آرمان های دفاع مقدس روی کدام تاقچه است؟!

فرزانه زنگیان،   3990702116 ۲۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
آرمان های دفاع مقدس روی کدام تاقچه است؟!

اگر روزهای جمعه گذرتان به بزرگراه هایی افتاده باشد که به مناطق خوش آب و هوای اطراف تهران منتهی می شوند حتما آن ها را دیده اید ! موتور سیکلت سوارانی که برای تفریح و هیجان با حداکثر سرعت با یکدیگر مسابقه می دهند و  موتورهای سنگین یک میلیاردی و ست لباس موتور سواری و کلاه و عینک برند و گران قیمت شان را به رخ بینندگان محترم  می کشند.سوارانی که سرعت شان آن قدر بالاست که هیچ خودروی پلیسی به گرد پایشان هم نمی رسد، پس با خیال راحت اوقات فراغت را اینگونه سپری می کنند و خوش می گذرانند!

تازه سرخوشی وقتی کامل می شود که به ویلاهای لاکچری و نوبنیاد شان در مناطق زیبا و مصفای نزدیک تهران می رسند . جایی که استیک های آبدار و لذیذ پانصد هزارتومانی انتظارشان را می کشد. جایی که با ریخت و پاش و ولخرجی های گزاف، باعث زیاد شدن قیمت ها شده و روند عادی زندگی مردم بومی و محلی را مختل کرده اند.

مسافر مینی بوسی که در بزرگراه نظاره گر ماجراست از دیگران می پرسد با پول این موتور و آن لباس ها چندتا جوان می توانند ازدواج کنند ؟ چندتا مریض درمان می شوند؟ چند تا سفره رنگین می شود ؟ اصلا این پول ها را از کجا می آورند ؟

کنار دستی اش با پوزخند پاسخ می دهد : اینها ژن خوب دارند، من و تو که نداریم، پس دنده مان نرم حرف نمی زنیم و تماشا می کنیم !

اتفاقا در همان بزرگراه ها تابلوهای بزرگ گرامی داشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس و تصاویر رزمندگان هم چشم بینندگان را می نوازد. تصویری از رزمنده ای که با سربند قرمز، مادر پیرش را  محکم در بغل گرفته تا با او خداحافظی کند و به جبهه برود ، تصویری از زن جوانی که با کودکی در آغوش در کنار اتوبوسی که به جبهه می رود ایستاده تا با همسرش که کنار پنجره نشسته و دست تکان می دهد وداع کند ، تصویر خندان  چند رزمنده که در جبهه دور سفرۀ کوچکی نشسته اند تا نان و یک قوطی کنسرو را با هم بخورند ، تصویر رزمندگانی که اسلحه به دست ، در یکی از جبهه ها و زیر آتش  توپ و خمپاره یار مجروح شان را کشان کشان به جایی امن می برند. 

 دست بر قضا  بزرگراه « همت » هم این روزها با عکس های شهدای جنگ تحمیلی و جبهه ها مزین شده است.  بزرگراهی که می خواهد دوطرف تهران را به هم وصل کند و مسافران را به مقصد برساند.  مادر شهید محمد ابراهیم همت، از فرماندهان بزرگ و تاثیر گذار جنگ تحمیلی ، چند روز پیش و سال ها پس از جدایی از پسرش به او پیوست.  این بانوی کم نظیر خاطره ای از فرزند شهیدش تعریف کرده و می گوید :

« وقتی حاج همت با خانم و بچه‌هاش از اسلام‌آباد غرب به شهرضا برگشته بودن، بعد از یه کم استراحت، سر حرف باز شد و بهش گفتم: ننه، ابراهیم! بیا اینجا، یه خونه بگیر و زن و بچه‌ت رو از آوارگی نجات بده. تا کی این طرف و اون طرف؟ یه روز اندیمشک، یه روز اهواز، یه روز دزفول، یه روز کرمانشاه، حالا هم اسلام‌آباد!  یه لبخندی زد و جواب داد: فعلاً که جنگه. تا ببینیم بعد چی می‌شه. 

گفتم: خوب جنگ باشه. تو هم زن داری، بچه داری، بیا و مثل همه یه زندگی آسوده داشته باش. باز هم خندید و گفت: ما خونه داریم، این طوری هم نیس! گفتم:  پس کو؟ کجاست؟ گفت:  همین جا، توی ماشین. بلند شو بیا بهت نشون بدم. 

منو برد کنار ماشین. درِ صندوق عقب رو باز کرد. داخل صندوق یه مقدار ظرف، دو سه تا پتوی سربازی، چند تیکه لباس و یه کم ماست چکیده و نون خشک محلی گذاشته بود. گفت: «اینم خونه و زندگی ما.» یه سری تکون دادم و پرسیدم: «ننه! جنگ کی تموم میشه؟» همینطور که در صندوق عقب رو می‌بست، یه آهی کشید و گفت: «نترس ننه، ما زودتر از جنگ تموم می‌شیم.» حرفی نزدم. گفت: «ما دنیا رو به دنیادارا واگذار کردیم .»

بزرگان گفته اند فرض محال ، محال نیست . پس فرض کنیم یکی از همین روزها شهید محمد ابراهیم همت ، شهید مهدی زین الدین ، شهید حسن باقری ، شهید محمد جهان آرا و شهید مهدی باکری بزرگواری کرده و همگی با هم سری به دنیای خاکیان بزنند و حال و روز ما را ببینند ، فکر می کنید چه خواهند گفت ؟ و اگر بپرسند رفقا با امانت ومیراثی که برایتان گذاشتیم چه کردید و آرمان هایمان را روی کدام تاقچه گذاشتید، آن گاه پاسخ چگونه خواهد بود؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۱۰۲۶۵۰۱:۲۲:۲۴ ۱۳۹۹/۷/۳
انقلاب بزرگ اسلامی بر اثر مرور زمان و گام های بعدی به انقلاب های درونی و استحاله نیاز دارد از جمله انقلاب اقتصادی با اجرای قانون از کجا آورده ای و مشروعیت سنجی اموال
ناشناس۱۶۱۰۸۰۱۱۳:۴۳:۲۷ ۱۳۹۹/۷/۳
تنها راه نجات کشور و انقلاب پاکسازی مفسدین و ریشه کن کردن آنها تا آنجا که ممکن است باید دادگاه های صحرایی تشکیل داد و حکم در محل کرد
ناشناس۱۶۱۰۳۰۰۰۳:۳۴:۵۵ ۱۳۹۹/۷/۳
اینها که میگویید کی هستند، آقا زاده هابا ژن خوب هستند، که همه ندارند، .. تا ژن خوب و ژن بد داریم در ها روی همین پاشنه می چرخند.
ناشناس۱۶۱۰۸۵۹۱۴:۰۷:۴۱ ۱۳۹۹/۷/۳
متاسفانه زحمات امام خمینی و شهیدان را به توبره بستند فقر فساد فحشا و تبعیض و فاصله طبقاتی از فرش تا عرش کشور را فرا گرفته است
ناشناس۱۶۱۰۳۱۴۰۵:۱۴:۵۰ ۱۳۹۹/۷/۳
همه آرزوی من سازندگی وکاروتلاش وکشاورزی وساختن مسکن وفضای سبز وکمک به نیازمندان ودوری ازجنگ وخرافات وفسادهای اخلاقی است از اسم ماجانبازان وخانوااده شهدا برای ..،..،..ها استفاده نکنید
ناشناس۱۶۱۰۳۳۷۰۶:۳۵:۲۵ ۱۳۹۹/۷/۳
جنگ با عراق ضربه بزرگی به اقتصاد کشور وارد کرد.
ناشناس۱۶۱۰۶۹۴۱۲:۳۶:۵۴ ۱۳۹۹/۷/۳
میفرمایید دربرابر متجاوزی وحشی که زمین و مال و ناموس شما را مورد تعدی قرار داده چه باید میکردند این مردم ؟ اگر منظور شما این است که وای بر شما و امثال شما .
ناشناس۱۶۱۱۰۵۰۱۶:۰۰:۴۱ ۱۳۹۹/۷/۳
جنگ نعمت بود برای بعضی
مهدی۱۶۱۰۳۹۷۰۷:۴۶:۳۹ ۱۳۹۹/۷/۳
امانتشان توی کیف طبریه توی داشبورد دنا پلاس وشاسی بلند .. توی کیسه سلطان سکه وخودرواست و در مجموع توی کشوی میز .. کلیدهم توی جیبشه کجای کاری خون شهدا رنج اسرا وجانبازان خون جگر سید علی پایمال شد رفت شهدا که به اجرشون رسیدن ما ماندیم با داغ دل وحسرت فراق
ناشناس۱۶۱۰۴۱۲۰۸:۰۵:۳۴ ۱۳۹۹/۷/۳
روی تاقچه اختلاس.اونایی که شهید شدن و رفتن آرمانها هم با خودشون بردن چون اونا بی ریا بودن.راستگو بودن.اینایی هم که از پشت جبهه های حق علیه باطل فقط حرف میزدن که شدن اختلاسگرای امروز مملکت.
ناشناس۱۶۱۰۴۳۶۰۸:۲۹:۲۶ ۱۳۹۹/۷/۳
.. یعنی چه همه باید فقیر باشند و تفریح نکنند و چرا ولخرجی میکنند به شما چه ربطی دارد شما اگر ناراحت انهایی که ندارند برو جلو دولت ها و .. را بگیر اگر به فکر آنی که از انها بگیرند و به شما بدهند دوران این حرف ها گذشته تلاش کن تو هم پولدار شوی
dayani۱۶۱۰۴۵۰۰۸:۴۳:۲۰ ۱۳۹۹/۷/۳
خوب که چی؟ فکر میکنیم تاقچه را اشتباه گرفته اید، چندژن خوب نمیتوانند باعث اینهمه دردسر برای مردم ایران شده باشند. مشکل را ریشه ای بررسی کن. این نگاه آنچه دیگران دارند ، مال همه ملت است، به شرق گرایش دارد که خودش اکنون راه دیگری را میرود.
ناشناس۱۶۱۰۴۷۰۰۹:۰۴:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۳
و اگر بپرسند رفقا با امانت ومیراثی که برایتان گذاشتیم چه کردید و آرمان هایمان را روی کدام تاقچه گذاشتید، آن گاه پاسخ چگونه خواهد بود؟ وپاسخ خواهند شنید که ( ویلا های لواسان را ساختیم و مقداری را به دلار تبدیل کردیم و بردیم کانادا )
ناشناس۱۶۱۰۶۰۴۱۱:۱۵:۵۸ ۱۳۹۹/۷/۳
گفت: «ما دنیا رو به دنیادارا واگذار کردیم .»
بهرام۱۶۱۰۶۱۲۱۱:۲۲:۱۷ ۱۳۹۹/۷/۳
آیا این آقایانی که سکاندار دولت و مجلس هستند امانت داران آرمانهای دفاع مقدسند ؟ ساده زیستی شان کجاست ؟ مدیریت قوی و منسجم شان کجاست ؟ مردم داری شان کجاست ؟ زندگی لاکچری بچه هایشان در خارج از کشور و داخل کشور و هزار امتیاز که بابت حضور در جبهه و انقلاب گرفته اند و حالا آدمهای دیگری شده اند.
مینا۱۶۱۰۶۳۷۱۱:۴۷:۳۷ ۱۳۹۹/۷/۳
آرمان های رزمندگان با اتمام دفاع مقدس کم کم به فراموشی سپرده شد
ناشناس۱۶۱۰۶۴۷۱۲:۰۰:۲۰ ۱۳۹۹/۷/۳
از ما اگه بپرسن بیشتر ناراحت میشن از اسفبار بودن زندگی طبقه ضعیف و متوسط . ولی از شما اگه بپرسن شما چی جواب میدید،میتونید سر اونا روهم با سفسطه کلاه بذارید؟!!! نه دیگه عزیزم.توان اذیت کردن و ..،..،..، شما فقط برای آدمای در حد منه
ناشناس۱۶۱۱۰۶۵۱۶:۱۴:۱۶ ۱۳۹۹/۷/۳
مخاطب این ما و شما چه کسانی هستند بزرگوار؟ فعلا که همه تو یک قایق نشسته ایم
نا شناس۱۶۱۰۶۶۳۱۲:۱۳:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۳
آرمان دفاع مقدس حفظ استقلال کشور . امنیت کشور ،مقابله با هر تجاوزی، و شکستن گردن گردنکشانی مانند صدام بود که محقق شد
فاطمه۱۶۱۰۶۶۷۱۲:۱۴:۱۹ ۱۳۹۹/۷/۳
قانون شفاف سازی اموال دست اندرکاران و از کجا آورده ای را زودتر اعمال کنید
ناشناس۱۶۱۰۸۴۱۱۳:۵۸:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۳
آرمان های شهدا هنگام به خاک سپردنشان به همراه شهید به خاک سپرده شدند دنبال آن ها روی تاقچه ها و درون گنجه ها نگردید
ابراهیم افشاری۱۶۱۰۹۲۱۱۴:۴۹:۴۳ ۱۳۹۹/۷/۳
آنها هرگز نخواهند پرسید چون آنها در یک حیات دیگری بازی می کنند همت درحیات دیگر این را در وصیت نامه هایشان برای ما به یادگار گذاشته اند ونمونه بارز این اندیشه سخنان شهید حمید باکری به رزمندگان در موردعاقبت ماها است: چقدر بصیرت داشتند ایاخواص و رهرو صادق نبودند؟
ناشناس۱۶۱۱۰۶۹۱۶:۱۷:۴۰ ۱۳۹۹/۷/۳
تبعیض و احساس فقر همیشه آزار دهنده است. اگر نیست برای همه نباشه و اگر هست برای همه باشه . سفره های خالی در کنار ماشین های آخرین مدل و گران قیمت و زندگی های لاکچری آزاردهنده تر میشه
ناشناس۱۶۱۱۱۲۱۱۶:۵۶:۵۵ ۱۳۹۹/۷/۳
روی تاقچه فراموشی
ناشناس۱۶۱۱۷۷۳۰۸:۵۲:۴۸ ۱۳۹۹/۷/۴
ارمانشان حجاب بود و شهادت!
ناشناس۱۶۱۱۷۸۳۰۹:۰۵:۲۸ ۱۳۹۹/۷/۴
اولین جنگی است که در تاریخ ایرالن حتی یک وجب از خاک ایران جدا نشد . این بالاترین افتخار است . و اگر تو این 3040 سال هوس تجاوزی دیگر نکردند به خاطر ضرب شست رزمندگان دفاع مقدس بود
ناشناس۱۶۱۲۰۰۵۱۱:۲۷:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۴
این گروه های موتور سوار نه پولدارند و نه لاکچری. جوانان معمولی هستند که از سر بی کاری و بی تفریحی به این کار رو آورده اند و باعث زحمت شهروندان اند.
ناشناس۱۶۱۲۸۹۰۰۸:۳۴:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۵
این همه اسلام اسلام می کنی ، چ_______________________را طرح از کجا آورده اید را برای مسئولین طراز اول مملکت اج________________________________را نمی کنی ؟

پربحث‌های دیروز

 1. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 2. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 3. آغاز بهره‌کشی اقتصادی رژیم صهیونیستی از رژیم‌های عربی

 4. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

 5. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 6. طرح تامین کالاهای اساسی به زیان کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

 7. پیشنهاد سه گانه چین برای صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس

 8. با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

 9. واکنش پلیس به مرگ یک فرد هنگام بازداشت در مشهد

 10. واکنش ایران به تصمیم سودان برای عادی سازی ر‌ابطه با رژیم صهیونیستی

 11. انتصابات عجیب و دردسرهای تمام نشدنی فوتبال

 12. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 13. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 14. نامه رؤسای دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور به رهبر انقلاب؛ عزم راسخ خود را برای صیانت از سلامت مردم اعلام می‌کنیم

 15. توضیحات بازپرس ویژه قتل از معاینه اولیه جسد مهرداد سپهری

 16. یارانه ۱۲۰ هزار تومانی به چه کسانی می رسد؟

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 6. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 7. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 10. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 11. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 12. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 13. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 14. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 15. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 16. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 17. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 18. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 19. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 20.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 21. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 22. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 23. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 24. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 25. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

آخرین عناوین