هدیه ویژه رهبر انقلاب به حاج حسین یکتا/ خاطره سرلشکر رحیم ‌صفوی از حضور فرزندان رهبری در جبهه

گروه اجتماعی الف،   3990629163

سردار رحیم صفوی گفت: از تمام کسانی که در جبهه حضور داشته‌اند می‌خواهم خاطرات خود را برای نسل آینده بیان کنند چرا که تضمین امنیت ملی ما همین است، حماسه سال‌های دفاع را نه تنها به نسل خود بلکه باید جبهه مقاومت منتقل کنیم.

هدیه ویژه رهبر انقلاب به حاج حسین یکتا/ خاطره سرلشکر رحیم ‌صفوی از حضور فرزندان رهبری در جبهه

به گزارش فارس، مراسم رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب برای کتاب «مربع‌های قرمز» خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا دقایقی پیش در جوار مزار شهدای دفاع مقدس در بهشت زهرا برگزار شد.

براساس این گزارش، سرلشگر پاسدار سیدیحیی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در این مراسم ضمن بیان اینکه در بهشت زهرا بیش از ۲۴ هزار شهید تدفین شده‌اند که چهار هزار تن از آنها گمنام هستند، گفت: نهضت‌ خاطره‌گویی و رمان‌نویسی دفاع مقدس مهم‌ترین سازه تولید قدرت نرم و توسعه مکتب مقاومت برای ایران و مظلومان جهان است.

سرلشکر رحیم صفوی با بیان اینکه دو روز دیگر چهلمین سالگرد تجاوز رژیم صدام به خاک ایران فرا می‌رسد، توضیح داد:‌باید بدانیم چگونه برای بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشورمان که زیر ۴۰ سال سن دارند انقلاب و جنگ را ندیده‌اند از افتخارات و حماسه‌ها خواهیم گفت. نسل آینده باید از افتخارات فرزندان قهرمان این ملت در ارتش، بسیج و سپاه مطلع شوند که چگونه ایثار و شهادت بیش از ۲۰۰ هزار شهید، ۳۰۰ هزار جانباز و ۴۰ هزار آزاده و همچین مقاومت همسران و مادران شهدا رقم خورده است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه 2 میلیون نفر بسیجی داوطلب با فرمان امام به جبهه‌ها آمدند و این حضور داوطلبانه بود و همین افراد پیروزی‌های بزرگی آفریدند، توضیح داد: کشف این معارف عالی و متعالی دفاع مقدس، کشف روحیات، تفکر، اخلاق و رفتار این انسان‌های مطلوب خدا در نوشته‌ها است و آنچه درباره حماسه کربلای ایران که در راستای حماسه کربلای حسینی رقم خورده را می‌توانیم به دنیا منتقل کنیم زیرا شهدای دفاع مقدس راه کربلا را باز کردند و شهدای مدافع حرم راه قدس را باز خواهند کرد. بنابراین روح حاج قاسم‌مان آزادی قدس را به زودی محقق خواهد کرد.

این مقام مسئول در ادامه این مراسم با بیان اینکه توصیه‌ام به همرزمان خودم در ارتش و سپاه که سنی از آنها گذشته و توفیق شهادت نداشته‌اند این است با پیوستن به نهضت خاطره‌گویی و رمان‌نویسی و حضور در فضای مجازی، رسانه‌‌های صوتی و تصویری حقایقغیرقابل تصوری را که برای برخی از جوانان که از این فضاها دور بوده‌اند بگویند و بنویسند، افزود: بنده نیز 5 سالی است در حال نوشتم از دفاع مقدس هستم و آنها را منتشر می‌کنم اما از دوستانم خواهشمندم این موضوع را به عنوان رسالت برای نسل آینده بپذیرند چرا که تضمین امنیت ملی ما این است حماسه سال‌های دفاع مقدس را نه تنها به نسل خود بلکه به جبهه مقاومت منتقل کنیم.

وی با تأکید براینکه برای انتقال تجربیات و ارزش‌های دفاع مقدس رزمندگان‌مان نیازمند نویسندگان چیره‌دست همچون خانم عرفانیان هستیم، ابراز داشت: در کنار نویسندگان چیره‌دست احتیاج به خاطره‌گویان صادق و با انصاف همچون حاج حسین یکتا که مدت طولانی در جبهه حضور داشت و با ظرایف موارد را منتقل کرد داریم. 

سردار سرلشکر پاسدار رحیم صفوی با اشاره به حجم زیاد خاطرات تصریح کرد: امیدوارم نفوذ کلام صادقانه خاطره‌گویان برای بیان نقش جهاد ارتش، بسیج، مادران شهدا، همسران شهدا به زودی محقق شود و تأثیرگذار باشد که اگر نبودند مادران و همسران شهدا مگر می‌شد هشت سال در جبهه‌ها ماند.

وی در پایان این بخش چند خاطره از حضور فرزندان رهبر انقلاب در جبهه‌های جنگ تحمیلی بیان کرد و گفت:‌خاطره‌ام به فرزند ارشد حضرت آقا یعنی آقا مصطفی خامنه‌ای مربوط می‌شود. در عملیات بدر نزدیک دجله و فرات ایشان را دیدم که بالای تپه‌ای دیده‌بانی داشت نزدیک دجله، با فریاد از ایشان خواستم به سرعت از تپه پایین بیاید چرا که نزدیک خط مقدم بود و امکان خطر وجود داشت چراکه اگر ایشان شهید می‌شد می‌گفتند پسر رئیس جمهور شهید شده، یا اگر اسیر می‌شدند چند دقیقه بعد می‌گفتند پسر رئیس جمهور اسیر شده است. اما ایشان پس از تأکید من از تپه پایین آمد و چند لحظه بعد یک شلیک مستقیم به تپه اصابت کرد و چند نفر از عزیزان را از دست دادیم. اما خاطره دومم مربوط به آقا مجتبی فرزند کوچکتر رهبر انقلاب است. رهبر انقلاب در آن زمان که رئیس جمهور بودند هر 2 فرزند خود را به جبهه فرستاده بودند. ایشان نیز در خط مقدم و مهران حضور داشت. اما کدام رئیس جمهور اینگونه فرزندانش را به جبهه و خط مقدم اعزام می‌کند؟ حتی حضرت آقا خودشان هم در جبهه‌ها حضور مستمر داشتند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری خاطره دیگری را بیان کرد و توضیح داد: شکستن حصر آبادان بدون برخورد بسیار مقتدرانه حضرت آقا با بنی‌صدر رئیس جمهور وقت ممکن نبود. طرح شکست حصر آبادان را بنده طراحی و در شورای عالی دفاع بردم. جلسه در پایگاه شکاری نیروی هوایی تشکیل شد. به یاد دارم در آن نشست بنی‌صدر، آقای هاشمی رفسنجانی، حضرت آقا، سرلشکر شهید فلاحی، تیمسار زهیرنژاد و آقای پرورش و تنی چند نفر دیگر حضور داشتند. من طرح را شرح دادم. برخی‌ها مخالفت کردند اما آیت‌الله خامنه‌ای با توجه به شناختی که از بنده داشتند تأکید کردند و فرمودند باید اجرایی شود بلافاصله تصویب هم شد و تیمسار زهیرنژاد گفت این طرح برای سپاه است پس باید لشکر 77 خراسان هم هماهنگ شود. اینگونه بود که شکست حصر آبادان رقم خورد.

در این مراسم عطارزاده معاون مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با بیان اینکه مؤسسه دفتر حزب و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای براساس مأموریت‌های خود که حفظ، صیانت و نشر تفکر رهبری است در سال‌های اخیر قدم‌های ارزشمندی برداشته است، توضیح داد: در اندیشه مقام معظم رهبری دفاع مقدس گنجینه غنی و ذخیره بسیار عظیم در تاریخ ایران و اسلام است. در عرصه دفاع مقدس بود که فتح‌الفتوح امام یعنی پرورش جوانان خداجوی بسیجی شکل گرفت. در طول سال‌های گذشته هشت مراسم تحت عنوان پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت برگزار شد و 54 تقریظ رهبر معظم انقلاب توسط این مؤسسه منتشر شد. 

عطارزاده گفت:‌انتشار تقریظ‌ها و یادداشت‌‌های رهبر انقلاب بر کتاب‌های مرتبط با دفاع مقدس و استقبال گسترده جامعه از آن آثار نشان‌دهنده علاقه آحاد مختلف جامعه به ویژه نسل جوان به این موضوع و مضامین است. بی‌شک آثار دفاعی و روایی دفاع مقدس که منبع آن خاطرات شفاهی است گنجینه ارزشمندی است که با استفاده از آن می‌توان دهها فیلم، سریال تلویزیونی و محصولات متنوع فرهنگی و مذهبی تولید و به مخاطبان مختلف در داخل و خارج کشور عرضه کرد.

وی در پایان گفت: امشب در آستانه آغاز چهلمین سال دفاع مقدس و در جوار شهیدان گمنام سرداران نام‌آشنای آسمان‌ها و با حضور خانواده‌ معظم شهیدان نهمین پاسداشت را برگزار و تقریظ مقام معظم رهبری را بر کتاب «مربع‌های قرمز» منتشر می‌کنیم.

در بخش دیگری از این مراسم مهدی رسولی از مدیحه‌سرایان کشورمان به اجرای برنامه پرداخت و زینب عرفانیان نویسنده این کتاب در سخنان کوتاهی گفت:‌در روزگاری نه چندان دور شاهدین جنگ که گنج‌های در دسترس و از دست دادنی هستند را اگر دیر بجنبیم از دست خواهیم داد همان افرادی که تاریخ شفاهی یک کشور را تشکیل می‌دهند.

حاج حسین یکتا راوی کتاب «مربع‌های قرمز» در این مراسم گفت: در کتاب نام آیت‌الله احمدی میانه‌جی درج شده است. ایشان بارها می‌گفتند حواست را جمع کند این انقلاب تعزیه‌خوانی قبل از ظهور است ببین چه نقشی را بازی می‌کنید.

یکتا در بخش دیگری از سخنان خود خانواده احمد میانه‌جی را چراغ هدایت برشمرد و توضیح داد: قطعاً خاطراتی که از جنگ نوشته می‌شود ارزشمند هستند. در کتاب مربع‌های قرمز نام ۷۲ شهید بیان شده و در کنار سه شهید دیگر مجموعاً ۱۰۰ نفر نام‌شان در کتاب بیان شده است که از لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب بودند. افرادی که از این لشکر و عملیات کربلای ۱ دشمن را محاصره کردند و یک روز در گرما ماندند و به موفقیت رسیدند. هر گوشه از ورق صفحات رزم و حماسه بچه‌ها را رقم بزنیم کتابی چون «مربع‌های قرمز» منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هرکسی که از دستش برمی‌آید باید خاطرات خود را از جنگ تحمیلی مکتوب کند چرا که اگر ما ننویسم دیگران به شکلی که خودشان می‌خواهند آن را می‌نگارند، گفت: جوانان و نوجوانان دهه‌های پس از جنگ منتظر شنیدن هستند از روزهای که ایثار و حماسه رقم خورد هرچه بنویسم و روایت کنیم باز هم کم است.

یکتا به تأکیدات رهبر معظم انقلاب برای کتابت خاطرات اشاره کرد و گفت: از خاطرات شهدا حججی‌ها درست شد، فرماندهانی که در میدان نبرد دفاع از حرم، شروع به دفاع از حرم آل‌الله کردند. همان‌ها چراغ هدایت و ستاره‌هایی هستند که آقا از آنها یاد می‌کنند. ما می‌توانیم با آنها راه را پیدا کنیم. 

وی با تشکر از نشر فعال شهید کاظمی گفت: انتشارات شهید کاظمی انصافاً ‌عملیاتی کار می‌کند. من معتقدم مستقیم روح شهید احمد کاظمی این انتشارات را هدایت می‌کند و معتقدم این مجالس هم زیر نظر شهدا است چرا که هر کسی قلمی و قدمی بردارد نزد شهدا گم نخواهد شد.

در بخش پایانی این مراسم هدیه ویژه رهبر انقلاب که شامل عبای شخصی ایشان بود به حاج حسین یکتا تقدیم شد.

پربحث‌های دیروز

 1. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 2. نماینده آمریکا در امور ایران: ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، فشار بر تهران ادامه‌ دارد

 3. پشت‌پرده کاهش قیمت سکه و طلا چیست؟

 4. سوداگران بازار ارز را به انتخابات آمریکا گره می‌زنند/ ۸۰ میلیارد دلار ارز بلوکه شده در سایر کشورها داریم!

 5. رئیس پلیس تهران: نمره بالای ۱۷ به امنیت می‌دهم/ عدد ۳۰۰ تجاوز کیوان.ا را تائید نمی‌کنم

 6. رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

 7. دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

 8. قیمت دلار در صرافی: ۲۵,۴۷۰ تومان

 9. صحبت رئیس‌جمهور را دوباره بخوانیم، دوباره بنویسیم

 10. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 11. ترامپ: می‌خواهم ایران کشوری قدرتمند بدون تسلیحات هسته‌ای باشد

 12. وداع با شهید امر به معروف «محمدی»

 13. محکومیت رئیس سابق هلال احمر به ۱۲ سال حبس و انفصال دائم از خدمات دولتی

 14. اسیدپاشی به روی همسر در صدرای شیراز

 15. توکلی خطاب به وزیر صمت: انحصار واردات کالاهای اساسی را بشکنید

 16. افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما تنها در ۵ روز

 17. فاکس نیوز: حامیان بایدن ۲۰۱۶ را به خاطر بیاورند !

 18. روحانی: رئیس جمهوری بعدی آمریکا ناچار به تسلیم در برابر ایران است/ پیروزی‌های بین‌المللی می‌تواند مرهمی بر آلام مردم باشد

پربحث‌های هفته

 1. انشاءالله ترامپ که رفت همه مشکلات حل می‌شود !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 7. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 8. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 9. پیش بینی عضو کارگزاران از پیروزی سیدحسن خمینی و محسن هاشمی در انتخابات

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تماشاخانه جنگ قره باغ

 14.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 15. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 16. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 17. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 18. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 19. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 20. وزیر صنعت: ‌۷۰ درصد وقتم را برای "تنظیم بازار، معیشت و ارتزاق عمومی مردم" گذاشته‌ام

 21. زن قانون‌شکن در نجف‌آباد، دستگیر شد

 22. عارف: اصلاح طلبان حاضر به عذرخواهی هستند

 23. پاسخ جالب صادق خرازی به یک جوان درباره رفع مشکلات کشور

 24. ۵۰ مشاور برای یک استاندار

 25. نیویورک‌تایمز از آمریکایی‌ها خواست به ریاست جمهوری ترامپ خاتمه دهند

پربحث‌های هفته

 1. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 2. ۵۰ مشاور برای یک استاندار

 3. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 4. تصمیمی برای تعطیلی دو هفته‌ای تهران نگرفته‌ایم/ داروی درمان کرونا وجود ندارد

 5. رئیس پلیس تهران: نمره بالای ۱۷ به امنیت می‌دهم/ عدد ۳۰۰ تجاوز کیوان.ا را تائید نمی‌کنم

 6. رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

 7. روز سیاه کرونا در کشور/ جان باختن ۳۳۷ بیمار

 8. انتقاد وزیر بهداشت از عدم رعایت پروتکل‌ها: چند نفر را جریمه کردید/ چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟/ به تنهایی نمی‌توانم این وضعیت را جمع کنم

 9. دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

 10. ممنوعیت کامل مسافرت‌ها و قرنطینه، پیشنهاد کاربران الف برای موج سوم کرونا

 11. عوامل شهادت «محمد محمدی»بسیجی آمر به معروف دستگیر شدند

 12. مینو محرز: تعطیل نکردن‌ها سیاسی است تا علمی/ برای قرنطینه خیلی دیر شده

 13. سخنگوی سازمان غذا و دارو: ترانزیت دارو از ایران به کشور‌های همسایه متداول است

 14. انسولین هست، انسولین نیست!

 15. محدودیت‌های تردد و افزایش روزافزون قربانیان کرونا

 16. کرونا سرایت پذیرتر از قبل در تهران جولان می دهد/درخواست برای منع سفر و اعمال جریمه

 17. کرونا فرصتی برای راهنمایی و رانندگی!

آخرین عناوین