷۲۹۹۱۲:۱۴:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۷
حمله ای دفاع شد و دفاعی مقدس شد . تا نقد ، نقد مقدسات باشد .
ناشناس۱۶۱۷۶۵۶۱۴:۱۱:۲۰ ۱۳۹۹/۷/۷
می خواستیم از راه کربلا به قدس برویم.
ناشناس۱۶۱۷۴۰۶۱۲:۵۵:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
این کتب را همانایی نوشتند که الان بی بی سی مدنظرش هست وهمیشه پیروز بودند
ناشناس۱۶۱۷۴۴۴۱۳:۰۶:۱۰ ۱۳۹۹/۷/۷
حالا خوبه در صدا و سیما بارها دیدیم که گفته شد سرزمین های ایران اشغال شد ویا در برخی عملیات ها شکست خوردیم
بازنشسته۱۶۱۹۶۰۲۱۲:۲۷:۵۴ ۱۳۹۹/۷/۸
اینکه در طول جنگ از شکست عملیت گفته نمیشود درست است برای تقویت روحیه ملت و رزمنده ها و تضعیف روحیه دشمن. ولی پس از پایان جنگ بایستی کتابها منتشر شود از تصمیمات درست و اشتباه برای نسلهای بعد که تجربه باشد و آنها یاد بگیرند و در زمان خودشان تصمیم درست بگیرند.
ناشناس۱۶۱۶۹۰۴۰۹:۵۴:۵۰ ۱۳۹۹/۷/۷
چون هر حرف منفی علیه کشور گفته شود بیشتر مورد اقبال است چیزی که بیشتر در کشورهای جهان سومی دیده می شود واگر توسط دشمنان ان ملت زده شود و مورد اقبال ان ملت قرار بگیرد فاجعه است برای ان مردم چون دیگر خوب و بد را نمیتوانند درست تشخیص بدهند
رضا۱۶۱۶۹۱۷۰۹:۵۸:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۷
خود شما حاضرید اعتراف کنید بی بی سی خاکستری که نه انده زه یک سر سوزنه ممکنه نقطه سفید داشته باشه؟ یعنی اگه بی بی سی به حق و با سند و مدرک بگه فلان مسئول دزدی کرده به این دلیل که بی بی سی گفته پذیرفته نمیشه و بر عکس اگر به حق از کسی حمایت کنه هم به این دلیل که بی بی سی حمایت کرده حتما اون فرد شیطانه.
ناشناس۱۶۱۸۰۴۰۱۶:۵۰:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۷
عزیزم قضیه مشخص است نگاه به هدف راه اندازی این شبکه ها بیانداز خود به خود خیلی چیزها برایت روشن می شود
ناشناس۱۶۱۸۳۱۱۱۸:۴۳:۰۹ ۱۳۹۹/۷/۷
اتفاقا بی بی سی خیلی از مطالبی که میگه درسته اما همیشه برای من یه سوال وجود داشته که چرا وقتی بودجه خیلی از بخشهای بی بی سی قطع میشه اما بی بی سی فارسی هنوز با صرف هزینه تلاش میکنه ما رو از حقایق آگاه کنه!؟!؟
ناشناس۱۶۱۸۳۹۷۱۹:۱۸:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
بی بی سی اگه دوتا راست هم میگه برای اینه که بزاره کنار دروغهاش به مردم قالب کنه! مثل میوه فروشی که روی سبد رو میوه خوب میچینه زیرش همه میوه های خرابه!
ناشناس۱۶۱۸۳۹۹۱۹:۱۹:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۷
یه اصطلاحی هست میگه یه نفر 1000تا راست میگه که سر وفتش یه دروغش رو باور کنن! #لطفا_ساده_نباشید
ناشناس۱۶۱۸۴۱۰۱۹:۲۸:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۷
وقتی بیبیسی هم از حرف راست, هم از حرف دروغ دنبال خباثت هست دیگه چه فرقی داره که راست بگه یا دروغ آخرش به ضرر ماست!؟!؟
ناشناس۱۶۱۶۹۵۱۱۰:۱۲:۱۷ ۱۳۹۹/۷/۷
مردم به دنبال حقیقت و عدالت هستند. حقیقتی که منجر به تغییر رفتارهای غلط نشه که فایده نداره
ناشناس۱۶۱۷۳۰۱۱۲:۱۵:۰۴ ۱۳۹۹/۷/۷
به خاطر مشکلات متعددی که داریم هر چیزی که علیه کشور و مقامات باشد عده ای به به می کنند و این چیز طبیعی است
ناشناس۱۶۱۷۴۴۳۱۳:۰۶:۰۸ ۱۳۹۹/۷/۷
مسئول این اوضاع در صدا وسیما کیست؟
ناشناس۱۶۱۸۳۶۳۱۹:۰۳:۵۱ ۱۳۹۹/۷/۷
کجای دنیا اسرار نظامی رو علنی میکنن؟ هنوز انگلیس و آمریکا بعد از چند دهه اسناد مربوط به کودتای 28 مرداد در ایران رو بطور کامل منتشر نکردن.
ناشناس۱۶۱۶۷۸۴۰۹:۰۹:۴۸ ۱۳۹۹/۷/۷
سپاس
ناشناس۱۶۱۶۷۸۹۰۹:۱۱:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۷
وقتی صدا سیما حتی حاظر نیست نظر واقعی یک فرد عادی را بازخورد دهد و در مصاحبه ها متن می دهد تا بخوانند چگونه انتظار دارید اشتباهات دوران جنگ را منعکس کند.
ناشناس۱۶۱۷۳۰۶۱۲:۱۷:۳۴ ۱۳۹۹/۷/۷
جان؟صدا وسیما متن میدهد؟ در کجا؟
ناشناس۱۶۱۶۸۰۸۰۹:۱۹:۴۲ ۱۳۹۹/۷/۷
چونکه بی بی سی دلش برای مردم ایران می سوزه وخواستار استقلال ورفاه وسلامتی ودمکراسی وحقوق بشر وهمه چیزهای خوب برای مردم ایران است ودر جهت احقاق حقوق مردم ایران هزینه می دهدمردم هم برنامه هایش را باور می می کنند
ناشناس۱۶۱۷۵۵۹۱۳:۴۰:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۷
بی بی سی از پخش بیانات امام چه سودی میبرد با این دید شما؟
ناشناس۱۶۱۶۸۱۶۰۹:۲۲:۲۱ ۱۳۹۹/۷/۷
آفرین، کم کم به اندازه یه بچه دبستانی دارید مسائل رو درک می کنید. پیشرفت بزرگی به هر حال، دیگه اون بچه کوچولوی مهدکودکی نیستید
ناشناس۱۶۱۶۸۲۴۰۹:۲۶:۲۳ ۱۳۹۹/۷/۷
خیلی ساده است، در کشور ما از ابتدا اصل بر پنهان کاری مصلحتی بوده و هست و اینکه این مصالح را چه کسی در چه زمانی تشخیص میدهد ، نامشخص میباشد ، از فضای همین پنهان کاری ، خیلی ها سواستفاده کرده اند و اخبار یک سویه را بخورد مردم دادند و نتیجه این بی اعتمادی ها این شده که همه میبینند و جالب اینکه همچنان براداران اصرار دارند درب بر همان پاشنه غلط بچرخد!
ناشناس۱۶۱۶۸۳۱۰۹:۲۷:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۷
اگر در تمام وقایعی که در ایران رخ میدهد ( غیر از مسایل سری ) بصورت شفاف و واقعی در اختیار مردم قرار گیرد ، مردم نیز دنبال رو اخبارهای خارجی نمیروند .
ناشناس۱۶۱۶۸۷۹۰۹:۴۵:۲۱ ۱۳۹۹/۷/۷
بسیاری از واقعیات تلخ هستند.
عمران۱۶۱۶۸۳۳۰۹:۲۸:۵۶ ۱۳۹۹/۷/۷
بی بی سی یک سر و گردن از رسانه های آن ور آبی دیگر جلوتر است. از لحاظ جذب مخاطب سیاسی، منوتو و ایران اینترنشنال به گرد پایش نمیرسند. چرا مستند بی بی سی مورد توجه قرار میگیرد؟ چون از ژورنالیسم حرفه ای با اصول مشخص استفاده میکند، فیلم را خوش ساخت در می آورد، از روزنامه نگاران با استعداد متاسفانه فراری استفاده میکند، خبر را برای سطح تحصیل‌کرده روایت میکند که به تبع آنها سایرین هم دنبالش میکنند، جهت دهی بارز ندارد و زیرپوستی به مخاطب جهت میدهد و هزار تکنیک و تاکتیک دیگر که ناشی از حرفه ای گری و تا حدی حیله گری است. صدا و سیما ی ما با چهارچوب های قدیمی و افراد ضعیف و غیر حرفه ای خود حریف بی بی سی نمیشود.
هیچکس۱۶۱۶۸۳۴۰۹:۲۹:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
شکست افتخار آمیز ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ هنوز هم نمی خواهید باور کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
پدر هیچکس۱۶۱۶۸۹۲۰۹:۴۹:۵۶ ۱۳۹۹/۷/۷
امثال شما الان 7 ساله تو راس مملکت هستن که اوضاع ما اینه .... اگه به توان و استعداد داخلی تکیه کرده بودن انقد ما تو عذاب نبودیم
ناشناس۱۶۱۶۹۸۹۱۰:۳۱:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۷
گوشی دست شما ساخت داخله اینترنتی که میای ادعای فضل میکنی تولید داخله باید با همه دنیا تعامل داشت دوست عزیز
ناشناس۱۶۱۷۱۸۸۱۱:۴۰:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۷
چه ربطی داشت؟خوبه ما هم بگوییم خیلی از علوم پایه همین اینترنت و موبایل از کشور ما رفته انجا؟ منظور از داخل یعنی هر چیزی را به خارج گره نزنید و ان را معطل خارجی ها نکنید یعنن اینقدر درکش مشکل است؟
ناشناس۱۶۱۸۳۸۱۱۹:۱۱:۳۷ ۱۳۹۹/۷/۷
نیروگاه برقی که گوشی شما و اینترنت باهاش کار میکنه ایرانیه, فرش یا موکتی که روش نشستی و با گوشی رفتی تو اینترنت ایرانیه, مصالح و خیلی از لوازم ساختمانی که توش هستی ایرانیه و .....
ناشناس۱۶۱۷۲۳۱۱۱:۵۳:۲۱ ۱۳۹۹/۷/۷
8 سال قبلش هم مملکت دست محبوب شما بود. نفت 130 دلار می فروخت. اما کمترین اثری از پیشرفت تو کشور مشاهده نشد و بلکه زیرساخت ها هم خرابتر از قبل شد
ناشناس۱۶۱۸۰۵۷۱۶:۵۵:۲۷ ۱۳۹۹/۷/۷
8 سال قبل متوسط قیمت نفت 75 دلار بود 2 سال اخرش هم تحریم بعدش هم خیلی از زیر ساخت های فعلی اگر در ان سال های نمی ساختند الان ...! در مورد توان علمی هم بهترین رکورد ر ان زمان زدیم که الان دوستانت دارد درجا میزنند
ناشناس۱۶۱۶۸۴۱۰۹:۳۳:۱۴ ۱۳۹۹/۷/۷
بسیار سنجیده مطلب بیان شد
فرناز۱۶۱۶۸۵۲۰۹:۳۴:۳۶ ۱۳۹۹/۷/۷
نمونه دیگر اینکه، دکتر زیباکلام جهت یک میزگرد تلویزیونی به ساختمان جام جم دعوت شده بود ولی او را به داخل ساختمان راه ندادند.
ناشناس۱۶۱۶۸۷۲۰۹:۴۱:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۷
از بس صدا و سیمای خودمون راست میگه و صادقه و واقعیات رو میگه !!!!!!
ناشناس۱۶۱۶۹۰۶۰۹:۵۵:۴۳ ۱۳۹۹/۷/۷
با کمال تاسف و تاثر شدید اعتماد من به خبرهای صدا و سیما در حدود ۱/۵ درصد است .
ناشناس۱۶۱۷۱۷۶۱۱:۳۸:۲۹ ۱۳۹۹/۷/۷
صدا وسیما هر چی باشد مانند این شبکه ها راست و دروغ را با هم به خورد شما نمیدهد و کمتر این کار ها می کند و خیلی وقت برای این که دروغ نگوید از ان خبر و ماجرا می گذرد و این را از هر کارشناس رسانه بپرسی همین جواب به شما میدهد
ناشناس۱۶۱۶۸۷۴۰۹:۴۳:۱۹ ۱۳۹۹/۷/۷
همه شیرجه زدن بغل ماهواره و بی بی سی چون صدا و سیمامون خیلی خوبه و نازه
ناشناس۱۶۱۶۸۷۵۰۹:۴۴:۰۳ ۱۳۹۹/۷/۷
چون مردم عاشق و تشنه حقایق هستند
ناشناس۱۶۱۶۸۹۵۰۹:۵۱:۵۲ ۱۳۹۹/۷/۷
پس می گوییم وقتی مردم افکارشون دست خودشان نباشد بازیچه قرار می گیرند و جای قاتل و مقتول را عوض می کنند به خوردشان می دهند
ناشناس۱۶۱۶۹۰۰۰۹:۵۴:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
الان مردم دنبال مسایل جنگ نیستند که حالا حرف بی بی سی رو باور کنند یا نه. در ضمن بی بی سی بیننده زیاد داره ولی طرفدار نداره.
ناشناس۱۶۱۶۹۶۳۱۰:۱۷:۴۷ ۱۳۹۹/۷/۷
دیگه شبکه های تلویزیونی مثل انتخاب اجباری ماشین وطنی و یا اجبار در پوشش نیست . مردم حق انتخاب دارن .
پرویز۱۶۱۷۰۱۴۱۰:۴۰:۰۱ ۱۳۹۹/۷/۷
الف گرامی همانطور که خوانندگان گفنه اند مسئله عدم اعتماد به صدا وسیما وهمچنین نادیده گرفتن نظر و رای مردم(برنامه نود) است وقتی صدا وسیما برای مردم ارزشی قائل نیست مردم هم اورا قبول ندارن واز جاههای دیگر خبرهارا دنبال میکنند.
ناشناس۱۶۱۷۴۴۹۱۳:۰۸:۴۰ ۱۳۹۹/۷/۷
نود! زود تر باید تعطیل می شد
ناشناس۱۶۱۷۱۶۴۱۱:۳۴:۰۹ ۱۳۹۹/۷/۷
باعث خنده ما شدی از کی تا حالا یک رسانه دشمن که دنبال بر هم زدن ارامش و ایجاد اشوب در یک کشور دیگر است می شود خیرخواه؟
ناشناس۱۶۱۷۳۲۳۱۲:۲۱:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۷
انشالله همیشه لبتان خندان و دلتان شاد باشدو با چشمان باز بخندید تا شاید کمی از واقعیت ها را هم ببینید
ناشناس۱۶۱۷۵۸۹۱۳:۴۹:۵۱ ۱۳۹۹/۷/۷
واقعیت شماها را دیدیم که جای قاتل و مقتول را عوض می کردین وقتی هشتگ راه انداختند و پشت بند ان تبلیغات چی رسانه ای تصویری راه انداختید برای شستشوی فکری دستتون رو شده برای این بازی های کثیف که دنبال خرابکاری د ایران هستید
محمد۱۶۱۷۵۱۱۱۳:۳۰:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۷
عزیزم این مشخصه که رسانه های اونوری دنبال منافع خودشون هستند نیاز به فکر نداره، جنابعالی هم هیچ کاری توی زندگی بدون اینکه منافعی برات داشته باشه انجام نمیدی،این قانون زندگیه، حتی افراد مذهبی هم که دم از خدا میزنند هر کاری مثبتی توی این دنیا انجام میدهند انتظار دارند اون دنیا پس بگیرن. و اما نکته مهم اینه که صدا و سیما منافع کیه تامین میکنه؟کشور؟حکومت؟ و یا مردم؟ شما جواب بده عزیزم
ناشناس۱۶۱۷۱۶۶۱۱:۳۴:۳۲ ۱۳۹۹/۷/۷
متاسفانه مردم باید حقایق رو از رسانه های خارج کشور بشنون. سیستم صفر و یکی صدا و سیما جواب نمیده.
قلي۱۶۱۸۰۶۲۱۶:۵۸:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
اگر انگليس خبيث تانكهاي خريداري شده ما رو مي داد ايا فكر كرديد در معادلات جنگ چقدر تاثير داشت و همچنين دولتهاي كثيف غربي و عربي و كمكهاشون به صدام حالا بي بي سي برا ما شده راستگو و به دنبال حقيقت شما غربي ها بسيار كثيف و خبيث هستيد و عوامل بي بي سي هم جيره خور رژيمشون هستند
ناشناس۱۶۱۷۱۸۰۱۱:۳۹:۰۶ ۱۳۹۹/۷/۷
چون مستند است و طبق اسناد واقعی و حقیقی نه اسناد جعلی
ناشناس۱۶۱۷۲۱۹۱۱:۴۹:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۷
هر چی بدبختی میکشیم از همین روباه پیر و آمریکاست...
علیرضا۱۶۱۷۲۸۹۱۲:۰۹:۴۹ ۱۳۹۹/۷/۷
نه تنها در باره تاریخ ,بلکه پیرامون حوادث روز نیز همین مشکل وجود دارد.مثلا ,خبرنگاری که اسناد زمینهای شهرداری رو کرد به زندان رفت.این یعنی سانسور ..رسانه های خارجی از این بسته بودن فضای رسانه ای ما نون می خورند, آنهم چه نانی...
علی کریمی۱۶۱۷۳۸۰۱۲:۴۳:۲۹ ۱۳۹۹/۷/۷
درود بر شما؛ آنچه نوشته اید ریشه اصلی همه مشکلات ریز و درشت کنونی کشور است.
ناشناس۱۶۱۷۸۰۱۱۴:۵۸:۴۵ ۱۳۹۹/۷/۷
اولین باری که من از رسانه های بیگانه شنیدم که ایران در بعضی از عملیات ها مثل کربلای 4 شکسته خیلی تعجب کردم، باورم نمی شد رسانه های خودمان هیچ وقت این قبیل اطلاعات را به مردم نمی دادند حالا هزاران سوال برای من پیش امده؟ 1- چرا ایران بعد از فتح خرمشهر و با وجود پیشنهاد صلح ، صلح نکرد. و جنگ را ادامه داد؟ و...
ناشناس۱۶۱۷۹۶۸۱۶:۲۰:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۷
نباید هم میکرد. تا زمانی که توان مالی نظامی عراق در هم نشکسته بود امنیت برای این کشور وجود نداشت. هر چند موفق نشدیم اما جنگ زود تر از شش یا هفت سال تموم نمیشد
ناشناس۱۶۱۸۰۶۵۱۶:۵۹:۴۹ ۱۳۹۹/۷/۷
چون میخواستیم عراق را تنبیه کنیم و این حق ما بود ولی عده ای صلح را پیشنهاد دادن و قتی هم بعد ان صلح کردیم با عراق جنگ راه انداخت
سینا۱۶۱۸۷۳۴۲۲:۴۹:۲۲ ۱۳۹۹/۷/۷
کربلای 4 شکست نخورد بلکه لو رفت و تعمدانه اقدام به عملیات لو رفته شد رئیس جمهور در نماز جمعه گفت: میخواهیم تا یک هفته دیگر تنها راه عراق به خلیج فارس را ببندیم همه نیروها را جمع کردند در استادیوم آزادی و رژه می رفتند هر کی باشد میفهمد که قرار است در اروند رود عملیات شود آواکس لازم ندارد
ناشناس۱۶۱۹۳۷۸۱۰:۰۸:۲۵ ۱۳۹۹/۷/۸
حتی امام هم به نقل آقاسید احمد بعد از فتح خرمشهر نظر شان پایان جنگ بوده ولی مسؤلین جنگ ایشان رامجاب کردند که ادامه پیدا کند تاخسارتهارا بگیریم و...... ادامه جنگ پس از فتح خرمشهر خسارات زیادی داشت
ناشناس۱۶۱۸۰۵۳۱۶:۵۴:۴۶ ۱۳۹۹/۷/۷
حقيقت از هر زباني بيرون بياد شيرينه و دروغ از هر زباني بيرون بياد نكوهيده و باعث مفسده است
محمدرضا۱۶۱۸۱۹۶۱۷:۵۲:۱۲ ۱۳۹۹/۷/۷
صدا و سیما در حال حاضر داره به قهقرا میره
ناشناس۱۶۱۸۲۴۸۱۸:۱۴:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
خیلی خیلی ساده است تا مردم دروغ بی بی سی را از واقعیت شما تشخیص دهند...شما در سایت 2 تا فایل بی بی سی و فایل معتبر خودتان را بگذارید تا مردم به هردو گوش کنند.اینطوری مردم می فهمند کی دروغ میگه کی حقیقت.
امین۱۶۱۸۳۳۱۱۸:۴۹:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۷
منافق همه جا و همه زمان ها وجود دارد....بی بی سی حامی جنگ و حمایت کننده صدام حالا برای ما شده راستگو... خیلی راحت جای جلاد و شهید عوض می شود و اوضاع نابه سامان اقتصادی کشور در سلطه رسانه ای و فرهنگی استکبار ،آنها را راستگو و دلسوز می دانیم،... الان جنگ بشود ،همان های که غلط دیکته ای دارند می روند فداکاری می کنند و شهید می شوند و عده ای ناراحت از اقتصاد کشور به تبعات بی بی سی بهایی،وهابی،منافق،صهیونیست می شوند میهن پرست و دلسوز. وای به حال ما
ناشناس۱۶۱۸۳۳۴۱۸:۵۰:۳۸ ۱۳۹۹/۷/۷
چون یک سری از مردم به خاطر حجاب اجباری و نبود برخی آزادیهای دیگه با مسئولان چپ افتادند و حرف دشمن رو باور میکنند. دشمنی که از اسرار نظامی کشور سوء استفاده میکنه. اسراری که ممکنه با جاسوسی بدست اومده باشه.
ناشناس۱۶۱۸۳۴۴۱۸:۵۴:۲۵ ۱۳۹۹/۷/۷
از خودتون پرسیدید، بی بی سی که ظاهرا عاشق بالابردن اطلاعات ماست و اینهمه درباره جنگ ایران و عراق مستند میسازه، چرا درباره اینکه صدام چجور به سلاحهای شیمیایی دست پیدا کرد برنامه نمیسازه؟
ناشناس۱۶۱۸۵۴۳۲۰:۵۰:۵۴ ۱۳۹۹/۷/۷
نیاز به داستان سرای نیست یک فایل صوتی واقعی هست که خیلی چیزها را مشخص می کنه اکر شما شما راست می گفتید زود تر پخش می کردید
ناشناس۱۶۱۸۵۹۶۲۱:۲۸:۳۷ ۱۳۹۹/۷/۷
وفتی نگارنده خودش با جمله ای یک طرفه و از سر باز کن میگه "در اینجا به ماهیت آنچه در این مستند بیان شده ورود نمی‌کنیم و با آگاهی از مقصود ضدملی آنان..."، چه حقی داره که به دیگران درباره انصاف در روایت خبر نصیحت کنه؟ از خودتون اگه شروع کنید شاید این فرهنگ کم کم جا بیفته.
ناشناس۱۶۱۹۲۸۵۰۹:۲۸:۲۶ ۱۳۹۹/۷/۸
مستند جنگ اروند را هم که از شبکه من و تو پخش شد را هم اضافه کنید و ببینید چگونه مورد اقبال مخاطبان قرار می گیرد. حال انکه این مستند توسط دو جوانی که در شبکه من و تو کار می کنند ساخته شده است. جوانانی که حتی جنگ را ندیده اند. بعد در تلویزیون ما مستند هایی که از جنگ ساخته می شود آن قدر یک جانبه و سوگیرانه است که مخاطب علاقه ای به دیدن آن پیدا نمی کند. مستند همانطور که از نامش پیداست بر اساس مستندات و واقعیات است نه بر اساس تحریف و سانسور یا یکجانبه گرایی.
امینی آذر۱۶۱۹۴۴۹۱۰:۵۰:۲۷ ۱۳۹۹/۷/۸
مطلب مفید و قابل تحسینی بود.

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 8. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 9. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 14. تماشاخانه جنگ قره باغ

 15. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 16.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 17. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 18. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 19. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 20. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 21. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 22. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 23. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 24. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 25. دختر ۷ساله ای که ملکه قلعه شوش شد

آخرین عناوین