مروری بر اظهارات انتخاباتی روحانی

گروه سیاسی الف،   3990629015

به اعتقاد بسیاری‌ها، وعده‌های بی‌پشتوانه روحانی در انتخابات‌های ۹۲ و ۹۶ انتظارات به حقی را برای مردم به‌وجود آورد. اما با وجود طرح آن وعده‌ها، این روزها کار دولت تا جایی پیش رفته که نه تنها بسیاری از این وعده‌ها را محقق نکرده بلکه معیشت مردم را در سخت‌ترین وضعیت خود قرار داده و رئیس‌جمهور به جای تمرکز بیشتر بر دغدغه‌های اقتصادی مردم، گویی از شعارها و و وعده‌هایی که پیش از این داده بود پشیمان شده است.

مروری بر اظهارات انتخاباتی روحانی

مهر نوشت: این روزها گویی دولت از وعده‌هایی که در انتخابات داده بود پشیمان است و به کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ توصیه می‌کند «در انتخابات انتظارات مردم را بی‌جهت بالا نبرید»!

بیش از هفت سال از روی کار آمدن حسن روحانی می‌گذرد و قرار است ۸ ماه دیگر، یعنی در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، تصدی ساختمان پاستور به دست رئیس‌جمهور دیگری سپرده شود اما موضوع قابل توجهی که در این روزها وجود دارد تغییر نگاه و رویکرد رئیس دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به شیوه رقابت‌های انتخاباتی است.

او که در رقابت‌های سال ۹۲ و ۹۶ وعده و وعیدهای مختلفی به مردم می‌داد و حالا دیگر به موجب قانون اساسی امکان حضور در انتخابات ۱۴۰۰ را ندارد، موضع خود را نسبت به بایدها و نبایدهای وعده‌های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری تغییر داده و به رقبای انتخاباتی توصیه می‌کند که «در انتخابات، انتظارات مردم را بالا نبرید.»

رئیس‌جمهور چهارم شهریور ماه سال ۹۹ در دیدار با مدیران ارشد رسانه‌های کشور بر ضرورت هم‌خوانی انتظارات با امکانات در کشور تاکید می‌کند و می‌گوید: «در هر دولتی و در هر مقطعی، اگر انتظارات مردم را بیش از حد بالا ببریم همیشه شکست می‌خوریم؛ یعنی هر دولتی هر مقدار هم که خدمات ارائه کند اما اگر در نظر مردم، انتظارات را بالاتر ببرد، شکست می‌خورد … اگر انتظارات بالاتر از سطح منابع موجود افزایش یابد، نتیجه آن یأس و سرخوردگی است»

به اعتقاد امروز روحانی، «اینکه در هر انتخاباتی بخاطر رقابت‌ها انتظارات را بالا ببریم، دولت بعدی که سر کار بیاید، هر کاری کند با آن انتظاراتی که بالا بردیم فاصله داریم.»

روحانی در ۱۹ شهریور ماه و در جلسه هیئت دولت نیز گفت: «من هم می‌دانم به انتخابات نزدیک می‌شویم، می‌دانم افرادی از حالا کمربند را برای انتخابات سفت می‌کنند. اشکالی ندارد انشاالله یک انتخابات خوب خواهیم داشت، انتخابات با رقابت خواهیم داشت، اما در فضایی که به تدریج انتخاباتی خواهد شد، انتظارات را بی‌جهت بالا نبریم»

این سخنان در حالی از سوی حسن روحانی مطرح می‌شود که او نهم خرداد سال ۹۲ و در بحبوحه رقابت‌های انتخاباتی، در دیدار با جمعی از بازنشستگان ارتش گفت: «این سوال در ذهن خیلی‌ها مطرح می‌شود که به وعده‌هایی که داده‌ام چگونه می‌خواهم عمل کنم، والله العظیم، اگر مشکلات این کشور راه حلی نداشت، من کاندیدا نمی‌شدم. مشکلات موجود قابل حل است و در دولت تدبیر و امید به حول و قوه الهی در ماه‌های اولیه موانع تولید را از پیش رو برخواهم داشت، بدانید اگر موانع تولید برداشته شود، کار به حرکت درمی‌آید و این شدنی است؛ برای این قفل‌ها کلید وجود دارد و برای همه آنها راه حل پیدا می‌کنیم اما نه با شعار دادن و به دنیا فحش دادن. ای امان، ای امان از شعارهای بی‌محتوا»

وعده‌های انتخابات ۹۲

او در کوران تبلیغات انتخابات سال ۹۲ شعارهای متعدد بسیاری داد و انتظارات جامعه را نسبت به دولتش افزایش داد که می‌توان به برخی از این مواضع و سخنان به شرح زیر اشاره کرد.

«…ما شاهد هستیم که دلار بعد از چند ماه به چندین برابر قیمت افزایش پیدا می‌کند، مشکل کجاست؟ مشکل عدم مشورت، خودشیفتگی، عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور و بی‌ثباتی‌هاست. مردم مدیریت کارآمد، ثبات، آرامش، قدرت آینده و آینده‌نگری را می‌خواهند...»

«…معیار اصلی تورم جیب مردم است نه بانک مرکزی و مرکز آمار...»

«…۲۴ خرداد روز سرنوشت است. اگر اعتدال، آشتی، صلح، تعامل سازنده با جهان، رونق اقتصادی و احیای اخلاق را می‌خواهید پای صندوق‌های آرا بروید و به اصلح رأی دهید...»

«…مسببین وضع اقتصادی موجود باید دادگاهی شوند...»

«…آنچنان مردم را از درآمد سرشار می‌کنیم که اصلاً مردم به یارانه ۴۵ هزار تومانی نیاز نداشته باشند...»

وعده‌های انتخابات ۹۶

روحانی در انتخابات سال ۹۶ هم وعده‌های متعددی برای پیروزی در رقابت‌ها مطرح کرد که می‌توان به ذکر چند نمونه از آن به شرح زیر اشاره کرد.

«…اگر می‌خواهید ایران بازار واردات برای جهان باشد به دیگران رأی بدهید. اگر می‌خواهید مرکز صادرات باشیم، راه اعتدال را برگزینید...»

«…دولت دوازدهم برنامه‌ای به منظور بهبود وضعیت رفاهی ۸ تا ۱۰ میلیون نفر از خانوارهایی که در پایین‌ترین سطح زندگی می‌کنند دارد. ما برای تحقق این امر طرح سه مرحله‌ای را پیش‌بینی کرده‌ایم که با اجرای آن، که برای اولین بار در کشور خواهد بود، مفهومی به عنوان استاندارد زندگی یا حداقل سطح رفاه را تعریف می‌کنیم و درآمد هرکس را که پایین‌تر از آن بود به سطح استاندارد تعریف شده می‌رسانیم...»

«…ما اجازه نمی‌دهیم تحریم به کشور برگردد...»

«…به مردم قول می‌دهم که در دولت دوازدهم فقر مطلق در ایران برای همیشه رخت بر بکند...»

در این میان، برخی کارشناسان و صاحب نظران سیاسی در واکنش به موضع‌گیری اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه «در انتخابات انتظارات مردم را بالا نبرید» معتقدند او در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ با طرح وعده و وعیدهای بسیار موجب افزایش سطح توقعات جامعه از دولت شد.

سالک: روحانی سخنانش در مناظره‌های انتخاباتی را یکبار دیگر مرور کند

احمد سالک نماینده سابق اصفهان در مجلس در همین زمینه می‌گوید: «آقای روحانی به بالا نبردن انتظارات مردم در انتخابات توصیه نکنند بلکه دولتمردان را توصیه کنند به توضیح در رابطه با اینکه چقدر توانستند مطالبات و نیازمندی‌های مردم را عملیاتی کنند.»

او خطاب به رئیس‌جمهور نیز می‌گوید: «به آقای روحانی توصیه می‌کنم به صحبت‌هایی که در مناظره‌های انتخاباتی و روزهای اول دولت بیان می‌کردند، یکبار دیگر نگاهی بیاندازند. ایشان اگر سوختگی‌ها را جبران کنند بسیاری از مشکلات داخلی کشور حل می‌شود»

ایمانی: روحانی خلاف آنچه گفت عمل کرد و انتظارات مردم را بالا برد

از سوی دیگر به اعتقاد ناصر ایمانی کارشناس مسائل سیاسی، سخنان روحانی درخصوص افزایش ندادن انتظارات جامعه در انتخابات خیلی دیر مطرح شده است. او می‌گوید: «این فرمایش درست است که به هیچ وجه نباید انتظارات عمومی را بالا برد منتهی مقداری برای این حرف خیلی دیر است‌. این حرف را آقای رئیس‌جمهور باید در دولت اول و قبل از برجام می‌گفت و تاکید می‌کرد انتظارات عمومی را نباید بالا برد.»

ایمانی معتقد است: «روحانی انتظار عمومی را در مسئله برجام بالا برد که ریشه بسیاری از مشکلات کشور است. فاصله‌ای که امروز بین مردم و حاکمیت وجود دارد ناشی از چهار سال دولت اول روحانی است، زیرا او وعده می‌داد تورم را پایین خواهد آورد و با مسئله برجام تمام مشکلات کشور حل می‌شود اما این اتفاقات نیفتاد»

کنعانی مقدم: روحانی با عدم تحقق وعده‌هایش کشور را دچار بحران کرد

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل سیاسی هم اعتقاد دارد که وعده و وعیدهای روحانی در دو انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته عملاً برای کشور بحران ایجاد کرد. او می‌گوید: «یک مثل معروف قدیمی وجود دارد با این عنوان که رطب خورده منع رطب چون کند؟؛ خود آقای روحانی در ابتدای حضورش در صحنه‌های انتخاباتی در دوره‌های قبل با همین وعده‌ها با عنوان «امید» وارد عرصه انتخابات و تبلیغات انتخاباتی شد و انتظارات عمومی را افزایش داد.»

کنعانی مقدم معتقد است: «آقای روحانی در عرصه تبلیغات انتخاباتی با بالا بردن مطالبات مردم عملاً بحران ایجاد کرد و تا هنوز نتوانسته پاسخگوی مطالبات مردم باشد. باید به آقای روحانی گفت، دوره گفتار درمانی تمام شده است و آنچه مردم انتظار دارند، اقدام و عمل به وعده و وعیدهایی است که در ایام انتخابات مطرح کرده بودید»

به اعتقاد بسیاری از ناظران سیاسی، وعده‌های بی‌پشتوانه روحانی در انتخابات‌های ۹۲ و ۹۶ انتظارات به حقی را برای مردم بوجود آورد، انتظاراتی از جمله رفع فاصله طبقاتی تا وعده و وعیدهایی پیرامون رونق اشتغال، عدم بازگشت تحریم‌ها و ریشه‌کنی فقر مطلق.

با وجود طرح این وعده‌ها از سوی روحانی، اما این روزها کار دولت تا جایی پیش رفته که نه تنها بسیاری از این وعده‌ها را محقق نکرده است بلکه معیشت مردم را در سخت‌ترین وضعیت خود قرار داده و رئیس‌جمهور به جای تمرکز بیشتر بر دغدغه‌های اقتصادی مردم، گویی از شعارها و و وعده‌هایی که پیش از این داده بود پشیمان شده است و به کاندیداهایی که قرار است ۸ ماه دیگر وارد رقابت‌های انتخاباتی شوند توصیه می‌کند «در انتخابات سطح انتظارات را بی‌جهت بالا نبرید»

پربحث‌های دیروز

 1. قالیباف کرونا گرفت

 2. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 3. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 4. ترامپ چگونه رژیم‌های عربی را وادار به سازش با صهیونیست‌ها کرد؟

 5. دلیل نایاب شدن روغن چیست؟/ افزایش قیمت روغن مقطعی است

 6. تصویری دیده‌نشده از «قالیباف» و «فرمانده نیروی قدس»

 7. روحانی: برای ما روشن است که مردم در سختی هستند

 8. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

 9. گزارش نیویورک تایمز از مشارکت چشمگیر رای دهندگان آمریکایی در ایالت‌های "عرصه نبرد"

 10. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 11. پلیس: خودروهایی که بیشتر از دو سرنشین داشته باشند و ماسک نزنند را جریمه می‌کنیم/ مبلغ جریمه عدم استفاده از ماسک

 12. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 13. قیمت جدید ۶ محصول سایپا اعلام شد + جدول

 14. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

 15. جزئیات ماجرای تیراندازی در اسفراین/ فوت به علت «پارگی عروق و شدت خونریزی» بر اثر تیراندازی به پا

 16. خبر خوش آقای وزیر برای بورسی ها

 17. مسئولان کجا بودند؟

 18. ساخت واکسن ایرانی کرونا تا اوایل سال ۱۴۰۰

 19. دومین عضو انصارالله هم ترور شد

 20. تعرض دندانپزشک قلابی به ۱۳ زن

 21. هزاران تن برنج در حال فاسد شدن/ اعتبار از دست رفته و سکوت مسئولان

 22. بازتاب تجمع اعتراضی مقابل سفارت فرانسه در تهران در رسانه‌های خارجی

 23. التماس دعای جهانگیری برای کاهش قیمت‌ها/درخواست متفاوت محسن رضایی از روحانی/پیش بینی افروغ از آینده سیاسی ماکرون/سخنگوی وزارت بهداشت: در جنگی تمام عیار با کرونا هستیم

 24. دولت فرانسه: در برابر "اسلام رادیکالی" کوتاه نمی‌آییم

 25. خبرهای خوب فیچ برای اقتصاد ایران

پربحث‌های هفته

 1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 3. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 4. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 5. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 6. قالیباف کرونا گرفت

 7. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 8. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 9. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 10. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 11. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 12. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 13. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 14. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 15. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 16. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 17. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 18. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 19. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 20. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

 21. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 22. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 23. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 24. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 25. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. قالیباف کرونا گرفت

 5. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 6. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 7. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 8. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 9. باهنر: در برجام گل‌هایی زدیم و گل‌هایی هم خوردیم/ احمدی‌نژاد میگفت می‌خواهم با سرعت ۱۴۰ كیلومتر بروم/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خودشان را از دولت مبرا کنند

 10. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

 11. رضایی: هرکس در آمریکا رأی بیاورد باید تحریم‌ها را رفع کند/ چند کشور تقاضای خرید تسلیحات ایرانی دارند

 12. مسئولانی که یک شبه دکتر یا مهندس می‌شوند!

 13. رئیس جمهور ۱۴۰۰ اصولگراست یا اصلاح‌طلب؟

 14. تکرار ماجرای حساب‌های خاص؟

 15. خوش خیالی خطرناک به روایت ربیعی/واکنش لعیا جنیدی به مرگ مهرداد سپهری/حاشیه‌های برگزاری یک جشن در مشهد/فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می‌شود؟

 16. اشتری: ۲ بار به نزدیکی خاوری رسیدیم اما پلیس کانادا برای بازداشت همراهی نکرد

 17. راهکار قالیباف به‌جای استیضاح

 18. واکنش متفاوت نماینده مجلس به تحریم زنگنه؛ آقای ظریف از طلبت بگذر!

 19. سیاست یا دعوای حیدری - نعمتی؟!

 20. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 21. نائب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: آخوندی باید محاکمه شود

 22. شورای عالی فضای مجازی را فعال کنید!

 23. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 24. فرق پلیس ایران با پلیس آمریکا

 25. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

آخرین عناوین