وضعیت بحرانی تالش به‌‌علت سیل + عکس

گروه حوادث الف،   3990630048

در پی بارش باران و وقوع سیل در گیلان، خسارت‌ها به زیرساخت‌ها به‌ویژه در غرب گیلان بالا گرفت به‌گونه‌ای که اکنون شهرستان تالش وضعیت بحرانی دارد.

وضعیت بحرانی تالش به‌‌علت سیل + عکس

به گزارش فارس، مطابق پیش‌بینی‌های هواشناسی استان گیلان، بارش باران از روز گذشته در استان از غرب گیلان آغاز شد و جریان ناپایداری‌ها به سمت شرق استان پیش رفت؛ هرچند شدت بارش‌ها در غرب استان هم در کوهستان و هم در جلگه بیشتر از شرق گیلان گزارش شد.

در پی هشدارهای هواشناسی، سازمان مدیریت بحران استانداری گیلان نیز هماهنگی‌های لازم را از بالاترین سطح مدیریتی تا سطح بخشداری‌ها و حتی برخی از دهیاری‌های در معرض خطر انجام داده و آن‌ها را نسبت به بارش باران بالای ۱۰۰ میلی‌متری به‌ویژه در غرب گیلان آگاه کرد.

ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان از مسئولان عضو ستاد در شهرستان‌ها و بخش‌ها خواست تا ضمن اطلاع‌رسانی به مردم و هماهنگی با دستگاه‌های امدادی، آمادگی لازم را برای مقابله با هرگونه حادثه احتمالی داشته باشند.

بارش باران در شهرستان‌های آستارا به‌ویژه در گردنه حیران، شهرستان تالش به‌ویژه در بخش اسالم، رضوانشهر، ماسال بیش از سایر مناطق استان گزارش شده است.

دادرس، مدیرکل سازمان هواشناسی استان گیلان، بیشترین بارش گزارش شده از ایستگاه‌های هواشناسی استان را تا ساعت دو بامداد امروز تنها طی یک ساعت برای شهرستان تالش ۱۶ میلی‌متر و برای رودسر ۱۰ میلی‌متر گزارش کرد.

در روستای ریک بخش مرکزی تالش نیز سقوط تیرهای برق نیز به وقوع پیوسته و علاوه بر آن، در روستاهای ماشین‌خانه و رزه آب نیز گرفتگی بخشی از معابر را نیز شاهد هستیم.براثر شدت بارش باران مسیر روستای کیشون بن از بخش مرکزی تالش براثر ریزش بسته شده بود که با تلاش‌های راهداری مسیر مذکور در حال بازگشایی است.

بنا بر گزارش‌ها، در همان ساعات اولیه، اکیپ اتفاقات برق و همچنین گشت راهداری راهی منطقه شدند تا بحران‌های این حوزه را رفع کنند.

در روستای ویزنه بخش حویق تالش نیز گزارش شده که برق روستا قطع بوده و اکیپ‌های امدادی شرکت برق در حال رفع مشکل هستند.

مرادی، مدیرکل ستاد بحران استانداری گیلان نیز با دریافت گزارش‌ها از وضعیت بحرانی نقاط مختلف استان از سوی بخشداران و فرمانداران اعلام کرد، این ستاد با هماهنگی‌های صورت گرفته تمامی خدمات دستگاه‌های اجرایی، خدماتی و امدادی را به محل‌های آسیب‌دیده غرب گیلان گسیل کرده است.

به گفته وی، شدت بارندگی به سمت شرق استان در حال افزایش است، ازاین‌رو لازم است رابطین بحران در شهرستان‌ها با هماهنگی بخشداران، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تدابیر و تمهیدات لازم را اندیشیده باشند.

مرادی از خسارت‌های عمده در شهرستان تالش خبر داده و گفته که در تالش هم‌اکنون بارش باران وجود ندارد اما حجم خسارت‌های وارده بسیار سنگین تخمین زده می‌شود.

وی می‌گوید عمده خسارت‌های وارده سیل در شهرستان تالش ناشی از عدم انجام اقدامات حوزه آبخیزداری است و باید در این حوزه بیشتر کار انجام شود.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان همچنین میزان بارش‌های ثبت‌شده در شهرستان تالش را بیش ازآنچه گزارش شده توصیف کرد و گفت: به دلیل قطعی برق در نقاط بحرانی و عدم ارسال گزارش هواشناسی در برخی از روستاهای درگیر بحران، گزارش از میزان بارش‌ها به نظر می‌رسد صحیح نباشد چون در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلی‌متر باران در تالش باریده است.

بنا بر اعلام سازمان هواشناسی گیلان که برگرفته از گزارش‌های ایستگاه‌های هواشناسی است، از ساعت ۱۲ بامداد تا چهار صبح در شهرستان رودسر ۲۹.۵ میلی‌متر باران باریده و در مدت‌زمان مشابه در شهرستان تالش نیز ۲۸.۲ میلی‌متر بارش به ثبت رسیده است.

دادرس، مدیرکل سازمان هواشناسی گیلان با اشاره به تفاوت آماری بارش باران ازآنچه گزارش شده با آنچه در نقاط بحرانی مشاهده می‌شود، می‌گوید: بر اساس گزارش مدل‌های هواشناسی، بارش‌های باران بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر و گاها در برخی نقاط بالای ۱۰۰ میلی‌متر مورد انتظار بود اما در نقاطی که ایستگاه هواشناسی وجود دارد این میزان بارندگی ممکن است کمتر باشد و ایستگاه نیز در پی همین میزان بارش باران، میزان بارش کمتری را گزارش کند.

وی معتقد است در برخی از نقاط که باراش باران تمرکز بیشتری داشته ممکن است ایستگاه هواشناسی وجود نداشته باشد چون این سازمان در تمامی نقاط قادر به نصب و راه‌اندازی ایستگاه هواشناسی نیست.

مدیرکل هواشناسی گیلان گفته تنها نباید به میزان بارش اکتفا کرد بلکه شدت و مدت بارش دو مؤلفه مهمی است که اخیر در استان شاهدان هستیم.

مرادی، مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان گیلان نیز گزارش کرده که براثر شدت بارش‌های باران در شهرستان تالش، محور اسالم به خلخال در چند نقطه دچار ریزش و رانش شده و در یک نقطه به علت انسداد آبرو دهانه چهار متری، آب از روی سطح جاده جریان دارد و تردد به‌کندی صورت می‌گیرد.

به گفته وی، محور تالش به آق اولر در حداقل 10 نقطه دچار رانش و ریزش شده و انسداد مقطعی نیز وجود دارد اما درعین‌حال راهداران در هر دو مسیر فوق پای‌کار هستند.

مدیرکل راهداری گیلان گفته فعلاً بنابر گزارش‌های واصله در یک محور روستایی به نام پی سرا محله جوکندان سیل بردگی راه نیز وجود دارد.

گفته‌شده وضعیت مسیر روستای خرجگیل بخش اسالم با توجه به‌شدت بارندگی نامناسب بوده و در برخی از نقاط سیلاب به داخل منازل اهالی نیز نفوذ کرده است.

شدت بارش‌های باران در شهرستان تالش و طغیان رودخانه‌ها همچنین موجب شده تا وضعیت خیابان شهید زرد پور چوبر هم‌جوار رودخانه اصلی شهر چوبر در حال وخیم شدن باشد.

بارش باران همچنین موجب شده تا تأسیسات آب، برق گاز و راه دسترسی هفت خانوار در روستای سیاه بیل در بخش جنوبی شهرستان رضوانشهر نیز قطع شود.

خسارت‌های سیل و وارد آمدن خسارت به خانه و راه‌های دسترسی مردم موجب شده تا هم‌اکنون گروه‌های امدادی به‌ویژه هلال‌احمر در نقاط بحرانی شهرستان تالش ازجمله در بخش ریگ حضور پیدا کنند.

پربحث‌های دیروز

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 3. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 4. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 5. ۳ نکته آیت‌الله کعبی پیرامون بیانیه‌ جامعه مدرسین درباره کمال حیدری

 6. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 7. آیا در غرب آزادی وجود دارد؟!

 8. وزیر بهداشت؛ هنرمندان برای زدودن افسردگی مردم به صحنه بیایند

 9. ابتکار ایران در مناقشه قره‌باغ جواب می دهد؟

 10. تجمع اعتراضی طلاب بسیجی تهران در مقابل سفارت فرانسه

 11. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 12. دستور جهانگیری به وزیر کشور برای شناسایی عوامل تشکیل اجتماع مشهد

 13. رسوایی خرید و فروش رأی در تگزاس؛ دستور تحقیق صادر شد

 14. تصادف زنجیره ای خودروی حامل نمایندگان مجلس

 15. به‌سبب انتقاد از رژیم صهیونیستی؛ عضویت کوربین در حزب کارگر انگلیس تعلیق شد

 16. ترامپ نخستین جمهوری‌خواه بازنده در تگزاس طی ۴۴ سال گذشته می‌شود؟

 17. یک بازیگر پیشکسوت دیگر بر اثر کرونا درگذشت

 18. رئیس مجلس کجا قرنطینه است؟

 19. واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به هتاکی رئیس جمهور فرانسه / ‌اگر ‌عقل سیاسی داشتند خود را با جهان اسلام درگیر نمی‌کردند

پربحث‌های هفته

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 5. قالیباف کرونا گرفت

 6. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 9. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 10. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 11. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 12. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 13. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 14. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 15. طنزپردازان دست بجنبانند...

 16. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 17. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 18. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 19. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 20. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 21. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 22. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 23. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 24. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 25. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

آخرین عناوین