خوب و بد تزریق پول به بورس

 3990706034 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه همچنان وضعیت نامعلومی دارد. برخی از کارشناسان بر این اعتقادند که انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، گام بزرگی برای متعادل کردن بورس است. اما برخی هم می‌گویند اجرای چنین سیاست‌هایی وضعیت اقتصادی کشور را بدتر می‌کند.

خوب و بد تزریق پول به بورس

دنیای اقتصاد نوشت: اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه که برخی از آن به‌عنوان خبری خوش در روزهای اصلاحی بازار سهام یاد می‌کنند، همچنان وضعیت نامعلومی دارد. با وجود آنکه زمزمه‌های نهایی شدن این خبر به‌صورت موقت شاخص‌های بورسی را سبز کرد اما به دلایل کارشناسانه‌ای همچون احتمال ایجاد تورم فزاینده ممکن است همانند پنج سال گذشته هیچ‌گاه به مرحله اجرایی نرسد.

در این خصوص کارشناسان بازار سهام با وجود اذعان بر عدم تاثیر رشد قیمت سهام بر افزایش تورم معتقدند تزریق نقدینگی و اقدامات دستوری برای نگه‌داشتن مصنوعی شاخص در سطوح بالا و عدم توجه به ارزندگی سهام می‌تواند نتیجه‌ای عکس به دنبال داشته باشد. در این میان پیگیری‌ها نشان می‌دهد احتمال اجرایی نشدن مصوبه تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بازار سهام وجود دارد.

مصوبه‌ای به بهانه حمایت از بورس

در این خصوص شورای عالی بورس، حدود دو هفته پیش در جلسه‌ای که با حضور اعضای شورای‌عالی بورس برگزار شد، مصوباتی را برای تقویت و عمق بخشیدن بازار سرمایه، کاهش ریسک، افزایش نقدشوندگی، اطمینان‌بخشی و تکمیل ابزارهای بازار سرمایه ابلاغ کرد که یکی از این مصوبات تنظیم روند بازار از طریق صندوق تثبیت بازار سرمایه به‌صورت بلندمدت بود. این مصوبه مربوط به سال‌های قبل بود اما هیچ‌گاه اجرا نشده بود.

حسن قالیباف، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز بعد از اتمام جلسه بر این موضوع تاکید و پیگیری وصول یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه را یکی از مصوبات شورای عالی بورس در این جلسه عنوان کرده بود. بعد از جلسه شورای‌عالی بورس و اعلام مصوباتش، واکنش‌ها به اختصاص این منابع به بازار سرمایه آغاز شد. گرچه برخی اقتصاددانان بلافاصله بعد از انتشار این خبر انتقادات خود را مطرح کردند اما جمع بسیاری از فعالان بازار سرمایه و سهامداران با ابراز خشنودی نسبت به اجرایی شدن این مصوبه، به استقبال آن رفتند. آنان تاکید داشتند تزریق منابع ‎صندوق توسعه ملی به بازار سهام همانند پرداخت پول بیت‌المال برای ‎موسسات مالی نیست، چرا که در موسسات مالی پول‌ها بدون برگشت هزینه شد اما در بورس قرار است این پول (آن هم در کف احتمالی قیمت سهام)، سرمایه‌گذاری شود و بعد با سود بیشتر پول‌ها برگردد.

مشکل قانونی وجود ندارد

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر نبود مشکل قانونی برای اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه می‌گوید مشکل اینجاست که ممکن است اجرای این قانون در شرایط فعلی منجر به تورم فزاینده در کشور شود.

گرچه برخی از کارشناسان بر این اعتقادند که انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه، گام بزرگی برای متعادل کردن بورس است و با اجرایی شدن آن، هیجانات بازار کنترل و صف‌های فروش جمع می‌شود و رونق دوباره به بورس بازمی‌گردد، اما سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نظر دیگری دارد و معتقد است در این شرایط که تورم بالایی داریم، اجرای چنین سیاست‌هایی وضعیت اقتصادی کشور را بدتر می‌کند.

وی با اشاره به سابقه این قانون توضیح می‌دهد: اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت به سال ۹۴ بازمی‌گردد. در آن زمان برداشت این بود که اختصاص چنین سهمی به بازار سرمایه می‌تواند راهگشا باشد. اما هیچ وقت به مرحله اجرایی نرسید چرا که آن دوران بازار سرمایه نیاز به چنین کمک و حمایتی نداشت.

به گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس فضای اقتصادی کشور در زمانی که اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه به قانون تبدیل شد، قابل مقایسه با وضعیت امروز نیست. در این شرایط که تورم بالایی داریم، اجرا شدن چنین سیاست‌هایی وضعیت را بدتر می‌کند و باعث می‌شود در نهایت مردم آسیب ببینند.

تورم؛ عایدی تزریق پول به بازار

طغیانی مدعی است یک درصدی که طبق قانون می‌تواند از صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه هزینه شود فقط به اندازه جمع کردن صف فروش یک روز بازار خواهد بود و نه تنها تاثیر چندانی برای بلندمدت ندارد بلکه عایدی آن تورم شدید برای کشور است.

آن‌گونه که از اظهارات سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برمی‌آید، اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه اگر منتفی نشود، حداقل قرار نیست به زودی به مرحله اجرایی برسد. طغیانی هرچند منتفی شدن اجرای این ماده قانونی را رد می‌کند اما می‌گوید تصمیم این است که اگر قرار به اجرای این قانون باشد، آخرین کاری باشد که می‌خواهند انجام دهند. به عبارت دیگر ابتدا ابزارهای دیگر حمایت از بازار سرمایه به کار گرفته شوند و اگر نتیجه حاصل نشد، یک درصد منابع صندوق توسعه ملی تزریق شود.

در همین حال مسلم صالحی، نماینده مجلس و عضو شورای‌عالی بورس می‌گوید از لحاظ قانونی مشکلی برای تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه نیست اما شورای‌عالی و نهادهای مربوطه در حال بررسی چگونگی تحقق این مصوبه هستند.

موافقان تزریق پول به بورس چه می‌گویند؟

در حالی سرنوشت اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بهانه حمایت از بازار سرمایه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و برخی اقتصاددانان اجرای این مصوبه را مساوی با ایجاد تورم فزاینده و عدم بازگشت این پول می‌دانند که در مقابل برخی دیگر تاکید دارند استفاده از صندوق تثبیت بازار سرمایه یکی از ابزارهای پیش‌بینی شده در قانون بوده که به منظور ایجاد ثبات هنگام آشفتگی بازار سهام و با هدف تقویت بازار وارد میدان می‌شود. این صندوق ضمن تبدیل کردن سمت بازار از عرضه به تقاضا و جمع‌آوری صف فروش در زمان لازم همان سهام را در بازار عرضه خواهد کرد. آنان معتقدند با توجه به اینکه سهم بزرگی از بازار را شرکت‌های معدنی، فولادی، سیمانی، پتروشیمی، پالایشی و فناوری، داروسازی و بهداشتی‌ها تشکیل می‌دهند، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری زیرساختی این شرکت‌ها می‌تواند موثر واقع شود.

این طیف تاکید دارند مطابق مصوبه شورای‌عالی بورس، صندوق توسعه ملی می‌تواند در برخی طرح‌ها سرمایه‌گذاری کرده و در بازه زمانی معین، تسهیلات را پس بگیرد. از این دیدگاه صندوق تثبیت بازار سرمایه، ابزاری برای کمک به تعادل بازار بوده و با توجه به برخورداری از خاصیت اهرمی به‌طور حتم در بهبود وضعیت بازار سهام تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۴۶۷۸۰۹:۵۲:۱۹ ۱۳۹۹/۷/۶
بورس بیش از پانصد هزار حبابه
ناشناس۱۶۱۴۹۱۰۱۱:۴۳:۲۴ ۱۳۹۹/۷/۶
دلار مسکن ماشین مایحتاج عمومی چقدر حبابه؟
ناشناس۱۶۱۵۴۵۱۱۴:۳۶:۴۸ ۱۳۹۹/۷/۶
فقط بورس حبابه؟ مسکن و دلار و خودرو و طلا و سایر اقلام طبیعی هستن؟
وهابزاده۱۶۱۴۸۵۰۱۱:۱۵:۵۲ ۱۳۹۹/۷/۶
بعنوان یک تحلیلگر بورس هرگونه تزریق پول به بورس را به زیان اقتصاد کشور و مردم طبقه متوسط به پایین و نهایتا خود بورس میدانم به محض بالا رفتن مصنوعی شاخص همه فروشنده خواهند شد تا از مهلکه فرار کنند و شاخص خون آلود خواهد شد این وسط هم چوب را خواهیم خورد و هم پیاز را پول تمام ملت صرف بورس که مال همه ملت نیست میشود و تازه آنهم نتیجه عکس خواهد داد ..
ناشناس۱۶۱۵۰۱۷۱۲:۲۹:۵۸ ۱۳۹۹/۷/۶
رفتار يك سال گذشته نشان از عدم مديريت و نداشتن تنظيم گري بازار سرمايه دارد. كساني سودهاي وحشتناكي كردند و بعضي ها خسارت كردند. عملا بازار سرمايه را به سمت گلدكوئيست بردند. راه حل كاملا روشن است. كساني كه سود بسيار زياد كرده اند ملزم به حمايت از كساني كه خسارت ديدند بايد باشند. حداقل خمس سود اينها گرفته و به خسارت ديده ها داده شود. در هر صورت نبايد بازار سرمايه تعطيل شود و هر روز بايد پر رونق تر شود.
ناشناس۱۶۱۵۰۴۷۱۲:۴۲:۰۰ ۱۳۹۹/۷/۶
بورس با تنفس مصنوعی به جایی نمیرسد
مرتضی۱۶۱۵۰۹۳۱۲:۵۵:۳۲ ۱۳۹۹/۷/۶
اقتصاددان ها و نماینده های مجلس همچین میگن اختصاص ۱ درصد از صندوق توسعه به بورس موجب تورم افسار گسیخته میشه، انگار حالا که ۱ درصد تزریق نکردن تورم افسار گسیخته نداریم!!! دلار ۲۹،۰۰۰ تومن، سکه ۱۳،۵۰۰،۰۰۰ !!!
بازنشسته۱۶۱۵۳۴۶۱۴:۰۱:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۶
دولت نباید از بورس حمایت پولی کنه وسرمایه ۸۵میلیون ایرانی رو فدای ساکت کردن درصدکمی از مردم بکنه چون افرادی بودن که سرمایه هاشون دربورس ۱۰۰۰درصداضافه شدواین سرمایه روازبورس خارج کردن وافرادی هم هستندکه سرمایه شون رو سپرده بانکی نگه داشتن و۱۵درصدسودگرفتن وازبورس۹۸۵درصدعقبن وبه خاک سیاه نشستن هرسرمایه گزاری ریسک خودش رو داره
ناشناس۱۶۱۵۴۲۲۱۴:۲۵:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۶
چطور بازار گردان بیاد تورم ایجاد نمیکنه ولی اگر صندوق نقش بازار گردان اجرا کند تورم ایجاد میشود

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

  2. شواهد میدانی به تداوم آمریکای ترامپ اشاره دارد

  3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

  4. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

  5. قالیباف کرونا گرفت

  6. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

  7. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

  8. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

  9. کرونای بد؛ کرونای خوب!

  10. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

  11. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

  12. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

  13. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

  14. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

  15. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

  16. طنزپردازان دست بجنبانند...

  17. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

  18. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

  19. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

  20. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

  21. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

  22. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

  23. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

  24. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

  25. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

   2. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

   3. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

   4. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

   5. برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟

   6. واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

   7. مجوز خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز

   8. طرح تامین کالاهای اساسی به زیان کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

   9. با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

   10. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

   11. «یارانه سوم» دچار اماواگر شد/ تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان از کجا؟/ زور مخالف دولت می‌چربد یا اصرار مجلس؟

   12. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

   13. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

   14. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

   15. آغاز افزایش کارمزد خدمات بانکی از آذرماه

   16. مسکن تهران گران‌تر از لس‌آنجلس!

   17. همتی: نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی‌کند

   18. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

   19. درخواست صنایع لبنی برای اصلاح قیمت لبنیات+ سند

   20. آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو/ قیمت پراید ۳۰ میلیون تومان کاهش یافت

   21. رونق بازار اسکلت مرغ و گوسفند در مغازه‌های تهران

   22. خبرهای خوب فیچ برای اقتصاد ایران

   23. رشد اقتصادی آمریکا از پیش بینی ها فراتر رفت

   24. یارانه ۱۲۰ هزار تومانی به چه کسانی می رسد؟

   25. قیمت ۱۰ خودرو در بازه زمانی فروردین تا مهر + جدول

   آخرین عناوین