پاسخ بخش خصوصی به اتهامات سوء استفاده از کارت بازرگانی/ عشقی: واردات ۷۰۰ پورشه توسط پیرزن به دلیل نقص دولت بود

گروه اقتصادی الف،   3990704014 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه تهمت هایی که به اتاق بازرگانی در صدور کارت زده می شود، بی انصافی است، گفت: دولت نباید وظایف اجرایی خود را زیاد کند و از ناخدایی کشتی به پارو زنی مشغول شود زیرا از نظارت عقب می ماند.

پاسخ بخش خصوصی به اتهامات سوء استفاده از کارت بازرگانی/ عشقی: واردات ۷۰۰ پورشه توسط پیرزن به دلیل نقص دولت بود

بهمن عشقی در گفت و گو با تسنیم در خصوص نحوه صدور کارت های بازرگانی و ابهاماتی که این روزها از سوی برخی مسئولان مطرح شده است، اظهار داشت: قانون برای صدور کارت های بازرگانی پیش نیازهایی را تعیین کرده که نخستین مورد آن عضویت افراد در اتاق بازرگانی است. بر این اساس افرادی که خواهان کارت بازرگانی هستند، ابتدا باید عضو اتاق بازرگانی باشند. 

وی با اشاره به اینکه این افراد پس از عضویت در اتاق بازرگانی، صلاحیت دریافت کارت بازرگانی برای تجارت را دریافت می کنند، ادامه داد: منظور از تجارت در قانون همان واردات و صادرات است. نکته اصلی این موضوع این است که تا اول مرداد ماه سال جاری سیستم دریافت کارت بازرگانی به این شکل بود که افرادی که قصد فعالیت بازرگانی دارند باید در سامانه هوشمند اتاق بازرگانی ایران اطلاعات خود را ثبت کرده و در مقابل نیز اتاق برای آنها هم کارت عضویت و هم کارت بازرگانی صادر می کرد. 

دبیرکل اتاق بازرگانی تهران خاطر نشان کرد: بر این اساس تا ابتدای مرداد ماه دولت و اتاق بازرگانی توافق کرده بودند که باید افراد برای دریافت کارت بازرگانی  اهلیت سنجی و اعتبار سنجی شوند تا حق دولت ضایع نشده و قاچاق صورت نگیرد. اما قرارشد برای ساده شدن فرایند صدور کارت، افراد به جای ثبت نام در سامانه هوشمند اتاق بازرگانی ایران، از سیستم سامانه تجارت یا همان پنجره واحد اقدام کنند.

عشقی ادامه داد: بنابراین افراد ابتدا باید مدارک خود را در این سامانه و به صورت هوشمند ارائه کنند تا استعلامات  لازم دریافت شود. اما باید به  این نکته اشاره کنم که بنده به عنوان دبیر کل اتاق بازرگانی تهران، در روند صدور کارت، مر ( عین) قانون را انجام می دادم. همچنین زمانی که مسئولیت تا قبل از ابتدای مرداد ماه بر عهده اتاق بود، ما تنها مجوز صدور کارت های بازرگانی را صادر نمی کردیم، بلکه اجرایی شدن قدرت کارت بازرگانی توسط مدیر کل سازمان صمت استان تهران انجام می شد.این یعنی بدون تأیید دولت کارت فعال نمی شد.

* الکترونیکی شدن سوء پیشینه محقق نشد

وی در خصوص دلیل تغییر روند صدور کارت از سامانه هوشمند اتاق بازرگانی به سامانه تجارت، افزود: قرار بود استعلامات از طریق سامانه تجارت انجام شود تا همه کارها هوشمند باشد،البته پیش از این نیز تنها گواهی سوء پیشینه الکترونیکی انجام نمی شد،که در سامانه تجارت نیز عملا الکترونیکی نیست. یعنی به نوعی هیچ تغییر در ثبت اطلاعات بین سامانه تجارت و سامانه اتاق بازرگانی وجود ندارد.

*ارسال تنها یک پرونده طی 49 روز برای صدور کارت بازرگانی با سامانه تجارت

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران گفت: با تغییر روند استعلام از اول مرداد ماه تا 18 شهریور ماه سال جاری تنها یک پرونده برای صدور کارت به اتاق ارسال شده است. در حالیکه پیش از این بنده ماهانه 1700مورد برای تمدید و یا صدور کارت جدید را بررسی می کردم. اما تا این لحظه تنها 4 پرونده به دستم رسیده است. 

وی با اشاره به صحبت هایی در مورد ارسال 650 پرونده برای صدور یا تمدید کارت گفت: اینکه گفته می شود 650 پرونده ارسال و تایید شده باید بگویم برای بنده در مورد این افراد هیچ مدارک و مستنداتی قابل مشاهده نبوده و تنها نام آنها در سیستم قابل مشاهده است.تا زمانی که مستندات برای من ارسال و قابل مشاهده نباشد نمی توانم کارتی صادر کنم زیرا مسئولیت انجام آن با بنده است و باید جوابگو باشم.

عشقی خاطر نشان کرد: اگر سیستم اتاق بازرگانی ناقص بود و برای بهتر شدن شرایط سامانه تجارت جایگزین شده است، این وضعیت نشان می دهد که سامانه تجارت نیز دارای اشکال و نقص است. این که به این شکل ما را مقصر جلوه دهند، باعث سردرگمی مردم می شود در حالی که باید کامل توضیح داده شود که دلیل کم بودن تعداد صدور کارت چیست. 

*نباید در ابتدای راه این اقدام در سطح گسترده اجرا می شد

وی با اشاره به اینکه قطعا هر دو سامانه ناقص است، افزود: عقل سلیم حکم می کند وقتی قرار است اقدامی به این بزرگی و گستردگی انجام شود، لازم است ابتدا در سطح کوچک به صورت آزمایشی اجرا شده تا ایرادات آن مشخص و سپس در سطح استانهای بزرگ چون تهران و کشور اجرا شود. آقای عباس پور مسئول دفتر مقررات سازمان توسعه اعلام می کنند این سیستم مانند یک نوزاد نوپا ست، پس نباید نوزاد نوپا را یکدفعه وارد مسابقه دو کرد. ابتدا آهسته آهسته بعد شروع به دویدن کند. 

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر اینکه درست است دولت حسن نیت داشته و می خواهد کار برای مردم سهل و آسان شود ولی این اتفاق رخ نداد، اظهار داشت: من هم قصد متهم کردن فردی را ندارم اما دولت با حجم گسترده وظایفی که دارد نباید برای خود وظایف جدید تعریف کند.زیرا در این شرایط نمیتواند حکمران خوبی باشد.با اضافه کردن وظایف خود، توان نظارتی اشکم خواهد شد و دیگر لقب حکمران خوب را به او نخواهند داد. 

وی با بیان اینکه حکمران خوب باید ناخدای خوبی باشد نه پارو زن، گفت: اگر ناخدا از کابینخود خارج شود تا پارو برند، سکان از دستش خارج شده و متوجه نمی شود کشتی به کجا می رود.    

* 4 نکته مهم در مورد تمدید کارت بازرگانی شرکتی که بدهی دارد   

 عشقی در خصوص موضوع صدور کارت بازرگانی برای یک شرکت که بدهی 1500 میلیارد تومانی دارد نیز خاطر نشان کرد : نکته اول در این خصوص این است که این بدهی 2 هزار میلیارد تومان است و نکته دوم اینکه این موضوع هنوز تأیید نشده و موضوعی است که مورد اختلاف تأمین اجتماعی و این شرکت است.

وی ادامه داد:  نکته سوم اینکه این شرکت یکی از شرکتهای بزرگ خودرو ساز دولتی است با توجه به آن همه تعهدی که به مردم دارد ، اگر بنده کارت آنها را تمدید نمی کردم و بحران  جدیدی ایجاد می شد، آیا بنده را مقصر نمیدانستند؟ باید این را درک کنیم که این یک شرکت دولتی بوده عدم تمدید کارت بازرکانی می توانست در تعلیق کارگران و کار این  شرکت اثر گذار باشد.

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران با تأکید بر اینکه ما نباید هر روز یک بحران برای کشور درست کنیم، ادامه داد: نکته چهارمی که در مورد این شرکت وجود دارد این است که اگر کارتی تمدید شده به تأیید و ارت صمت نیز رسیده است و وزارت صمت نیز کار درستی انجام داده است بنابراین این صحبتهایی که گفته می شود، فرافکنی است.

به گفته وی، این دو سیستم یعنی سیستم جامع تجارت و سامانه اتاق بازرگانی توانایی هماهنگی با یکدیگر را ندارد. 

 *مقصر جلوه دادن اتاق بازرگانی در سوء استفاده از کارتها منصفانه نیست 

 عشقی در خصوص سوء استفاده از کارتهای بازرگانی نیز خاطر نشان کرد: در این خصوص فرافکنی شده زیرا سالهاست سوء استفاده از کارت بازرگانی در واردات  معنی ندارد و دولت قبل از واردات علی الحساب مالیاتی را دریافت می کند، بنابراین کارت بازرکانی از خود فرد باشد یا شخص دیگری، در هر صورت باید مالیات آن پرداخت شود.  

وی افزود: اگر در واردات از کارت فرد دیگری استفاده می کنند برای این است که از بروکراسی زائد برای دریافت کارت رها شوند و گرنه قصدی برای فرار مالیاتی نیست. بنابراین سوء استفاده از کارت بازرگانی در واردات وجود ندارد. در خصوص صادرات نیز اتاق بازرگانی تهران در رصد صادرکنندگان پیش قدم بوده و در سال 98  دو بار گواهی مبدأ صادر شده را کنترل کرده و فهرست  افراد مشکوک را به گمرک، سازمان بازرسی، بانک مرکزی  اعلام کردیم و به دولت و گمرک اعلام کردیم که این موارد را بررسی کنند. 

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران خاطر نشان کرد: بارها درخواست کردیم اطلاعات افرادی که ارز تهاتر کرده اند را ببینیم و کم لطفی است که این گونه در مورش صحبت شود و بگوییم اتاق در این سوء استفاده ها مقصر است. در حال حاضر برای دریافت و تمدید کارت بازرگانی در سامانه جامع تجارت چه ارزیابی انجام می شود که در سامانه هوشمند اتاق بازرگانی انجام نمی شد؟ 

وی تأکید کرد: اگر قرار است خط کش جدیدی در اهلیت سنجی افراد تعیین کنیم، این اقدام انجام شود ولی باز اتاق می تواند عامل اجرایی باشد و دولت نقش نظارتی خود را انجام دهد؛ چرا باید دولت خود را در جایگاه اجرا قرار دهد. او باید ناخدایی کند نه پارو زنی. 

 *واردات 700 پورشه نقص دولت است

 عشقی افزود: موضوع  واردات 700  پورشه مربوط به حدود 7 سال گذشته است و این به دلیل نقص در دولت است زیرا این پول از حسابی به حساب دیگر منتقل شده و گرنه یک پیرزن که نمی تواند این کار را انجام دهد. بنابراین دولت نظام پولی را نظارت نمی کند تا از این اتفاقات رخ ندهد. نقص در اتاق بازرگانی نیست، اگر شرایط لازم برای دریافت کارت را نداشت چرا در سیستم  تأیید شد؛ پس شرایط دریافت کارت را داشته است.پس برای رفع خطا ها باید خط کش اعتبار سنجی را تغییر دهیم. 

وی با تأکید بر اینکه هر وقت موضوعی پیش می آید مسئله واردات این 700 پورشه را وسط می کشند، گفت: چه طوری ثبت سفارش 700 دستگاه پورشه در سازمان دولتی انجام می شود. چرا تراکنش های مالی را کنترل نمی کنند و اگر این می شد، مالیات نیز می توانستند دریافت کنند.

عشقی تأکید کرد: باید شجاعانه به ایراد در سیستم اعتراف و مسئولیت این خطا  را بپذیریم و به دنبال اتهام زنی به یکدیگر نباشیم. وقتی فضای کسب و کار را محدود و تهدید میکنیم، ادامه حیات اقتصادی مردم تهدید شود و مردم برای ادامه بقای اقتصادی خود باید مدام دنبال راه و چاه  باشد،این یعنی شیب زمینی که هستیم را غلط طراحی کرده ایم. 

 وی افزود اگر فردی گواهینامه می گیرد و در اثر تصادف 2 نفر را می کشد، آیا راهنمایی رانندگی مقصر است؟مراقبت بعد از هر اقدام مسئله مهم است که باید به آن توجه کرد،  فردی که قاچاق می کند که از کارت بازرگانی استفاده نمی کند. 

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران در پایان گفت: وقتی صدور کارت بازرگانی به عهده اتاق بازرگانی ایران بود، بنده شخصا به افرادی که با شماره 1866 تماس می گرفتند و  مشکلاتشان را در دریافت کارت مطرح می کردند، تماس می گرفتم. 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۱۸۴۱۰۹:۵۵:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۴
حالا مگر انتقاد میکنند به کجا می رسه. فعلا پیر زنه ۷۰۰ پورشه را فروخته و آبی هم روش خورده.
ناشناس۱۶۱۱۸۵۸۱۰:۰۷:۱۷ ۱۳۹۹/۷/۴
آقا بدهید به نمایندگان مجلس.خودشان اگر دنا دارند ولی خانواده.. لازمشان می شود
ناشناس۱۶۱۱۸۵۹۱۰:۰۷:۲۹ ۱۳۹۹/۷/۴
واردات بنام هر کی باشد مگر مالیات و سود بازرگانی و بر اساس تعرفه پرداخت نشد ، آقایان دنبال بهانه تا مال مردم .. ۲۵۰ هزار سکه مصادره شده سلطان سکه.. به جیب کی رفت ..میشه اعلام کنید آقایان شفافیت و عدالت دلسوز ملت ..
ناشناس۱۶۱۱۹۵۳۱۱:۰۴:۴۱ ۱۳۹۹/۷/۴
کی بود کی بود من نبودم دستم بود تقصیر آستینم بود
ک.م۱۶۱۲۰۱۱۱۱:۳۰:۱۸ ۱۳۹۹/۷/۴
بعضی مواقع پاروزنی نون زیادی داره برا بعضی ها.ضمنا هروقت میخوان طرحی رو اجرا کنن با هوچی گری و روش های پوپولیستی .. اونو جا می اندازند.روش نخ نما شده مثل مالیات برخانه ها که جز نابودی مسکن وگرانی چیزی نخواهد داشت.البته برا دولت نون خوبی در بر داره.!!!!
ناصر۱۶۱۲۰۳۸۱۲:۰۰:۳۹ ۱۳۹۹/۷/۴
سلام وقتی توجیه میکنید که چون خودرو ساز است وبایدهاو مگرها را دستاویز قرار میدهید پس قانونمند نیستید حرف از قانون نزنید.چون تا زمانی امثال شما هست قانون تفسیر به رای است
ناشناس۱۶۱۲۱۰۰۱۳:۰۱:۰۱ ۱۳۹۹/۷/۴
واردات پورشه با هماهنگی برخی وزرا ، مسئولین فاسد انجام شده ؟؟؟؟؟ .. باید پاسخگو باشند
ناشناس۱۶۱۲۱۰۶۱۳:۰۳:۰۵ ۱۳۹۹/۷/۴
برخی مقامات در چپاول ثروت و رانت مسابقه گذاشته اند. صد رحمت به ..
ناشناس۱۶۱۲۱۴۲۱۳:۲۰:۱۷ ۱۳۹۹/۷/۴
آقای عشقی خودتو زدی به اون راه. این دوره زمونه سامانه ها شدند بتهایی بزرگی که یک عده تبرشون میگذارن روش. سامانه که زبون نداره دفاع کنه بگه کی طراحی و نظارتش کرده! سامانه نبود چی کار میکردید؟ کی می فهمید؟
ناشناس۱۶۱۲۱۶۳۱۳:۳۰:۵۱ ۱۳۹۹/۷/۴
یعنی اگر سیستم ایمنی بانک اشکال داشت ، آقا دزده پادشاهه و بانک دزده !؟ اتاقهای بازرگانی بعضا مثل خیلی از اتحادیه ها و انجمن‌ها سالهاست در حال تخلف در سایه هستند و حالا گیر دادن به پیرزن در اتاق خالی . نمیدونم به این آخرت و امام زمان که میگید اعتقاد دارید یا نه !؟ اما من از نزدیک زندگی نکبت همراه با ثروت بسیاری از این دزدان را که صبح تا شام برای کلاهبرداری از مردم تلاش میکنند ، به چشم دیده ام . خدا جواب میده ، با کرونا با پرستو با فرزندان ناخلف و ..
ناشناس۱۶۱۲۱۸۱۱۳:۴۲:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۴
وقتی دولت همراه .. هست از هیچ کسی کاری بر نمی آید بی چاره رییسی و قوه ی قضاییه که باید در چندین جبهه با خودی و غیر خودی بجنگند که شاید این انقلاب در اذهان ملت محو نشود
ناشناس۱۶۱۲۲۱۵۱۳:۵۹:۱۶ ۱۳۹۹/۷/۴
چو دزدی با چراغ آید گزیده تر برد کالا
۱۱۶۱۲۲۶۴۱۴:۴۰:۰۳ ۱۳۹۹/۷/۴
طبق موارد بالا، بخش خصوصی و اتاق بازرگانی اعتراف کرده اند که با آگاهی چنین کاری کرده و این مصداق اخلال در اقتصاد است و جرم محسوب می شود
محمد۱۶۱۲۲۷۳۱۴:۴۸:۱۹ ۱۳۹۹/۷/۴
چرا هیچکس وارد کننده واقعی پورشه ها رو معرفی نمیکند همه حتی خواجه حافظ شیراز هم میدونه یه پیرزن نمیتونه این همه پورشه که سهله این تعداد پوشک وارد کنه یعنی هنوز هم نمیدونند وارد کننده اصلی کیه؟

پربحث‌های دیروز

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 3. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 4. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 5. ۳ نکته آیت‌الله کعبی پیرامون بیانیه‌ جامعه مدرسین درباره کمال حیدری

 6. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 7. آیا در غرب آزادی وجود دارد؟!

 8. وزیر بهداشت؛ هنرمندان برای زدودن افسردگی مردم به صحنه بیایند

 9. ابتکار ایران در مناقشه قره‌باغ جواب می دهد؟

 10. تجمع اعتراضی طلاب بسیجی تهران در مقابل سفارت فرانسه

 11. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 12. دستور جهانگیری به وزیر کشور برای شناسایی عوامل تشکیل اجتماع مشهد

 13. رسوایی خرید و فروش رأی در تگزاس؛ دستور تحقیق صادر شد

 14. تصادف زنجیره ای خودروی حامل نمایندگان مجلس

 15. به‌سبب انتقاد از رژیم صهیونیستی؛ عضویت کوربین در حزب کارگر انگلیس تعلیق شد

 16. ترامپ نخستین جمهوری‌خواه بازنده در تگزاس طی ۴۴ سال گذشته می‌شود؟

 17. یک بازیگر پیشکسوت دیگر بر اثر کرونا درگذشت

 18. رئیس مجلس کجا قرنطینه است؟

 19. واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به هتاکی رئیس جمهور فرانسه / ‌اگر ‌عقل سیاسی داشتند خود را با جهان اسلام درگیر نمی‌کردند

پربحث‌های هفته

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 5. قالیباف کرونا گرفت

 6. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 9. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 10. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 11. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 12. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 13. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 14. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 15. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

 16. طنزپردازان دست بجنبانند...

 17. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 18. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 19. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 20. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 21. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 22. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 23. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 24. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 25. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

پربحث‌های هفته

 1. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 2. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 3. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 4. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

 5. برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟

 6. واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

 7. مجوز خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز

 8. ایران در فهرست سیاه FATF باقی ماند

 9. طرح تامین کالاهای اساسی به زیان کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

 10. با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

 11. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 12. «یارانه سوم» دچار اماواگر شد/ تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان از کجا؟/ زور مخالف دولت می‌چربد یا اصرار مجلس؟

 13. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 14. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

 15. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

 16. واکنش اتاق بازرگانی به عدم بازگشت ارز صادراتی توسط ۷۰ کارتن خواب

 17. مسکن تهران گران‌تر از لس‌آنجلس!

 18. همتی: نرخ سود بانکی افزایش پیدا نمی‌کند

 19. وضعیت قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ متر به بالا در تهران + جدول

 20. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

 21. درخواست صنایع لبنی برای اصلاح قیمت لبنیات+ سند

 22. استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد/ ناکامی بورس پاشنه آشیل وزارت اقتصاد؟

 23. روحانی: مسکن مهر یک طرح بزرگ بود/ تکمیل مسکن مهر در دوره اسلامی شتاب گرفت

 24. آخرین قیمت‌ها در بازار خودرو/ قیمت پراید ۳۰ میلیون تومان کاهش یافت

 25. سیگنال تازه همتی به بازار ارز/ صادرات نفت افزایش یافت

آخرین عناوین