اشتباهات رایج در بازسازی خانه و تعمیرات ساختمان

گزارش بازرگانی،   3990631071

مدت‌ها است در خانه خود زندگی می‌کنید و وضعیت خانه به جایی رسیده که هیچ کدام از بخش‌هایش عملکرد درست خودشان را ندارند؛ یا به تازگی خانه خریده‌اید و دوست دارید آن را به سلیقه خودتان تغییر دهید. چه به دنبال یک بازسازی ساختمان کامل و همه‌جانبه باشید یا قرار باشد تعمیرات ساختمان را به صورت جزئی یا کلی انجام دهید، نکته‌های فراوانی وجود دارند که باید به آنها توجه کافی داشته باشید.

بی‌توجهی به این نکته‌ها می‌توانند خسارت‌های فراوانی را به ساختمان شما وارد کند و شاید مهم‌تر از آن خسارتی است که به حساب بانکی‌تان می‌خورد، چرا که اگر کار بازسازی خانه به درستی انجام نشود، شما به نتیجه دلخواه‌تان نرسیده‌اید و پول‌تان هم هدر رفته است. در ادامه می‌خواهیم شما را با اشتباهات رایج در مورد بازسازی و تعمیرات ساختمان آشنا کنیم؛ نکته‌هایی که از زبان مشاوران بازسازی  خانه و طراحان داخلی خبره در کار خودشان نقل شده‌اند.

بازسازی را زودتر از موعد شروع کنید

یکی از اشتباهات معمول در بازسازی خانه این است که کار بازسازی را زودتر از زمان مناسبش شروع کنید، به خصوص اگر به تازگی خانه خود را خریده‌اید. مدتی را در خانه جدیدتان زندگی کنید، قبل از این برای هر نوع تغییر و بازسازی آماده شوید. به این شکل می‌توانید خانه خود را به خوبی بشناسید و زندگی جاری در خانه خود را درک کنید؛ نور از کجا به داخل می‌آید (کجاها باید نور اضافه کنید)، جریان هوا در خانه چگونه است (آیا به سیستم تهویه جدید نیاز دارید یا نه)، طراحی داخلی خانه با سبک زندگی‌تان جور هست یا نه (آیا می‌توانید جای دیوارها یا اتاق‌ها را عوض کنید). وقتی به اندازه کافی در یک خانه زندگی کردید، می‌توانید در مورد بهبود شرایط زندگی‌تان تصمیمات بهتری بگیرید.

دست کم گرفتن هزینه‌ها

هیچ‌گاه هزینه بازسازی ساختمان را دست کم نگیرید. در فرایند بازسازی یا تعمیرات ساختمان ممکن است بعضی کارها هزینه بیشتر از مقدار پیش‌بینی‌شده داشته باشند یا زمان بیشتری ببرند، پس بهتر است قبل از شروع کار 20 درصد به بودجه خود اضافه کنید. اگر امکان بالا بردن بودجه کار را ندارید می‌توانید از ابتدا کارها را اولویت‌بندی کنید تا در آخر به بهترین نتیجه برسید.

انتظار داشته باشید همه چیز طبق برنامه پیش برود

بازسازی ساختمان قدیمی می‌تواند رقم خوردن اتفاقات غیر منتظره فراوانی را سبب شود. چه کسی خبر دارد زیر دیواری که در حال تخریبش هستید چه چیزی انتظارتان را می‌کشد؟ وقتی در حال ساخت یک ساختمان جدید هستید، بر اوضاع کنترل بیشتر و کامل‌تری دارید اما در مورد ساختمان‌های قدیمی و کلنگی اوضاع فرق می‌کند، پس بهتر است برای تعمیرات ساختمان قدیمی و بازسازی آن خود را برای اتفاقات غیر منتظره آماده کنید.

کمک نگرفتن از یک طراح حرفه‌ای از همان ابتدا

شاید از بیرون آسان به نظر بیاید: قرار است چند نفر در چند بخش خانه کار کنند و کارهای تعمیراتی و بازسازی را انجام دهند. اما مطمئن باشید اگر بدون مشورت و کمک از یک مجموعه متخصص، کار بازسازی ساختمان خود را شروع کنید بیشتر از آن چه که باید هزینه خواهید کرد. با کمک گرفتن از یک طراح داخلی و معمار خبره شما می‌توانید پروژه خود را به بهترین شکل پیش ببرید.

رفتن به سراغ گزینه‌های ارزان

درست است، شما دوست دارید هزینه بازسازی ساختمان در حداقل مقدار باشد، اما واقعیت این است که بازسازی و تعمیرات ساختمان یک سرمایه‌گذاری است و اگر قرار باشد بدون کمک متخصصان و افراد حرفه‌ای در این زمینه کار خود را انجام دهید، در نهایت خانه‌ای تحویل می‌گیرید که مشکلاتش نه شاید بیشتر از زمان قبل، اما احتمالا هم اندازه ساختمان قدیمی‌تان است. همیشه به یاد داشته باشید که کمک افراد حرفه‌ای ارزش پولی که خرج می‌کنید را دارد، چرا که آنها شما را از مشکلات آینده و هدر رفتن سرمایه‌تان نجات می‌دهند.

پرسش و پاسخ کافی با مجری کار نداشته باشید

قبل از این که بتوانید به کسی توضیح دهید از بازسازی خانه خود چه می‌خواهید، باید این سوال را از خودتان بپرسید. بعد از آن باید با طراح و مجری بازسازی ساختمان مشورت کنید تا آنها به شما بگویند با توجه به بودجه‌تان بهتر است چه کارهایی را در اولویت قرار دهید و چه بخش‌هایی را می‌توانید تا چه اندازه تغییر و بهبود دهید.

ایجاد تغییرات زیاد در طول بازسازی ساختمان

تغییراتی که به نظر شما ساده می‌آیند ممکن است نیازمند کلی کار و برنامه‌ریزی باشند، در نتیجه حتما باید در مورد کوچکترین تغییرات با طراح و سازنده مشورت کنید. چه بهتر که این کار را قبل از شروع کار بازسازی یا تعمیرات ساختمان انجام دهید، چرا که شاید انجام آن تغییر در طول کار نیازمند صرف هزینه و زمان خیلی زیادی باشد. فراموش نکنید، گاهی جابه‌جایی ناگهانی و سلیقه‌ای یک پریز روی دیوار می‌تواند کلی خرج برای‌تان بتراشد.

زمان‌بندی شروع اتمام کار را مشخص نکنید

همانطور که گفته شد برنامه‌ریزی برای بازسازی ساختمان یا تعمیرات کلی و جزئی اهمیت فراوانی دارد. شما باید کارهایی که قرار است انجام شوند را به دقت مشخص کرده و با کمک پیمانکار و نیروهای متخصص که استخدام کرده‌اید زمان‌بندی انجام کارها را مشخص کنید. به خصوص در مورد خریدها؛ انتخاب مصالح کار را به لحظه آخر موکول نکنید، چرا که می‌بینید در نهایت شما مانده‌اید و یک سرویس بهداشتی، یک کاغذ دیواری یا لوستری که باب دلتان نیست و باید برای همیشه تحملش کنید.

در همه زمینه‌ها سنتی فکر کنید

شما قرار است کلی هزینه کنید و خانه خود را زیر و رو کنید؛ قرار است کلی بخش‌ها تخریب شوند و تغییر داده شوند. لازم نیست همواره به گزینه‌های سنتی فکر کنید؛ طرح‌های جدید و به‌روز را ببینید و از فکر کردن به طرح‌های نامتعارف ترسی نداشته باشید. یک بار دیگر مزیت استخدام یک شرکت متخصص در زمینه‌ی بازسازی ساختمان در اینجا دیده می‌شود، مجموعه‌ای که با به‌روزترین و بهترین روش‌های بازسازی آشنا است و می‌تواند زودتر از همه شما را با بهترین انتخاب‌ها برای خانه‌تان آشنا کند.

به بیرون ساختمان کم توجهی کنید

چه کسی به پشت‌بام اهمیت می‌دهد، وقتی یک لوستر خیلی زیبا در فروشگاه محله‌تان دیده‌اید و دوست دارید زودتر آن را در خانه خود نصب کنید. اما فراموش نکنید شما باید یک پوسته بیرونی مستحکم و قابل اعتماد داشته باشید تا بتوانید در داخل آرامش را تجربه کنید. اگر سر راه انتخاب بین فضای داخلی یا بیرونی قرار گرفتید، بیرون را انتخاب کنید. فایده یک کفپوش جدید چیست اگر سقف خانه چکه می‌کند؟ وسایل لوکس داخل به چه کار می‌آیند وقتی بدون وجود در و پنجره‌های محافظ تمامشان می‌توانند در یک سرقت از دست بروند؟

صرفه‌جویی به بهای پایین آوردن کیفیت

برای چیزهایی که هر روز با آنها در تماس هستید، پول خوب خرج کنید. جمله بسیار خوبی است و در زمان بازسازی ساختمان یا انجام تعمیرات ساختمان باید آن را آویزه گوشتان کنید. درها، کابینت‌ها، شیرآلات، کلیدها و پریزها، این‌ها چیزهایی هستند که نباید برای خرید بهترین‌هایشان با بالاترین کیفیت لحظه‌ای تردید کنید. هر کدام از این وسایل اگر به خاطر ارزان بودن خراب شوند، شما تنها پول و زمان‌تان را دور ریخته‌اید.

ولخرجی در جایی که باید صرفه‌جویی کنید

در روی دیگر شما می‌توانید در این تله بیافتید که برای بعضی بخش‌ها زیادی خرج کنید. فایده یک وان بزرگ و یک اتاق دوش شیشه‌ای در حمام چیست، وقتی دیوارهای اتاق پذیرایی ترک بر داشته‌اند؟ یک چلچراغ بزرگ و پر زرق و برق کمکی به زیبا شدن خانه‌تان نمی‌کند، وقتی از بودجه کفپوش خانه زده‌اید و سرامیک‌های قدیمی را نگه داشته‌اید.

سعی کنید کارها را خودتان انجام دهید

غیر از تجربه آنها در زمینه ساخت و ساز، آشنایی با مصالح و منابع تهیه آنها، شرکت‌های بازسازی و تعمیرات ساختمان یک خاصیت مهم دیگر هم دارند و آن قابلیت اطمینان برای سپردن کارها به آنها است. این که آن‌ها می‌دانند چه کارهایی را با چه ترتیبی و چه روشی انجام دهند تا بهترین خروجی حاصل شود. اگر سعی کنید کارها را بدون هیچ مهارتی خودتان انجام دهید شاید بتوانید تا حدودی پیش بروید، اما توجه کنید که ریسک کارتان بالا خواهد بود.

کار همزمان بر روی تمام بخش‌های خانه

برای هر کسی که بودجه کمی برای بازسازی ساختمان دارد، توصیه اول این است که کار را تقسیم کنید و تخریب تمام بخش‌ها را یکجا انجام ندهید. یک مقدار کار کردن بر روی یک اتاق و رفتن به سراغ اتاق دیگری تنها شما را خسته می‌کند. جایی از خانه که شما بیشترین زمان را در آن سپری می‌کنید، ارزش انرژی و سرمایه‌گذاری بیشتری را دارد. وقتی بودجه‌تان اجازه می‌دهد، به سراغ بخش بعدی بروید.

امیدواریم توانسته باشیم با این مطلب شما را با کار بازسازی ساختمان و نکات مهم در مورد آن بیشتر آشنا کنیم. شرکت ساختمانی آبان با سال‌ها تجربه در زمینه بازسازی و تعمیرات ساختمان و با کادری متخصص و مجرب آماده است تا شما را در پروژه‌تان یاری کند. هر سوالی در این زمینه داشتید می‌توانید از طریق شماره تلفن 26208252-021  با ما در تماس باشید.

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 5. اگر بایدن پیروز شود ...

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 10. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 11. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 12. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 13. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 14. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 15. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 16. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 17.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 18. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 19. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 20. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 21. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 22. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 23. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

 24. یک ازدواج ساده چقدر آب می‌خورد؟ + جدول قیمت‌ها

 25. علت واجب بودن عفاف و حجاب برای زنان/ حیثیت زن، حریم خداوند است

پربحث‌های هفته

 1. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 2. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 3. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 4. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 5. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 6. برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟

 7. مجوز خودروسازان برای افزایش قیمت در پاییز

 8. ایران در فهرست سیاه FATF باقی ماند

 9. پشت‌پرده کاهش قیمت سکه و طلا چیست؟

 10. طرح تامین کالاهای اساسی به زیان کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی

 11. با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

 12. بازگشت دلار به کانال ۲۷ هزار تومان

 13. سوداگران بازار ارز را به انتخابات آمریکا گره می‌زنند/ ۸۰ میلیارد دلار ارز بلوکه شده در سایر کشورها داریم!

 14. توکلی خطاب به وزیر صمت: انحصار واردات کالاهای اساسی را بشکنید

 15. واکنش اتاق بازرگانی به عدم بازگشت ارز صادراتی توسط ۷۰ کارتن خواب

 16. روحانی: حفظ سلامت و جان مردم اولویت اول است/ برنامه‌های دولت برای ثبات در بازار ارز و کنترل گرانی

 17. قیمت دلار در صرافی: ۲۵,۴۷۰ تومان

 18. صرافی‌ها: خریدار نیست؛ همه فروشنده‌اند/ ۶ دلیل ریزش قیمت دلار

 19. وضعیت قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ متر به بالا در تهران + جدول

 20. جدول قیمت طلا و دلار/ سکه ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان شد

 21. استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورد/ ناکامی بورس پاشنه آشیل وزارت اقتصاد؟

 22. روحانی: مسکن مهر یک طرح بزرگ بود/ تکمیل مسکن مهر در دوره اسلامی شتاب گرفت

 23. گوجه در کانال ۱۲ هزارتومان!

 24. سیگنال تازه همتی به بازار ارز/ صادرات نفت افزایش یافت

 25. حاجی بابایی: باید به ۶۰ میلیون نفر کالا برگ پرداخت شود

آخرین عناوین