پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

گروه سیاسی الف،   3990630151 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

دولت آمریکا روز یکشنبه در اقدامی یک‌جانبه و باوجود مخالفت‌های بین‌المللی سازوکار بازگشت تحریم‌ها (اسنپ بک) را علیه ایران فعال کرد.

مطابق بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا صادر کرد تمام تحریم‌های سازمان ملل ازجمله تحریم‌های تسلیحاتی دوباره برقرارشده است. محدودیت‌های جدید شامل محدودیت‌هایی مرتبط با برنامه هسته‌ای، دفاعی و موشکی است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا تأکید شده تحریم‌ها به دلیل فرایند اسنپ بک ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت بازگردانده می‌شوند.

ادعای وزارت خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های سازمان ملل در حالی مطرح‌شده که کشورهای اروپایی در نامه‌ای به سازمان ملل اعلام کرده‌اند که تلاش آمریکا فاقد وجاهت است و آن‌ها به تعلیق تحریم‌های ایران پایبند می‌باشند.

ایران در سال‌های اخیر و بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای دائماً عنوان داشته آمریکا دیگر جزو مشارکت‌کنندگان در برجام نیست و ازاین‌رو تلاش برای فعال ساختن مکانیسم ماشه فاقد اعتبار است.

اگرچه اقدام اخیر آمریکا با همراهی کشورهای عضو برجام همراه نشد اما آیا می‌توان آن را به‌مثابه یک پیروزی برای ایران قلمداد کرد؟ رئیس‌جمهور و برخی مقامات دولت در روزهای اخیر چنین سخنانی مطرح کرده‌اند و در موضع‌گیری‌های خود عنوان داشته‌اند تلاش آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه «شکست‌خورده» و بنابراین به‌مثابه یک پیروزی برای کشورمان است.

در این راستا حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی در جلسه هیئت دولت بیان کرده بود «روز شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران و روز شکست مفتضحانه آمریکاست».

رئیس‌جمهور روز یکشنبه نیز در جلسه هیئت دولت گفته بود: آمریکا به‌عنوان یک کشور زورگو در جهان از دو سال پیش تلاش برای تحریم‌های مجدد شورای امنیت را شروع کرد اما امروز به نقطه شکست خود رسید. خوشبختانه آمریکا در تمام مراحل با شکست و پاسخ منفی جامعه جهانی و حتی متحدین خود روبرو شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در توییتر نوشت: دونالد ترامپ باید پیش از آنکه پامپئو بیشتر آمریکا را به یک مضحکه جهانی تبدیل کند تغییر رویه دهد.

مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: آمریکا به شنا کردن در خلاف جریان آب ادامه می‌دهد به همین دلیل چیزی جز انزوای بیشتر بین‌المللی نصیبش نخواهد شد.

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس نیز نوشت: باگذشت ۳۰ روز از درخواست اولیه آمریکا برای بازگشت ۶ قطعنامه تحریم سازمان ملل متحد علیه ایران، شورای امنیت بدون هیچ‌گونه اقدامی، مخالفت خود را با آمریکا اعلام و آن درخواست را بایگانی نمود. آمریکا با یک انزوای بی‌سابقه روبرو شده و سیاست ضدبرجامی‌اش با شکست کامل روبرو شده است.

بعیدی نژاد در ادامه مدعی می‌شود: فشار حداکثری بین‌المللی علیه واشنگتن برای تغییر سیاست‌هایش در خصوص توافق هسته‌ای ایران رو به افزایش است.

اما علی‌رغم خوش‌بینی‌هایی که مسئولان دولتی بیان داشته‌اند نباید موضع مخالفت برخی کشورهای اروپایی با اقدام اخیر آمریکا را در حد یک پیروزی استراتژیک بالا برد و مثلاً عنوان کرد «سی‌ام شهریور ۹۹ روزی به‌یادماندنی در تاریخ دیپلماسی کشورمان» است. ممکن است این عدم همراهی ظاهری و مقطعی کشورهای اروپایی را نوعی پیروزی نسبی سیاسی برای دولت به حساب آورد اما آنچه برای کشورمان تعیین کننده و راهگشاست تصمیمات عملی کشورهای مدعی مخالفت با آمریکاست که اثر آن را نیز مردم در زندگی خود احساس کنند. این همان چیزی است که رییس جمهور نیز سال ها قبل به آن اشاره کرده بود و وعده تحقق آن را داده بود:  سانتریفیوژ باید بچرند اما زندگی مردم هم باید بچرخد!  تجربه همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا علیرغم مخالفت های زبانی در مباحث سیاسی نشان داده که از این مخالف خوانیهای مقطعی و ظاهری اروپا آبی برای ایران گرم نمی شود و نباید چندان هم به آن دلخوش بود. متاسفانه امروز نه سانتریفیوژها به اندازه کافی می چرخند و نه چرخ معیشت مردم !

در حال حاضر اگرچه ایران در پی خروج آمریکا از برجام، تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داده اما عملاً این اقدام موجب نشده که تحولی جدی در مناسبات بین طرفین رخ دهد و آمریکا در زمین ایران مشغول بازی علیه منافع کشورمان است. به‌عبارتی‌دیگر سیاست سخت‌گیرانه و فشار حداکثری آمریکا محدودیت‌های بسیاری بر ایران را موجب شده اما درعین‌حال باوجوداینکه به اهداف خود نائل نشده، واشنگتن تمایلی به تغییر آن را ندارد.

اما عملاً دولت ایران نیز دچار احتیاط و محافظه‌کاری شده و گویی منتظر ورود یک عامل دیگر برای به هم زدن معادلات ترامپ است و قدرت نقش‌آفرینی ندارد. در ابتدای خروج آمریکا از برجام، این عامل انتظار کمک از کشورهای اروپایی بود اما با برآورده نشدن انتظارات، اینک به عوامل دیگری مانند شکست ترامپ در انتخابات رسیده است.

 وقتی چنین سیاست منفعلانه‌ای در دستور کار قرار می‌گیرد و عملاً قدرت تعیین‌کنندگی از دست می‌رود می‌باید اتفاقاتی مانند آنچه دیروز رخ داد را باید در حد یک پیروزی استراتژیک و مهم بالا برد درحالی‌که بر هر فرد و ناظر بی‌طرفی مشخص است عدم همراهی اروپا با ترامپ در عمل نمی‌تواند ذره‌ای در محدودیت‌های اعمال‌شده خلل ایجاد کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۵۸۵۲۱۲:۳۰:۱۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
نه تنها آمریکا بلکه عربستان و اسرائیل هم از برجام عصبانی بودند چون می‌دانستند با این توافق ایران تبدیل به قطب اقتصادی خاورمیانه می‌شود
مهران۱۶۰۵۹۹۳۱۳:۲۸:۲۵ ۱۳۹۹/۶/۳۱
دوست عزیز برای اینکه متوجه بشیم برجام خوب بود یا بد بود فقط همین نکته رو بدونیم کفایت میکنه که اگر امروز امریکا از برجام خارج نشده بود به وسیله برجام پدر ایران رو درمیاورد و شانس اوردیم ترامپ از برجام خارج شده (برجام مثل اسلحه ای دست غربی ها و امریکایی ها هست که امریکایی ها گذاشتنش کنار و البته از روی طمع امتیازات بیشتر که از ایران بگیرن)
ناشناس۱۶۰۶۰۶۵۱۳:۵۳:۳۲ ۱۳۹۹/۶/۳۱
برجام و چند جام دیگه هم نمیتونن کاری از پیش بدن هدف جام زهره بقیه جامها فقط بهانه و حاشیه هستن سئوال اصلی هم مربوط به جام زهره
ناشناس۱۶۰۶۸۶۴۲۲:۲۲:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۳۱
به نظرم رئیس جمهور باید در سخنرانی سازمان مللش چند کودک بیماری خاص که داروهایشان تحریم هست رو به سازمان ملل ببره و به جهانیان نشون بده آمریکا با تحریم دارو چه رذالتی داره
ناشناس۱۶۰۶۰۶۹۱۳:۵۵:۱۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
باعث خنده ما شدی قطب اقتصادی زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد از درون درست شود و نه صرفا پول سرکوب نفتی همین الان پولهای سرگردان را ببرید به سمت تولید ظرف 10 سال اقتصاد نوظهور می شوید و رفاه شما هم دوبرابر فعلی ان هم با وجود تحریم ها
ناشناس۱۶۰۶۳۱۸۱۶:۰۶:۱۰ ۱۳۹۹/۶/۳۱
اقتصاد چین هم بدون اقتصاد غرب هیچ است عمو جان !
ناشناس۱۶۰۶۰۸۴۱۴:۰۱:۳۶ ۱۳۹۹/۶/۳۱
نتانیاهو بعد از برجام گفت خیال ما تا 25 سال از بابت ایران راحت شد و رهبر معظم انقلاب در پاسخ فرمودند رژیم صهیونیستی 25 سال آینده را نخواهد دید.
از سار کاشان۱۶۰۵۸۹۴۱۲:۴۲:۵۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
اگر تلاش دولت نبود الان باید تحریمهای الزام آور سازمان ملل نفس کشور را قطع می کرد فکر کردن به این موضوع واگر به تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا تحریمهای سازمان ملل هم اضافه می شد ، چه اتفاقی می افتد بسیار ناراحت کننده است. خدا را شکر که آمریکا پیشنهادش به سنگ خورد
ناشناس۱۶۰۶۱۸۲۱۵:۰۶:۵۰ ۱۳۹۹/۶/۳۱
دولت قبلی که به قول خودتان همه دنیا علیه شما بودن دلار 4 برابر و پراید فقط 2 برابر حالا بگو علی برکه الله
ناشناس۱۶۰۶۶۷۹۱۹:۵۳:۰۵ ۱۳۹۹/۶/۳۱
تحریمهای امریکا از تحریمهای سازمان ملل شدیدتر است زیرا صادرات نفت ایران صفر شده و قیمت ارز و طلا نجومی شده است.
ناشناس۱۶۰۶۷۸۳۲۱:۱۴:۴۵ ۱۳۹۹/۶/۳۱
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۶۰۶۸۳۰۲۱:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۶/۳۱
خدا شکر که امریکا حماقت کرد و از برجام بیرون رفت و مکانیسم ماشه از او گرفته شد اگرنه الان هرکاری میخواست میکرد
مهران۱۶۰۵۸۹۷۱۲:۴۶:۱۷ ۱۳۹۹/۶/۳۱
ببینید این برجام چقدر خنده دار هست که باید بریم خدا رو شکر کنیم که امریکا از برجام خارج شد اگر نشده بود ترامپ و امریکا تمام تحریم هایی که در قبال اون همه امتیازاتی که از ایران گرفتن و در ظاهر لغو کردن(نه در باطن که همش هنوز درحال انجام هست) رو یه جا میتونست برگردونه پس باید ظریف و روحانی بگن دمت گرم ترامپ که از برجام خارج شدی و این سوتی ای که دادیم در قضیه ماشه و در برجام چنین چیزی رو گذاشتیم رو امریکا نتونست ازش بهره بگیره چون خارج شده بود
ناشناس۱۶۰۵۹۰۵۱۲:۴۹:۵۳ ۱۳۹۹/۶/۳۱
مکانیسم ماشه بزرگترین ایراد و ضعف برجام است روحانی و ظریف باید در این مورد پاسخگو باشند.
ناشناس۱۶۰۶۰۸۷۱۴:۰۳:۰۱ ۱۳۹۹/۶/۳۱
چنین چیزی وجود خارجی ندارد.این صرفا تفسیر آمریکاست.
ناشناس۱۶۰۶۶۷۵۱۹:۵۱:۰۷ ۱۳۹۹/۶/۳۱
مکانیسم ماشه جزو متن صریح برجام است.
ناشناس۱۶۰۵۹۹۸۱۳:۳۰:۱۴ ۱۳۹۹/۶/۳۱
همه چی نوشتید الا ارائه راهکار. نویسنده یا نویسندگان محترم اگر خودشان مصدر کار بودند برای رفع معضلات چه سیاستی بکار میبستند؟ لطفا ارائه طریق بفرمایید.
ناشناس۱۶۰۷۰۲۹۰۷:۱۶:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۱
خروج از NPT که در برجام در مورد الزام بودن یا نبودن در این معاهده چیزی ننوشته است
ناشناس۱۶۰۶۰۸۹۱۴:۰۵:۲۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
خب حالا راه حل چیست؟ فرض کنیم از برجام خارج شویم نتیجه چه میشود؟ یا از ان پی تی؟
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

  2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

  3. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

  4. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

  5. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

  6. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

  7. اردوغان در کوچه بن بست

  8. پاسخ مجری به یاوه‌گویی الهام علی‌اف

  9. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

  10. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

  11. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

  12. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

  13. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

  14. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

  15. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

  16. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

  17. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

  18. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

  19. بزن بزن وسط زمین چمن؛ درگیری شدید در نیمه‌نهایی آسیا

  20. تصویری از تولیت آستان قدس رضوی در حال خرید میوه از بلوار هاشمی نژاد مشهد

  21. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

  22. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

  23. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

  24. ممانعت از پناهندگی فرقه یهودی به ایران

  25. راه حل آشوب های انتخاباتی عراق

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

   2. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

   3. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

   4. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

   5. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

   6. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

   7. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

   8. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

   9. احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

   10. نظرات برگزیده مخاطبین الف: دولت رئیسی مشکلات را به گردن دولت قبل نیندازد/ باید درآمد پزشکان هم‌سطح بقیه اقشار شود/ رفتار پلیس با متهمین باید استاندارد باشد

   11. وعده زاکانی درباره تحول شش‌ماهه در تهران/ نتایج یک نظرسنجی درباره محبوبیت رئیسی/ دفاع رئیس دیوان عدالت اداری از رانت قضات برای وکالت

   12. سامانه بی سامان ثبت حقوق مدیران !

   13. واکنش آیت‌الله جنتی به مذاکرات ایران و عربستان/ اعتراض مصدق به مجلس بابت حذف رانت قضات برای وکالت

   14. سردار حاجی زاده: ماجراجویی علیه ایران را پشیمان‌کننده پاسخ می‌دهیم/ عاملان و آمران ترور «حاج قاسم» تحت تعقیب ما هستند

   15. وعده ای ۴ ساله که هنوز عملی نشده است

   16. نظرسنجی گالوپ: ۷۲ درصد از ایرانیان از عملکرد رئیسی رضایت دارند

   17. رییس جمهور: یقین دارم گشایش‌های خوبی در کشور ایجاد می‌شود/ باید به جوانان اعتماد کنیم

   18. بلاتکلیفی در برخی دستگاهها/به انتصابات شتاب دهید

   19. خضریان: ضرورتی برای ثبت سند خودرو در دفاتر اسناد رسمی وجود ندارد

   20. الهام علی اف بازیگر اصلی نیست؛ سخنگو است

   21. رئیسی: معیشت و سفره مردم دغدغه روزانه و هر ساعت من است/ نسبت به مذاکرات نتیجه محور حتما جدی هستیم

   22. اعتراض روزنامه اصلاح‌طلب به مولوی عبدالحمید

   23. خطیب جمعه تهران: متجاوزان به اموال عمومی نباید آسایش داشته باشند

   24. قالیباف: دست دلالان ارز دولتی را کوتاه می‌کنیم

   25. قالیباف: مجلس یازدهم درباره محرمانه بودن اموال مسوولان مصوبه‌ای نداشته است

   آخرین عناوین