خوئینی‌ها می‌خواهد جای چه کسی را بگیرد ؟

گروه سیاسی الف،   3990705070 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

سعید آجورلو در یادداشتی برای «صبح نو» نوشت: اگر بحران مشروعیت یا نمایندگی اصلاح‌طلبان را حاصل بحران کارآمدی و مقبولیت و سیاست‌ورزی بدانیم یا به‌صورت وارونه، حل بحران نمایندگی را موجب گشایش در سیاست‌ورزی اصلاحات بپنداریم، آنگاه هدف خوئینی‌هااز علنی‌شدن و بی‌پرده سخن‌گفتن را باید بخشی از پروژه «آشتی با بدنه» تصور کرد.

 
نامه اخیر موسوی خوئینی‌ها که در واقع دعوت‌نامه‌ای بود برای احزاب و طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب خاصه آنان که ساز عدم مشارکت می‌زدند، در روز‌های اخیر با تحلیل‌های گوناگونی همراه بوده است. از تلاش مرد خاکستری برای گرفتن جای خاتمی گرفته تا حضور پرشور اصلاح طلبان با کاندیدا‌های رادیکال. هر یک از فعالان سیاسی از نگاه خود به این نامه و پیام آن در این مقطع زمانی خاص نگریسته و دست به قلم شده است.


سعید آجورلو، فعال سیاسی و رسانه‌ای اصولگرا، اما این نامه را به مثابه شکست «اصلاح‌طلبی اجتماعی» می‌داند و در یادداشتی برای روزنامه «صبح نو» می‌نویسد: «به میدان‌آمدن خوئینی‌هادر آستانه انتخابات ۱۴۰۰ با توجه به سابقه سکوت و فعالیت پشت پرده او در ۳۰ سال گذشته نمی‌تواند بی‌دلیل و بدون منطق صورت گرفته باشد. پاسخ یک‌جمله‌ای به این حضور را می‌توان تلاش برای کم‌کردن فشار از شانه‌های خاتمی دانست.»

او همچنین معتقد است که: «حضور خوئینی‌هارا باید در خیزبرداشتن وی برای پرکردن جای هاشمی‌رفسنجانی در عرصه قدرت دانست؛ هم در سطح حاکمیت، هم در میان احزاب و نخبگان اصلاح‌طلب و هم بدنه اصلاحات.»

  

آجورلو در بررسی هدف خوئینی‌ها از این نامه نیز می‌نویسد: «اگر بحران مشروعیت یا نمایندگی اصلاح‌طلبان را حاصل بحران کارآمدی و مقبولیت و سیاست‌ورزی بدانیم یا به‌صورت وارونه، حل بحران نمایندگی را موجب گشایش در سیاست‌ورزی اصلاحات بپنداریم، آنگاه هدف خوئینی‌هااز علنی‌شدن و بی‌پرده سخن‌گفتن را باید بخشی از پروژه «آشتی با بدنه» تصور کرد.»

وی توضیح می‌دهد که «بخش اول این پروژه که از تقریباً دو سال پیش آغاز شده است، بازگشت به ادبیات دوم خرداد و رادیکالیسم بود که به‌جای تقبیح از جانب افرادی، چون حجاریان ستایش شد؛ چنانکه روح این رادیکالیسم در نامه اول خوئینی‌هاحلول کرد. این رادیکالیسم بخشی از فرایند بازسازی اصلاحات بود که تلاش داشت با نقد درون‌گفتمانی، ادبیات و سیاست‌ورزی عمل‌گرایانی، چون کارگزاران را تضعیف کند و از سوی دیگر برای حاکمیت خط و نشان بکشد و در عین حال، مجال رخ‌نمایی به اپوزیسیون ندهد تا خود بتواند هرگونه اعتراض را نمایندگی کند؛ بازسازی چپ نو یا چپ مدرن برای فشار حداکثری به حاکمیت با تاکتیک رادیکالیسم و تلاش برای هویت‌سازی در عصر «پساروحانی» تا خلأ نمایندگی و بسیج‌کنندگی اصلاح‌طلبان در وقایع دی ۹۶ و آبان ۹۸ را پر کند. در ۶ ماهه دوم سال ۹۹، اما آن‌ها جهت عوض کرده‌اند و به خیال اینکه ناب‌گرایی‌شان موجب رضایت بدنه شده است، فاز جدید پروژه را افتتاح کرده‌اند و دعوت به سیاست‌ورزی در انتخابات ۱۴۰۰ می‌کنند.»

این فعال رسانه‌ای اصولگرا با تاکید بر اینکه «سیاست مشارکت فعال، صورت محافظه‌کار سیاست فشار حداکثری است که در سیاست عملی به زبان خوئینی‌هاترجمه شده است؛ نوعی عقب‌نشینی از حداکثرخواهی» به پیش‌بینی اثرات این کنش سیاسی در میان اصلاح طلبان پراخته و می‌نویسد: «به نظر می‌رسد که با وجود برخی سختگیری‌ها از جانب نخبگان جریان و حداقل سکوت‌شان در مقابل این نامه، نهایتاً احزاب اصلاح‌طلب پا به میدان سیاست‌ورزی برای انتخابات ۱۴۰۰ بگذارند و دعوت خوئینی‌هارا اجابت کنند چرا که در سناریوی هیات امنای اصلاحات، کنش خوئینی‌هامقدمه به میدان‌آمدن سیاست‌ورزان اصلاح‌طلب است.»

به گفته، اما اصلاح طلبان برای رسیدن به هدف نهایی با موانعی مواجه هستند. از جمله آنکه «زمان طی‌شده از رادیکالیسم تا عمل‌گرایی در اصلاحات آنچنان کوتاه است که توانایی پاسخ به دلایل تغییر سیاست «آرمان‌گرایانه» به «مصلحت‌گرایانه» را ندارد و نمی‌تواند با توجه به تاریخ تجدیدنظرطلبی در دو سال گذشته، سیاست جدید خود را تبیین کند؛ از همین رو نخبگان و روشنفکران جریان و به تبعیت از آنها، بدنه هم فاصله زیادی تا قانع‌شدن خواهند داشت، برعکس احزاب اصلاح‌طلب.»

وی هم چنین معتقد است که «نامه دوم آقای خویینی‌ها، پاک‌کردن صورت‌مساله به نفع راه‌حل غیرمرتبط با خواست بدنه اصلاحات است.»

۳وی در ادامه نیز به ایجاد چالش «پرنسیب» در صورت همراهی رادیکال‌هال اصلاح طلب با این راهبرد اشاره و تاکید می‌کند که حتی در صورت جلب این حمایت نیز یافتن گزینه حداکثری مورد توافق دارای صلاحیت از جانب حاکمیت، به یک دشواری برای جریان اصلاحات بدل خواهد شد.
آجورلو در پایان نتیجه می‌گیرد که «خیز اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ حاوی این هشدار برای اصول‌گرایان است که هرگونه تفرق، نزاع درونی، ساده‌انگاری عرصه سیاست و رادیکالیسم به‌عنوان سرمایه جریان مقابل منجر به انرژی‌گرفتن آن‌ها خواهد شد. جریان اصلاحات جاده را عوض کرده و چشمی به پیروزی بایدن دارد و چشمی هم به تفرقه و رادیکالیسم اصول‌گرایان. «تحریم» انتخابات رویه فریبنده‌ای برای باطن سیاست آن‌ها در ۱۴۰۰ بود.»

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۳۳۸۷۱۳:۲۴:۲۰ ۱۳۹۹/۷/۵
جز خوده امام زمان عج هیچکس نمیتونه کشورو درست کنه بقیه برای قدرتن

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 9. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 10. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 11. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 12. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 13. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 14. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 15. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 16. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 17. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 18. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 19. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 20. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 21. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 22. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 23. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 24. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

 25. یک ازدواج ساده چقدر آب می‌خورد؟ + جدول قیمت‌ها

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

  2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

  3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

  4. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

  5. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

  6. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

  7. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

  8. رضایی: هرکس در آمریکا رأی بیاورد باید تحریم‌ها را رفع کند/ چند کشور تقاضای خرید تسلیحات ایرانی دارند

  9. مسئولانی که یک شبه دکتر یا مهندس می‌شوند!

  10. رئیس جمهور ۱۴۰۰ اصولگراست یا اصلاح‌طلب؟

  11. اشتری: ۲ بار به نزدیکی خاوری رسیدیم اما پلیس کانادا برای بازداشت همراهی نکرد

  12. راهکار قالیباف به‌جای استیضاح

  13. سیاست یا دعوای حیدری - نعمتی؟!

  14. نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: آخوندی باید محاکمه شود

  15. شورای عالی فضای مجازی را فعال کنید!

  16. انتقاد صریح رهبری از هتک حرمت روحانی/ماجرای بخشش دناپلاس یک نماینده مجلس/آخرین پیگیری قاسم سلیمانی قبل از شهادت/روایت رحیم‌پور ازغدی از جلسه جنجالی و پاسخ حسام‌الدین آشنا چه بود؟

  17. رحیم‌پور ازغدی: نسبت سازش را اولین بار معاویه به امام حسن بست/ با وعده سراب، اقتصاد را به اینجا رساندند/ دزدی‌هایی که این سال‌ها از بیت‌المال شده، ضربات سنگینی به دین و دنیای مردم زده

  18. فرق پلیس ایران با پلیس آمریکا

  19. واکنش متفاوت نماینده مجلس به تحریم زنگنه؛ آقای ظریف از طلبت بگذر!

  20. واکنش قالیباف به سخنان اخیر رهبر انقلاب/انتقاد کرباسچی از روحانی/پیام سعید حجاریان به باهنر/شمار فوتی‌ها و مبتلایان کرونا دوباره به اوج رسید

  21. محکومیت رئیس سابق هلال احمر به ۱۲ سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی

  22. تکرار ماجرای حساب‌های خاص؟

  23. روحانی: رئیس جمهوری بعدی آمریکا ناچار به تسلیم در برابر ایران است/ پیروزی‌های بین‌المللی می‌تواند مرهمی بر آلام مردم باشد

  آخرین عناوین