ولایتی: مکانیزم ماشه بازی تبلیغاتی ترامپ است

گروه سیاسی الف،   3990629054 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

عضو هیئت نظارت بر برجام با اشاره به اینکه مکانیزم ماشه بازی تبلیغاتی ترامپ است گفت: آمریکایی‌ها که از برجام خارج شدند، جایی برای سخن گفتن ندارند و ادعایشان هم ادعای باطلی است. وقتی آنها عضو برجام نیستند چگونه می‌خواهند مکانیزم ماشه را اجرا کنند.

ولایتی: مکانیزم ماشه بازی تبلیغاتی ترامپ است

علی‌اکبر ولایتی عضو هیئت نظارت بر برجام در گفت‌وگو با تسنیم، درباره احتمال فعال‌سازی مکانیزم ماشه از سوی آمریکا و اینکه دولت و مقامات کشورمان باید چه واکنشی نشان دهند، اظهار داشت: موضع جمهوری اسلامی در کاملاً مشخص است. اولاً نمی‌شود برجام به‌صورت یک‌طرفه توسط جمهوری اسلامی رعایت شود اما طرف‌های مقابل آن را اجرا نکنند. همچنین آمریکایی‌ها که از برجام خارج شدند، جایی برای سخن گفتن ندارند و ادعایشان هم ادعای باطلی است. وقتی آنها عضو برجام نیستند چگونه می‌خواهند مکانیزم ماشه را اجرا کنند.

* مکانیزم ماشه بازی تبلیغاتی ترامپ است

وی افزود: هیچ‌کدام از طرف‌های برجام به تعهداتشان عمل کردند و فقط وعده دادند و در تحریم‌های آمریکا مستقیم یا غیرمستقیم شرکت کردند. ما هیچ ارتباط قابل قبولی به لحاظ تجاری یا پولی با اروپا نداریم زیرا به تَبَع دعوت آمریکا علناً ایران را تحریم عمومی کردند پس عملاً آمریکا به یک شکلی و اروپا به شکل دیگر، برجام را نقض کردند بنابراین این توافقنامه‌ای که عملاً از یک طرف نقض شده اعتباری ندارد.

ولایتی با بیان اینکه آرای ترامپ روبه سقوط است و کاری هم که آمریکایی‌ها می‌کنند جز تبلیغ و سروصدا و تلاش برای جذب افکار عمومی در داخل آمریکا نیست، اظهار داشت: ما نشان دادیم که بر سر اصول خود ایستادیم. از ابتدای انقلاب تحریم بودیم و زمانی که قرار بر این بود که ما طرح 5+1 را بپذیریم و تحریم‌ها را بردارند، ما تعهداتمان را انجام دادیم اما طرف مقابل تحریم‌ها را برنداشت پس برجام یکطرفه اعتباری ندارد. مکانیزم ماشه هم یک بازی تبلیغاتی است.

* ضعیف‌ترین دیپلماسی دل بستن به انتخابات آمریکا است

عضو هیئت نظارت بر برجام در پاسخ به این پرسش که برخی جریان‌های داخل کشور به انتخابات آبان ماه آمریکا چشم دوخته‌اند و نسبت به انتخاب بایدن خوش‌بین هستند، گفت: هیچ دیپلماسی ضعیف‌تر از این نیست که یک کشور امید و آینده خود را به سرنوشت دیگر کشورها وصل کند. ما اینجا بنشینیم و به جای اینکه فعال عمل کنیم، منفعل باشیم و ببینیم در انتخابات آمریکا چه پیش می‌آید. مگر اوباما دموکرات نبود؟ کاری که اوباما کرد بهتر از ترامپ نبود. فقط او بی سر و صدا کار می‌کرد اما ترامپ با جنجال کار می‌کند. مقدمه این تحریم‌ها و تحمیل‌ها از سوی آمریکا توسط دموکرات‌ها انجام شد بخصوص در دوره اوباما.

وی افزود: ما سعادت کشور و استقلال و عزت ملی را می‌خواهیم. هیچ کشوری در جهان به عزت جمهوری اسلامی نیست و اگر عزت و استقلال کشور را بخواهیم نباید به انتخابات آمریکا دل ببندیم. هیچ فرد صاحب فکر و وطن‌پرستی نیست که اینجا بنشیند و امید ببندد که آمریکایی‌ها چه رأیی می‌دهند و این جز اینکه برای دیپلماسی ما یک ضعف منعکس بکند، چیز دیگری نیست. مطمئنم که مسئولان کشور و جمهوری اسلامی به این امر اعتنایی نمی‌کنند که چه کسی روی کار خواهد آمد.

* موازنه قدرت در منطقه به نفع مقاومت است

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی درباره سازش دو کشور امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی و تأثیر اقدام اخیر ایم دو کشور بر فعالیت‌های جبهه مقاومت، تصریح کرد: ما دو گفتمان داریم، گفتمان سازش و مقاومت. ما پایبند به مقاومت هستیم و بهره آن را هم دیدیم اما عده‌ای خائف و خائن دنبال سازش‌اند. تجربه اعراب و آنهایی که تابع سازش‌اند و گفتگوهای سازشکارانه از بعد ژوئن 1967 مانند طرح راجرز، کمپ دیوید، صلح مادرید تا پیمان اسلو را دنبال کردند باید بدانند اینها طرح‌هایی بود که قدم به قدم سازشکاران عرب را عقب نشاند و اسرائیلی‌ها را جلو برد، لذا تجربه نشان داده سازش‌کاری و عقب‌نشینی از مواضع انقلابی نفعی ندارد اما برعکس، کسانی که پایبند به انقلاب و مقاومت بودند، بهره بیشتری بردند.

ولایتی خاطرنشان کرد: امروز مقاومین و مبارزین غزه اعم از حماس، جنبش جهاد اسلامی و سایر گروه‌های مبارز فلسطینی جلوی اسرائیل ایستادند. در جنگ‌های متعددی که بین غزه و رژیم صهیونیستی رخ داد، همیشه برد با غزه بوده لذا اگر بخشی از مقاومت هم جلو بیاید پیروزی از آن مقاومت است کمااینکه حزب‌الله به‌تنهایی اسرائیل را شکست داد یا حماس به‌تنهایی اسرائیل را شکست داد. موازنه قدرت در منطقه بدون تردید به نفع خط مقاومت است.

وی با بیان اینکه امروز ایران، عراق، سوریه، لبنان، فلسطین با هم متحد هستند و دست برتر را دارند، اظهار داشت: امروز تنها روابط بحرین و امارات با رژیم صهیونیستی برملا شد درحالی‌که از قبل هم رابطه داشتند و این نشان دهنده نیاز آمریکا و رژیم صهیونیستی است -که مانند اختاپوس به سران برخی کشورهای اسلامی چسبیده است. آنها ناچار بودند این ارتباط پنهان را آشکار کنند چون در عراق تودهنی خوردند، در سوریه شکست خوردند و در لبنان سرشان به سنگ خورد، در یمن انصار الله دست برتر را دارند و این انفعال برخی کشورهای عربی در برابر این پیروزی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

  2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

  3. اگر بایدن پیروز شود ...

  4. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

  5. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

  6. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

  7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

  8. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

  9. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

  10. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

  11. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

  12. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

  13. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

  14. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

  15. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

  16. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

  17. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

  18.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

  19. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

  20. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

  21. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

  22. تشکیل پرونده‌ برای مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی

  23. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

  24. علت واجب بودن عفاف و حجاب برای زنان/ حیثیت زن، حریم خداوند است

  25. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

  آخرین عناوین