اضطراب پاییزی کرونا در راه است/ چگونه از استرس ابتلا دور بمانیم

گروه سلامت الف،   3990702015

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران، معتقد است با شروع موج سوم کرونا در پاییز باید منتظر اوج گرفتن اضطراب ابتلا به این بیماری در جامعه باشیم.

مهدی خردمند، در گفتگو با مهر، اظهار داشت: هشدارهای پزشکی در خصوص ادغام آنفلوانزا و کرونا از یک سو و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از سوی دیگر باعث شده تا موج سوم کرونا خطرناک و پیچیده‌تر از گذشته باشد که البته همین امر باعث می‌شود تا اضطراب ابتلاء به بیماری در بین افراد جامعه روز به روز بالاتر رود.

وی تصریح کرد: اضطراب، واکنش طبیعی به شرایط سخت و تهدید آمیز است، اما اگر این اضطراب، شدید و طولانی شود علاوه بر ایجاد رنج و مختل شدن زندگی باعث پدیدار شدن مشکلات جدی تری نظیر افسردگی و وسواس خواهد شد.

خردمند ادامه داد: پیگیری زیاد اخبار، تماشای تصاویر دلخراش افراد مبتلا به بیماری در شبکه‌های اجتماعی، عدم اطمینان و بزرگ نمایی خطرات از جمله عوامل تشدید کننده اضطراب کرونا است.

وی، استراتژی برخورد با اضطراب کرونا را یکی از مهم‌ترین شیوه‌های مقابله با این پدیده دانست و افزود: ابتدا باید کارهایی را که به مدیریت اضطراب کمک می‌کند، شناسایی و آنها را در طول روز انجام داد. ورزش کردن، کتاب خواندن، تماشای فیلم و پرورش گل و گیاه از جمله این کارها است. یکی دیگر از استراتژی‌های مقابله با اضطراب، پذیرفتن واقعیت است باید پذیرفت که میزبانی از این اضطراب و نگرانی امری طبیعی است.

خردمند، ناشناخته بودن را یکی از عوامل اضطراب عنوان کرد و گفت: کرونا یک بیماری جدید است و ما هنوز در مورد آن می‌آموزیم. عدم اطمینان در مورد ویروس و تغییراتی که در حال آشکار شدن آن است، باعث می‌شود تا بیشتر افراد احساس اضطراب بیش از اندازه کنند. البته این امری طبیعی است و در واقع می‌تواند به ما انگیزه دهد تا برای محافظت از خود و دیگران و برای یادگیری بیشتر در مورد همه گیری، اقداماتی انجام دهیم.

این روانشناس بالینی اضافه کرد: با اضطراب و نگرانی باید به صورت ساختاری مقابله کرد به عبارتی باید تشخیص داد که چه مواردی مشکلات حقیقی هستند که برطرف شوند و کدام موارد کاذب و حاصل استرس و اضطراب زیاد است و همه اینها فقط نگرانی‌هایی هستند که لزوماً واقعیت ندارند.

خردمند گفت: در موقعیت‌های استرس زا، مردم غالباً از اینکه این وضعیت بد چگونه می‌تواند بدتر شود، مبالغه می‌کنند، اما اینکه در این وضعیت بد تا چه اندازه می‌توانند پیشگیری و یا مقابله کنند، خود را دست کم می‌گیرند. واقعیت این است که انسان‌ها به طور کلی موجوداتی مقاوم و باهوش هستند و مهارت‌های مقابله با مشکلاتی که هر روز با آنها مواجه می‌شوند را دارند و این موضوعی است که نباید از آن غافل شد.

وی توصیه کرد: به موقعیت‌های دشوار یا چالش بر انگیزی فکر کنید که در گذشته با آنها روبرو شده اید و توانستید به خوبی مدیریت کنید. حتی اگر همه چیز عالی نبود، شما برای مقابله با اوضاع چه کردید. به خود یادآوری کنید که می‌توانید با استرس مقابله کنید و اگر احساس کردید که نیاز به حمایت دارید، می‌توانید از خانواده، دوستان و همکاران کمک بگیرید.

خردمند خاطرنشان کرد: برای مقابله با اضطراب کرونا هنگام صحبت کردن در مورد امور جاری یا رویدادها، از افرادی که منفی باف هستند و مرتب بر استرس و نگرانی‌های اطرافین خود می‌افزایند، باید دوری کرد.

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 8. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 9. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تماشاخانه جنگ قره باغ

 14. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 15.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 16. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 17. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 18. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 19. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 20. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 21. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 22. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 23. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 24. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 25. دختر ۷ساله ای که ملکه قلعه شوش شد

آخرین عناوین