پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

گروه سیاسی الف،   3990630151 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

دولت آمریکا روز یکشنبه در اقدامی یک‌جانبه و باوجود مخالفت‌های بین‌المللی سازوکار بازگشت تحریم‌ها (اسنپ بک) را علیه ایران فعال کرد.

مطابق بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا صادر کرد تمام تحریم‌های سازمان ملل ازجمله تحریم‌های تسلیحاتی دوباره برقرارشده است. محدودیت‌های جدید شامل محدودیت‌هایی مرتبط با برنامه هسته‌ای، دفاعی و موشکی است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا تأکید شده تحریم‌ها به دلیل فرایند اسنپ بک ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت بازگردانده می‌شوند.

ادعای وزارت خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های سازمان ملل در حالی مطرح‌شده که کشورهای اروپایی در نامه‌ای به سازمان ملل اعلام کرده‌اند که تلاش آمریکا فاقد وجاهت است و آن‌ها به تعلیق تحریم‌های ایران پایبند می‌باشند.

ایران در سال‌های اخیر و بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای دائماً عنوان داشته آمریکا دیگر جزو مشارکت‌کنندگان در برجام نیست و ازاین‌رو تلاش برای فعال ساختن مکانیسم ماشه فاقد اعتبار است.

اگرچه اقدام اخیر آمریکا با همراهی کشورهای عضو برجام همراه نشد اما آیا می‌توان آن را به‌مثابه یک پیروزی برای ایران قلمداد کرد؟ رئیس‌جمهور و برخی مقامات دولت در روزهای اخیر چنین سخنانی مطرح کرده‌اند و در موضع‌گیری‌های خود عنوان داشته‌اند تلاش آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه «شکست‌خورده» و بنابراین به‌مثابه یک پیروزی برای کشورمان است.

در این راستا حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی در جلسه هیئت دولت بیان کرده بود «روز شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران و روز شکست مفتضحانه آمریکاست».

رئیس‌جمهور روز یکشنبه نیز در جلسه هیئت دولت گفته بود: آمریکا به‌عنوان یک کشور زورگو در جهان از دو سال پیش تلاش برای تحریم‌های مجدد شورای امنیت را شروع کرد اما امروز به نقطه شکست خود رسید. خوشبختانه آمریکا در تمام مراحل با شکست و پاسخ منفی جامعه جهانی و حتی متحدین خود روبرو شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در توییتر نوشت: دونالد ترامپ باید پیش از آنکه پامپئو بیشتر آمریکا را به یک مضحکه جهانی تبدیل کند تغییر رویه دهد.

مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: آمریکا به شنا کردن در خلاف جریان آب ادامه می‌دهد به همین دلیل چیزی جز انزوای بیشتر بین‌المللی نصیبش نخواهد شد.

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس نیز نوشت: باگذشت ۳۰ روز از درخواست اولیه آمریکا برای بازگشت ۶ قطعنامه تحریم سازمان ملل متحد علیه ایران، شورای امنیت بدون هیچ‌گونه اقدامی، مخالفت خود را با آمریکا اعلام و آن درخواست را بایگانی نمود. آمریکا با یک انزوای بی‌سابقه روبرو شده و سیاست ضدبرجامی‌اش با شکست کامل روبرو شده است.

بعیدی نژاد در ادامه مدعی می‌شود: فشار حداکثری بین‌المللی علیه واشنگتن برای تغییر سیاست‌هایش در خصوص توافق هسته‌ای ایران رو به افزایش است.

اما علی‌رغم خوش‌بینی‌هایی که مسئولان دولتی بیان داشته‌اند نباید موضع مخالفت برخی کشورهای اروپایی با اقدام اخیر آمریکا را در حد یک پیروزی استراتژیک بالا برد و مثلاً عنوان کرد «سی‌ام شهریور ۹۹ روزی به‌یادماندنی در تاریخ دیپلماسی کشورمان» است. ممکن است این عدم همراهی ظاهری و مقطعی کشورهای اروپایی را نوعی پیروزی نسبی سیاسی برای دولت به حساب آورد اما آنچه برای کشورمان تعیین کننده و راهگشاست تصمیمات عملی کشورهای مدعی مخالفت با آمریکاست که اثر آن را نیز مردم در زندگی خود احساس کنند. این همان چیزی است که رییس جمهور نیز سال ها قبل به آن اشاره کرده بود و وعده تحقق آن را داده بود:  سانتریفیوژ باید بچرند اما زندگی مردم هم باید بچرخد!  تجربه همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا علیرغم مخالفت های زبانی در مباحث سیاسی نشان داده که از این مخالف خوانیهای مقطعی و ظاهری اروپا آبی برای ایران گرم نمی شود و نباید چندان هم به آن دلخوش بود. متاسفانه امروز نه سانتریفیوژها به اندازه کافی می چرخند و نه چرخ معیشت مردم !

در حال حاضر اگرچه ایران در پی خروج آمریکا از برجام، تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داده اما عملاً این اقدام موجب نشده که تحولی جدی در مناسبات بین طرفین رخ دهد و آمریکا در زمین ایران مشغول بازی علیه منافع کشورمان است. به‌عبارتی‌دیگر سیاست سخت‌گیرانه و فشار حداکثری آمریکا محدودیت‌های بسیاری بر ایران را موجب شده اما درعین‌حال باوجوداینکه به اهداف خود نائل نشده، واشنگتن تمایلی به تغییر آن را ندارد.

اما عملاً دولت ایران نیز دچار احتیاط و محافظه‌کاری شده و گویی منتظر ورود یک عامل دیگر برای به هم زدن معادلات ترامپ است و قدرت نقش‌آفرینی ندارد. در ابتدای خروج آمریکا از برجام، این عامل انتظار کمک از کشورهای اروپایی بود اما با برآورده نشدن انتظارات، اینک به عوامل دیگری مانند شکست ترامپ در انتخابات رسیده است.

 وقتی چنین سیاست منفعلانه‌ای در دستور کار قرار می‌گیرد و عملاً قدرت تعیین‌کنندگی از دست می‌رود می‌باید اتفاقاتی مانند آنچه دیروز رخ داد را باید در حد یک پیروزی استراتژیک و مهم بالا برد درحالی‌که بر هر فرد و ناظر بی‌طرفی مشخص است عدم همراهی اروپا با ترامپ در عمل نمی‌تواند ذره‌ای در محدودیت‌های اعمال‌شده خلل ایجاد کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۵۸۵۲۱۲:۳۰:۱۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
نه تنها آمریکا بلکه عربستان و اسرائیل هم از برجام عصبانی بودند چون می‌دانستند با این توافق ایران تبدیل به قطب اقتصادی خاورمیانه می‌شود
مهران۱۶۰۵۹۹۳۱۳:۲۸:۲۵ ۱۳۹۹/۶/۳۱
دوست عزیز برای اینکه متوجه بشیم برجام خوب بود یا بد بود فقط همین نکته رو بدونیم کفایت میکنه که اگر امروز امریکا از برجام خارج نشده بود به وسیله برجام پدر ایران رو درمیاورد و شانس اوردیم ترامپ از برجام خارج شده (برجام مثل اسلحه ای دست غربی ها و امریکایی ها هست که امریکایی ها گذاشتنش کنار و البته از روی طمع امتیازات بیشتر که از ایران بگیرن)
ناشناس۱۶۰۶۰۶۵۱۳:۵۳:۳۲ ۱۳۹۹/۶/۳۱
برجام و چند جام دیگه هم نمیتونن کاری از پیش بدن هدف جام زهره بقیه جامها فقط بهانه و حاشیه هستن سئوال اصلی هم مربوط به جام زهره
ناشناس۱۶۰۶۸۶۴۲۲:۲۲:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۳۱
به نظرم رئیس جمهور باید در سخنرانی سازمان مللش چند کودک بیماری خاص که داروهایشان تحریم هست رو به سازمان ملل ببره و به جهانیان نشون بده آمریکا با تحریم دارو چه رذالتی داره
ناشناس۱۶۰۶۰۶۹۱۳:۵۵:۱۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
باعث خنده ما شدی قطب اقتصادی زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد از درون درست شود و نه صرفا پول سرکوب نفتی همین الان پولهای سرگردان را ببرید به سمت تولید ظرف 10 سال اقتصاد نوظهور می شوید و رفاه شما هم دوبرابر فعلی ان هم با وجود تحریم ها
ناشناس۱۶۰۶۳۱۸۱۶:۰۶:۱۰ ۱۳۹۹/۶/۳۱
اقتصاد چین هم بدون اقتصاد غرب هیچ است عمو جان !
ناشناس۱۶۰۶۰۸۴۱۴:۰۱:۳۶ ۱۳۹۹/۶/۳۱
نتانیاهو بعد از برجام گفت خیال ما تا 25 سال از بابت ایران راحت شد و رهبر معظم انقلاب در پاسخ فرمودند رژیم صهیونیستی 25 سال آینده را نخواهد دید.
از سار کاشان۱۶۰۵۸۹۴۱۲:۴۲:۵۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
اگر تلاش دولت نبود الان باید تحریمهای الزام آور سازمان ملل نفس کشور را قطع می کرد فکر کردن به این موضوع واگر به تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا تحریمهای سازمان ملل هم اضافه می شد ، چه اتفاقی می افتد بسیار ناراحت کننده است. خدا را شکر که آمریکا پیشنهادش به سنگ خورد
ناشناس۱۶۰۶۱۸۲۱۵:۰۶:۵۰ ۱۳۹۹/۶/۳۱
دولت قبلی که به قول خودتان همه دنیا علیه شما بودن دلار 4 برابر و پراید فقط 2 برابر حالا بگو علی برکه الله
ناشناس۱۶۰۶۶۷۹۱۹:۵۳:۰۵ ۱۳۹۹/۶/۳۱
تحریمهای امریکا از تحریمهای سازمان ملل شدیدتر است زیرا صادرات نفت ایران صفر شده و قیمت ارز و طلا نجومی شده است.
ناشناس۱۶۰۶۷۸۳۲۱:۱۴:۴۵ ۱۳۹۹/۶/۳۱
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۶۰۶۸۳۰۲۱:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۶/۳۱
خدا شکر که امریکا حماقت کرد و از برجام بیرون رفت و مکانیسم ماشه از او گرفته شد اگرنه الان هرکاری میخواست میکرد
مهران۱۶۰۵۸۹۷۱۲:۴۶:۱۷ ۱۳۹۹/۶/۳۱
ببینید این برجام چقدر خنده دار هست که باید بریم خدا رو شکر کنیم که امریکا از برجام خارج شد اگر نشده بود ترامپ و امریکا تمام تحریم هایی که در قبال اون همه امتیازاتی که از ایران گرفتن و در ظاهر لغو کردن(نه در باطن که همش هنوز درحال انجام هست) رو یه جا میتونست برگردونه پس باید ظریف و روحانی بگن دمت گرم ترامپ که از برجام خارج شدی و این سوتی ای که دادیم در قضیه ماشه و در برجام چنین چیزی رو گذاشتیم رو امریکا نتونست ازش بهره بگیره چون خارج شده بود
ناشناس۱۶۰۵۹۰۵۱۲:۴۹:۵۳ ۱۳۹۹/۶/۳۱
مکانیسم ماشه بزرگترین ایراد و ضعف برجام است روحانی و ظریف باید در این مورد پاسخگو باشند.
ناشناس۱۶۰۶۰۸۷۱۴:۰۳:۰۱ ۱۳۹۹/۶/۳۱
چنین چیزی وجود خارجی ندارد.این صرفا تفسیر آمریکاست.
ناشناس۱۶۰۶۶۷۵۱۹:۵۱:۰۷ ۱۳۹۹/۶/۳۱
مکانیسم ماشه جزو متن صریح برجام است.
ناشناس۱۶۰۵۹۹۸۱۳:۳۰:۱۴ ۱۳۹۹/۶/۳۱
همه چی نوشتید الا ارائه راهکار. نویسنده یا نویسندگان محترم اگر خودشان مصدر کار بودند برای رفع معضلات چه سیاستی بکار میبستند؟ لطفا ارائه طریق بفرمایید.
ناشناس۱۶۰۷۰۲۹۰۷:۱۶:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۱
خروج از NPT که در برجام در مورد الزام بودن یا نبودن در این معاهده چیزی ننوشته است
ناشناس۱۶۰۶۰۸۹۱۴:۰۵:۲۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
خب حالا راه حل چیست؟ فرض کنیم از برجام خارج شویم نتیجه چه میشود؟ یا از ان پی تی؟
یکتانت

پربحث‌های اخیر

 1. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 2. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 3. پیشتازی رئیسی بر قالیباف در نظرسنجی انتخاباتی

 4. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 5. حسینی: روح لایحه بودجه ۱۴۰۰ قانون شکنی رندانه است/ مجلس، منافع مردم را به آبروی خود ترجیح داد

 6. لودریان: کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران موفق نبود / بازگشت به توافق هسته ای کافی نیست

 7. مشاور آیت الله هاشمی: باید ناز اصلاح طلبان را هم بکشند که ۱۴۰۰ کاندیدا شوند / فائزه هاشمی متفاوت از خانواده است

 8. سخنگوی قوه قضائیه:‌ ترامپ حتماً مجازات می‌شود

 9. تشریح جزئیات دسترسی به واکسن کرونا/ خرید ۲.۶ میلیون دوز واکسن

 10. سخنگوی کمیسیون بهداشت: راه‌‌انداختن دوگانه "سلامت ــ مذاکره" خیانت است

 11. سیلی «هادی ساعی» به خودش!

 12. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 13. بیزینس اینسایدر: ترامپ «کیف هسته ای» را در مراسم تحلیف تحویل بایدن نخواهد داد

 14. ضرورت جلب نظر کارگران در تعیین مزد ۱۴۰۰/ رشد اقتصادی با دستمزد حداقلی ممکن نیست

 15. دلار همچنان در کانال ۲۲ هزار تومان /طلا از یک میلیون تومان پایین‌تر آمد

پربحث‌های دیروز

 1. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 2. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 3. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

 4. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 5. طوفان معاون وزیر بهداشت در جلسه ستاد کرونا

 6. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

 7. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

 8. لحظه فروش تابلوی ۱۲ میلیاردی که رکورد حراج تهران را شکست

 9. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

 10. سوابق ننگین آمریکا در بیوتروریسم

 11. ویژگی‌های پهپادهای انتحاری و موشک‌های جدید سپاه + تصاویر

 12. پایان بررسی یک طرح پر‌حرف‌و‌حدیث در مجلس/ شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟

 13. واکنش هادی ساعی به حکم محرومیتش: نمی‌توانند فضا را بر من ببندند

 14. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

 15. هشدار موج چهارم کرونا/ احتمال حمایت اصولگرایان از محسن رضایی چقدر است؟/ نظر افروغ درباره بزرگترین تهدید برای نظام/  راه حل زیباکلام برای حضور حداکثری مردم در انتخابات

 16. ریزش قیمت ارز ادامه‌دار شد؛ بازار منتظر سقوط قیمت دلار/ مردم به دلار ۱۵هزارتومانی روحانی اعتماد کردند؟

 17. دو دلیل برای ریزش اخیر بازار سرمایه/ چرا بورس دوباره ریخت؟

 18. رودخانه هان کره جنوبی یخ زد

 19. انتقال تنها دلفین برج میلاد به کیش

 20. اینجا پایتخت است یا پادگان نظامی؟

 21. «وندی شرمن» به عنوان معاون وزیر خارجه دولت جدید آمریکا انتخاب شد

 22. نامه وزیر بهداشت به وزیر کشور: مانع ورود مسافران به استان‌های شمالی شوید

 23. واکسن جدید ایرانی کرونا وارد فاز بالینی شد

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 4. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 5. درنگی بر دستور منع واردات واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی

 6. اگرهای تمام نشدنی !

 7. آپارتاید پزشکی

 8. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 9. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 10. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 11. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 12. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 13. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 14. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 15. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 16. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 17. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 18. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 19. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 20. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 21. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 22. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 23. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 24. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 25. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

پربحث‌های هفته

 1. زمستون، قشنگه از پشت شیشه !...

 2. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 3. برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

 4. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 5. اگرهای تمام نشدنی !

 6. آپارتاید پزشکی

 7. دعوت از رئیسی برای نامزدی در انتخابات/ پاسخ جهانگیری به منتقدان ارز ۴۲۰۰/ حسن خمینی گزینه اجماعی اصلاح‌طلبان می‌شود؟/ نتایج جالب یک نظرسنجی درباره انتخابات ۱۴۰۰

 8. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 9. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 10. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 11. نامه محسن هاشمی به فائزه هاشمی: عذرخواهی کن

 12. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 13. توضیحات وزیر بهداشت درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی/ چرا لاریجانی به نامزدی در انتخابات متمایل نیست؟/ کنایه ابطحی به فائزه هاشمی/ پیش‌بینی موحدی کرمانی درباره سرنوشت FATF در مجمع

 14. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 15.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 16. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 17. حدادعادل: امیدواریم دولتی پدید بیاید که راه درست و مردمی دو قوه قضاییه و مقننه را ادامه دهد/ کم‌کاری، بی‌تدبیری و ناهماهنگی درونی دولت را همه می‌بینند

 18. واکنش آشنا به سخنان صدیقی

 19. واکنش حسین شریعتمداری به روایت حجت الاسلام صدیقی از آیت الله مصباح

 20. خرازی: ذبح مدیریت در همین دوره روحانی صورت گرفت/ باید به خاطر رئیس‌جمهور اجاره‌ای توبه کنیم

 21. لاریجانی: آمریکا اگر تحریم‌ها را برندارد نمی‌تواند عضو ۱+۵ شود/ اینکه بگویند برمی‌گردیم، بعد مذاکره می‌کنیم مقبول نیست

 22. این روز را چه بنامیم؟

 23. روحانی: شاهد ثبات در اقتصاد کشور هستیم/ در لایحه بودجه، قانونگذاری صورت نگیرد

 24. اموال و دارایی نامشروع شناسایی و پس گرفته می‌شوند

 25. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

آخرین عناوین