رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

گروه اقتصادی الف،   3990702061 ۳۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

محمد کشتی‌آرای نائب رئیس اتحادیه طلا، سکه و جواهر تهران گفت: دلیل دوم افزایش قیمت طلا و سکه، افزایش تقاضا در بازار به خصوص برای سکه است. در حال حاضر حباب سکه تمام به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده که این موصوع بی سابقه است و تا حالا رخ نداده است.

رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

فرارو نوشت: روز‌ها اخیر علیرغم اینکه طلا در بازار‌های جهانی با افت به نسبت محسوسی روبرو بوده، اما قیمت طلا و سکه در بازار داخل تحت تاثیر افزایش قیمت دلار و همچنین رشد تقاضا، افزایش یافته است، حال در چنین شرایطی به نظر می‌رسد، باید همچنان شاهد افزایش قیمت سکه و طلا باشیم.

در حال حاضر عمده‌ترین دلیل ریزش قیمت طلا در بازار‌های جهانی افزایش شاخص دلار و همچنین صعود شاخص بورس‌های جهانی است، از سوی دیگر سیاست جدید فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی آمریکا نیز بر پایه افزایش ارزش دلار و توجه سرمایه گذاران به بازار سهام است، این موضوع باعث شده تا قیمت جهانی طلا با افت همراه شود.

دو عامل اصلی افزایش قیمت سکه و طلا

محمد کشتی‌آرای نائب رئیس اتحادیه طلا، سکه و جواهر تهران با اشاره به اینکه طی دو روز اخیر دوعامل باعث افزایش قیمت سکه و طلا در بازار شده است، اظهار داشت: از روز دوشنبه در بازار‌های جهانی به دلیل اینکه شاخص دلار با افزایش روبرو شده، قیمت جهانی طلا با کاهش ۴۰ دلاری همراه شد و این روند در روز‌های بعد از آن نیز ادامه پیدا کرد، طبیعتا در چنین شرایطی به نظر می‌رسد، قیمت سکه و طلا در بازار داخل نیز باید کاهش پیدا کند، اما این طور نشد و برعکس قیمت‌ها افزایشی شد.

وی افزود: افزایش نرخ ارز دلیل اصلی رشد قیمت‌ها در بازار سکه و طلا است، به طور کلی دو عامل در تعیین نرخ طلا و سکه در بازار داخل نقش اصلی را دارند، اولی نرخ ارز در بازار داخل و دومی قیمت اونس جهانی است، الان نیز باید گفت نقش دلار بسیار بیشتر است که مدعای این موضوع نیز افزایش قیمت‌ها در بازار داخل علیرغم کاهش ۵۰ دلاری قیمت جهانی طلا است، بنابراین تا زمانی که روند دلار صعودی باشد، قیمت طلا و سکه در بازار داخل هم افزایشی خواهد بود.

کشتی‌آرای گفت: دلیل دوم افزایش قیمت طلا و سکه، افزایش تقاضا در بازار به خصوص برای سکه است، این روز‌ها با توجه به اینکه رشد قیمت محسوس است، مردم برای خرید مراجعه می‌کنند و به دلیل اینکه تقاضا بیش از عرضه است، این مسئله خود به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند، در حال حاضر حباب سکه تمام به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده که این موصوع بی سابقه است و تا حالا رخ نداده، بر این اساس قیمت هر قطعه سکه تمام طرح جدید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده که در سقف قیمتی و تاریخی خود قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه با افزایش تقاضا در بازار، خرید طلای آبشده نیز با رشد همراه بوده است، بیان داشت: با توجه به اینکه طلای آبشده مالیات‌واُجرت ندارد و هزینه تمام شده آن نسبت به مصنوعات طلا کمتر است، تقاضا برای آن در ایامی که قیمت‌ها صعودی می‌شود، بیشتر است، اما خرید طلای آبشده نیاز به تخصص و مهارت دارد و کار هر کسی نیست، زیرا این نوع از طلا فاکتور خرید رسمی ندارد و اگر مشکلی در عیار و یا وزن آن وجود داشته باشد، خریدار نمی‌تواند شکایتی کند و به نوعی دستش به جایی بند نیست، بنابراین خرید آن همراه با ریسک است و مردم باید نسبت به این موضوع توجه فراوانی داشته باشند.

نائب رئیس اتحادیه طلا، سکه و جواهر تهران با بیان اینکه این روز‌ها قیمت دلار تعیین کننده‌ترین عنصر در بازار سکه و طلا است، اضافه کرد: با توجه به سیاستی که بانک مرکزی در پیش گرفت و نرخ ارز در صرافی ملی را هم تراز با نرخ بازار آزاد کرد، دیگر برای خرید دلار سهمیه‌ای صف‌های طولانی تشکیل نمی‌شود، زیرا که این فاصله قیمتی برداشته شد و جذابیت خرید ارز از صرافی‌ها نیز از بین رفت، به نظر می‌رسد این سیاست بتواند تقاضا را مدیریت کند، حال باید دید در کوتاه مدت این تصمیم بانک مرکزی چه تبعاتی خواهد داشت.

کشتی‌آرای با تاکید بر اینکه کرونا باعث شد قیمت جهانی طلابا افزایش بی سابقه‌ای همراه شود، ادامه داد: در بهمن ماه سال گذشته که کرونا فراگیر نشده بود، هر اونس در محدوده ۱۳۰۰ دلار بود، اما این ویروس با اقتصاد جهانی کاری کرد که تمامی کسب و کار‌ها با رکود مواجه شدند، به طوری که بسیاری از اقتصاد‌های جهانی رکود حتی منفی ۳۰ درصدی را تجربه کردند، در جنین شرایطی طلا به عنوان یک دارایی ارزشمند، مورد استقبال بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفت و همین موضوع باعث شد قیمت جهانی طلا در سقف تاریخی خود قرار بگیرد.

وی یادآور شد: طلا حتی به کانال بالای ۲ هزار دلاری نیز صعود کرد که این امر بی سابقه‌ای بود، اما نتوانست دوام بیاورد، در حال حاضر شاهد هستیم که شاخص ارز‌های بین المللی از جمله دلار، یورو و پوند با بهبود مواجه شده، برای همین کاهش قیمت طلا در بازار‌های جهانی رخ داد، وضعیت کرونا به نظر می‌رسد آینده قیمت جهانی طلا را مشخص کند، حداقل در کوتاه مدت اگر این ویروس همچنان همه گیری خود را ادامه دهد، قطعا طلا نیز همچنان روند افزایشی خود را حفظ خواهد کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۹۰۸۱۱۲:۱۷:۴۸ ۱۳۹۹/۷/۲
اون بیچاره که اعدام شد سلطان سکه مقصر نبود؟
عمران۱۶۰۹۱۰۴۱۲:۳۹:۲۳ ۱۳۹۹/۷/۲
مهمترین دلیل آن بی ارزش شدن پول ملی است.
ناشناس۱۶۰۹۱۰۵۱۲:۳۹:۴۵ ۱۳۹۹/۷/۲
اقتصاد مملکت را خوب درست کردید آفرین
ناشناس۱۶۰۹۶۵۶۱۷:۴۶:۴۷ ۱۳۹۹/۷/۲
تحریم هم کاغذ پاره است !
علی۱۶۰۹۱۷۷۱۳:۱۹:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۲
سقوط بورس با دخالت سیاستمدار داخلی، در نتیجه تورم و گرانی در بازارهای دیگر، چرا گفته نمیشود؟
امیر حسین سلطان/تهران۱۶۰۹۲۲۲۱۳:۴۱:۳۷ ۱۳۹۹/۷/۲
"افزایش نرخ ارز دلیل اصلی رشد قیمت‌ها در بازار سکه و طلا است،" - خدا را شکر که شیوع کرونا و پرواز و جهش قیمت ارز(دلار) بالاخره باعث شد تا جناب آقای کشتی آرای هم در تحلیل افزایش قیمت طلا و سکه شهامت به خرج دهند و به نرخ ارز هم در این افزایش ها اعتقاد و باور پیدا کنند!!! در حالی که همین جناب ایشان در حدود 9 یا 10 سال قبل(سالهای 1389 و مشخصا 1390 و 1391) بسیار بندرت اینگونه اذعان به تاثیر نرخ ارز در رشد قیمت ها در بازار سکه و طلا را در اظهارات شان بخصوص در گفتگو با برنامه های رادیویی داشتند! به طوری که سبب شد تا با پیگیری های مستمر و تماس با دفتر اتحادیه طلا و جواهر تهران و اتحادیه کشوری لااقل یک دفعه بتوانم در تماسی تلفنی اعتراض شدیداللحن خودم را نسبت به آنگونه تحلیل های غیرشفاف ایشان مستقیما با خود ایشان هم در میان بگذارم. آن روزها یادش بخیر که من چقدر حرص می خوردم! ایکاش این شفافیت ها در آن زمان نیز به دور از پاره ای از ملاحظات گروهی و جناحی و خویشتنداری ها و رودربایستی های معمول صورت می گرفت و چه بسا کارمان به این وضعیت امروزی هم نمی رسید. امیدوارم آقای کشتی آرای هم خواننده الف و این کامنت باشند تا خاطره ای هم برای شان زنده گردد، ان شاء الله. با سپاس/ شنونده پروپاقرص قدیمی رادیو
ناشناس۱۶۰۹۴۱۰۱۵:۲۷:۲۳ ۱۳۹۹/۷/۲
حالا بالاخره چی طلا بخریم یا نخریم
ناشناس۱۶۰۹۸۷۱۲۰:۱۶:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۲
طلا دارایی امنه. همیشه درصدی از درآمد و سرمایه تون رو به طلا اختصاص بدید.
ناشناس۱۶۰۹۴۱۷۱۵:۳۰:۳۹ ۱۳۹۹/۷/۲
یه سلطانی، جمشید بسم اللهی، چیزی پیدا کنید اعدام کنید
ناشناس۱۶۰۹۴۴۲۱۵:۴۳:۱۴ ۱۳۹۹/۷/۲
نمیدونم چرا زرگرها نباید وزن سکه را در قیمت دلار وانس جهانی ضرب کنن وسکه بفروشند .راحت هرقیمتی که بین مردم عادی تعیین میشه اونها هم قیمت سکه رو میبرن بالا .بدون حساب کتاب فقط هرروز میان مصاحبه که سکه حباب داره وحبابش داره بزرگتر میشه
ناشناس۱۶۰۹۴۴۳۱۵:۴۵:۳۷ ۱۳۹۹/۷/۲
دقت کرده اید هیچ کدام از مسئولان کشور ..،.. در باره این مشکلات سخنی نمی گویند ؟ تمام راههای درامدی کشور مسدود شده و خرج کشور را از جیب ما می پردازند ، حالا همه هم منتظر نتیجه انتخابات امریکا هستند ، انتخاب دوباره ترامپ به منفجر شدن بازار می انجامد و شاید قیمت دلار را شش رقمی کند
محمدی۱۶۰۹۴۴۸۱۵:۴۷:۴۲ ۱۳۹۹/۷/۲
سلطان دلار یک آقازاده است که مسئولین از افشای نام ایشان ابا دارند این جرثومه فساد تا چندی پیش در برج ..، .. مستقر بود و از این آب گل آلود خوب ماهی میگیرد.
ناشناس۱۶۰۹۴۷۱۱۶:۰۴:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۲
پس مجلس چه کار میکنه؟اون شعارهای درست کردن اوضاع اقتصادی چی شد؟
ناشناس۱۶۰۹۷۹۶۱۹:۱۵:۳۳ ۱۳۹۹/۷/۲
فعلا درگیر دنا پلاس هستند انشالله بعد از سر وسامان دادن اوضاع خودشان اگر.. به مردم نظری کنند که البته دوره مجلس تمام و انتخابات جهت مجلسی انقلابی تر آغاز میشه و..
ناشناس۱۶۱۰۱۲۰۲۲:۵۴:۲۷ ۱۳۹۹/۷/۲
اون شعارا برای این بود که زودتر بعضی ها برن سر سفره انقلاب بشینن، بعد برای اینکه ماشین شاسی بلند نمی گیرن سروصدا کنن..
الياس۱۶۱۰۴۵۷۰۸:۴۹:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۳
آقاي حسن روحاني، سلام عليكم، اين مشكل رو شما درست كرديد. البته مجلس هم موظفه حلش كنه.
ناشناس۱۶۰۹۴۷۲۱۶:۰۵:۱۶ ۱۳۹۹/۷/۲
بی ارزشی پول ملی....دزدی دولت از جیب ملت.سکوت مجلس. و ..
ناشناس۱۶۰۹۵۶۹۱۶:۵۵:۱۶ ۱۳۹۹/۷/۲
سکوت مجلس !! همه ..
ناشناس۱۶۰۹۶۲۰۱۷:۲۷:۴۳ ۱۳۹۹/۷/۲
و بی عرضگی دولت.
ناشناس۱۶۰۹۷۰۵۱۸:۱۵:۰۱ ۱۳۹۹/۷/۲
والله سکه یه میلیون بود حباب داشت حالا سیزده که دیگه حباب نیست بالونه
ناشناس۱۶۰۹۷۹۸۱۹:۱۷:۲۴ ۱۳۹۹/۷/۲
دلیل خاصی نداره مملکت حسینقلی خانی همین جوریه
يحيا۱۶۰۹۸۹۷۲۰:۳۲:۴۶ ۱۳۹۹/۷/۲
قيمت افسارگسيخته دلار سکه طلا ربطي به بازار خارجي ندارد. چون طلا در جهان کاهش داشت اما در ايران افزايش. اساسا اقتصاد ما چندان به خارج وابسته نيست. تنها دليلش بي کفايتي محض و مديريت خسارت بار محض و بي نظير دولت اصلاح طلب روحاني که از نظر علم مديريت حتي کمتر از يک دستفروش ..،.. است. چون دلال هاي طلا و دلار با جرات تر از دولت هستند. اعتماد مردم به دولت در حد .. بلکه برخي اين دولت را .. مي دانند. الان اگر روحاني قسم بخورد که دلار ارزان خواهد شد بازار واکنش منفي نشان خواهد داد. در طول تاريخ حتي در کشوري مثل افغانستان و ونزوئلا و .. هم چنين دولتي سرکار نبوده است. اين آشي است که خاتمي و آن ..با «تَکرار ميکنيم» خود پخته اند.
ناشناس۱۶۰۹۹۵۲۲۱:۰۵:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۲
فقط باید گفت این مسئولین لیاقت این ملت را ندارند. این مجلس هم که فکر میکردیم کاری کند ظاهرا کمتر از مجلس قبلیه . فقط حرف میزنن
علی۱۶۱۰۱۳۰۲۳:۰۲:۴۳ ۱۳۹۹/۷/۲
با سلام و عرض ادب خدمت خبرگزاری محترم الف احتراماً، در چند روز اخیر نرخ ارز به طور ممتد و مستمر افزایش می یابد، و خبرگزاریهای رسمی کشور صرفاً به انعکاس این افزایش ها می پردازند. متاسفانه، هیچ اقدامی برای پاسخگو ساختن مسئولان امر به ویژه رئیس بانک مرکزی، جناب آقای دکتر همتی، در این ارتباط صورت نمی گیرد. از خبرگزاری محترم الف خواهشمندیم، حداقل در قالب یک مصاحبه 5 دقیقه ای از رئیس بانک مرکزی، دلیل این امر را سئوال نماید. نیک می دانید یکی از رسالت های امر خبر پاسخگو ساختن مسئولان و مقامات حاکمیتی برای تصمیمات مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره خود در برابر شهروندان می باشد. صرفِ انعکاس خبر نمی تواند بسیاری از پرسش های مخاطبین که شهروندان عادی کشور هستند را پاسخ دهد. لذا از خبرگزاری محترم الف به عنوان شهروندان عادی این سرزمین کهن خواهشمندیم در این رابطه اقدامات مقتضی که حداقل مصاحبه ی 5 دقیقه ای با دکتر همتی می باشد را صورت دهد. در پناه حضرت حق یک شهروند عادی
ناشناس۱۶۱۰۱۹۵۰۰:۰۰:۰۸ ۱۳۹۹/۷/۳
ببخشید لطف کنید دیگه دلیل دلیل نکنید حالمون بهم ریخته انگار دلیلش مهمه
ناشناس۱۶۱۰۲۰۸۰۰:۰۸:۰۳ ۱۳۹۹/۷/۳
وقتی ابزار جذب نقدینگی که بورس باشه رو به این وضع انداختید باید فکر اینجا رو هم میکردید!
ناشناس۱۶۱۰۳۶۶۰۷:۱۰:۴۴ ۱۳۹۹/۷/۳
دادش حبابه کل مملکت حبابه سکه طلا و.. پانزده برابر قیمت شده یک مشت .. هر روز به مدت سالهاست میگن حبابه
ناشناس۱۶۱۰۳۹۲۰۷:۳۷:۵۸ ۱۳۹۹/۷/۳
تو این مملکت .. اگه دیدی چیزی ارزون شد مابیشتر تعجب میکنیم که چرا ارزون شده .؟؟؟گرانی که عادت هر روزه ماست
ناشناس۱۶۱۰۴۲۱۰۸:۱۲:۲۹ ۱۳۹۹/۷/۳
گیریم که دلیلشم فهمیدیم.وقتی سه قوه دستشون ..،..،.. و کاری نمیکنن چه فایده داره.
ناشناس۱۶۱۰۷۹۸۱۳:۴۲:۰۵ ۱۳۹۹/۷/۳
خراب کردین همه چی رو دیگه بسه

پربحث‌های هفته

 1. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 2. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 3. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 4. قالیباف کرونا گرفت

 5. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 6. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 9. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 10. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 11. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 12. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 13. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 14. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 15. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 16. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 17. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 18. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 19. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 20. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 21. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 22. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 23. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 24. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

 25. باهنر: در برجام گل‌هایی زدیم و گل‌هایی هم خوردیم/ احمدی‌نژاد میگفت می‌خواهم با سرعت ۱۴۰ كیلومتر بروم/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خودشان را از دولت مبرا کنند

آخرین عناوین