آیا نوشیدن قهوه باعث تقویت حافظه می‌شود؟

گروه سلامت الف،   3990704164

کافئین یک داروی محرک است که به طور مستقیم بر روی مغز تأثیر می‌گذارد و بدون شک برای افزایش هوشیاری مفید و موثر است. اگرچه، تأثیرات کافئین بر حافظه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. 

5466 بازدید 
 
‍ پ  
 
 به گزارش فرارو، دوستداران قهوه غالباً از این مسئله تعجب می‌کنند که آیا کافئین می‌تواند حافظه آن‌ها را تقویت کند؟ بسیاری از افراد که به دلایل مختلف این نوشیدنی را روزانه مصرف می‌کنند، متوجه این امر شده اند که در صورت نوشیدن قهوه، هوشیارتر هستند. یک قهوه خور حرفه‌ای، که خود را "به طور کلی به عنوان فردی فراموشکار" توصیف می کرد، قسم می‌خورد که بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه، حافظه اش بهتر عمل می‌کند.

به گزارش فرارو؛ اما آیا در واقع هیچ ارتباطی بین این دو وجود دارد یا این ارتباط فقط در ذهن افراد قهوه خور وجود دارد؟ با این بررسی حقایق مربوط به ارتباط کافئین و حافظه را مطالعه کنید.

کافئین چگونه بر حافظه تاثیر می‌گذارد؟
کافئین یک داروی محرک است که به طور مستقیم بر روی مغز تأثیر می‌گذارد و بدون شک برای افزایش هوشیاری مفید و موثر است. اگرچه، تأثیرات کافئین بر حافظه بسیار متفاوت است.

برخی مطالعات نشان داده اند که کافئین می‌تواند برخی از انواع حافظه به ویژه در ابعاد جهانی، حافظه را بهبود بخشد. تحقیقات بیشتر پیرامون این موضوع نشان می‌دهد که فواید کافئین بر حافظه وابسته به برخی ویژگی‌ها است. این بدان معناست که کافئین فقط در صورتی حافظه را بهبود می‌بخشد که هم در زمان گرفتن اطلاعات و هم در زمان فراخوانی اطلاعات از آن استفاده شود.

اگر در زمان ارائه اطلاعات هیچ کافئینی دریافت نشود، افراد در صورت نیاز برای یادآوری اطلاعات کافئین مصرف کنند، عملکرد ضعیف تری خواهند داشت. از طرف دیگر، اگر آن‌ها هنگام دریافت اطلاعات کافئین مصرف کنند و هنگامی که برای یادآوری آن تلاش می‌کنند و کافئین دریافت نکرده باشند، عملکرد آن‌ها بسیار بدتر از این است که کافئین را در زمان لازم برای به خاطر آوردن آن در برنامه خود قرار دهند.

مطالعات دیگر نشان می‌دهد که کافئین در واقع عملکرد برخی از قسمت‌های حافظه را بدتر می‌کند. این‌ها شامل عملکرد ضعیف‌تر در یادآوری برخی وظایف می‌شود و یا در به خاطر سپردن برخی اطلاعات بدون اینکه از شما خواسته شود. افراد همچنین وقتی تحت تأثیر کافئین قرار می‌گیرند، خاطرات کاذب بیشتری را به یاد می‌آورند، بنابراین این امر می‌تواند باعث تحریک مغز شود تا خاطرات نادرستی در حافظه شکل بگیرند.

اثرات کافئین بر حافظه بزرگسالان مسن
برخی تحقیقات اضافی در مورد استفاده از کافئین در افراد مسن برای مقابله با کاهش طبیعی حافظه که با افزایش سن همراه است، انجام شده است. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که کافئین با کاهش حافظه در بعد از ظهر در افرادی که "صبح خیزند" همراه است - بزرگسالان مسن که به طور کلی عملکرد بهتری در صبح نسبت به بعد از ظهر دارند و ایت تاثیر منفی در پردازش اطلاعات می‌تواند ناخوشایند باشد.

تحقیقات دیگر حاکی از آن هستند که کافئین راهی مطمئن برای بهبود حافظه در افراد مسن نیست. در حقیقت، تحقیقات نشان داده است که افراد مسن پس از مصرف غذا‌های حاوی کافئین در آزمایش حافظه اپیزودیک عملکرد ضعیف تری نسبت به افرادی که این کافئین دریافت نکرده اند، دارند؛ و اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف معمول کافئین با یک مزیت متوسط در حافظه طولانی مدت همراه است، اما این با کاهش سرعت پردازش اطلاعات در حافظه مرتبط با سن مقابله نمی‌کند.

از آنجا که کافئین یک ماده اعتیاد آور است، تلاش برای خوددرمانی کردن با آن ممکن است در واقع اوضاع را بدتر کند. به عنوان مثال، کافئین موجب اختلال در خواب می‌شود و پس از یک دوره ترک این اختلال عموما ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث بروز مشکلات در حافظه شوند.

با پزشک خود درباره مشکلات حافظه خود مشورت کنید، مطمئنا راه‌های دیگری برای بهبود حافظه و تعیین مقدار کافی کافئین برای شما وجود دارد.

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 9. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 10. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 11. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 12. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 13. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 14. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 15. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 16. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 17. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 18. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 19. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 20. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 21. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 22. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 23. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 24. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

 25. یک ازدواج ساده چقدر آب می‌خورد؟ + جدول قیمت‌ها

آخرین عناوین