پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

گروه سیاسی الف،   3990630151 ۱۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

دولت آمریکا روز یکشنبه در اقدامی یک‌جانبه و باوجود مخالفت‌های بین‌المللی سازوکار بازگشت تحریم‌ها (اسنپ بک) را علیه ایران فعال کرد.

مطابق بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا صادر کرد تمام تحریم‌های سازمان ملل ازجمله تحریم‌های تسلیحاتی دوباره برقرارشده است. محدودیت‌های جدید شامل محدودیت‌هایی مرتبط با برنامه هسته‌ای، دفاعی و موشکی است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا تأکید شده تحریم‌ها به دلیل فرایند اسنپ بک ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت بازگردانده می‌شوند.

ادعای وزارت خارجه آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های سازمان ملل در حالی مطرح‌شده که کشورهای اروپایی در نامه‌ای به سازمان ملل اعلام کرده‌اند که تلاش آمریکا فاقد وجاهت است و آن‌ها به تعلیق تحریم‌های ایران پایبند می‌باشند.

ایران در سال‌های اخیر و بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای دائماً عنوان داشته آمریکا دیگر جزو مشارکت‌کنندگان در برجام نیست و ازاین‌رو تلاش برای فعال ساختن مکانیسم ماشه فاقد اعتبار است.

اگرچه اقدام اخیر آمریکا با همراهی کشورهای عضو برجام همراه نشد اما آیا می‌توان آن را به‌مثابه یک پیروزی برای ایران قلمداد کرد؟ رئیس‌جمهور و برخی مقامات دولت در روزهای اخیر چنین سخنانی مطرح کرده‌اند و در موضع‌گیری‌های خود عنوان داشته‌اند تلاش آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه «شکست‌خورده» و بنابراین به‌مثابه یک پیروزی برای کشورمان است.

در این راستا حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی در جلسه هیئت دولت بیان کرده بود «روز شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران و روز شکست مفتضحانه آمریکاست».

رئیس‌جمهور روز یکشنبه نیز در جلسه هیئت دولت گفته بود: آمریکا به‌عنوان یک کشور زورگو در جهان از دو سال پیش تلاش برای تحریم‌های مجدد شورای امنیت را شروع کرد اما امروز به نقطه شکست خود رسید. خوشبختانه آمریکا در تمام مراحل با شکست و پاسخ منفی جامعه جهانی و حتی متحدین خود روبرو شد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در توییتر نوشت: دونالد ترامپ باید پیش از آنکه پامپئو بیشتر آمریکا را به یک مضحکه جهانی تبدیل کند تغییر رویه دهد.

مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: آمریکا به شنا کردن در خلاف جریان آب ادامه می‌دهد به همین دلیل چیزی جز انزوای بیشتر بین‌المللی نصیبش نخواهد شد.

حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس نیز نوشت: باگذشت ۳۰ روز از درخواست اولیه آمریکا برای بازگشت ۶ قطعنامه تحریم سازمان ملل متحد علیه ایران، شورای امنیت بدون هیچ‌گونه اقدامی، مخالفت خود را با آمریکا اعلام و آن درخواست را بایگانی نمود. آمریکا با یک انزوای بی‌سابقه روبرو شده و سیاست ضدبرجامی‌اش با شکست کامل روبرو شده است.

بعیدی نژاد در ادامه مدعی می‌شود: فشار حداکثری بین‌المللی علیه واشنگتن برای تغییر سیاست‌هایش در خصوص توافق هسته‌ای ایران رو به افزایش است.

اما علی‌رغم خوش‌بینی‌هایی که مسئولان دولتی بیان داشته‌اند نباید موضع مخالفت برخی کشورهای اروپایی با اقدام اخیر آمریکا را در حد یک پیروزی استراتژیک بالا برد و مثلاً عنوان کرد «سی‌ام شهریور ۹۹ روزی به‌یادماندنی در تاریخ دیپلماسی کشورمان» است. ممکن است این عدم همراهی ظاهری و مقطعی کشورهای اروپایی را نوعی پیروزی نسبی سیاسی برای دولت به حساب آورد اما آنچه برای کشورمان تعیین کننده و راهگشاست تصمیمات عملی کشورهای مدعی مخالفت با آمریکاست که اثر آن را نیز مردم در زندگی خود احساس کنند. این همان چیزی است که رییس جمهور نیز سال ها قبل به آن اشاره کرده بود و وعده تحقق آن را داده بود:  سانتریفیوژ باید بچرند اما زندگی مردم هم باید بچرخد!  تجربه همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا علیرغم مخالفت های زبانی در مباحث سیاسی نشان داده که از این مخالف خوانیهای مقطعی و ظاهری اروپا آبی برای ایران گرم نمی شود و نباید چندان هم به آن دلخوش بود. متاسفانه امروز نه سانتریفیوژها به اندازه کافی می چرخند و نه چرخ معیشت مردم !

در حال حاضر اگرچه ایران در پی خروج آمریکا از برجام، تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داده اما عملاً این اقدام موجب نشده که تحولی جدی در مناسبات بین طرفین رخ دهد و آمریکا در زمین ایران مشغول بازی علیه منافع کشورمان است. به‌عبارتی‌دیگر سیاست سخت‌گیرانه و فشار حداکثری آمریکا محدودیت‌های بسیاری بر ایران را موجب شده اما درعین‌حال باوجوداینکه به اهداف خود نائل نشده، واشنگتن تمایلی به تغییر آن را ندارد.

اما عملاً دولت ایران نیز دچار احتیاط و محافظه‌کاری شده و گویی منتظر ورود یک عامل دیگر برای به هم زدن معادلات ترامپ است و قدرت نقش‌آفرینی ندارد. در ابتدای خروج آمریکا از برجام، این عامل انتظار کمک از کشورهای اروپایی بود اما با برآورده نشدن انتظارات، اینک به عوامل دیگری مانند شکست ترامپ در انتخابات رسیده است.

 وقتی چنین سیاست منفعلانه‌ای در دستور کار قرار می‌گیرد و عملاً قدرت تعیین‌کنندگی از دست می‌رود می‌باید اتفاقاتی مانند آنچه دیروز رخ داد را باید در حد یک پیروزی استراتژیک و مهم بالا برد درحالی‌که بر هر فرد و ناظر بی‌طرفی مشخص است عدم همراهی اروپا با ترامپ در عمل نمی‌تواند ذره‌ای در محدودیت‌های اعمال‌شده خلل ایجاد کند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۵۸۵۲۱۲:۳۰:۱۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
نه تنها آمریکا بلکه عربستان و اسرائیل هم از برجام عصبانی بودند چون می‌دانستند با این توافق ایران تبدیل به قطب اقتصادی خاورمیانه می‌شود
مهران۱۶۰۵۹۹۳۱۳:۲۸:۲۵ ۱۳۹۹/۶/۳۱
دوست عزیز برای اینکه متوجه بشیم برجام خوب بود یا بد بود فقط همین نکته رو بدونیم کفایت میکنه که اگر امروز امریکا از برجام خارج نشده بود به وسیله برجام پدر ایران رو درمیاورد و شانس اوردیم ترامپ از برجام خارج شده (برجام مثل اسلحه ای دست غربی ها و امریکایی ها هست که امریکایی ها گذاشتنش کنار و البته از روی طمع امتیازات بیشتر که از ایران بگیرن)
ناشناس۱۶۰۶۰۶۵۱۳:۵۳:۳۲ ۱۳۹۹/۶/۳۱
برجام و چند جام دیگه هم نمیتونن کاری از پیش بدن هدف جام زهره بقیه جامها فقط بهانه و حاشیه هستن سئوال اصلی هم مربوط به جام زهره
ناشناس۱۶۰۶۸۶۴۲۲:۲۲:۳۸ ۱۳۹۹/۶/۳۱
به نظرم رئیس جمهور باید در سخنرانی سازمان مللش چند کودک بیماری خاص که داروهایشان تحریم هست رو به سازمان ملل ببره و به جهانیان نشون بده آمریکا با تحریم دارو چه رذالتی داره
ناشناس۱۶۰۶۰۶۹۱۳:۵۵:۱۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
باعث خنده ما شدی قطب اقتصادی زمانی اتفاق می افتد که اقتصاد از درون درست شود و نه صرفا پول سرکوب نفتی همین الان پولهای سرگردان را ببرید به سمت تولید ظرف 10 سال اقتصاد نوظهور می شوید و رفاه شما هم دوبرابر فعلی ان هم با وجود تحریم ها
ناشناس۱۶۰۶۳۱۸۱۶:۰۶:۱۰ ۱۳۹۹/۶/۳۱
اقتصاد چین هم بدون اقتصاد غرب هیچ است عمو جان !
ناشناس۱۶۰۶۰۸۴۱۴:۰۱:۳۶ ۱۳۹۹/۶/۳۱
نتانیاهو بعد از برجام گفت خیال ما تا 25 سال از بابت ایران راحت شد و رهبر معظم انقلاب در پاسخ فرمودند رژیم صهیونیستی 25 سال آینده را نخواهد دید.
از سار کاشان۱۶۰۵۸۹۴۱۲:۴۲:۵۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
اگر تلاش دولت نبود الان باید تحریمهای الزام آور سازمان ملل نفس کشور را قطع می کرد فکر کردن به این موضوع واگر به تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا تحریمهای سازمان ملل هم اضافه می شد ، چه اتفاقی می افتد بسیار ناراحت کننده است. خدا را شکر که آمریکا پیشنهادش به سنگ خورد
ناشناس۱۶۰۶۱۸۲۱۵:۰۶:۵۰ ۱۳۹۹/۶/۳۱
دولت قبلی که به قول خودتان همه دنیا علیه شما بودن دلار 4 برابر و پراید فقط 2 برابر حالا بگو علی برکه الله
ناشناس۱۶۰۶۶۷۹۱۹:۵۳:۰۵ ۱۳۹۹/۶/۳۱
تحریمهای امریکا از تحریمهای سازمان ملل شدیدتر است زیرا صادرات نفت ایران صفر شده و قیمت ارز و طلا نجومی شده است.
ناشناس۱۶۰۶۷۸۳۲۱:۱۴:۴۵ ۱۳۹۹/۶/۳۱
عراقچی: نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۶۰۶۸۳۰۲۱:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۶/۳۱
خدا شکر که امریکا حماقت کرد و از برجام بیرون رفت و مکانیسم ماشه از او گرفته شد اگرنه الان هرکاری میخواست میکرد
مهران۱۶۰۵۸۹۷۱۲:۴۶:۱۷ ۱۳۹۹/۶/۳۱
ببینید این برجام چقدر خنده دار هست که باید بریم خدا رو شکر کنیم که امریکا از برجام خارج شد اگر نشده بود ترامپ و امریکا تمام تحریم هایی که در قبال اون همه امتیازاتی که از ایران گرفتن و در ظاهر لغو کردن(نه در باطن که همش هنوز درحال انجام هست) رو یه جا میتونست برگردونه پس باید ظریف و روحانی بگن دمت گرم ترامپ که از برجام خارج شدی و این سوتی ای که دادیم در قضیه ماشه و در برجام چنین چیزی رو گذاشتیم رو امریکا نتونست ازش بهره بگیره چون خارج شده بود
ناشناس۱۶۰۵۹۰۵۱۲:۴۹:۵۳ ۱۳۹۹/۶/۳۱
مکانیسم ماشه بزرگترین ایراد و ضعف برجام است روحانی و ظریف باید در این مورد پاسخگو باشند.
ناشناس۱۶۰۶۰۸۷۱۴:۰۳:۰۱ ۱۳۹۹/۶/۳۱
چنین چیزی وجود خارجی ندارد.این صرفا تفسیر آمریکاست.
ناشناس۱۶۰۶۶۷۵۱۹:۵۱:۰۷ ۱۳۹۹/۶/۳۱
مکانیسم ماشه جزو متن صریح برجام است.
ناشناس۱۶۰۵۹۹۸۱۳:۳۰:۱۴ ۱۳۹۹/۶/۳۱
همه چی نوشتید الا ارائه راهکار. نویسنده یا نویسندگان محترم اگر خودشان مصدر کار بودند برای رفع معضلات چه سیاستی بکار میبستند؟ لطفا ارائه طریق بفرمایید.
ناشناس۱۶۰۷۰۲۹۰۷:۱۶:۰۲ ۱۳۹۹/۷/۱
خروج از NPT که در برجام در مورد الزام بودن یا نبودن در این معاهده چیزی ننوشته است
ناشناس۱۶۰۶۰۸۹۱۴:۰۵:۲۹ ۱۳۹۹/۶/۳۱
خب حالا راه حل چیست؟ فرض کنیم از برجام خارج شویم نتیجه چه میشود؟ یا از ان پی تی؟

پربحث‌های دیروز

 1. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 2. نماینده آمریکا در امور ایران: ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، فشار بر تهران ادامه‌ دارد

 3. پشت‌پرده کاهش قیمت سکه و طلا چیست؟

 4. سوداگران بازار ارز را به انتخابات آمریکا گره می‌زنند/ ۸۰ میلیارد دلار ارز بلوکه شده در سایر کشورها داریم!

 5. رئیس پلیس تهران: نمره بالای ۱۷ به امنیت می‌دهم/ عدد ۳۰۰ تجاوز کیوان.ا را تائید نمی‌کنم

 6. رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

 7. دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

 8. قیمت دلار در صرافی: ۲۵,۴۷۰ تومان

 9. صحبت رئیس‌جمهور را دوباره بخوانیم، دوباره بنویسیم

 10. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 11. ترامپ: می‌خواهم ایران کشوری قدرتمند بدون تسلیحات هسته‌ای باشد

 12. وداع با شهید امر به معروف «محمدی»

 13. محکومیت رئیس سابق هلال احمر به ۱۲ سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی

 14. اسیدپاشی به روی همسر در صدرای شیراز

 15. توکلی خطاب به وزیر صمت: انحصار واردات کالاهای اساسی را بشکنید

 16. افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما تنها در ۵ روز

 17. فاکس نیوز: حامیان بایدن ۲۰۱۶ را به خاطر بیاورند !

 18. روحانی: رئیس جمهوری بعدی آمریکا ناچار به تسلیم در برابر ایران است/ پیروزی‌های بین‌المللی می‌تواند مرهمی بر آلام مردم باشد

پربحث‌های هفته

 1. انشاءالله ترامپ که رفت همه مشکلات حل می‌شود !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 7. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 8. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 9. پیش بینی عضو کارگزاران از پیروزی سیدحسن خمینی و محسن هاشمی در انتخابات

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تماشاخانه جنگ قره باغ

 14.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 15. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 16. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 17. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 18. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 19. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 20. وزیر صنعت: ‌۷۰ درصد وقتم را برای "تنظیم بازار، معیشت و ارتزاق عمومی مردم" گذاشته‌ام

 21. زن قانون‌شکن در نجف‌آباد، دستگیر شد

 22. عارف: اصلاح طلبان حاضر به عذرخواهی هستند

 23. پاسخ جالب صادق خرازی به یک جوان درباره رفع مشکلات کشور

 24. ۵۰ مشاور برای یک استاندار

 25. نیویورک‌تایمز از آمریکایی‌ها خواست به ریاست جمهوری ترامپ خاتمه دهند

پربحث‌های هفته

 1. انشاءالله ترامپ که رفت همه مشکلات حل می‌شود !

 2. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 3. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 4. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 5. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 6. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 7. پیش بینی عضو کارگزاران از پیروزی سیدحسن خمینی و محسن هاشمی در انتخابات

 8. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 9. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 10. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 11. عارف: اصلاح طلبان حاضر به عذرخواهی هستند

 12. محدودیت‌های تسلیحاتی ایران، پس از ۱۳ سال رسما به پایان رسید

 13. سه استان رکوددار مرگ‌و‌میر کرونا/پشت‌پرده حمایت کارگزاران از لاریجانی/طوفان دلار کارنامه مدیریتی همتی را درنوردید/آیا محمدرضا خاتمی و ظریف کاندیداهای احتمالی ۱۴۰۰ هستند؟

 14. قالیباف: بگومگوهای سیاسی برای مردم نان و آب نمی‌شود/ حرف نجیبانه مردم این است که مسئولان فکری برای گرانی‌ها کنند

 15. موضع گیری حسین شریعتمداری درباره استیضاح روحانی؛ چرا «دولت بی‌سر»؟!

 16. انتقاد رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها از روحانی: حرفی زد که معنای کرنش داد

 17. پاسخ حمید انصاری به سخنان فائزه هاشمی درباره رژیم صهیونیستی

 18. پول‌های میلیاردی که امنیت اختلاس گر را تامین نکرد/ از گشت و گذار در اسپانیا تا زندگی ۱۲ ساله در زندان

 19. کوشکی: روحانی نمی‌تواند با لعنت به آمریکا و بهانه FATF دولت را تطهیر کند

 20. واکنش علم‌الهدی به اظهارات رئیس جمهور /‌ خواص ‌امام حسن (ع‌) را مجبور به متارکه جنگ کردند‌ پای مردم وسط نبود

 21. دلیل انصراف مجلس از استیضاح روحانی/ پشت‌پرده حمایت اصلاح‌طلبان از نامزدی محمدرضا خاتمی/نمکی: برای دود شدن آمده‌ام/ آیا لاریجانی در پاستور مستقر شده است؟

 22. رکورد هولناک کرونا/تصمیم قطعی محسن هاشمی برای انتخابات/ جزئیات جلسه شبانه قالیباف/شوآف با استیضاح روحانی/فرشته‌های نجات اصلاح‌طلبان وارد میدان می‌شوند

 23. امیرآبادی فراهانی: در مجلس به این نتیجه رسیده‌ایم که استیضاح روحانی انجام نشود/ حقوقی‌ها بزرگترین خیانت را به بورس کردند

 24. محکومیت رئیس سابق هلال احمر به ۱۲ سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی

 25. «غلامعباس توسلی» استاد جامعه شناسی درگذشت

آخرین عناوین