عشایر ایل «سنگسر»

گروه عکس الف،   3990701122

شهر مهدی شهر (سنگسر سابق) مرکز شهرستان مهدیشهر، در استان سمنان خاستگاه ایل سنگسری است که خانوارهای عشایری در مناطق ییلاقی آن سکونت دارند، عشایر ایل سنگسری‌ها شاخص‌ترین کوچندگان دامنه‌های البرز هستند. آن‌ها طولانی‌ترین مسیر کوچ جهان را طی می‌کنند به‌طوری‌که فاصلهٔ دورترین نقطهٔ ییلاقی و قشلاقی آنان به بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر می‌رسد.

برنارد هوکارد محقق مشهور اروپایی نیز معتقد است عشایر ایل سنگسری طولانی‌ترین مسیر کوچ رو جهان را دارا هستند و معتقد است اردوهای تابستانی (خیل‌های) سنگسری‌ها به لحاظ وسعت و تجمل، از شکوه و جلوه خاصی برخوردار است.
دکتر مرتضی فرهادی، جامعه‌شناس ایرانی نیز معتقد است خط تولید پنیر و روغن در بین عشایر سنگسری به قدری تکامل یافته و متنوع است که لازم است کارخانه‌های نوین لبنیات‌سازی ایران از آن درس بگیرند.
شغل اصلی عشایر ایل سنگسری دامداری و کشاورزی است و سیاه چادر(گوت) همان خانه عشایر ایل سنگسر در دوره ییلاق است. امروزه بخش‌هایی از مراتع استان‌های سمنان، تهران، قزوین، قم، مرکزی، مازندران، گلستان، گیلان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، و اصفهان همچنان در اختیار عشایر ایل سنگسر قرار دارد، اما خاستگاه اصلی این عشایر شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است.

سیاه چادر(گوت) همان خانه عشایر ایل سنگسر در دوره ییلاق است که از پشم بز تهیه می شود، پلاس سنگسری کف آن را مفروش و دیوارهای نقش دار، فضای داخل چادر را به محل میهمانان، خانواده و آشپزخانه تقکیک می‌کنند
پوشاک مردان عشایر ایل سنگسر غالباً از پشم و پوست گوسفند و بز و دام های این عشایر توسط زنان عشایری بافته می شود، کت، جلیقه، شلوار و کلاه مردان عشایر سنگسر اغلب پشمی است و کلاهی که مردان بر سر می گذاشتند «پَش کِلاف» نام داشت که از پشم شتر بافته می شد
عشایر ایل سنگسر طولانی‌ترین مسیر کوچ جهان را طی می‌کنند به‌طوری‌که فاصلهٔ دورترین نقطهٔ ییلاقی و قشلاقی آنان به بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر می‌رسد. برنارد هوکارد محقق مشهور اروپایی نیز معتقد است عشایر ایل سنگسری طولانی‌ترین مسیر کوچ رو جهان را دارا هستند
سیاه چادر(گوت) همان خانه عشایر ایل سنگسر در دوره ییلاق است که از پشم بز تهیه می شود و در مقایسه با سیاه چادر دیگر عشایر ایران از ساختار ویژه‌ای برخوردار است.
عشایر ایل سنگسری‌ها شاخص‌ترین کوچندگان دامنه‌های البرز هستند.
گوشت بره سنگسری و لبنیات اصیل سنگسری از مهترین و پر فروش ترین محصولات دامی عشایر ایل سنگسری است، نژاد گوسفند سنگسری، متعلق به عشایر ایل سنگسر است. گوشت این نژاد از حیث پرواری بی‌نظیر است.
سیاه چادر(گوت) همان خانه عشایر ایل سنگسر در دوره ییلاق است تقسیمات داخلی سیاه چادر سنگسری همسان معماری ایرانی است
"تیلِم" کیسه ای مانند مشک و از پوست گوساله نر درست می شود و عشایر ایل سنگسر برای تهیه فراورده های لبنی مانند دوغ، ماست، کره و... از آن استفاده می کنند، و از چوب بلندی به نام "تیلِم پَر" برای هم زدن آن استفاده می کنند
زندگی عشایر ایل سنگسری
خانه ی عشایری ایل سنگسر در منطقه ییلاقی ریزسر روستای چاشم شهرستان مهدیشهر
دست بافته‌ها و آویزه‌های بسیاری که دارای نقش و رنگ هستند در داخل سیاه چادرها کاربرد دارند.
سیاه چادر(گوت) همان خانه عشایر ایل سنگسر در دوره ییلاق است که از پشم بز تهیه می شود فضای داخل چادر را به محل میهمانان، خانواده و آشپزخانه تقکیک می‌کنند.
پوشاک زنان ایل سنگسر از پارچه های پشمینه ظریف بافته می شود که از مهمترین آنها می توان به کژین شوی، سرگیرا(چادر)، مکنه(مقنعه و شال) فراخ شوال(دامن گلدار و چند لایه) و... اشاره کرد.
عشایر ایل سنگسری از شیر گوسفند و بز، بیش از ۳۲ نوع محصول لبنی تولید می‌کنند که برخی از آن‌ها همچون وارهون (روغن زرد)، آریشه و لورئین، ماست، کره چیکو(نوعی شکلات محلی) و... است، از دیگر فراورده‌های لبنی عشایر سنگسر می‌توان به شیر، ماست، توک، کره، خورش، رهون، درنه، سزمه، دوونه (کشک)، سه جو، تفره و … اشاره کرد.منطقه ریزسر در فاصله ی 16 کیلومتری روستای چاشم در شهرستان مهدیشهر، یکی از مناطق اصلی سکونت عشایر ایل سنگسری است که در این منطقه عمدتاً به دامپروری مشغول هستند و اواخر شهریور این منطقه را به سمت قشلاق ترک می کنند.
شغل اصلی عشایر ایل سنگسری دامداری است و گوشت سنگسری و لبنیات اصیل سنگسری از مهترین و پر فروش ترین محصولات دامی عشایر ایل سنگسری است، نژاد گوسفند سنگسری، متعلق به عشایر ایل سنگسر است. گوشت این نژاد از حیث پرواری بی‌نظیر است.سیاه چادر(گوت) همان خانه عشایر ایل سنگسر در دوره ییلاق است که باید ضمن استحکام و ماندگاری در برابر تابش آفتاب، از ساکنین چادر در مقابل خطرات گوناگون محافظت کند. گوت از پشم بز بافته می‌شود و در مقایسه با سیاه چادر دیگر عشایر ایران از ساختار ویژه‌ای برخوردار است.
امروزه بخش‌هایی از مراتع استان‌های سمنان، تهران، قزوین، قم، مرکزی، مازندران، گلستان، گیلان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی، و اصفهان همچنان در اختیار عشایر ایل سنگسر قرار دارد، اما خاستگاه اصلی این عشایر شهرستان مهدیشهر در استان سمنان است.شغل اصلی مردان عشایر ایل سنگسری، دامداری است و گوشت بره سنگسری و لبنیات اصیل سنگسری از مهترین و پر فروش ترین محصولات دامی عشایر ایل سنگسری است
نژاد گوسفند سنگسری، متعلق به عشایر ایل سنگسر است. گوشت این نژاد از حیث پرواری بی‌نظیر است.عشایر ایل سنگسری‌ها شاخص‌ترین کوچندگان دامنه‌های البرز هستند. آن‌ها طولانی‌ترین مسیر کوچ جهان را طی می‌کنند به‌طوری‌که فاصلهٔ دورترین نقطهٔ ییلاقی و قشلاقی آنان به بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر می‌رسد
عشایر ایل سنگسری از شیر گوسفند و بز، بیش از ۳۲ نوع محصول لبنی تولید می‌کنند که برخی از آن‌ها همچون وارهون (روغن زرد)، آریشه و لورئین، ماست، کره چیکو(نوعی شکلات محلی) و... است، از دیگر فراورده‌های لبنی عشایر سنگسر می‌توان به شیر، ماست، توک، کره، خورش، رهون، درنه، سزمه، دوونه (کشک)، سه جو، تفره و … اشاره کرد.سیاه چادر(گوت) همان خانه عشایر ایل سنگسر در دوره ییلاق است که از پشم بز تهیه می شود تقسیمات داخلی سیاه چادر سنگسری همسان معماری ایرانی است
زندگی عشایر ایل سنگسریشهر مهدی شهر (سنگسر سابق) مرکز شهرستان مهدیشهر، در استان سمنان خاستگاه ایل سنگسری است که خانوارهای عشایری در مناطق ییلاقی آن سکونت دارند
سیاه چادر(گوت) همان خانه عشایر ایل سنگسر در دوره ییلاق است که از پشم بز تهیه می شود و در مقایسه با سیاه چادر دیگر عشایر ایران از ساختار ویژه‌ای برخوردار است.
شغل اصلی عشایر ایل سنگسر دامداری است، نژاد گوسفند سنگسری، متعلق به عشایر ایل سنگسر است. گوشت این نژاد از حیث پرواری بی‌نظیر است.
زندگی عشایر ایل سنگسری

 

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 8. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 9. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تماشاخانه جنگ قره باغ

 14. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 15.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 16. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 17. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 18. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 19. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 20. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 21. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 22. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 23. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 24. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 25. دختر ۷ساله ای که ملکه قلعه شوش شد

آخرین عناوین