چگونه رئیس ستاد انتخاباتی روحانی چوب حراج به «کشت و صنعت مغان‌» ایران زد؟

 3990706075 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

نقش مستقیم پوری‌حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی و رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در فرایند خصوصی‌سازی شرکت کشت و صنعت مغان سبب واگذاری این واحد تولیدی بزرگ به یک بدهکار بانکی شده است.

چگونه رئیس ستاد انتخاباتی روحانی چوب حراج به «کشت و صنعت مغان‌» ایران زد؟

خبرگزاری آنا نوشت: خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی در چند سال اخیر، به موضوعی بسیار داغ تبدیل شده است. از هفت‌تپه اهواز تا هپکوی اراک و شرکت کشت و صنعت مغان از جمله این واحدهای تولید هستند که همگی با چالش‌های بزرگی روبرو بوده‌اند.

کشت و صنعت مغان با ۲۷۰ میلیون مترمربع وسعت و با بیش از یک میلیون مترمربع تجهیزات و کارگاه شامل رشته تولید زراعت، باغ‌های وسیع، دامداری و صنایع وابسته به آن در سال ۹۷ به یک کارخانه‌دار بخش خصوصی و تولید‌‌کننده بیسکوئیت واگذار شد.

واگذاری بزرگترین زمین‌های کشاورزی کشور به ثمن بخس!

این شرکت که بیش از ۴ هزار میلیارد تومان ارزش داشته، به قیمت هزار و ۷۶۰ میلیارد، آن هم به صورت ۱۰۰ میلیارد تومان نقدی و مابقی اقساط به «یونس ژائله» مالک «شیرین عسل» و رئیس اتاق بازرگانی تبریز واگذار شده است.

یکی از نکات جالب در این واگذاری آن است که پوری‌حسینی، رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی و رئیس ستاد انتخاباتی روحانی سال ۹۲ در استان آذربایجان‌شرقی پشت این واگذاری است. این واگذاری آنقدر دارای ابهام بود که برخی رسانه‌ها نوشته‌اند، بزرگترین زمین‌های کشاورزی ایران به قیمت پفک به بخش خصوصی واگذار شده است.

همین روند واگذاری و انتقادهای پیرامون آن سبب شد که نمایندگان مجلس دهم تحقیق و تفحص از نحوه قیمت‌گذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان را کلید بزنند.

بررسی نحوه قیمت‌گذاری به تفکیک زمین کارخانجات ماشین‌آلات و غیره، بررسی اهلیت خریدار،  بررسی توان خریداران در اداره، افزایش سرمایه، وارد کردن تکنولوژی جدید و بررسی اختلافات دیرینه عشایر بر سر مالکیت واگذاری مذکور از جمله مهم‌ترین بخش‌های تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از واگذاری این شرکت بود.

محمود حجتی، وزیر سابق جهادکشاورزی در پاسخ به سؤال نمایندگان درباره واگذاری برخی شرکت‌های دولتی به‌صورت غیرقانونی به بخش خصوصی، گفته بود: «برخی از مدیریت‌های دولتی در بنگاه‌های اقتصادی موفق نبوده‌اند».

وی با اشاره به خصوصی‌سازی‌ها، گفت: «واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان در سال ۸۸ تصویب شد که از ذیل مسئولیت وزیر جهاد کشاورزی خارج و زیر نظر خصوصی‌سازی و وزیر اقتصاد رفت که همین موضوع سبب تضعیف مدیریتی و از سوی دیگر، برای رفع مشکلات اقتصادی و گرفتن مجوزهای مربوطه دچار مشکل شد».

وی با تأکید بر اینکه وقتی این شرکت در اختیار دولت بود سود بیشتری داشت، خاطرنشان کرد: «ولی به هر حال شرکت مغان در طول سنوات گذشته زیان‌های انباشته‌ای داشت که ما آن‌ها را کاهش دادیم».

قاضی‌زاده هاشمی، نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی در رابطه با برخی واگذاری‌ها به خبرنگار آنا گفته بود: «هفت‌تپه، هپکو و دشت مغان مصداق‌های بارز سودجویی و زمین‌خواری به شمار می‌روند و هدف خریداران آنها در خلأ نظارت دولت، به دست آوردن زمین بوده، نه رونق و ایجاد ارزش افزوده برای  صنعت کشور».

بعد از فشار و انتقادهای زیاد نمایندگان، مردم و تشکل‌های دانشجویی و روی کار آمدن حجت‌الاسلام رئیسی در قوه‌قضائیه موضوع واگذاری کشت و صنعت مغان در دستور کار دستگاه قضا قرار گرفت. در سال ۹۷ پوری‌حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی توسط قوه قضائیه بازداشت شد.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در اردیبهشت ۹۸ گفته بود که تمام واگذاری‌های سازمان خصوصی‌سازی در استان اردبیل مشکل دارند!

ناصر عتباتی گفته بود سه شرکت اردبیلی؛ یعنی مجتمع صنعتی گوشت اردبیل، کشت و صنعت مغان و سیلوی شهر اردبیل که در اجرای اصل ۴۴ توسط سازمان خصوصی‌سازی به بخش خصوصی واگذار شده است، مشکلاتی دارند.

استعلام وزارت اطلاعات منفی بود؟

نکته مهم‌تر این است شخصی که شرکت دشت مغان به او واگذار شده است، یک بدهکار بزرگ بانکی است. چگونه می‌شود که یک بدهکار بانکی مجموعه عظیم کشاورزی دشت مغان را تصاحب کند؟ این موضوع در استعلام وزارت اطلاعات هم مستتر است که نباید شرکت به این شخص واگذار می‌شد.

وزارت اطلاعات به خاطر قیمت‌گذاری ناظر این مجموعه منحصر بفرد و تخلفات قانونی صورت گرفته در فرایند واگذاری در نامه‌ای به رئیس وقت سازمان خصوصی‌سازی خواستار بازبینی فرایند ارزش‌گذاری شرکت و برگزاری مجدد مزایده و همچنین تشخیص اهلیت متقاضیان با استعلام سابقه آنها شد، اما سازمان خصوصی‌سازی بر خلاف مصوبه هیأت وزیران در دیماه ۹۷ کشت و صنعت مغان را به نفر دوم متقاضی در مزایده واگذار کرد، در حالی که این اقدام غیر قانونی بود.

معاون دیوان محاسبات کشور هم درباره این واگذاری گفته بود: «با توجه به ضرورت تعیین اهلیت فرد خریدار بنگاه‌های استراتژیک و اینکه کشت و صنعت مغان یک بنگاه استراتژیک است، باید در خصوص خریدار دوم نیز اهلیت احراز می‌شد که وضعیت مشخص نیست».

احمد توکلی، رئیس مؤسسه دیده‌بان شفافیت و نماینده چند دوره مجلس هم با ارسال نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، علیه خریدار شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری مغان به دلیل اعمال نفوذ خلاف حق و قانون در تصاحب این شرکت و همچنین علیه رئیس و اعضای هیئت عامل وقت سازمان خصوصی‌سازی، معاون وقت هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس‌جمهور به دلیل اهمال و تضییع اموال و وجوه دولتی شد، اعلام جرم کرد و خواستار رسیدگی فوری و تعیین و اجرای مجازات عادلانه شد.

این روند غیرقانونی به حدی شفاف بود که صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفته بود: «نتیجه بررسی‌ها نشان می‌دهند، از نظر شکلی و ماهوی قانون مراعات نشده است و زمانی که واگذار شده دلار با افزایش قابل توجه قیمت مواجه شده است».

وی افزود: «در کنار مفت فروشی، روند واگذاری هم درست طی نشده و در هیئت داوری همچنان بررسی این پرونده در حال اجرا است».

یکی از اشکال‌های دیگری که در موضوع خصوصی‌سازی شرکت کشت و صنعت مغان به دولت گرفته می‌شود، سنگ‌اندازی‌های اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور است. جهانگیری درباره این واگذاری تأکید کرده بود که دستگاه‌های نظارتی هم موضوع ادامه روند واگذاری را تائید کرده‌اند و این کار به شکل وضعیت فعلی باید ادامه پیدا کند. او اجازه نداده بود که روند داوری در موضوع خصوصی‌سازی شکل بگیرد.

سید ابراهیم رئیسی رییسی رییس رئیس قوه قضاییه قضائیه

با تمام این تفاصیل آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه در سفر به استان اردبیل، کارگروهی ویژه برای بررسی واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان تشکیل داد. رئیسی در این باره گفت: «هیئت داوری سازمان خصوصی‌سازی همچنان که از نامش بر می‌آید باید در قضیه واگذاری صورت گرفته در شرکت کشت و صنعت مغان با استناد به اسناد و ادله، داوری کند و تحت فشار هیچ مقام و مسئولی قرار نگیرد».

وی تصریح کرد: «نکاتی که باید در زمان واگذاری کشت و صنعت مغان لحاظ می‌شد، مورد توجه قرار نگرفت و در زمان این واگذاری به اخطار‌های صادره از دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و مسئولان قضایی و امنیتی و محلی توجه نشد».

رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: «در این فرآیند باید در خصوص داشته‌های شرکت، کارشناسی دقیق و شفاف صورت گیرد و ارزش گذاری‌های مرتبط با آن‌ها به صورت روشن انجام گیرد».

در پایان باید منتظر ماند تا هیئت داوری درباره خصوصی‌سازی شرکت کشت و صنعت مغان چه گزارشی را اعلام می‌کند. پوری‌حسینی، رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی و رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در استان آذربایجان شرقی یکی از متهمان اصلی این پرونده است و ارتباط بسیار مستقیمی با یونس ژائله دارد و هر دو نیز حامی حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری بودند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۵۱۵۰۱۳:۰۹:۱۰ ۱۳۹۹/۷/۶
صحنه انتخابات اینقدر تنگ شده که مردم مجبور شدن به کسی مثل روحانی رای بدن !
ناشناس۱۶۱۵۵۶۸۱۵:۲۲:۳۰ ۱۳۹۹/۷/۶
عارف هم بود ولی لیدرتکرار وادارش کرد کنار بره
ناشناس۱۶۱۵۵۹۵۱۵:۴۷:۴۴ ۱۳۹۹/۷/۶
سریعتر وی را محاکمه کنید تا افراد پس پرده را لو دهد و افشا کند
ناشناس۱۶۱۵۱۶۷۱۳:۱۲:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۶
بر هرکس تخلف کرد رحم نکنید حتی شخص روحانی
ناشناس۱۶۱۶۱۴۲۲۱:۵۱:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۶
باید چوبه دار را برای خودی های فاسد آماده کرد بدون استثناء
سید۱۶۱۵۲۱۸۱۳:۲۷:۱۹ ۱۳۹۹/۷/۶
این هم نیز بگذرد
ناشناس۱۶۱۵۲۳۲۱۳:۲۸:۵۵ ۱۳۹۹/۷/۶
بیش از یکسال از دستگیری وی می گذرد پس چرا ایشان را محاکمه نمی کنید
ناشناس۱۶۱۵۵۸۴۱۵:۴۱:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۶
ایشون دارن راست راست می گردن و به ریش من و شما می خندند! گرفتن ..
ناشناس۱۶۱۵۳۱۲۱۳:۴۹:۵۴ ۱۳۹۹/۷/۶
هیچ مشکلی نداره وخریدار این شرکت رو به بهترین نحو اداره میکنه باور ندارید بیاید وببینید
رامیس همت مند۱۶۱۵۹۳۸۱۹:۲۱:۵۰ ۱۳۹۹/۷/۶
موضوع این هست که کشوری را که مفت به دست آورده است به خوبی اداره می کند معلومه که باید خوب اداره کند چون ملک ملت شده ملک شخصی
ناشناس۱۶۱۵۳۲۶۱۳:۵۵:۰۰ ۱۳۹۹/۷/۶
سردبیر محترم : حالا متوجه میشوید یکی از علتهای بزرگ و به عبارتی پازل های پیشرفت اقتصادی و صنعتی چیست ؟! چنین واگذاری جز پسرفت و وقت کشی و فرصت سوزی که سالها کشور را از پیشرفت صنعتی دور میسازد و تازه سالها کشور و قوه قضائیه را در کش و قوس رفع این نوع واگذاری نگه میدارد و خسارت‌های غیر قابل جبرانی را به کشور وارد می‌سازد براستی مسئول اینهمه خسارت کیست ؟! باید شرکت ها به انسانهای عاشق صنعت و خلاق واگذار شود و علاوه بر آن بستر رشد صنعتی نیز با تسهیل همه پازل های رشد و پیشرفت صنعتی فراهم گردد
ص۱۶۱۵۵۱۸۱۴:۵۸:۱۸ ۱۳۹۹/۷/۶
پوری حسینی سرمایه های مردم را مفت به جیب نزدیکان دولت تدبیر و امید ریخت ...
ناشناس۱۶۱۵۷۸۶۱۷:۳۰:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۶
چرا گزینه اعدام در مفاسد اقتصادی اجرا نمی شود و خاک می خورد!
ناشناس۱۶۱۵۸۱۸۱۷:۴۷:۴۰ ۱۳۹۹/۷/۶
مطمئن هستم که آب از آب تکان نخواهد خورد چون ،، .. در شهر هر آنکه هست گیرند .
ناشناس۱۶۱۵۸۷۶۱۸:۲۸:۵۰ ۱۳۹۹/۷/۶
والله ٢ تا از اين مديرها و مفسدهارو در ملاء عام اعدام ميكردن كسى جرات نميكرد بيت المال رو غارت كنه
ناشناس۱۶۱۶۰۶۳۲۰:۴۷:۱۲ ۱۳۹۹/۷/۶
این آقای پوری حسینی را محاکمه واعدام نمیکنند؟ چپاول بیت المال جرمش کمتر محارب نیست.
ناشناس۱۶۱۶۱۳۳۲۱:۴۵:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۶
یونس ژاله یکی از بهترین کارآفرینان کشور هست، با سیاست بازی مدیران لایق و کارآفرینان را فراری ندهیم، ایشان به بیش از هزاران نفر فرصت اشتغال ایجاد کرده

پربحث‌های دیروز

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 3. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 4. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 5. ۳ نکته آیت‌الله کعبی پیرامون بیانیه‌ جامعه مدرسین درباره کمال حیدری

 6. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 7. آیا در غرب آزادی وجود دارد؟!

 8. وزیر بهداشت؛ هنرمندان برای زدودن افسردگی مردم به صحنه بیایند

 9. ابتکار ایران در مناقشه قره‌باغ جواب می دهد؟

 10. تجمع اعتراضی طلاب بسیجی تهران در مقابل سفارت فرانسه

 11. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 12. دستور جهانگیری به وزیر کشور برای شناسایی عوامل تشکیل اجتماع مشهد

 13. رسوایی خرید و فروش رأی در تگزاس؛ دستور تحقیق صادر شد

 14. تصادف زنجیره ای خودروی حامل نمایندگان مجلس

 15. به‌سبب انتقاد از رژیم صهیونیستی؛ عضویت کوربین در حزب کارگر انگلیس تعلیق شد

 16. ترامپ نخستین جمهوری‌خواه بازنده در تگزاس طی ۴۴ سال گذشته می‌شود؟

 17. یک بازیگر پیشکسوت دیگر بر اثر کرونا درگذشت

 18. رئیس مجلس کجا قرنطینه است؟

 19. واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به هتاکی رئیس جمهور فرانسه / ‌اگر ‌عقل سیاسی داشتند خود را با جهان اسلام درگیر نمی‌کردند

پربحث‌های هفته

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 5. قالیباف کرونا گرفت

 6. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 9. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 10. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 11. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 12. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 13. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 14. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 15. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

 16. طنزپردازان دست بجنبانند...

 17. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 18. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 19. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 20. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 21. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 22. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 23. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 24. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 25. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

پربحث‌های هفته

 1. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 2. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 3. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 4. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

 5. برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟

 6. واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

 7. مجوز خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز

 8. ایران در فهرست سیاه FATF باقی ماند

 9. طرح تامین کالاهای اساسی به زیان کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

 10. با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

 11. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 12. «یارانه سوم» دچار اماواگر شد/ تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان از کجا؟/ زور مخالف دولت می‌چربد یا اصرار مجلس؟

 13. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 14. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

 15. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

 16. واکنش اتاق بازرگانی به عدم بازگشت ارز صادراتی توسط ۷۰ کارتن خواب

 17. مسکن تهران گران‌تر از لس‌آنجلس!

 18. همتی: نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی‌کند

 19. وضعیت قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ متر به بالا در تهران + جدول

 20. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

 21. درخواست صنایع لبنی برای اصلاح قیمت لبنیات+ سند

 22. استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد/ ناکامی بورس پاشنه آشیل وزارت اقتصاد؟

 23. روحانی: مسکن مهر یک طرح بزرگ بود/ تکمیل مسکن مهر در دوره اسلامی شتاب گرفت

 24. آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو/ قیمت پراید ۳۰ میلیون تومان کاهش یافت

 25. سیگنال تازه همتی به بازار ارز/ صادرات نفت افزایش یافت

آخرین عناوین